Μείωση χαπιών
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν θα βγαλεις κανενα συμπερασμα απο την στατιστικη μελετη.

    Ο καθεις διαφορετικος και η κλιμακα της ασθενειας διαφορετικη και τα φαρμακα διαφορετικα και τρεχαγυρευοπουλος.

    Εγω απο 15 mg abilfy ζητησα απο τον γιατρο να παω στα 30...τωρα ειμαι παλι στα 15 και γενικα μειωνω συνεχεια και πειραματιζομαι με προσοχη.

    Απο κει και περα με αντιψυχωτικα 11 χρονια περιπου και αρχισα με risperdal....το οποιο ηταν φρικτο στον οργανισμο μου.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εγω μειωνω μονος μου...αν περιμενω απο το γιατρο...τον παλιο τουλαχιστον τωρα θα ημουν τιγκα στο χαπι.

    Μαλιστα οταν ακουγε μειωση σταβομουτσουνιαζε , οταν ακουγε αυξηση ετριβε τα χερια του...ε λογικα γιατι να μπλεξει σε περιπετειες λιγα χαπια παραπανω δεν θα κανουν κακο σε αυτον ενω εγω αν παω για μειωση μπορει να κaνω και καμμια μαλακια:P

    Τωρα προσφατα πηγα σε πιο σοβαρο γιατρο και απλως δεν ηξερε...τουλαχιστον ηταν ειλικρινης, ειχαμε μια σοβαρη συζητηση τελως παντων.

    Ας πουμε οτι απο τα τελη 2009 και περα δεν καθομαι στα αυγα μου και κοιταω να βρω το βελτιστο , αν δω οτι κατι δεν παει καλα ή κατι μου θυμιζει γνωριμα παλια μονοπατια ξαναχαπακωνομαι καπως ετσι.

    Θα το εκανα μαζι με το γιατρο αλλα δεν εχω χρημα αυτη την στιγμη.

    Ο γιατρος δεν ειναι μες το μυαλο σου οσο και να ενδιαφερεται και ειναι ανθρωπος με ανυσηχιες , λογικο ειναι να θελει ασφαλεια γιατι αν εσυ κοψεις και κανεις καμμια μαλακια θα ειναι υπευθυνος κατα καποιο τροπο.

    Αυτο ειναι βασικα το σκεπτικο...

    Υπαρχουν μερικα στανταρ στην αρωστια και πρεπει να τα μαθεις να τα αναγνωριζεις πχ. εχεις αρχισει και γινεσαι καχυποπτη κλπ...υπαρχουν καποιοι κανονες πρεπει να εισαι σε θεση να αναγνωριζεις τα σημαδια και μιας και εχεις και την πολυτελεια να πηγαινεις σε γιατρο ακομα καλυτερα.

    Αυτο δεν σημαινει βεβαια οτι ο κοσμος ειναι αγγελικα πλασμενος ή οτι ολα ειναι ζητημα θελησης μπορει απλως να μη γινεται να κοψεις....γιατι η ζωη sucks πολλες φορες.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    libpa υπαρχει και το geodon το οποιο δε μειωνει την ερωτικη διαθεση.. και τωρα βγαινουν καινουργια φαρμακα αλλα τα οποια ισως να ειναι καλυτερα απο τα παλια

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Originally posted by libpa
    Δεν είναι κατάλληλη περιόδος για να ανοίξω ένα θέμα, γιατί κάποιοι μου επιτίθονται, όμως ήταν ανάγκη να το ανοίξω επειδή δεν με ενημερώνει η γιατρός μου. Θα ήθελα να ρωτήσω μόνο όσους ενδιαφέρονται να απαντήσουν πραγματικά και ειλικρινά και όχι να επιτεθούν πότε μείωσαν τα χάπια τους. Σε ποιό χρονικό διάστημα από τότε που ξεκίνησαν τη θεραπεία,πόσα χρόνια δλδ μετά. Το θέλω για να μου έρθει η σεξουαλική διάθεση και να μπορώ να χάσω κιλά, γιατί μέχρι τώρα όλο κυμαίνομαι στα ίδια κιλά, ακόμα και αν κάνω δίαιτα.


    libpa, δεν υπάρχει ακατάλληλη και κατάλληλη περίοδος για ερωτήσεις.
    τα χάπια μειώνονται και αυξάνονται, ανάλογα σε τί φάση είσαι.
    γιατί δεν ζητάς από το γιατρό σου να σου αντικαταστήσει αυτά τα χάπια που σου μειώνουν την σεξουαλική διάθεση?
    επίσης πρέπει να ξέρεις πως τα χάπια δεν παχαίνουν, ορισμένα προκαλούν τάση για περισσότερο φαγητό.
    ωστόσο και πάλι ίσως υπάρχουν φάρμακα που μειώνουν αυτή τη τάση.
    ( εγώ ας πούμε τα έχω βρει για τη δική μου περίπτωση ).

    τέλος φαντάζομαι πως έχεις κάνει όλες αυτές τις εξετάσεις για τον θυροειδή αδένα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    my room
    Posts
    573
    libpa συμφωνώ! Δεν παχαίνουν αυτά καθεαυτά αλλά επιβραδύνουν το μεταβολισμό και σε κάνουν να τρως περισσότερο. Εγώ τα χάπια τα έκοψα σε 10 μήνες περίπου, αλλά πιστεύω ότι ήταν νωρίς. Βέβαια, μου το είπε ο γιατρός να τα κόψω. Κάποιες φορές που είμαι πολύ χάλια μου έχει προτείνει να ξαναρχίσω θεραπεία, όταν είμαι πολύ χάλια αλλά αρνούμαι, κυρίως σκέφτομαι την ερωτική διάθεση. Έχω τρεις μήνες που τα έχω κόψει αλλά δεν έχω καταφέρει να χάσω τα κιλά μου...:(
    Απλά αγωνίζομαι με τα χαρτιά που μου έχουν μοιραστεί....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    my room
    Posts
    573
    Κατάθλιψη έχω, με κρίσεις πανικού. Απλά για κάποιο διάστημα ήμουν αρκετά καλύτερα και έτσι ο γιατρός μου είπε να διακόψω , σταδιακά φυσικά. Καθόλου ερωτική διάθεση, τίποτα!! Και φοβήθηκα μήπως ήταν γενικό το κακό, δηλαδή ότι και μετά τη διακοπή θα ήταν έτσι αλλά ευτυχώς δεν είναι! Ο γιατρός μου είναι της άποψης ότι μπορούμε να έχουμε καλύτερα αποτελέσματα στην ψυχοθεραπεία όταν δεν είμαι υπό την επήρεια χαπιών. Είναι ψυχοφθόρο αλλά νομίζω ότι δουλεύει περισσότερο!
    Απλά αγωνίζομαι με τα χαρτιά που μου έχουν μοιραστεί....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    libpa εγω τα ελαττωσα αρχικα μετα απο 3 χρονια , μετα ημουν μια χαρα για αλλα δυο χρονια μεχρι που τα ελαττωσα πολυ ομως και δεν ημουν καλα...
    εσυ μη τα κοψεις αλλα απλως ελαττωσε τα σε καποιο ανεκτο επιπεδο. οπως γινεται στις περισσοτερες περιπτωσεις δηλαδη οπου μετα απο καποιο χρονικο διαστημα ελαττωνεται το φαρμακο και παιρνεις μονο καποια δοση συντηρησης.

    επισης αμα θες τοσο πολυ ερωτικη επιθυμια αρχισε γυμναστηριο..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    Εγω ναι ειχα . Μου ερχοταν οπως λες ξανα ψυχωση οταν επαιρνα 1mg που για τα κιλα μου ειναι ενα τιποτα.
    Παντως με 2mg και 3mg που παλι ειναι πολυ λιγο ημουν καλα και σεξουαλικα και πνευματικα.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •