Διπολική διαταραχή κ αγχολυτικά
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 29
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772

    Διπολική διαταραχή κ αγχολυτικά

    Καλημέρα,

    Ηθελα να ρωτήσω αν τα αγχολυτικά καταπραϋνουν τα συμπτώματα της διπολικής διαταραχής ή όχι, αν κάποιος έχει διπολική διαταραχή μπορεί να "ξεθολώνει" έστω κ με ενα τεταρτο Trancent αγχολυτικό ή δεν υφίσταται κατι τέτοιο?

    Ευχαριστώ

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Π. ΦΑΛΗΡΟ
    Posts
    12
    Καλησπέρα,

    Τα αγχολυτικά δεν βοηθούν σε όλες τις φάσεις της διπολικότητας. Πρέπει να μπορείς να ελέγξεις τις δόσεις κ το πότε τα παίρνεις, σε τι φάση δηλαδή βρίσκεσαι? τις μανίας ή είσαι σε φάση που αρχίζεις να πέφτεις. Η διπολική διαταραχή είναι ύπουλη κ αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να μιλήσεις με τον γιατρό σου. Η σταθερότητα, η ισσοροπία στην διπολικότητα έρχεται από την σταθερότητα της φαρμακευτικής αγωγής σου.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    Επειδη δεν ξέρω τι έχω ρωτάω για να δώ αν έχω μια απλη κατάθλιψη, ή αγχωδης διαταραχή κ όχι διπολική.
    Οταν έχεις μανία δλδ σε τι φάση βρίσκεσαι?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Konstantinoss, γιατί αρχικά ρώτησες για διπολική διαταραχή?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    η αγχωδησ διαταραχη ειναι ευκολη να την καταλαβεισ αγχωνεσαι οταν μιλασ με αγνωστουσ;σε ποναει το στομαχι σου τετοια πραγματα παντωσ ειναι δευτερευουσα δηλαδη συνυπαρχει μπορει να εχεισ αγχωδησ διαταραχη και κατι αλλο τωρα τα αλλα ειναι σχετικα συγγενικα μπορει η καταθλιψη να ειναι φαση τησ διπολικησ διαταραχησ

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    Originally posted by arktos
    Konstantinoss, γιατί αρχικά ρώτησες για διπολική διαταραχή?
    Γιατι δε βλέπω να συνέρχομαι κ πολύ με τα αντικαταθλιπτικά κ αρχίζω να ανησυχώ μήπως έπαθα διπολική..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Originally posted by Konstantinoss
    Originally posted by arktos
    Konstantinoss, γιατί αρχικά ρώτησες για διπολική διαταραχή?
    Γιατι δε βλέπω να συνέρχομαι κ πολύ με τα αντικαταθλιπτικά κ αρχίζω να ανησυχώ μήπως έπαθα διπολική..

    για να βγάλεις τέτοιο συμπέρασμα, θα πρέπει να έχεις εναλλαγές στη διάθεση σου.
    έχεις?
    σε παρακολουθεί ψυχίατρος?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    δωσε καμια λεπτομερεια αν θελεισ τι φαρμακα παιρνεισ τι νιωθεισ οσο να πεισ δεν ειμαστε ειδικοι αλλα μια εμπειρια την εχουμε τα αντικαταθλιπτικα γιατι τα παιρνεισ για την αγχωδη διαταραχη η για την καταθλιψη;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    Απλα νοιώθω περίεργα, δεν ξέρω πως να το εξηγήσω ειλικρινά, μετα απο ενα ξέσπασμα άγχους φοβερού αρχισε όλο, κρεβατώθηκα για μια βδομάδα κ δεν ηθελα να κανω τιποτα παρα μονο να κοιμαμαι, ένιωθα πως τα χάνω, μετα αρχισα τα αντικαταθλιπτικα και τα αγχολυτικά και ενώ βλεπω βελτίωση και δραστηριοποιήθηκα κ πάλι, δουλειά κλπ. νοιώθω να αντιλαμβάνομαι τη ζωή διαφορετικά, συνεχής ανυσηχία, απαισιοδοξία, δεν με ευχαριστεί τίποτα και έχω κ σκέψεις θανάτου, για μένα ή κ για άλλους, αλλα όχι σε τραγικό βαθμό, απλα μου περνάνε απο το κεφάλι ανεπιθύμητα. Το νοιώθω πως είναι κάτι που δεν είχα πάθει ως τώρα ποτέ, κάτι διαφορετικό που με κρατάει σε εναν φαύλο κύκλο σκέψεων, δεν μπορώ απλα να ξαβαβρώ τον εαυτό μου, ξυπνάω κ κοιμάμαι με αυτες τις σκέψεις, γενικά για το τί έχω κλπ.
    Cypralex παίρνω 30mg εδω κ 4 μήνες και που κ που Trancent 1/4

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Konstantinoss, όταν λεω εναλλαγές στη διάθεση σου εννοώ: τη μία να έχεις κατάθλιψη και την άλλη να έχεις υπερβολική όρεξη για όλα.
    αυτό περίπου είναι διπολική διαταραχή.

    τα ξαναλέμε.καληνύχτα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    Ευχαριστώ Arktos, κοίτα αν τα 2 αυτά πιάνουν τα άκρα δε νομίζω να είμαι έτσι, τώρα τουλάχιστον, απλα με ενοχλεί πολύ που σκέφτομαι περι θανάτου κλπ. αυτο μου χαλάει όλη τη διάθεση, γιατι να σκέφτομαι έτσι, δεν έχω \"καθαρό\" μυαλό απλα πλέον, ίσως κ γιατι μου έχει κολλήσει πως έχω κάτι, δεν ξέρω, πάντως έχει γίνει η καθημερινότητα μου

    καληνύχτα

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    μαλλον για καταθλιψη πηγαινεισ για τισ σκεψεισ μην ανυσυχεισ αν δεν ειναι πολυ εντονεσ δεν ειναι τιποτα

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    Δυστηχώς Pad υπήρξαν κ πολύ έντονες αλλα τώρα είμαι καλύτερα, στην αρχή είχα φρικάρει, όλο αυτο με πάει τώρα απο τα Χριστούγεννα έως τώρα, βλέπω πως είμαι καλύτερα απλα σε καμια περίπτωση όπως πρίν τα πάθω αυτα, να μου πείς είναι κάπου
    κ λογικό..

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    δεν ειναι και πολυσ καιροσ σε κανενα χρονο περιπου λογικα θα εισαι καλα τα ψυχολογικα ειναι χρονοβορα

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Ψυχοθεραπεία κάνεις, ή παίρνεις μόνο τα χάπια?

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •