θεραπεία ντροπαλότητας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1

    θεραπεία ντροπαλότητας

    από δική σας εμπειρία υπάρχει κάποια μέθοδος θεραπείας της ντροπαλότητας, το να δείχνει κάποιος ντροπαλός συνεσταλμένος, λιγομήλητος, ήσυχος. Αυτό συμβαίνει όταν είμαι με κόσμο, πολλές φορές έρχεται και σαν κάτι το αυτοματοποιημένο που δυσκολεύομαι να το αλλάξω, σαν μορφή φόβου.
    γιάννης

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    ναι.

    αρχικα να αντιληφθεις για ποιον λογο θες να μην εισαι ντροπαλος.Εγω ξερω ντροπαλο κοσμο που ειναι και μαμω τα ατομα.

    Εσυ τι πραγματα εμποδιζεις τον εαυτο σου να κανει με αφορμη την ντροπαλοτητα? Αμα δεν ειχες ντροπαλοτητα ποσο διαφορετικη θα ηταν η ζωη σου?

    Θα σου ηταν ευκολο πιστευεις να κανεις εδω και τωρα μια μικρη λιστα 4-5 πραγματων που θα λεει τι θα συνεβαινε σε διαφορες πτυχες της ζωης σου αν δεν ειχες ντροπαλοτητα?

  3. #3
    αν δεν ήμουν ντροπαλός: α) θα είχα κοπέλα, β) θα με καλούσαν σε πάρτι, χορούς κλπ, γ) θα είχα καλήτερη δουλειά, δ) θα ήμουν γενικά διεκδικητικός στη ζωή. Αυτά είναι τα πιο σημαντικά που θα είχα.
    γιάννης

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Τα παραπανω ειναι θεμα ντροπαλοτητας ή προσωρινης ελειψης αυτοπεποιθησης πιστευεις?
    Πχ για το (α) εγω προσωπικα καποτε ημουν ντροπαλουλης αλλα βρηκα κοριτσι... και αυτη ντροπαλη ηταν, μπορουσαμε να συννενοηθουμε μια χαρα ετσι ^^
    Σε παρτι και σε εξοδους παντα με καλουσαν, εγω ημουν αυτος που δεν πηγαινα απλα τοτε .Οποτε ισως η ντροπαλοτητα να μην ειναι το πραγματικο θεμα εδω.


    Τεσπα κοιτα λιγο αυτο

    http://www.ecclesia.org/truth/friends.html

    , ειναι λινκ φωτια, χτησιμοποιησε το εξυπνα και μην εκμεταλευτεις κοσμο
    Συνηθως τετοια λινκ δεν πεταω σε αγνωστους απο δω και απο κει αλλα τεσπα..

    Θα σε κανει να μαγνητιζεις κοσμο για πλακα και οταν εισαι αναμεσα σε τοσο κοσμο συνηθως γινεσαι πιο κοινωνικος σε χρονο dt.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    αυτο που εχεισ λεγεται κοινωνικη φοβια οταν δηλαδη δυσκολευεσαι στην επαφη σου με τον κοσμο ποναει το στομαχι σου αγχωνεσαι τετοια πραγματα και αντιμετωπιζεται με αντικαταθλιπτικα με το σκεπτικο οτι οσο πιο καλα νιωθεισ χαρισ στα φαρμακα η και απο μονο σου θα ξεπερνασ τουσ φοβουσ σου

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    αν ντρεπεσαι βαλε σιτα ! ελεγε ενα γνωμικο. δεν ειχε καθολου αδικο , ενοουσε μιας μορφης μασκα ,,,,εσυ ξεκινα απ τις αποκριες , απ τα γυαλια ηλιου -ναι κιαυτα ειναι μια μασκα - απ ενα πειραματικο θεατρακι καπου που να μπορεις να παιξεις ,,,,,,,,,,,,,,η κατι αναλογο τεσπα ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,ε και τι ντρεπεσαι μωρε μη σε φτησουνε και σκουριασεις ?,,,σκουπισου και συνεχισε ..........

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    803
    Originally posted by Boltseed
    Τα παραπανω ειναι θεμα ντροπαλοτητας ή προσωρινης ελειψης αυτοπεποιθησης πιστευεις?
    Πχ για το (α) εγω προσωπικα καποτε ημουν ντροπαλουλης αλλα βρηκα κοριτσι... και αυτη ντροπαλη ηταν, μπορουσαμε να συννενοηθουμε μια χαρα ετσι ^^
    Σε παρτι και σε εξοδους παντα με καλουσαν, εγω ημουν αυτος που δεν πηγαινα απλα τοτε .Οποτε ισως η ντροπαλοτητα να μην ειναι το πραγματικο θεμα εδω.


    Τεσπα κοιτα λιγο αυτο

    http://www.ecclesia.org/truth/friends.html

    , ειναι λινκ φωτια, χτησιμοποιησε το εξυπνα και μην εκμεταλευτεις κοσμο
    Συνηθως τετοια λινκ δεν πεταω σε αγνωστους απο δω και απο κει αλλα τεσπα..

    Θα σε κανει να μαγνητιζεις κοσμο για πλακα και οταν εισαι αναμεσα σε τοσο κοσμο συνηθως γινεσαι πιο κοινωνικος σε χρονο dt.
    Δηλαδή του προτείνεις να γίνει υποκριτής; Γιατί το λινκ αυτό τον τρόπο περιγράφει..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Originally posted by Oneiroplasmenos
    Originally posted by Boltseed
    Τα παραπανω ειναι θεμα ντροπαλοτητας ή προσωρινης ελειψης αυτοπεποιθησης πιστευεις?
    Πχ για το (α) εγω προσωπικα καποτε ημουν ντροπαλουλης αλλα βρηκα κοριτσι... και αυτη ντροπαλη ηταν, μπορουσαμε να συννενοηθουμε μια χαρα ετσι ^^
    Σε παρτι και σε εξοδους παντα με καλουσαν, εγω ημουν αυτος που δεν πηγαινα απλα τοτε .Οποτε ισως η ντροπαλοτητα να μην ειναι το πραγματικο θεμα εδω.


    Τεσπα κοιτα λιγο αυτο

    http://www.ecclesia.org/truth/friends.html

    , ειναι λινκ φωτια, χτησιμοποιησε το εξυπνα και μην εκμεταλευτεις κοσμο
    Συνηθως τετοια λινκ δεν πεταω σε αγνωστους απο δω και απο κει αλλα τεσπα..

    Θα σε κανει να μαγνητιζεις κοσμο για πλακα και οταν εισαι αναμεσα σε τοσο κοσμο συνηθως γινεσαι πιο κοινωνικος σε χρονο dt.
    Δηλαδή του προτείνεις να γίνει υποκριτής; Γιατί το λινκ αυτό τον τρόπο περιγράφει..


    Ναι, εντάξει ζηλιάρη, κατηγόρησε εσύ ενώ εμείς θα κάνουμε 100 καινούργιους φίλους την μέρα

    νια νια νια νιαα νιαααα ζήλιααα ψώρααα


    Ευχαριστούμε boltseed!


    Εχμ boltseed μήπως ξέρεις τώρα πως μπορώ να ξεκόψω όλους αυτούς τους καινούργιους φίλους που έκανα!?


    Θα ήμουν ευγνώμων για το ανάλογο λινκ, ευχαριστώ

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Originally posted by Oneiroplasmenos

    Δηλαδή του προτείνεις να γίνει υποκριτής; Γιατί το λινκ αυτό τον τρόπο περιγράφει..
    woot?

    Σε ποιο σημειο ακριβως περιγραφει πως να γινει υποκριτης ή πως να λεει ψεματα?

    Εγω βλεπω απλα ενα λινκ με ετοιμες πακεταρισμενες συμβουλες ,απο εναν πασιγνωστο και ταλαντουχο κοινωνιολογο ,σχετικα με το πως καποιος να βελτιωσει τις σχεσεις του με τους αλλους ανθρωπους.

    Απο την στιγμη που καποιος θα χρησιμοποιησει αυτες τις συμβουλες σαν πραξεις, τοτε αυτοματα τις κανει και κοματι του εαυτου του καθως και θα ειναι και αυτος υπευθυνος για αυτες.

    Δεν εχει καμια διαφορα με τις συμβουλες που θα εδινε ενας φιλος,ενας ειδικος,ενας επικοινωνιολογος,ενας συγγενης.Απλα ειναι σε μορφη λινκ, καποιες φορες ειναι και σε εντυπη μορφη βιβλιου, εκει θα κολησουμε στο μεσο?Και επισης ειναι συμβουλες-τουρμπο και μαλιστα μαζεμενες και ετοιμες σε ενα σημειο.


    Τωρα το αν τα περιεχομενα της ιστοσελιδας τα χρησιμοποιησει για να κοροιδευει κοσμο και οχι για να βελτιωσει τα καναλια της επικοινωνιας μαζι του-περι αυτου προκειται η σελιδα- , τοτε μαλλον ειναι δικο του προβλημα αυτο,οχι της παραπανω ιστοσελιδας ουτε και δικο μου

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    peiraias
    Posts
    259
    εμενα με εχει πιασει μια εμμονη ιδεα και οταν ειμαι στο δρομο πχ οταν περναει ενας διπλα μου νιωθω σφιξιμο στο στομαχι και νομιζο οτι θα μου ανεβουν οι παλμοικαι ειμαι στη τρελα το στομαχι μου με ταραζει τι να κανω? δεν με πιανει παντα
    After the apocalypse they took your mind Abusing science deaf dumb and blind

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    374
    Originally posted by PETRAN
    Originally posted by Oneiroplasmenos
    Originally posted by Boltseed
    Τα παραπανω ειναι θεμα ντροπαλοτητας ή προσωρινης ελειψης αυτοπεποιθησης πιστευεις?
    Πχ για το (α) εγω προσωπικα καποτε ημουν ντροπαλουλης αλλα βρηκα κοριτσι... και αυτη ντροπαλη ηταν, μπορουσαμε να συννενοηθουμε μια χαρα ετσι ^^
    Σε παρτι και σε εξοδους παντα με καλουσαν, εγω ημουν αυτος που δεν πηγαινα απλα τοτε .Οποτε ισως η ντροπαλοτητα να μην ειναι το πραγματικο θεμα εδω.


    Τεσπα κοιτα λιγο αυτο

    http://www.ecclesia.org/truth/friends.html

    , ειναι λινκ φωτια, χτησιμοποιησε το εξυπνα και μην εκμεταλευτεις κοσμο
    Συνηθως τετοια λινκ δεν πεταω σε αγνωστους απο δω και απο κει αλλα τεσπα..

    Θα σε κανει να μαγνητιζεις κοσμο για πλακα και οταν εισαι αναμεσα σε τοσο κοσμο συνηθως γινεσαι πιο κοινωνικος σε χρονο dt.
    Δηλαδή του προτείνεις να γίνει υποκριτής; Γιατί το λινκ αυτό τον τρόπο περιγράφει..


    Ναι, εντάξει ζηλιάρη, κατηγόρησε εσύ ενώ εμείς θα κάνουμε 100 καινούργιους φίλους την μέρα

    νια νια νια νιαα νιαααα ζήλιααα ψώρααα


    Ευχαριστούμε boltseed!


    Εχμ boltseed μήπως ξέρεις τώρα πως μπορώ να ξεκόψω όλους αυτούς τους καινούργιους φίλους που έκανα!?


    Θα ήμουν ευγνώμων για το ανάλογο λινκ, ευχαριστώ
    χαχαχαχαχχααχ LoL



    Σχετικα με το προβλημα παντως ioannis2,
    απο ποτε το να ειναι καποιος ντροπαλος απαιτει θεραπεια??
    Δηλαδη οι ντροπαλοι ανθρωποι δεν κανουν σχεσεις, δεν πανε σε παρτυ, δεν δεν δεν δεν?
    Αλλο η φοβια που ανεφερες κ στην αρχη και που πρεπει να βρεις την αιτια της. Τι ειναι αυτο ακριβως που φοβασαι?
    Θα συμφωνησω με Boltseed για ελλειψη αυτοπεποιθησης. Υπαρχουν ντροπαλα ατομα που κ σχεση εχουν κ φιλους κ γενικα ευκαιριες κοινωνικης δικτυωσης, αλλα αν δεν εχεις αυτοπεποιθηση, δισταζεις ακομα και αν σου δωσει ο αλλος το πατημα για κοινωνικη επαφη.

  12. #12
    Ίσως επειδή θέλω κάτι καλό για κοπέλα γι αυτό και δεν έχω βρει κάτι, δεν θα ήθελα κάποια μέτρια που κατά βάθος δεν με γεμίζει. Όμως νοιώθω ατολμία στην προσέγγιση για τέτοια σχέση και αν το επιτύχω αυτό μετά φοβάμαι ότι δεν θα μπορέσω να την κρατήσω λόγω του κλειστού χαρακτήρα και της ντροπαλότητας. Για τα πάρτι πολύ λίγοι με προσκαλούν και ίσως να οφείλεται στο κλειστό του χαρακτήρα μου, στην ντροπαλότητα και στο ότι δεν έχω πάρει τέτοιες πρωτοβουλίες εγώ. Κ΄΄αποτε περιμένω να μου ξανοιχτεί ο άλλος και εκεί γίνομαι πολύ ανοικτός.
    γιάννης

  13. #13
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by ioannis2



    Κ΄΄αποτε περιμένω να μου ξανοιχτεί ο άλλος

    το θεμα ειναι οτι αρκετος κοσμος λειτουργει οπως εσυ....

    οπως καταλαβαινεις, φεξε μου και γλυστρησα....

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    εγω παντως πιστευω οτι ο Γιαννης δεν ειναι οτι δεν μπορει να τα αλλαξει τα παραπανω χαρακτηριστικα, αλλα οτι απλα δεν θελει.

    εκτος αν μπορει να μας αποδειξει το αντιθετο

  15. #15
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    ειτε δεν μπορει ειτε δεν θελει,
    αν δεν κανει μισο βημα παραπανω,
    τοτε η κοινωνικοποιηση του θα ειναι ενα τζοκερ.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •