Eyjafjallajökull
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 51
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082

    Eyjafjallajökull

    δείτε μερικές φωτογραφίες από την έκρηξη!

    http://www.in.gr/news/reviews/imagegallery.asp?lngReviewID=497490&lngChapter ID=-1&lngItemID=1127459

    παλιότερα είχα δει μια ταινία σχετικά με το ηφαίστειο στο πάρκο yellowstone και τι επιπτώσεις θα έχει για την γη μια τέτοια έκρηξη.

    http://en.wikipedia.org/wiki/Supervolcano_%28docudrama%29

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Originally posted by claire
    δείτε μερικές φωτογραφίες από την έκρηξη!

    http://www.in.gr/news/reviews/imagegallery.asp?lngReviewID=497490&lngChapter ID=-1&lngItemID=1127459

    παλιότερα είχα δει μια ταινία σχετικά με το ηφαίστειο στο πάρκο yellowstone και τι επιπτώσεις θα έχει για την γη μια τέτοια έκρηξη.

    http://en.wikipedia.org/wiki/Supervolcano_%28docudrama%29

    Εντυπωσιακό. Η ισλανδία είναι γεμμάτη από τέτοια φαινόμενα.


    Να πάρει πως προφέρεται αυτό το πράγμα λολ.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Είναι τρελοί αυτοί οι ισλανδοί!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    ειναι υπεεροχα στην ισλανδια..ετσι γνωρισα τον αντραμου..ηθελα να παω μονυμα να μεινω στην Ισλανδια.και εψαχνα Ελληνεσ που να την ειχαν εστω επισκευθει για να μου πουν απο πρωτο χερι την εμπειρια τους:):):):):):):):)

    ε δεν εφυγα τελικα.χεχεχεχε
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Α ρε συ... τώρα θυμήθηκα... την.... ιστορία...!
    Τελικά η δεύτερη ευκαιρεία απέδωσε ε?
    Κοίτα να δεις.... :)

  6. #6
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by Adzik

    ε δεν εφυγα τελικα.χεχεχεχε

    αυτα ειναι....
    καμια φορα πας να κανεις καριερα και την πατας....

    :P:P:P

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    300.000 πλυθησμο εχει εκεινη η χωρα! παραλληλα παω στοιχημα δε θα γνωριζουν τι σημαινει η λεξη μυστικο ^^

    και εγω δινω +222 στην Ισλανδια ειδικα για τις ανανεωσιμες πηγες ενεργειας της! -80% παρακαλω!-

    Οκ μπορει τα ηφαιστεια της να ειναι πιο πολλα απο τα σπιτια της αλλα ειναι ωραια.....φανταζομαι^^

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Originally posted by Boltseed
    300.000 πλυθησμο εχει εκεινη η χωρα! παραλληλα παω στοιχημα δε θα γνωριζουν τι σημαινει η λεξη μυστικο ^^

    και εγω δινω +222 στην Ισλανδια ειδικα για τις ανανεωσιμες πηγες ενεργειας της! -80% παρακαλω!-

    Οκ μπορει τα ηφαιστεια της να ειναι πιο πολλα απο τα σπιτια της αλλα ειναι ωραια.....φανταζομαι^^
    εχουν το υψηλοτερο ποσοστο στο διαβασμα βιβλιων στο κοσμο...(λογικο βεβαια..γιατι ολο κρυυυυο κρυυυο τι να κανεισ..θα κατσεισ να διαβασεισ..)

    ειναι πολυ μορφωμενοι, απο τα υψηλοτερα σε ποιοτητα παιδαγωγικα συστηματα...

    οι περισσοτεροι ειναι ψαραδεσ..και ζουν μια υσυχη ζωη παρ ολο που εχουν και εντονη νυχτερινη ζωη..

    σχεδον ολοι εχουν προσωπικα μικρα jacuzzi -πισινουλεσ- μεγαλεσ μπανιερεσ με ιαματικο νερο στα σπιτια τους... δεν πληρωνουν σχεδον τιποτα για το νερο και την θερμανση..λογο ιαματικων θερμων πηγων...

    εχουν απιιιστευτο δερμα... νεανικη οψη για πααααρα πολλα χρονια.. ωραιεσ γυναικεσ..

    μουσικα φεστιβαλ ολων των ειδων...

    δεν εχουν φτωχουσ..(τουλαχιστων μεχρι την κριση δεν υπηρχαν φτωχοι ανθρωποι εκει)..

    βεβαια το κακο ειναι πωσ εχουν παααρα πολυ υψηλο ποσοστο αυτοκτονιων λογο εληψησ ηλιου...και το υψηλοτερο ποσοστο ψωριασικων ασθενων.. και απο τισ καλητερεσ πηγεσ που την θεραπευουν...οπωσ και δυστυχωσ πινουν αρκετα αν και το αλκοολ ειναι τρομερα ακρυβο εκει..

    επισεισ αυτο που ξερω ειναι πωσ..δεν υπαρχει (ξαναλεω μεχρι και πριν την κριση ξερω μονο) εγκληματικοτητα.. και οι αστυνομια υπηρχε για να πηγαινει τουσ οποιουσ μεθυσμενουσ σπιτια τουσ ...
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    α και επισεισ υπαρχει μονο ενασ Ελληνασ που κατοικει μονιμα εκει νεαρος...χεχεχεε.. του ειχα στειλει μηνημα αλλα μαλλον πηγε εκει για να βρει την ησυχεια του..γιατι δεν μου απαντησε ποτε:P
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Μετά υπάρχουν και πειραματικοί μουσικοί όπως η Bjork, οι Sigur Ros, ο Olafur Arnalds κλπ. (λίγο extreme να έχεις τόσους πρωτοποριακούς μουσικούς αναλογικά με τον πληθυσμό)


    Αλλά ποιος μένει σε τέτοιο ψoφόκρυο? Not me!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    http://p.vtourist.com/1631568-Iceland-Iceland.jpg
    και φυσικα την γιοβαννα...χεχεχεχεχε με το δαχτυλιδι....αχαχαχαχαχ...θυ� �αστε?

    http://www.youtube.com/watch?v=kOB_yzC2f_A
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Originally posted by PETRAN
    Μετά υπάρχουν και πειραματικοί μουσικοί όπως η Bjork, οι Sigur Ros, ο Olafur Arnalds κλπ. (λίγο extreme να έχεις τόσους πρωτοποριακούς μουσικούς αναλογικά με τον πληθυσμό)


    Αλλά ποιος μένει σε τέτοιο ψoφόκρυο? Not me!
    αχαχαχα....εμενα ο αερασ θα με ενοχλουσε...το κρυο αντεχεται... αλλα οταν φυσαει ολη την ωρα.. δεν μπορεισ να αφησεισ λυτα τα μαλλια σου ρε παιδι μου..(γυναικεσ)

    αν και με διαψευδει η κοπελια εδω..http://www.youtube.com/watch?v=KcibCdLzbY0
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  13. #13
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Για τα δικά μου γούστα και τον δικό μου τρόπο ύπαρξης, η Ισλανδία νομίζω ότι είναι από τις χώρες που θα επέλεγα να ζήσω.
    Adzik, έχεις από οτι βλέπω προσωπική εμπειρία. Σε ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες που παραθέτεις!
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    :):) Παρακαλω Νικο μου.. πραγματικα αν δεν ειχα γνωρισει τον συζηγο μου θα ημουν εκει..

    αν και δεν ειναι (ηταν) τοσο απλο να πασ για μονημα εκει..πρεπει να εχει εχεις κανονισμενη εργασια και στεγη απο πριν..δεν υπαρχει περιπτωση να μεινεισ παρανομα...

    επισεισ αν τελικα καταφερεισ να βρεισ εργασια και μεινεισ μονιμα τοτε υποχρεουσε απο τον νομο (για λογο διαιωνισης τησ γλωσσασ τουσ να παρακολουθεισ για καποιο καιρο δωρεαν μαθηματα Ισλανδικησ γλωσσας ..ωστε να μπορεισ να συεννεισαι και καλητερα)..αν και ολοι γνωριζουν σχεδον απταιστα Αγγλικα..

    Μα οπωσ θα εμαθεσ Νικο μου.. οταν εγεινε το μπαμ τησ οικονομικης κρισης.. επειδη οι τραπεζεσ τουσ τρεχανε προγραμματα επενδυτικα πολυ πειραματικα και ριψοκινδυνα .. οι Ισλανδοι χασανε το δεν θυμαμαι ακριβωσ...40 % των χρηματων τουσ...και συνεβησαν για πρωτη φωρα διαδηλωσεισ στους δρομουσ... απο τοτε και μετα..πραγματικα δεν ξερω πωσ ειναι οικονομικα τα πραγματα...
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Originally posted by NikosD.
    Για τα δικά μου γούστα και τον δικό μου τρόπο ύπαρξης, η Ισλανδία νομίζω ότι είναι από τις χώρες που θα επέλεγα να ζήσω.
    Adzik, έχεις από οτι βλέπω προσωπική εμπειρία. Σε ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες που παραθέτεις!


    Το σκέφτεσαι νίκο ε? Άντε σιγά σιγά μας βλέπω να μεταναστεύουμε όλοι από εδώ λολ



    Αλλά εγώ παω νέα ζηλανδία σορρυ ο Antonios λέει είναι παράδεισος. 20 ώρίτσες με το αεροπλανάκι μόνο :):mad::o

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •