Φιλία τέλος....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 33
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    14

    Φιλία τέλος....

    Καταρχάς θέλω να χαιρετίσω όλους σας μιας και είναι η πρώτη φορά που γράφω στο συγκεκριμένο forum.

    Ο λόγος που επέλεξα να γραφτώ είναι γιατί πονάω και ψάχνω για βοήθεια. Θα μπορούσα βέβαια να μιλήσω σε δικούς μου ανθρώπους αλλά ο \'\'κολλητός\'\' σήμερα έκανε φτερά και περί αυτού ο λόγος. Δυστυχώς ήμουν από τους φανατικά ρομαντικούς ότι μια δυνατή αληθινή φιλία μπορεί να κρατήσει για μια ζωή, αλλά η ζωή η ίδια ήρθε να με διαψεύσει. Και λέω ήμουν γιατί έχασα την πίστη μου πλέον σε κάθε άνθρωπο που θα προσπαθήσει να με πλησιάσει. Υπάρχουν στιγμές που μπορείς να βάζεις το χέρι σου στην φωτιά για κάποιους ανθρώπους αλλά οταν φτάνεις να αντιμετωπίζεις μια άλλη πραγματικότητα δεν μπορείς να το δεχτείς. Θεωρώ όμως ότι ήμουν αρκετά ώριμος μιας και η ηλικία μου το επιτρέπει να είμαι αρκετά προσεκτικός στους ανθρώπους που επιλέγω να έχω κοντά μου. Υπάρχει όμως για όλα και το πρώτη φορά.
    Ίσως σας φανεί χαζό ένας άνθρωπος που φτάνει αισίως τα δεύτερα \'αντα\' να υποφέρει για πράγματα πολύ συνηθισμένα στην εφηβεία. Δεν ξέρω όμως κατά πόσο η φιλία και η προδοσία της έχουν ηλικία και κατά πόσο ο πόνος θα έπρεπε να είναι λιγότερος.

    Ανέκαθεν από παιδί ακόμα η ζωή μου ήταν γεμάτη από ανθρώπους και φίλους. Άλλοι έφυγαν άλλοι έμειναν, αλλά μεγαλώνοντας έρχεσαι και κατασταλάζεις ποιούς πραγματικά θέλεις να έχεις κοντά σου. Μου άρεσαν οι άνθρωποι. Μου άρεσε να ακούω, να νοιάζομαι ή απλώς να είμαι εκεί όταν χρειαζόμουν. Έμαθα κοντά τους τα καλά, τα κακά τα άσχημα, τις δυσκολίες και ότι τους διαφοροποιεί μέσα από τη ζωή τους.

    Για να μην σας πολυζαλίζω κατέληξα στην πορεία της ζωής μου να κρατήσω εναν \'αδερφό\' Καλώς η κακώς η λέξη αδερφός στην ιεραρχία της λέξης φιλία για μένα, είναι ιερή. Δεν μετάνιωσα όμως ποτέ που τον αποκάλεσα έτσι. Μεγαλώσαμε μαζί, γελάσαμε μαζί, κάναμε τις βλακίες μαζί κλάψαμε μέχρι που καταλήξαμε να κουμπαριάσουμε. Η ζωή στάθηκε όμως πολύ άδικη μαζί του και \'εφυγε\' πάρα πολύ νωρίς. Πέρασαν πάρα πολλά χρόνια να ξεπεράσω τον χαμό του, ίσως και να μην το είχα ξεπεράσει ποτέ. Η ζωή ίσως πάλι θέλησε να κρατήσει τις ισοροπίες της και έφερε στη ζωή μου έναν άνθρωπο σχεδόν από το πουθενά. Μέχρι τότε πίστευα οτι δεν υπήρχε περίπτωση ποτέ ξανά στη ζωή μου να βρεθεί ένας άνθρωπος να καλύψει αυτή την απώλεια. Πίστευα ότι η αδερφικές φιλίες χτίζονται και δοκιμάζονται μέσα από τις δοκιμασίες του χρόνου από τα παιδικά μας χρόνια και σε καμία περίπτωση δεν θα ένιωθα ξανά οπώς παλιά.Και όμως έφερε ο καιρός και ξαναείπα την λέξη αδερφός ξανά.
    Από το πουθενά λοιπόν βρεθήκαμε να έχουμε κοινά ενδιαφέροντα, κοινές σκέψεις κοινές ανυσηχίες με λίγα ένιωθα ότι είχα βρεί το \'χαμένο αδερφό\', ήταν σαν να ξέραμε ο ένας τον άλλον απο παλιά. Πέρασε ένας χρόνος γεμάτος από ευτυχία για όλους μας. Είχαμε ταιριάξει και σαν ζευγάρια σε ενα πολύ μεγάλο ποσοστό. Κάποια στιγμή βλέποντας αυτό το \'κολημα\' που είχαμε αποφασίσαμε με χαρά να κάνουμε μια κοινή αγορά σε κάτι που θέλαμε κάτι πάρα πολύ και οι δυό. Εκεί άρχισε όμως η αντίστροφη μέτρηση. Η αγορά αυτή ήθελε και κάποιο επιπλέων χρόνο και από τους δυό μας για ανακατασκευή, τότε άρχισαν όμως τα παρατράγουδα.
    Κάποιες ανασφάλιες της σχέσεις του έφεραν τα πάνω κάτω. Δεν θα επεκταθώ στο συγκεκριμένο για΄τ δεν θέλω να φανώ άδικος, θα φτάσω όμως κατευθείαν στο αποτέλεσμα. Το αποτέλεσμα ήταν να δημιουργηθεί απόσταση, να αρχίσουν τσακωμοί να δημιουργούνται καταστάσεις που δεν είχα ξαναδεί στη ζωή μου. Στους τσακωμούς ακόμα όμως μέχρι κάποιο διάστημα βρίσκαμε τον κώδικα επικοινωνίας μας και τα βρίσκαμε ξανά. Αλλά ακόμα και αυτό χάθηκε. Σε πρόσφατο τσακωμό είχαν ειπωθεί πάρα πολλά και βαριά πράγματα μέχρι και ότι αυτό που ένιωθε είχε πάψει να υπάρχει. Την άλλη μέρα όμως όλα καλά σαν να μη συμβαίνει τίποτε και όλα καλά. Η σκέψη πάντα ήταν ότι πάνω στο θυμό λέγονται λόγια βαριά και τα ξεπερνούσα, ωσπου σήμερα αντιμετώπισα την ψυχρή πραγματικότητα. Σήμερα σε μια συνηθισμένη κουβέντα μας ανέβηκαν οι τόνοι και το αποτέλεσμα ήταν να πει ότι κάποια πράγματα τα εννούσε τελικά παρόλο που δεν μπορούσα να το δεχτώ. Δεν πίστευα αυτά που άκουγα, από έναν άνθρωπο που είχα δώσει τα πάντα. Ήταν σαν να άκουγα κάποιον άλλον ή την ιστορία δύο ξένων. Δεν φαντάζεστε πόσο πικράθηκα, πόσο απογοητεύτικα αντιμετωπίζοντας την πραγματική αλήθεια. Σήμερα η αλήθεια δεν ήταν σαν τις άλλες φορές, την ένιωθε. Ενιωσα ότι ένα κομάτι πέθενε μέσα μου ώσπου είπα χάρηκα που βρεθήκαμε αλλά τέλος. Δεν μπορώ να βρίσκομαι με έναν άνθρωπο που αισθάνετε έτσι για μένα.

    Δεν θα μπω στη διαδικασία να ρωτήσω αν έκανα σωστά η λάθος αλλά πονάω πολύ, όπως την πρώτη φορά. Ξέρω οτι αυτή τη φορά ήταν το τέλος και δεν μπορώ να το μοιραστώ με τον άνθρωπο μου. Ξέρω οτι θα στεναχωρεθεί πάρα πολύ και στην κατάσταση της δεν το επιτρέπει. Γελάω και μέσα μου πονάω, μιλάω και μέσα μου κλαίω, δεν το αντέχω πραγματικά.

    Ευχαριστώ για το χρόνο σας
    και ελπίζω οι άνθρωποι δίπλα σας να σας ανταποδίδουν την αγάπη που τους δίνεται, και όχι να υποκρίνονται .....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    αυτά που σου είπε είναι αλήθεια, ή απλά σου είπε πράγματα για να σε πληγώσει? εδύ δηλαδή βλέπεις δικό σου μερίδιο ευθύνης που να σας οδηγησε σε αυτή την κατάσταση?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    14
    Θεωρώ οτι τα πίστευε, Προσωπικά ποτέ δεν θα πλήγωνα κάποιον που ξέρω πάρα πολύ καλά και πόσο μάλλον ξέροντας μια ιστορία, και πόσο ευαισθητοποιημένος είναι στο συγκεκριμένο ζήτημα, λέγοντας λόγια που μαχαιρώνουν τον άλλον στην καρδιά.

    Το μερίδιο ευθύνης μου είναι ότι είχα να αντιμετωπίσω μια κατάσταση και μια συμπεριφορά που δεν είχα ξαναγνωρίσει λέγοντας απλά την αλήθεια και να είμαι απλά ο εαυτός μου. Μου αρέσει η ειλικρίνια αλλά ξέρω μέχρι που έχει τα όρια της. Καταλάβαινα από που προέρχονται οι όλες καταστάσεις αλλά προσπαθούσα να αποφεύγω το συγκεκριμένο σημείο. Κάποια στιγμή ένιωσα οτι η σχέση του είχε αναγκη να μιλήσει κάπου και βρέθηκα εκεί, η όλη κουβέντα κατέληξε να μου πει κάτι που ίσως δεν θα έπρεπε να πει ούτε στον εαυτό της και πόσο μάλλον στον συντροφό της. Δεν το μετέφερα και ακόμα και τώρα δεν θα το έκανα. Η ευθύνη μου ήταν ότι απλά ήθελα να βοηθήσω, ότι ήθελα να είμαι δίπλα σε κάποιον που χρειαζόταν βοήθεια. Βρέθηκα ξαφνικά ομως ο τρίτος απο το πουθενά ή αυτός που ήξερε ένα μυστικό και θα έπρεπε να φύγει από τη μέση?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    τέσπα, τα λες πολύ γενικά οπότε δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς έγινε.

    ωστόσο, όντως μου φαίνεται ότι το βιώνεις κάπως πιο δραματικά απ\'ότι ίσως θα έπρεπε ( βέβαια, αυτό μάλλον δεν το ελέγχεις...)

    γιατί δεν κανονίζεις να βρεθείς με τον φίλο σου και να τα κουβεντιάσετε όλα ήρεμα, ίσως μπορέσετε να βρείτε μια λύση. αν όντως είναι μια σημαντική φιλία αυτή για σένα, μην την αφήσεις να πάει χαμένη.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    Λευτέρη χαίρομαι που υπάρχουν άνθρωποι που βλέπουν τόσο σοβαρά τη σχέση φιλία, κ εγώ πάντα έτσι αντιμετώπιζα τους φίλους μου, πολύ σοβαρά κ με πλήγωναν πολλές φορές κάποια πράγματα, ένιωθα αγάπη γιαυτούς κ ήμουν εκεί πάντα, δυστηχώς όμως όλοι οι άνθρωποι δεν λειτουργούν έτσι, έχασα κ εγώ αδελφικούς φίλους κ πικράθηκα το ίδιο, κ όπως κ νάχει το κενό αυτο δεν συμπληρώνεται έυκολα. Απο μένα συνέχισε να στρέφεις το ενδιαφέρον σου σε ανθρώπους που αξίζουν, μετά μόνο ο χρόνος δείχνει..

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Leuteri δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι εμείς να σε βοηθήσουμε, εσύ πρέπει να βοηθήσεις τον εαυτό σου. Στηρίζεσαι πολύ στην φιλία, και αυτό είναι το λάθος σου, πρέπει να την βάλεις πιο χαμηλά. Και αυτό γιατί η φιλία αφορά ανθρώπους, και οι άνθρωποι κάνουν λάθη. Το είδες και μόνος σου.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    14
    Δυστιχως δεν μπορώ να μιλήσω συγκεκριμένα.

    Δραματικά μπορεί γιατί τη φιλία είχα μάθει να την βιώνω εντελώς διαφορετικά.
    Επενδύω σ ανθρώπους που θεωρώ οτι αξίζουν και δίνω τα πάντα. Έδωσα τα πάντα και εισέπραξα αχαριστία. Σε όλες
    τις κακές στιγμές ήμουνα κοντά, σε όλες τις καλές ήταν η χαρά μου, και ποιο το αποτέλεσμα?

    Ήταν απόλυτος. Έχω κάνει πολλές υποχωρήσεις μέχρι τώρα σε πολλά πράγματα, όταν όμως σου λέει κάποιος ότι έχει πάψει
    να νιώθει εδώ και καιρό όπως παλιά, τι να περιμένω?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    άρα έκανες μια λάθος επιλογή. επένδυσες σε λάθος άτομο. δεν φταίει αυτός όμως γι αυτό!

    συμφωνω με τη libpa ότι οι φιλίες στηρίζονται στους ανθρώπους και οι άνθρωποι κάνουν λάθη. αν το έχεις αυτό πάντα στο μυαλό σου, δεν θα πληγώνεσαι τόσο.

    δες από εδώ και πέρα, τι μπορείς να κάνεις? μπορεί να σωθεί αυτή η φιλία? μήπως δεν είναι τα πράγματα ακριβώς όπως τα βλέπεις? μήπως κι εσύ έκανες κάτι και στράβωσε ο άλλος? βαλτε τα κάτω να βρείτε μια λύση.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    14
    Originally posted by libpa
    Leuteri δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι εμείς να σε βοηθήσουμε, εσύ πρέπει να βοηθήσεις τον εαυτό σου. Στηρίζεσαι πολύ στην φιλία, και αυτό είναι το λάθος σου, πρέπει να την βάλεις πιο χαμηλά. Και αυτό γιατί η φιλία αφορά ανθρώπους, και οι άνθρωποι κάνουν λάθη. Το είδες και μόνος σου.
    Το ξέρω ότι μόνο εγώ μπορώ να με βοηθήσω, το οτι το έγραψα ίσως επειδή δεν μπορεσα να το μοιραστώ διαφορετικά.

    Συμφωνό οτι την φιλία την \'είχα\' βάλει πολυ ψηλά και μέχρι πριν λίγο καιρό δεν το είχα μετανιώσει. Το ότι είμαι με τον άνθρωπό μου που αγαπώ και σέβομαι υπερβολικά δε σημαίνει ότι δεν μπορώ να έχω και άλλους ανθρώπους στη ζωή μου που μπορώ να αγαπήσω.
    Τωρα πλέον αναθεωρώ μεν αλλά δεν μπορώ να το συνειδητοποιήσω.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    14
    Originally posted by claire
    άρα έκανες μια λάθος επιλογή. επένδυσες σε λάθος άτομο. δεν φταίει αυτός όμως γι αυτό!

    συμφωνω με τη libpa ότι οι φιλίες στηρίζονται στους ανθρώπους και οι άνθρωποι κάνουν λάθη. αν το έχεις αυτό πάντα στο μυαλό σου, δεν θα πληγώνεσαι τόσο.

    δες από εδώ και πέρα, τι μπορείς να κάνεις? μπορεί να σωθεί αυτή η φιλία? μήπως δεν είναι τα πράγματα ακριβώς όπως τα βλέπεις? μήπως κι εσύ έκανες κάτι και στράβωσε ο άλλος? βαλτε τα κάτω να βρείτε μια λύση.
    Ξέρεις τι δεν καταλαβαίνω?
    Πως μια φιλία που ήταν η προσωποποίηση της, με την πρώτη δυσκολία να μη μπορέσει να σταθεί?

    Από εδώ και πέρα δυστιχώς παύω να πιστεύω στους ανθρώπους και τις φιλίες, γνωστούς μπορεί, τίποτε όμως περισσότερο.

    Σεβάστηκα όλους τους όρους που έθεσε για να διαφυλάξει την σύντροφό του, πολλά δεν μπορούσα να τα δεχτώ αλλά το έκανα. Υπήρξαν πολλές υποχωρήσεις από μέρους μου προκειμένου να σεβαστώ το χώρο του.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Μηπως καταλαβε οτι ξερεις ενα μυστικο του η κατι αναλογο κ αντεδρασε κανοντας επιθεση !Αυτο βεβαια σημαινει οτι δεν εχει την ιδια με σενα αποψη για την φιλια ,οποτε μαλλον επενδυσες πολλα σε καποιον που δεν το αντεχε!
    Αν η συμπεριφορα σου ηταν αδελφικη-φιλικη σε ολες τις φασεις της σχεσης σας,αν εσυ εισαι ησυχος με την συνειδηση σου,και αν αυτος ειναι λογικος και οχι ψυχικα ευαλωτος (ψυχικα ασθενης)(οπως εγω) τοτε θα τα ξαναβρειτε!
    Σου ευχομαι να μην εκανες λαθος και να ειναι μια πραγματικη φιλια αυτο που ειχατε!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    Originally posted by leufteris
    Originally posted by claire
    άρα έκανες μια λάθος επιλογή. επένδυσες σε λάθος άτομο. δεν φταίει αυτός όμως γι αυτό!

    συμφωνω με τη libpa ότι οι φιλίες στηρίζονται στους ανθρώπους και οι άνθρωποι κάνουν λάθη. αν το έχεις αυτό πάντα στο μυαλό σου, δεν θα πληγώνεσαι τόσο.

    δες από εδώ και πέρα, τι μπορείς να κάνεις? μπορεί να σωθεί αυτή η φιλία? μήπως δεν είναι τα πράγματα ακριβώς όπως τα βλέπεις? μήπως κι εσύ έκανες κάτι και στράβωσε ο άλλος? βαλτε τα κάτω να βρείτε μια λύση.
    Ξέρεις τι δεν καταλαβαίνω?
    Πως μια φιλία που ήταν η προσωποποίηση της, με την πρώτη δυσκολία να μη μπορέσει να σταθεί?

    Από εδώ και πέρα δυστιχώς παύω να πιστεύω στους ανθρώπους και τις φιλίες, γνωστούς μπορεί, τίποτε όμως περισσότερο.

    Σεβάστηκα όλους τους όρους που έθεσε για να διαφυλάξει την σύντροφό του, πολλά δεν μπορούσα να τα δεχτώ αλλά το έκανα. Υπήρξαν πολλές υποχωρήσεις από μέρους μου προκειμένου να σεβαστώ το χώρο του.
    μήπως δεν ίσχυε αυτό? ή μήπως ίσχυε μόνο για σένα?

    επίσης δεν καταλαβαίνω τι ρόλο έχει πάιξει η συντροφός του? είχατε συνάψει σχέσεις? ή κάποιος από τους 2 το ήθελε?

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Αυτό το ότι είσαι με τον άνθρωπό σου που αγαπάς και σέβεσαι το λες για σένα και αυτόν ή για αυτόν και τη γυναίκα του; Προσπάθησε να ηρεμήσεις και να δεις τα πράγματα πιο ψύχραιμα. Δεν αξίζει να πονάς για κάποιον που σου φέρθηκε τόσο σκάρτα! Θα βρεις άλλους να αγαπήσεις αλλά λιγότερο αυτή τη φορά για να μην την ξαναπατήσεις.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Originally posted by libpa
    Αυτό το ότι είσαι με τον άνθρωπό σου που αγαπάς και σέβεσαι το λες για σένα και αυτόν ή για αυτόν και τη γυναίκα του; Προσπάθησε να ηρεμήσεις και να δεις τα πράγματα πιο ψύχραιμα. Δεν αξίζει να πονάς για κάποιον που σου φέρθηκε τόσο σκάρτα! Θα βρεις άλλους να αγαπήσεις αλλά λιγότερο αυτή τη φορά για να μην την ξαναπατήσεις.
    Limba ,ακουγεσαι απιστευτα λογικη!(δεν κανω πλακα,δεν ειρωνευομαι)

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    14
    Originally posted by libpa
    Αυτό το ότι είσαι με τον άνθρωπό σου που αγαπάς και σέβεσαι το λες για σένα και αυτόν ή για αυτόν και τη γυναίκα του; Προσπάθησε να ηρεμήσεις και να δεις τα πράγματα πιο ψύχραιμα. Δεν αξίζει να πονάς για κάποιον που σου φέρθηκε τόσο σκάρτα! Θα βρεις άλλους να αγαπήσεις αλλά λιγότερο αυτή τη φορά για να μην την ξαναπατήσεις.
    Το λέω για μένα,
    πραγματικά δεν νομίζω να ξαναυπάρξει άλλη φορά.

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •