ladose...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18

Thread: ladose...

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907

    ladose...

    παιδια καταρχήν θα ήθελα τις εμπειρίες σας απο το συγκεκριμένο φάρμακο. Δεύτερον η συνταγή του γιατρού ελεγε να παρω τις πρωτες δεκα μέρες μισό χαπι (των 20) και κατοπιν ολοκληρο. Μετά την κυριακή που αρχισα να παιρνω ολοκληρο, παρατηρησα μια αυξηση του αγχους μου, παρολο που παιρνω και lexotanil 1,5 (2 την ημέρα)...εχετε παρόμοια εμπειρία;;
    Επισης (φανταζομαι λόγω της επιστροφής του αγχους) τα μουδιασματα που είχαν ψιλοφυγει, επανήλθαν...
    Αλλη ερώτηση: υπαρχει περίπτωση το συγκεκριμένο φαρμακο να κανει πονους στις αρθρωσεις ή τους μυς ή να νιωθεις αδυναμία προσωρινά σε καποιο ακρο;; (ή να το αποδωσω και αυτό σε αγχος)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    374
    Γεια σου Fleur, εχει ανοιχτει ηδη καποιο θεμα για το Ladose και καποιοι εχουμε γραψει ενα-δυο πραγματα, αν θελεις ριξε μια ματια μηπως σε βοηθησει σε κατι. Ανεπιθυμητες ενεργειες υπαρχουν ενα σωρο γραμμενες στις οδηγιες αλλα καθε ανθρωπος και περιπτωση διαφερουν.
    Τα συμπτωματα που λες για πονους στις αρθρωσεις δεν εχει τυχει να τα ακουσω, ωστοσο αυτο για το αγχος που λες κατι μου θυμισε, υπαρχει η περιπτωση καποιο χαπι ενω εχει ως μακροπροθεσμο σκοπο να σε βοηθησει να αντιμετωπισεις το αγχος, μεχρι τη στιγμη που θα αρχισει να δρα να εχει σαν ανεπιθυμητη ενεργεια παλι αγχος. Δεν ξερω αν ισχυει στην περιπτωση σου. Κ δεν ξερω αν παιζει ρολο το οτι παιρνεις ταυτοχρονα και lexotanil.
    Επισης δεν εχω καταλαβει τι ακριβως προβλημα αντιμετωπιζεις?
    Οτι προβλημα αντιμετωπιζεις παντως σχετικα με φαρμακο που παιρνεις , ο γιατρος σου ειναι ο αρμοδιοτερος για να απευθυνθεις.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    ευχαριστώ καταρχήν για την απάντηση. Εχω ψυχοσωματικά συμπτώματα, αγχωδη διαταραχη, κρίσεις πανικού...βεβαια σήμερα είναι ουσιαστικα η 17 μέρα που παιρνω τα ladose και δεν εχω δει διαφορα μεγάλη...νομίζω βεβαια ότι ειναι αν σου \"κανουν\" και καποια χαπια τι να πω...
    (δυστυχως ο γιατρός δεν απανταει)

  4. #4
    Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    36
    egw eperna palia ladose gia 3 xronia pou eixa diagnwstei arxika me meizona kata8lipsi kai den eida kamia veltiwsi apo to sigkekrimeno farmako kai ektos aftoy moy eixe anevasei tin 8yroksini t3 sta ypsi...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athens
    Posts
    700
    egw molis arxisa lexotanil me ladose gia ta psixoswmatika p exw..den 3erw ti na perimenw o giatros m eipe einai antifoviko kai bohtha k sth boulimia p den exw alla exw au3hmenh ore3h an kai adynath, auto p parathrhsa einai pws to brady dyskoleuomai na koimhthw parolo oti pairnw 1 lexo prin koimhthw..ladose m pe o doctor 1 th mera

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    δεν θελω να σασ στεναχωρησω αλλα εμενα η εμπειρια μου απο τα αντικαταθλιπτικα λεει οτι δεν κανουν δουλεια βεβαια εχω παρει μονο 3 αλλα δεν ειναι και λιγα βρηκα και ενα αρθρο ριξτε μια ματια http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=876775

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athens
    Posts
    700
    den 3erw pad prwth fora pairnw tetoia farmaka..mia theia m omws me to entact eixe polu megalh beltiwsh..o giatros ths eipe oti tha niwthei kalutera k apo prin..diavasa to arthro p esteiles pisteyw pws oi ereynes me placebo k noncebo einai sxetikes..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    εμενα η θεωρια μου για τα ψυχοφαρμακα γενικα μια που εχω παρει σχετικα μετριο αριθμο αντικαταθλιπτικων και αντιψυχωτικων καθωσ και ηρεμιστηκων λεει οτι δεν σε σωζουν και απο συζητησεισ με γνωστουσ και τετοια ειδικα για τα αντικαταθλιπτικα αν εχεισ κατι ελαφρυ βοηθανε πολυ λιγο αποψη μου ειναι οτι τα ψυχοφαρμακα γενικα βοηθανε ενα 20-30 τοισ εκατο των ανθρωπων μπορει και λιγοτερο οι υπολοιποι την παλευουν με ημιμετρα συμβιβαζονται στην ιδεα πωσ δεν γινεται αλλιωσ και κουτσα κουτσα σκαρφαλωνουμε στο 60 με 70 τοισ εκατο των ανθρωπων που κατα την αποψη μου γινονται καλα σχετικα ,ειναι και ενα 30 τα εκατο που ειναι παρα πολυ που παει ακλαφτο επισησ θα σου πω οτι εχω εμπειρια με το εντακτ τισ πρωτεσ μερεσ εισαι λεσ και χεισ πιει δυο τρια ποτηρακια και μετα το συνηθηζεισ και μη σου πω σε ενοχλει κι ολασ γιατι εχει και παρενεργειεσ

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    εγω λόγω ψυχοσωματικών ξεκινησα επίσης lexotanil και ladose. Στις 8 του μήνα κλείνω μήνα που τα παίρνω, εν μέρει τα συμπτώματα (σωματικά) έχουν ελλατωθεί αλλα καποιες κρισεις με πιανουν...αλλωστε όπως είπα και στον νευρολόγο όταν θα βεβαιωθω ότι δεν ειναι τίποτα οργανικό και ειναι καθαρά ψυχολογικό θα έχω σχεδόν θεραπευτεί. Εσύ τι συμπτώματα είχες;;;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Originally posted by Fleur
    ευχαριστώ καταρχήν για την απάντηση. Εχω ψυχοσωματικά συμπτώματα, αγχωδη διαταραχη, κρίσεις πανικού...βεβαια σήμερα είναι ουσιαστικα η 17 μέρα που παιρνω τα ladose και δεν εχω δει διαφορα μεγάλη...νομίζω βεβαια ότι ειναι αν σου \"κανουν\" και καποια χαπια τι να πω...
    (δυστυχως ο γιατρός δεν απανταει)


    Fleur, σου είχα ξαναγράψει πως το λαντόουζ είναι ελαφρύ αντικαταθλιπτικό.
    αυτό το \" δυστυχώς ο γιατρός δεν απαντάει \" τί σημαίνει ?
    καλείς 1,2,3 μετά αφήνεις μήνυμα.
    αν δεν σε πάρει πίσω, ψάχνεις για νέο γιατρό.
    αν θυμάμαι καλά, δεν τον επισκέπτεσαι και πολύ καιρό.
    δηλαδή, όταν θα σε γνωρίσει καλύτερα, πώς θα σου συμπεριφέρεται ?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Originally posted by pad
    εμενα η θεωρια μου για τα ψυχοφαρμακα γενικα μια που εχω παρει σχετικα μετριο αριθμο αντικαταθλιπτικων και αντιψυχωτικων καθωσ και ηρεμιστηκων λεει οτι δεν σε σωζουν και απο συζητησεισ με γνωστουσ και τετοια ειδικα για τα αντικαταθλιπτικα αν εχεισ κατι ελαφρυ βοηθανε πολυ λιγο αποψη μου ειναι οτι τα ψυχοφαρμακα γενικα βοηθανε ενα 20-30 τοισ εκατο των ανθρωπων μπορει και λιγοτερο οι υπολοιποι την παλευουν με ημιμετρα συμβιβαζονται στην ιδεα πωσ δεν γινεται αλλιωσ και κουτσα κουτσα σκαρφαλωνουμε στο 60 με 70 τοισ εκατο των ανθρωπων που κατα την αποψη μου γινονται καλα σχετικα ,ειναι και ενα 30 τα εκατο που ειναι παρα πολυ που παει ακλαφτο επισησ θα σου πω οτι εχω εμπειρια με το εντακτ τισ πρωτεσ μερεσ εισαι λεσ και χεισ πιει δυο τρια ποτηρακια και μετα το συνηθηζεισ και μη σου πω σε ενοχλει κι ολασ γιατι εχει και παρενεργειεσ


    κοίτα να δεις τώρα...να μην νιώσω κι εγώ πως ήπια 2-3 ποτηράκια όταν πήρα εντάκτ!

    όταν λες το 30% πάει άκλαφτο?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    εγω ετσι ενιωσα μετα το συνηθησα και μετα με ενοχλουσε το 30 τοισ εκατο παει ακλαφτο εννοω δεν εχει καμια βελτιωση

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athens
    Posts
    700
    paidia egw me to ladose den koimamai kala k blepw ena swro oneira k 3upnaw 10 fores th nyxta

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    τα ονειρα ειναι απο το φαρμακο ειναι πιο ζωντανα το χω παθει και γω

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    τα όνειρα σίγουρα είναι απο το αντικαταθλιπτικό

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •