ΕΛΕΙΨΗ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    36

    ΕΛΕΙΨΗ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗΣ

    ΜΕΤΑ ΤΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΚΑΝΩ ΜΕ ΑΝΤΙΨΥΧΩΣΙΚΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΕΛΕΙΨΗ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗΣ ΚΑΘΩΣ ΣΠΟΥΔΑΖΩ ΚΑΙ ΠΑΩ ΟΛΟΤΑΧΩΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ ΜΟΥ.ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΝΑ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΘΩ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΩ ΤΙΠΟΤΑ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΝΑ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΨΩ ΤΙΣ ΣΠΟΥΔΕΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΒΡΩ ΜΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΙΛΙΣΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΚΑΤΑΝΙΚΗΤΗ ΒΑΡΕΜΑΡΑ ΠΟΥ ΕΧΩ.ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ? ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΠΩΣ ΤΑ ΞΕΠΕΡΝΑΕΙ?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    Τι να την κανεις τη δουλεια ? Θα σε βοηθησει να συγκεντρωθεις ? ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΔΥΣΤΥΧΩς ΕΙΝΑΙ ,ΟΤΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΙΑΚΟΠΤΟΥΝ ΤΙς ΣΠΟΥΔΕς ΤΟΥς , ΔΕΝ ΤΙς ΞΑΝΑΡΙΖΟΥΝ ΠΟΤΕ ! ,,ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΔΥΟ ΤΡΙΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ Η ΤΗΝ ΠΤΥΧΙΑΚΗ ΤΟΥς . Ξ Ε Χ Ν Α ΤΟ ! ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΤΗ ΣΧΟΛΗ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΡΓΑ , ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΒΑΣΑΝΙΣΤΙΚΑ ΑΡΓΑ , ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΜΕΙΝΕ . ,,,,,ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΤΩΝ ΦΑΡΜΑΚΩΝ ΔΕΝ ΒΟΗΘΑΝΕ , ΕΤΣΙ ΕΧΕΙ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ , ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΕΣΤΩ ΝΑ ΤΑ ΕΛΑΤΩΣΕΙς , ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

  3. #3
    Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    36
    path epeses poly konta exw gyrw sta 6 ma8imata gia na teliwsw ti sxoli mou alla den mporw na sigkentrw8w kai na diavasw....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    my room
    Posts
    573
    και εγώ τα ίδια schizophrenic25...και δεν πιστεύω ότι είναι μόνο από τα φάρμακα αλλά από όλη τη νόσο γενικά. Εγώ δεν αναγνωρίζω τον εαυτό μου! Η έλλειψη συγκέντρωσης έχει φύγει τώρα, ίσως γιατί δεν είναι πιεστική περίοδος. Καθώς προσπαθούσα να διαβάσω σκεφτόμουν τί θα γίνει αν πάθω ξανά κρίση πανικού και να σου η δύσπνοια και οι τρομεροί πονοκέφαλοι. Αυτό προς το παρόν έχει σταματήσει. Προσπάθησε να βάζεις πολύ μικρούς στόχους, πχ θα διαβάσω για 20 λεπτά και θα κάνω διάλειμμα για περισσότερο. Ακόμα και να νιώθεις ότι τα καταφέρνεις να κάτσεις παραπάνω από 20 στην αρχή να μην κάθεσαι παραπάνω. Πολύ συχνά διαλείμματα λοιπόν, κάτι σαν επιβράβευση και σταδιακά μεγαλώνεις τα διαστήματα. Εγώ αυτό που βλέπω είναι ότι οι αντοχές μου με έχουν εγκαταλείψει. Είναι χαρακτηριστικό το ότι πέρασα 36 μαθήματα όντας σχετικά καλά ψυχολογικά σε 3,5 χρόνια και από τότε που έπαθα κατάθλιψη και τις κρίσεις πανικού τρόμαξα σε 2 χρόνια τα 12 που είχαν μείνει να τα κάνω 5 που έχω τώρα! Απλά παλεύω να αποδεκτώ ότι δεν θα ξαναποκτήσω τα παλιά μου κουράγια. Και τσούκου-τσούκου προσπαθώ..
    Απλά αγωνίζομαι με τα χαρτιά που μου έχουν μοιραστεί....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    Το μήνυμα διαγράφηκε από την ομάδα διαχείρισης για παραβίαση των όρων χρήσης.
    Παρακαλούμε να αποφεύγετε κάθε προτροπή για λήψη, διακοπή ή αλλαγή οποιασδήποτε φαρκαμευτικής αγωγής.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    36
    8a prospa8isw na sinexisw tis spoudes mou alla den egyomai tipota...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    εγω οταν ημουν στη θεση σου και ειχα δυο μαθηματα στο ενα εκανα φροντιστηριο το δυσκολο και στο αλλο εκανα σκονακια τοσοι και τοσοι περνανε χωρισ να εχουν ιδεα ουτε ο πρωτοσ θα εισαι ουτε ο τελευταιοσ

  8. #8
    paidia egw prin 3 xronia eixa ena polu vari psixwtiko epeisodio..twra pleon exw mpei se mia polu kali poreia kai eimai arkwta kala..spoudazw sto mathjimatiko mou exoun meinei liga mathimata kai paw kai egw gia ptyxio!!mporw na pw pwqs to diavasma voithaei sti sygentrwsi!!egw arxizw me dyskolia alla sti synexeia afiewronomai kai mou kanei polu kalo!!kai katharizei genia to mualo..apo kei kai pera exw arketes skepseis oli ti mera kathws exw kai ixiri skepsi!!alla voithaei polu pws to pisteuw oti eimai kala!!telos de xerw an tha perasei alla thewrw ws kalutero xapi to seroquel

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    Τα φαρμακα αλλα και η αρρωστεια μπορει να επηρεασει τη συγκεντρωση.
    Προσωπικα εμενα με επηρεαζουν τα φαρμακα στην αρχη οταν παιρνω μεγαλη δοση.

    Απο οτι μου εχει πει ομως ο γιατρος μου υπαρχουν ομως και ειδικα φαρμακα (οχι αντιψυχωσικα) που αυξανουν τη συγκεντρωση..

  10. #10
    Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    36
    olo kai xeirotera tin proigoumeni vdomada egrapsa proodo kai pira 1 sta 10... exw apelpistei pragmatika

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    οπως σου ειπα, υπαρχουν φαρμακα που βελτιωνουν τη συγκεντρωση για την περιπτωση μας. ρωτησε το γιατρο σου.

    Originally posted by schizophrenic25
    olo kai xeirotera tin proigoumeni vdomada egrapsa proodo kai pira 1 sta 10... exw apelpistei pragmatika

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    8
    μπορει να εχεις ελλειψη συγκεντρωσης και βαριεσαι επειδη τελειώσαν οι μπαταριες σου. αν ειναι ετσι τοτε σου προτεινω να κανεις μια βολτα στην εξοχη, ν α ξεχασεις το διαβασμα, να πιεις εναν καφε με φιλους χαλαρα και αν ξαναγεμισουν οι μπαταριες σου συνεχισε!

  13. #13
    Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    36
    o giatros mou den moy dinei kanena allo farmako to sizitisa mazi toy...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •