πενθος κ θυμος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    10

    πενθος κ θυμος

    Καλησπερα!Θα ηθελα να ανταλλαξω αποψη με εσας για ενα θεμα.Εχω μια φιλη 30 ετων η οποια πριν ενα χρονο εχασε τον πατερα της.Ενα μηνα πριν απο αυτο ειχε ενα τροχαιο ατυχημα μαζι με το αγορι της που την ταλαιπωρησε παρα πολυ για 10 μηνες τουλαχιστον ενω ο φιλος της χτυπησε λιγοτερο.Ακομα μετα το θανατο του μπαμπα της χωρισε με το παιδι αυτο(ηταν 9 μηνες μαζι)γιατι θεωρουσε αυτη πως δεν της συμπαρασταθηκε οπως ηθελε.Ολα τα παραπανω δεν αργησαν να την οδηγησουν σε καταθλιψη κ ετσι ενα χρονο περιπου λαμβανει φαρμακευτικη αγωγη.Αυτο που με προβληματιζει ειναι πως σιγουρα το φορτιο της ηταν μεγαλο αλλα αυτο την εχει οδηγησει στο να της φταινε ολοι.Συγγενεις φιλοι,γνωστοι.Τωρα εχει ξαναπιασει δουλεια αλλα ειναι τοσο αρνητικη απεναντι σε καποιους ανθρωπους, που την κανει αυτο να φαινεται αδικη κ αχαριστη.Ειμαι σε θεση να αντιληφθω πως ο θυμος αυτος ειναι απολυτα δικαιολογημενος.Καποιος πρεπει να φταιει για ολα οσα της συμβαινουν ωστε να αποφορτιζεται ευκολοτερα.Ολοι θεωρουσαμε πως με το περασμα του καιρου θα μαλακωσει κ θα ξαναφερει τον περιγυρο της κοντα της αλλα τελικα αυτη γινεται ολο και πιο ανενδοτη.Δεν τους συμπαρασταθηκε κανεις θεωρει!Σε σημειο που να επιβαλλει και στην αδερφη της και την μητερα της σε ποιον να μιλουν.Πως μπορει αυτο να αντιμετωπιστει χωρις συγκρουσεις;Ποσο διαρκει ο θυμος αυτος και το πενθος;Βεβαια η κοπελα ζει πολλα πενθη μαζι αλλα....


    Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων..

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    10
    Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας. Ειμαι παρα πολυ υπομονετικη.Την καταλαβαινω απολυτα!Για εκεινη ανυσηχω μηπως οταν τα ξεπερασει ολα αυτα κοιταξει γυρω της και πραγματικα δεν ειναι κανεις εκει....Δεν προκειται να την εγκαταλειψω σε καμια περιπτωση.Σωματικα τωρα δεν εχει κανενα προβλημα.Ηταν βεβαια 3μηνες ξαπλωμενη με προβληματα στα ποδια,καψιματα κλπ...Με μηχανη εγινε το ατυχημα περασε καποιος με κοκκινοι κ τους χτυπησε.Απλα η απορια μου ηταν να της τονιζουμε ελαφρα εστω πως ειναι ισως επηρεασμενη ή να ειμαστε ακομα διακριτικοι κ να ακουμε οσα λεει κ πιστευει κ ας ειναι υπερβολικα καμια φορα;


    Ευχαριστω κ παλι!

    Δυσκολο πραγμα να νιωθεις ταυοχρονα πονο-αδικια-θυμο!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Μπορεί να απαντάω αρκετά ετεροχρονισμένα αλλά λυπάμαι, τώρα μόλις είδα το θέμα αυτό...
    Είναι σε πολύ δύσκολη θέση η φίλη σου και με το δίκιο της. Είναι πολύ συγκινητικό που ενδιαφέρεσαι γι\' αυτήν. Είσαι πολύ καλή φίλη κι ελπίζω να το καταλαβει το
    συντομότερο. Τώρα ως προς τι θα μπορούσες να κάνεις για να τη βοηθήσεις ίσως ρώτα κάποιον ειδικό καλύτερα. Εύχομαι τα πράγματα να πηγαίνουν ήδη καλύτερα

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •