Περι γνωσεων ερωτηση.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 33
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014

    Περι γνωσεων ερωτηση.

    Ψαχνω για δουλεια...αλλα βλεπω πολλες επιλογες και δεν ξερω τι απο ολα να κανω.

    Εχω εξι μηνες να βρω κατι καλο...δεν με ενδιαφερουν οι κρισεις και τα συναφη λολ δεν θελω μαυριλα:P

    Ξερει κανεις ιταλικα?

    Ποσο χρονο περιπου παιρνει για να φτασεις ας πουμε σε επιπεδο lower η τελοςπαντων το αντιστοιχο ιταλικο?

    Μετα υπαρχει καποια πιστοποιηση υπολογιστων που να μετραει πραγματικα στο χωρο εργασιας?
    Οχι ECDL κλπ αλλα ας πουμε βασεις δεδομενων κλπ?

    Το web design εχει χρημα ή εχουν φυτρωσει πολλοι στην αγορα εργασιας?

    Εντελως αναποφασιστος δεν ξερω αν θελω να γινω καν
    υπαλληλος ή να κινηθω στο ελευθερο επαγγελμα...που να παρει τοσες πολλες επιλογες και πρεπει να παρω αποφασεις.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Το βασικό για μένα είναι να σου αρέσει πραγματικά αυτό που κάνεις.
    Αν ξεκινάς με σκεπτικό πού έχει χρήμα ή πόσοι ανταγωνιστές υπάρχουν, δεν ξεκινάς σωστά.
    Μιλώντας από προσωπική εμπειρία, αν έχεις βρει κάτι που \"γουστάρεις\" πραγματικά, τότε θα το κάνεις καλά. Πρώτον γιατί μάλλον κάποια κλίση έχεις σ\' αυτό και δεύτερον γιατί αφού σου αρέσει κάτι δεν θα σου είναι δύσκολο να προσπαθείς να γίνεις όλο και καλύτερος.
    Αν μάλιστα μιλάς για κάτι δημιουργικό, όπως το web design που αναφέρεις, ένας λόγος παραπάνω ότι πρέπει να γουστάρεις αυτό που κάνεις. Αλλιώς, ξέχνα το. Εκεί θα είσαι πράγματι ένας από τους πολλούς που δεν θα έχει και πολλά να πει.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Α εχω και το διδασκαλιλικι που το χα παρατησει...δεν με ενθουσιαζε ιδιαιτερα...μπα μισθο πεινας μαλλον απο κει.
    Διδασκει κανεις σε κανα φροντιστηριο ή τιποτα ποσα παιρνει την ωρα τωρα?
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ναι marian συμφωνω...δημιουργικοτητα ναι...αλλα τοσες πολλες επιλογες και θελω να ειμαι σε θεση να ειμαι ανεξαρτητος
    και να τα βγαζω περα.
    Δεν θα αντεχα τυποποιημενη δουλεια.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Χμ απλως γραφω μηπως κατεβει κατι στο κεφαλι μου...οποιος ξερει παντως καποια απαντηση απο αυτα που ρωταω ή
    θελει να γραψει κατι ευπροσδεκτος.:)
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Συμφωνώ και εγώ με την marian_m keep walking. Κάνε αυτό που σου αρέσει και ξέρεις να το κάνεις καλά!


    Ιταλικά πως και το σκέφτεσαι? Έχεις ψηθεί για ιταλία?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Εξαρτάται τι διδάσκεις.
    Αν πχ. κάνεις ιδιαίτερα σε κάποιες ειδικότητες, δεν είναι και λίγα τα χρήματα.
    Σε φροντιστήριο σίγουρα είναι λιγότερα, ειδικά αν ξεκινάς τώρα.
    Πάντως στον τομέα των υπολογιστών, γιατί έτυχε να διδάσκω μέχρι πριν κανένα χρόνο κάποια σχεδιαστικά προγράμματα, οι τιμές κυμαίνονται στα 20 με 30 ευρώ την ώρα. Για ιδιαίτερα μιλάω. Και εκεί απαιτείται ένα δίωρο στο μάθημα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Οχι απλως το να σκεφτομαι τι θα κανω...τι θα κανω ας παρω και μερικα προσοντα στην πορεια.
    Οχι οτι ειμαι φαν να μαθω μια ξενη γλωσσα που δεν θα χρησιμοποιησω ποτε (ενταξει τα αγγλικα αλλα απο κει και περα το
    χαος) , βλεπω ομως οτι δεν πρεπει να ειναι ιδιαιτερα δυσκολο και σκεφτομαι μηηηηηηηηπως τελικα παλεψω με τα μορια
    που εχω για δημοσιο...αλλα εκει το μπαχαλο πλεον , δεν με ενθουσιαζει ιδιαιτερα.

    Βασικα αν δεν θελει πολυ κοπο ας μαθω και ιταλικα δεν βαριεσαι , σαν διαλλειμα απο τα αλλα που θελω να μαθω , αλλωστε
    ανεργος ειμαι πολυ χρονο εχω και θελω να μη...νεκρωσω.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Καλα λεφτα Marian!!!!...τι σχεδιαστικα?


    Χμμμ ειμαι και ...να ασχοληθω με CAD?

    Δεν ξερω.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Originally posted by keep_walking
    Ναι marian συμφωνω...δημιουργικοτητα ναι...αλλα τοσες πολλες επιλογες και θελω να ειμαι σε θεση να ειμαι ανεξαρτητος
    και να τα βγαζω περα.
    Δεν θα αντεχα τυποποιημενη δουλεια.
    Σε καταλαβαίνω απόλυτα.
    Και μένα η δουλειά μου είναι δημιουργική -το δασκαλίκι μου προέκυψε σε κάποια φάση, αλλά δεν είναι αυτή η δουλειά μου- και καθόλου τυποποιημένη.
    Γι\' αυτό λέω ότι, αν πράγματι τη βρίσκεις με κάτι, ακόμη κι αν δεν βγάζεις πολλά από την αρχή δεν σε χαλάει και τόσο. Αλλά σίγουρα προχωρώντας και αποκτώντας εμπειρία και κάποιο όνομα στον τομέα σου, θα έρθουν και τα χρήματα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Originally posted by keep_walking
    Καλα λεφτα Marian!!!!...τι σχεδιαστικα?


    Χμμμ ειμαι και μηχανολογος...να ασχοληθω με CAD?

    Δεν ξερω.
    Κι εγώ είμαι αρχιτέκτονας. Συνάδελφοι λοιπόν που λέμε.
    Φυσικά θα ασχοληθείς με cad γιατί πλέον δεν γίνεται να δουλεύεις αλλιώς στον τομέα μας.
    Μπορώ να σου πω πολλά πάνω στο θέμα, γιατί ειδικά στις δικές μας ειδικότητες η τεχνολογία δίνει άπειρες δυνατότητες.
    Ξέρω πάρα πολλούς μηχανολόγους που ασχολούνται αποκλειστικά με υπολογιστές.

    Αλλά μήπως είμαστε σε λάθος φόρουμ?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Οχι δεν νομιζω ειμαστε στο γενικα...για ανησυχιες που εχω περι μελλοντικης πορειας.

    Ναι για εξιδεικευμενα θεματα οπως CAD κλπ ειμαστε λαθος λολ.

    Οταν εβγαλα τη σχολη Marian τα προγραμματα cad ηταν κατι σαν μαθημα επιλογης τοτε της πλακας...τωρα εχουν προοδευσει , απλως περαν μερικων μηχανολογικων μαθηματων δεν ασχοληθηκα με το αντικειμενο.

    Με αποροφησε η πληροφορικη την οποια και σπουδαζω και θα παρω πτυχιο σε μερικα χρονια και οτι βρισκοταν στην
    αγορα εργασιας.

    Απλως παλια εκανα οτι καθοταν , πλεον αισθανομαι οτι ειμαι δυνατος αρκετα ωστε να επιλεξω , δεν αισθανομουν ετσι\\
    παλια.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Θα σου έλεγα να κάνεις αυτό που σου αρέσει πιο πολύ.
    Η πληροφορική σίγουρα βρίσκεται ακόμα στην αγορά εργασίας, γιατί σχεδόν τίποτα δεν γίνεται πλέον χωρίς υπολογιστή και internet. Και επειδή τα πράγματα εξελίσσονται ραγδαία σ\' αυτόν τον τομέα, σίγουρα υπάρχει μέλλον.
    Το θέμα είναι να βρεις τι σε τραβάει πιο πολύ και ν\' ασχοληθείς μ\' αυτό.
    Πιστεύω ότι σίγουρα έχεις διαπιστώσει πράγματα που σου αρέσουν πιο πολύ και πιθανόν τα κάνεις καλά. Επικεντρώσου λοιπόν εκεί και παράλληλα δεν κάνει κακό να εμπλουτίζεις τις γνώσεις σου.
    Μην κάνεις όμως τίποτα με το ζόρι.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ευχαριστω marian...για την βραδυνη παρεα και τις συμβουλες, θα επανερθω αυριο:)

    Παω να δω τι εργασια μου εχουν στειλει να κανω απο τη σχολη...δεν εχει υπνο σημερα ειναι ωραια βραδυα και δεν με απασχολει και τι ωρα θα ξυπνησω:)
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Και για το δημόσιο ούτε που να το σκέφτεσαι, όταν μάλιστα δεν σου αρέσει η τυποποιημένη δουλειά και θέλεις να είσαι ανεξάρτητος.
    Άσε, που έτσι όπως πάνε τα πράγματα, οι δημόσιοι υπάλληλοι σε λίγο θα πεινάνε.

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •