Καταθλιπτική αντίδραση.. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 68
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Νομιζω οτι σε καθε περιπτωση, μια δοκιμη με μια αλλη μεθοδο, μπορει να δειξει στον καθενα απο μας, αν του ταιριαζει ή οχι.

    Δεν ειναι πανακεια καμια μεθοδος.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Originally posted by Sofia
    Νομιζω οτι σε καθε περιπτωση, μια δοκιμη με μια αλλη μεθοδο, μπορει να δειξει στον καθενα απο μας, αν του ταιριαζει ή οχι.

    Δεν ειναι πανακεια καμια μεθοδος.

    Νομίζω ότι είναι τζάμπα χρόνος και χρήμα την στιγμή που δεν υπάρχει κανένα στοιχείο ότι άλλη μέθοδος βοηθάει σε αυτές τις περιπτώσεις. Π.χ. για την ψυχοδυναμική υπάρχουν στοιχεία ότι βοηθάει στις διαταρχές προσωπικότητας αλλά ποτέ δεν έδειξε να βοηθάει στο άγχος και στην κατάθλιψη. Σίγουρα η ΓΣΘ δεν είναι πανάκεια και το ανθρώπινο μυαλό μπορεί να φτάσει σε ένα αποτέλεσμα μέσα από διάφορους δρόμους, αλλά στην Αγγλία τουλάχιστον που σπούδασα ήταν στανταρ ένας κλινικός ψυχολόγος να αρχίζει με τον δρόμο που έχει δείξει ότι οδηγεί κάπου και μόνο αν αποτύχει να πάει πιο εξερευνητικά. Να είναι \"evidence-based clinicians\" δηλαδή και συμφωνώ απόλυτα με αυτή την τακτική. Η ΓΣΘ είναι σχεδιασμένη για νευρώσεις και κατάθλιψη, η ψυχοδυναμική είναι πιο πολύ για εξερεύνηση του εαυτού και της προσωπικότητας (αν και κάποιοι μπορεί έμμεσα να επωφεληθούν με τα συμπτώματα και μέσω αυτού του δρόμου)

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    δεν υπαρχουν μονο 2 προσεγγισεις ψυχοθεραπευτικες, οπως ξερεις πολυ καλυτερα απο μενα. Κ φυσικα δεν νομιζω οτι η οποιαδηποτε προσπαθεια, πειραματισμος, επιλογη, δοκιμη ειναι τσαμπα χρονος κ χρημα.

    Αλλωστε, πολλοι ανθρωποι εχουν ξεκινησει θεραπεια, επιλεγοντας εναν ειδικο, βασιζομενοι στην καλη του δουλεια κ φημη κ οχι βασιζομενοι στην προσεγγιση που ακολουθει.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Originally posted by Sofia
    δεν υπαρχουν μονο 2 προσεγγισεις ψυχοθεραπευτικες, οπως ξερεις πολυ καλυτερα απο μενα. Κ φυσικα δεν νομιζω οτι η οποιαδηποτε προσπαθεια, πειραματισμος, επιλογη, δοκιμη ειναι τσαμπα χρονος κ χρημα.

    Αλλωστε, πολλοι ανθρωποι εχουν ξεκινησει θεραπεια, επιλεγοντας εναν ειδικο, βασιζομενοι στην καλη του δουλεια κ φημη κ οχι βασιζομενοι στην προσεγγιση που ακολουθει.


    Αυτό για μένα είναι τεράστιο λάθος και δείχνει φυσικά τον αντιεπαγγελματισμό πολλών ψυχολόγων στην Ελλάδα που δεν έχουν καμια σχέση με την επισημότητα και την επιστημονικότητα της ψυχολογίας έξω. Υπάρχουν ένα σωρό ψυχοθεραπείες και βλέπω τον κάθε \"ειδικό\" να τάζει λαγούς με πετραχείλια μέσω των πολύ στενών του θεραπευτικών αντιεπιστημονικών του πλαισίων. Χώρια που την εξειδίκευση την έκανε μέσω κάποιου ακριβού \"ιδιωτικού\" κέντρου που πάντα αμφισβητώ για την εγκυρότητα της. Στο εξωτερικό οι κλινικοί ψυχολόγοι έχουν πάντα διδακτορικό και εκπαιδεύονται στις πιο επιστημονικές προσεγγίσεις (και όχι σε μόνο μια, πάντα π.χ υπάρχει εκπαίδευση στις βασικές Γ-Σ θεραπείες και στην βραχεία ψυχοδυναμική) δεν κανουν του κεφαλιού τους \"αγγελοθεραπεία με θεραπεία ται-τσι\" επειδή έτσι του αρέσει. Δεν καταλαβαίνω πως η χιουμανιστική θεραπεία μπορεί να θεραπεύσει την φοβία για το σκοτάδι η ψυχοδυναμική την βαριά αγοραφοβία και η συμπεριφορική την ναρκισσιστική διαταραχή προσωπικότητας. Όλα πρέπει να χρησιμοποιηθούν όπως και όποτε πρέπει. Αυτό στην Ελλάδα είναι όνειρο θερινής νυκτός. Γιατί οι ψυχολόγοι εδώ δεν είναι κλινικοί ψυχολόγοι επιστήμονες-θεραπευτές (scientists-practicioners), αλλά πολλές φορές είναι ψυχολόγοι i-want-you-money-θεραπευτές


    Ε φυσικά ο κόσμος ακούει για κάποιον \"φημισμένο θεραπευτή\" και πάει όμως αυτό πραγματικά δεν λέει τίποτα για την πραγματική ποιότητα και αποδοτικότητα της θεραπείας. Ξέρω για διάφορες περιπτώσεις ατόμων με κρίσεις πανικού, άγχους και κατάθλιψης που καναν μέχρι και χρόνια διάφορες ψυχοθεραπείες σε διάσημους ειδικούς (ακόμα και υποτίθεται Γ-Σ και ο θεός να τους έκανε Γ-Σ θεραπευτές...) και πάντα λέγαν τα καλύτερα για αυτούς και τους πρότειναν παντού, και όμως αυτά τα άτομα είχαν ελάχιστη ουσιαστική βελτίωση πάνω στο πρόβλημα που αντιμετωπίζανε. Πολλές φορές η μικρή βελτίωση αν έρθει, έρχεται πιο πολύ σαν \"placebo\" μέσω του ενθουσιαμού και της πίστης του ατόμου για τον θεραπευτή παρα από ουσιαστικές αλλαγές στα προβληματικά τους συναισθήματα.


    Όλα αυτά τις πιο πολλές φορές δεν λενε τίποτα για την ποιότητα της θεραπείας αλλά πολλές φορές επιβεβαιώνουν θεωρίες της κοινωνικής ψυχολογίας με τρανό τρόπο!Η \"φήμη\" ενώς θεραπευτή πολλές φορές είναι απλά αποτέλεσμα του πόσο επικοινωνιακός είναι του καθώς και της (ψευδά) υπερ-φιλικής και δήθεν υπερ-υποστηρικτικής του προσέγγισης.

    Η τυφλή αφοσίωση του ατόμου δείχνει απλά ένα ακόμα φαινόμενο της κοινωνικής ψυχολογίας (και σε καμια περίπτωση δεν αποτελεί αντικειμενικό κριτήριο βελτίωσης).

    Όταν κάποιος ξοδεύει πολύ χρόνο και χρήμα και πιστεύει σε αυτό, τείνει να το υιοθετεί ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα. Θυμάμαι χαρακτηριστικά σε ένα πείραμα κοινωνικής ψυχολογίας όπου κάποιοι φοιτητές έπρεπε να ενημερώσουν κάποιους άλλους σχετικά με μια εργασία που \'εκαναν. Η εργασία ήταν επίπονη και πολύωρη και αυτοί που πληρωθήκαν ενημέρωσαν τους επόμενους φοιτητές να μην την κάνουν με τίποτα. Αυτοί που δεν πληρώθηκαν όμως έπρεπε κάπως να δικαιολογήσουν όλο αυτό τον χρόνο και κόπο που ξόδεψαν χωρίς να κερδίσουν τίποτα, με αποτέλεσμα να αντιληφθούν την εργασία ως πολύ θετική και να μιλήσουν με πραγματικά καλά λόγια στους επόμενους φοιτητές. Αυτή είναι και η αρχή της \"γνωστικής αντήχησης\", όταν κάτι αποκλείνει παρα πολύ από τα στανταρ μας αλλα για τον χ η ψ λόγο πρέπει να το κάνουμε, τείνουμε να το αγκαλιάζουμε και να το υιοθετούμε.


    Ναι είμαι εντελώς εναντίον άλλων προσεγγίσεων την στιγμή που δεν υπάρχει κανένα στοιχείο ότι προκαλούν τις αλλαγές που πρέπει να προκαλέσουν και δεν δίνω μια για το πόσο διάσημος είναι ένας θεραπευτής. Παρα πολλοί έχουν πάρει πάρα πολλά λεφτά παίζοντας¨πραγματικά τον ρόλο ενώς \"ειδικού φίλου\" και τίποτα άλλο. Μπράβο στον συγκεκριμένο ψυχίατρο που παραδέχτηκε αυτό το πράγμα. Αλλά βέβαια ο ψυχίατρος έχει πιο στανταρ πελατολόγιο τι τον νιάζει... (χώρια που είναι και συνήθως και πιο σωστοί αυτοί στις μικρές πόλεις όπως είπε και η αφωτεινή)

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by PETRAN

    Ναι είμαι εντελώς εναντίον άλλων προσεγγίσεων την στιγμή που δεν υπάρχει κανένα στοιχείο ότι προκαλούν τις αλλαγές που πρέπει να προκαλέσουν και δεν δίνω μια για το πόσο διάσημος είναι ένας θεραπευτής.
    Δεν μιλαω για φιρματους, ακριβους γιατρους, διαφημισμενους, ουτε καποιους που ταζουν λαγους με πετραχειλια. Μιλαω για εναν ή παραπανω ειδικους που δεν ταζουν τίποτα. Που κανουν απλα καλα τη δουλεια τους, με συνεπεια κ εντιμοτητα. Κ που αν παω πχ. εγω κ μεινω ευχαριστημενη, θα τον προτεινω κ σε εναν αλλο ανθρωπο που ψαχνει θεραπευτη. Κ φυσικα δεν το θεωρω ουτε λαθος, ουτε κακο. Με τη σειρα του ο αλλος δεν ειναι ηλιθιος. Μπορει να δει απο μονος του χωρις κανενα paper και ερευνες αν θα βοηθηθει ή οχι.Το νιωθει.

    Απο την πλευρα μου ως πελατης πολυ πιθανο, να μην κατσω να διαβασω τι ειναι η ψυχοθεραπεια, τι σημαινει η γνωσιακη, τι η προσωποκεντρικη κλπ. Γιατι πιθανοτατα, οταν ειμαι στο χαλι μου, δεν θα χω κανενα κουραγιο να κανω μαθηματα περι του τι ειναι κ καθε προσεγγιση. Κ το μονο που με ενδιαφερει ειναι να βρω ανακουφιση. Κ δεν με νοιαζει μεσα απο ποια οδο..μονο να ρθει αυτη η στιγμη. Καπως ετσι πολλοι ανθρωποι οδηγουνται στην πορτα του ψυχοθεραπευτη. Απελπισμενοι κ οχι απαραιτητα διαβασμενοι.

    Και με την λογικη αυτη, δεν θα μπορουσα να μαι ποτε εναντια στις προσπαθειες ενος ανθρωπου που ψαχνει με οδηγο το τι νιωθει σωστο καθε φορα.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Originally posted by Sofia
    Originally posted by PETRAN

    Ναι είμαι εντελώς εναντίον άλλων προσεγγίσεων την στιγμή που δεν υπάρχει κανένα στοιχείο ότι προκαλούν τις αλλαγές που πρέπει να προκαλέσουν και δεν δίνω μια για το πόσο διάσημος είναι ένας θεραπευτής.
    Δεν μιλαω για φιρματους, ακριβους γιατρους, διαφημισμενους, ουτε καποιους που ταζουν λαγους με πετραχειλια. Μιλαω για εναν ή παραπανω ειδικους που δεν ταζουν τίποτα. Που κανουν απλα καλα τη δουλεια τους, με συνεπεια κ εντιμοτητα. Κ που αν παω πχ. εγω κ μεινω ευχαριστημενη, θα τον προτεινω κ σε εναν αλλο ανθρωπο που ψαχνει θεραπευτη. Κ φυσικα δεν το θεωρω ουτε λαθος, ουτε κακο. Με τη σειρα του ο αλλος δεν ειναι ηλιθιος. Μπορει να δει απο μονος του χωρις κανενα paper και ερευνες αν θα βοηθηθει ή οχι.Το νιωθει.

    Απο την πλευρα μου ως πελατης πολυ πιθανο, να μην κατσω να διαβασω τι ειναι η ψυχοθεραπεια, τι σημαινει η γνωσιακη, τι η προσωποκεντρικη κλπ. Γιατι πιθανοτατα, οταν ειμαι στο χαλι μου, δεν θα χω κανενα κουραγιο να κανω μαθηματα περι του τι ειναι κ καθε προσεγγιση. Κ το μονο που με ενδιαφερει ειναι να βρω ανακουφιση. Κ δεν με νοιαζει μεσα απο ποια οδο..μονο να ρθει αυτη η στιγμη. Καπως ετσι πολλοι ανθρωποι οδηγουνται στην πορτα του ψυχοθεραπευτη. Απελπισμενοι κ οχι απαραιτητα διαβασμενοι.

    Και με την λογικη αυτη, δεν θα μπορουσα να μαι ποτε εναντια στις προσπαθειες ενος ανθρωπου που ψαχνει με οδηγο το τι νιωθει σωστο καθε φορα.


    Ε ναι, ακριβώς αυτός είναι και ο λόγος που κάποιος μπορεί να νιώσει ότι παίρνει βοήθεια. Μερικοί άνθρωποι περνάνε τόσο δύσκολα με κάποιες καταστάσεις, που και μόνο το γεγονός ότι κάποιος πολύ φιλικός τύπος/τύπισσα τους ακούει στωικά, έτοιμος να τους βοηθήσει και ίσως να τους πει για πρώτη φορά μια καλλή κουβέντα να είναι από μόνο του μεγάλο βάλσαμο για την ψυχή! Το άτομο βγαίνει από το γραφείο και νιώθει να έχει \"ξαλαφρώσει\" γιατί πολλοί άνθρωποι δυστυχώς δεν έχουν πραγματικούς φίλους η συγγενείς να τους ακούσουν, να τους αγαπήσουν και να τους δώσουν ένα χεράκι βοηθείας. Οπότε, ναι, κάποιοι άνθρωποι που νιώθουν \"down\" η αντιμετωπίζουν δυσκολίες με τις σχέσεις τους, με τα παιδιά τους η με την/τον φίλη/φίλο τους ένας οποιασδήποτε καλός, γλυκομίλητος και υποστηρικτικός άνθρωπος να τους δείνει μεγάλη δύναμη και αυτό ανεξάρτητα αν κάνει ΓΣΘ, ψυχοδυναμική, γκεστάλτ, η την αστροθεραπεία του γνωστού γκουρού βραχμάν-μπατμάν.


    Αν όμως το άτομο έχει πολύωρες εμμονές που ακολουθούνται από τελετές, η αν έχει συνεχείς κρίσεις πανικού, η νοσοφοβία η συνεχή κατάθλιψη δεν πα να είναι και ο πιο διάσημος φανταστικός θεραπευτής...αν δεν κάνει αυτό που πρέπει να κάνει και αν δεν είναι έμπειρος σε αυτό κατα πάσα πιθανότητα το άτομο ΔΕΝ θα βελτιωθεί και αυτό στο λεω και έχοντας ενημερωθεί από έρευνες και από κάποια πείρα. Γιατί δεν πα να του λέει για τα παιδικά του χρόνια η για το πως ο βισνού παίρνει μακριά το κακό αν το άτομο πει για-μα για-μα τρεις φορές, αν δεν κάνει τις τεχνικές που έχουν δείξει να κάνουν δουλειά κάτω από την καθοδήγηση ενώς πραγματικά πολύ έμπειρου και ικανότατου ψυχολόγου, δεν θα βελτιωθεί καθόλου (η μόνο ελάχιστα). Στανταρ. Οπότε ναι, σε αυτές τις περιπτώσεις όχι μόνο το άτομο θα χάσει χρόνο και χρήμα αλλά πιθανότατα θα απογοητευτεί κιόλας γιατί θα καταλάβει ότι όλο αυτό ήταν \"σαχλό\" και ότι ίσως να μην έχει καμια ελπίδα.


    Οπότε ναι, είμαι εντελώς εναντίον και συμμερίζομαι ακράδαντα την άποψη της βρετανικής ψυχολογικής ετεαιρείας ότι σε τέτοιες περιπτώσεις μόνο ικανοί επιστημονικά-ενημερωμένοι κλινικοί ψυχολόγοι με την ανάλογη πολυετή εκπαίδευση και κατάρτιση (με κρατικό διδακτορικό-ειδίκευση και εποπτείες) μπορούν να φέρουν κάποιο σημαντικό αποτέλεσμα (που πάντα είναι πολύ δύσκολο σε τέτοιες καταστάσεις)

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by PETRAN

    Ε ναι ακριβώς αυτός είναι και ο λόγος που κάποιος μπορεί να νιώσει ότι παίρνει βοήθεια. Μερικοί άνθρωποι παιρνάνε τόσο δύσκολα με κάποιες καταστάσεις που μόνο το γεγονός ότι κάποιος πολύ φιλικός τύπος τους ακούει στοικά, έτοιμος να τους βοηθήσει και ίσως να τους πει για πρώτη φορά μια καλλή κουβέντα είναι από μόνο του βάλσαμο μεγάλο!
    Eνα μεγαλο...... τεραστιο προσον ενος θεραπευτη ειναι να ξερει ποτε θα σιωπησει κ θα ακουσει τον θεραπευμενο. Χωρις φιλικοτητες, στοικοτητα κ καλες κουβεντες. Οποιος εχει κανει ψυχοθεραπεια, καταλαβαινει τι εννοω.Τα υπολοιπα που περιγραφεις, ειναι γραφικα. Τουλαχιστον.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Originally posted by Sofia
    Originally posted by PETRAN

    Ε ναι ακριβώς αυτός είναι και ο λόγος που κάποιος μπορεί να νιώσει ότι παίρνει βοήθεια. Μερικοί άνθρωποι παιρνάνε τόσο δύσκολα με κάποιες καταστάσεις που μόνο το γεγονός ότι κάποιος πολύ φιλικός τύπος τους ακούει στοικά, έτοιμος να τους βοηθήσει και ίσως να τους πει για πρώτη φορά μια καλλή κουβέντα είναι από μόνο του βάλσαμο μεγάλο!
    Eνα μεγαλο...... τεραστιο προσον ενος θεραπευτη ειναι να ξερει ποτε θα σιωπησει κ θα ακουσει τον θεραπευμενο. Χωρις φιλικοτητες, στοικοτητα κ καλες κουβεντες. Οποιος εχει κανει ψυχοθεραπεια, καταλαβαινει τι εννοω.Τα υπολοιπα που περιγραφεις, ειναι γραφικα. Τουλαχιστον.

    Ανάλογα το είδος της ψυχοθεραπείας δεν έχουν όλες οι ψυχοθεραπείς μόνο \"ακούω χωρίς να λέω καλές κουβέντες\" χωρίς να χρειάζεται. Και που είναι τα τουλάχιστον γραφικά? Αφού δεν έχεις ιδέα για το θέμα πως εκφέρεις άποψη και μάλιστα τόσο επιθετικά?

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Ολη σου η περιγραφη των υπολοιπων προσεγγισεων ειναι ειρωνικη κ ετσι γραφικη...Τα λογια σου το λενε, οχι εγω.

    Δεν εχω ιδεα για το θεμα?Τι εννοεις?
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Originally posted by Sofia
    Ολη σου η περιγραφη των υπολοιπων προσεγγισεων ειναι ειρωνικη κ ετσι γραφικη...Τα λογια σου το λενε, οχι εγω.

    Δεν εχω ιδεα για το θεμα?Τι εννοεις?

    Ε τι τι εννοώ είσαι γνώστης και έχεις εμπειρία από ψυχοπαθολογία και ψυχοθεραπευτικούς τρόπους αντιμετώπισης με διάφορα άτομα?

    [i]το μήνυμα τροποποιήθηκε για παραβίαση των όρων χρήσης. [i]

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by PETRAN

    Ε τι τι εννοώ είσαι γνώστης και έχεις εμπειρία από ψυχοπαθολογία και ψυχοθεραπευτικούς τρόπους αντιμετώπισης με διάφορα άτομα?

    [i]το μήνυμα τροποποιήθηκε για παραβίαση των όρων χρήσης. [i]
    Μαλιστα. Αν δεν ντρεπεσαι μιλωντας ετσι στον οποιονδηποτε...ενταξει. Οτι κ αν πω περισσευει!
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Originally posted by Sofia
    Originally posted by PETRAN

    Ε τι τι εννοώ είσαι γνώστης και έχεις εμπειρία από ψυχοπαθολογία και ψυχοθεραπευτικούς τρόπους αντιμετώπισης με διάφορα άτομα?

    Που είναι το ειρωνικό ρε άνθρωπε χαμηλού E.Q.? Επειδή έχω βάλει μαζί πιο αστείες ατάκες δεν πάει να πει ότι ειρωνεύομαι κάποια προσέγγιση όπως και δεν το κάνω φυσικά. Όλα τα λέω απολύτως σοβαρά αλλά είσαι τόσο υπάνθρωπος που ποτέ μα ποτέ όποτε έχω μιλήσει μαζί σου να μην το έχεις πάει στο προσωπικό/μειωτικό επίπεδο.
    Μαλιστα. Αν δεν ντρεπεσαι μιλωντας ετσι στον οποιονδηποτε...ενταξει. Οτι κ αν πω περισσευει!

    Όχι όπως μου μιλάνε τους μιλάω. Εγώ έκανα μια πολύ ωραία συζήτηση και εσύ με έθιξες προσωπικά (όπως κάνει πάντα άλλωστε) λέγοντας ότι αυτά που γράφω είναι \"γραφικά. Τουλάχιστον\". Εγώ δεν θυμάμαι να έθιξα κάτι που έγραψες με αυτόν τον τρόπο?


    Για μένα όποιος δεν μπορεί να κρατήσει μια κουβέντα η ένα debate και το πάει στο προσωπικό επίπεδο χρησιμοποιώντας ad hominem (όπως έχεις κάνει επανειλημμένα) είναι υπάνθρωπος.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Σοφια μου ,τι προτεινεις?
    Σιγουρα υπαρχουν ψυχοθεραπευτες που ασκουν αλλες τεχνικες απο τη γνωσιακη,αυτος που πηγα κανει αυτο που λεμε ψυχαναλυση και λεει δεν θα με βοηθησει μια τετοια τεχνική..
    Τι να κανω, να αρχισω με εναν ψυχολογο συζητηση γενικα και αοριστα?
    Δεν εχω ουτε χρονο ασε που ακομα δεν εχω ουτε δουλεια..

    Εγω πως το σκεφτομαι?
    Να αλλαξω καταρχην τις συνθηκες που με πνιγουν,να βελτιωσω λιγο την καθημερινοτητα μου,πιστευω οτι ετσι θα κανω ενα ΜΕΓΑΛΟ βημα..
    Θα παρω και μερικα βιβλια ,θα με τρωτε και στη μαπα εδω μεσα και βλέπουμε..

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Ελληνική Ζυθοποϊία
    Posts
    1,023
    Φωτεινή καλημέρα. Διάβασα το αρχικό σου ποστ, και κάτι που δεν έχω καταλάβει είναι τί τύπου κατάθλιψη είναι αυτό που αναφέρεις. Δε θα μείνω στις σχολές και στις προσεγγίσεις, τα βρίσκω όλα σχετικά. Για παράδειγμα, έχοντας κατάθλιψη συναισθηματικού τύπου με έντονα σωματικά συμπτώματα, ακολουθώ την ψυχανάλυση γιατί δε μπορώ να παραβλέψω ένα στοιχείο που το θεωρώ σημαντικό. Το ότι έτσι κι αλλιώς με χαρακτηρίζει η ψυχαναλυτικού τύπου σκέψη από μικρό παιδί. Προσωπικά πέρα απ\' τα υπόλοιπα κομμάτια για τα οποία αποδίδει σε μένα, θεωρώ πως με βοηθά με τα συμπτώματα. Και δεν εννοώ στο να \'αλαφρύνουν\' αυτά τόσο, όσο στην πλήρη αποδοχή τους. Βρίσκω πολύ σπουδαίο ας πούμε το να είμαι ψύχραιμη μπροστά στο ενδεχόμενο να συνεχίσω να νιώθω έντονη κόπωση για αρκετό ακόμη καιρό, έχοντας ήδη 9 μήνες μέσα στο επεισόδιο. Είναι διαφορετικά όταν κατανοείς πλήρως το \'γιατί\' καθώς και το γιατί σε σένα - σε μένα στην προκειμένη - βιώνεται κατά ένα συγκεκριμένο τρόπο η κατάσταση.
    Στο κάτω - κάτω η κατάθλιψη έχει να κάνει πολύ με τον τρόπο σκέψης του κάθε ατόμου και τα χαρακτηριστικά της προσωπικότητάς του. Φυσικά και με το υλικό που κουβαλά από πίσω του και πώς το έχει διαχειριστεί ως τα τώρα.
    Είναι ίσως λίγο αστείο, αλλά έχοντας φτάσει αυτή τη στιγμή σε πολύ προχωρημένα, ας το πω έτσι, στάδια συνειδητοποιήσεων, όλο και πιο πολύ \'βαραίνει\' το σώμα μου. Ναι είναι εις βάρος του οργανισμού μου κατά κάποιο τρόπο, αλλά ταυτόχρονα μαρτυρά και την αποτελεσματικότητα του δρόμου που ακολουθώ. Σα να λέμε, κάποια στιγμή θα γίνουν συμβατές όλες αυτές οι σε βάθος αλλαγές με τον οργανισμό μου. Μέχρι όμως να τις \'μασήσει\' καλά το σώμα, ασφαλώς θα σηκώνει το βάρος.
    Δε ξέρω αν σε βοηθά κάτι απ\' αυτά, κάποιες σκέψεις απλά που γεννήθηκαν. Κατ\' τ\' άλλα, συμφωνώ ότι ένας ανοιχτός άνθρωπος - αν έχει δυνατότητα - ας δοκιμάζει πριν αποφασίσει. Σε ένα πράγμα που είμαι έτσι κι αλλιώς σύμφωνη, είναι στο ότι φυσικά και δε μπορεί ο καθένας να γίνεται ψυχολόγος, αλλά δυστυχώς αυτό συμβαίνει. Νομίζω ότι χρειάζονται κάποιες ιδιαίτερες ικανότητες και χαρίσματα στον άνθρωπο που θα το κάνει επάγγελμα. Τα υπόλοιπα τα θεωρώ δευτερεύονται γιατί ακριβώς σπουδάζονται. Αυτά.


  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Φωτεινή,μήπως \"περιμένοντας\"την κατάθλιψη επειδή έχεις πείσει τον εαυτό σου πως ο οργανισμός σου έτσι αντέδρασε στο παρελθόν,αυτή η πίστη σου στην ευαλωτότητά σου,σε κάνει να δημιουργείς η ίδια τις συνθήκες που θα οδηγήσουν στην αυτοεκπληρούμενη προφητεία σου;
    Ψάξε και αυτή την πλευρά,του πως έχεις \"συνδέσει\"τους εξωγενείς παράγοντες με τη δική σου αντίδραση σε αυτούς.Φοβάμαι πως ο εσωτερικός σου συναγερμός είναι που έχει οδηγήσει σε καμπανάκια κινδύνου,όχι τόσο η αντικειμενική σοβαρότητα των καταστάσεων,αλλά η δική σου αίσθηση επικείμενου κινδύνου.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •