Καταθλιπτική αντίδραση.. - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345
Results 61 to 68 of 68
  1. #61
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Πρεπει να σας πω οτι εχει αναστατωθει..
    \"Τι μπορω να κανω για να σε βοηθησω\",μου ελεγε και ηταν τοσο λυπημενος...
    Λιαστήκαμε ,πήγαμε για φαγάκι και ηρεμήσαμε.
    Μου ζητησε να κοψω με το φορουμ,πιστευει οτι ειναι που κλειστηκα μεσα,που στερηθηκα τοσα,που οι γονεις μου μαλακιστηκαν... κι οτι τωρα που τα παιδια παίρνουν τον δρομο τους και θα μετακομίσουμε, θα βελτιωθούν τα πραγματα..

    Ελα ομως που το \"χ\" συστημα μου μολις βλέπει μαυρους κυκλους στα ματια του παιδιου,αντι να πει οτι ειναι απο το παιχνίδι,φτιάχνει σεναρια επιστημονικης φαντασιας..
    Που μόλις οι αλλοι με προκαλέσουν,αντι να πει \"ας τους ειναι απλως ηλιθιοι\",φτιαχνει αδιεξοδα..
    Του τα ειπα..
    ελεγε τα γνωστα : \"γιατι σκεφτεσαι το κακό,μια χαρα θα ειναι το παιδί,τι σε ξαναπιασε παλι αυτο\",(μου ειχε περασει)...

    Σας ευχαριστώ τοσο πολυ για την βοηθεια..εγω μονο ξέρω ποσα εχω καταλαβει διαβάζοντας.

  2. #62
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Originally posted by PETRAN
    Η ΓΣΘ είναι σχεδιασμένη για νευρώσεις και κατάθλιψη, η ψυχοδυναμική είναι πιο πολύ για εξερεύνηση του εαυτού και της προσωπικότητας (αν και κάποιοι μπορεί έμμεσα να επωφεληθούν με τα συμπτώματα και μέσω αυτού του δρόμου)
    Θέλω να σε ρωτήσω αν τυχόν έχεις στα χέρια σου ή γνωρίζεις κάποιο τεστ, κυρίως τεστ αξιών ή/και τεστ προσωπικότητας που να είναι στα ελληνικά ή να μπορεί να μεταφραστεί. Και να γίνεται κάποιος να το χρησιμοποιήσει ή πληρώνοντας κάθε ένα τεστ που διεξάγει ή αγοράζοντας το πακέτο σε όχι υψηλό κόστος ή δωρεάν; Δεν ενδιαφέρει αν είναι σταθμισμένο ή αν είναι επιστημονικό ή όχι. Το κύριο χαρακτηριστικό που θέλω είναι να είναι τέτοιου τύπου που να μην μπορεί κάποιος -απαντώντας με τον τρόπο που τον βολεύει- να το \"ξεγελάσει\".
    Δοκίμασα αυτό
    hττp://www.testbiz.gr/test_axion.php
    αλλά είναι εύκολο κάποιος να απαντήσει με τρόπο που να το ξεγελάσει.
    Βρήκα επίσης αυτό, αλλά δεν γνωρίζω κάτι.
    hττp://www.ison.gr/page.php?pid=60&la=gr
    (φυσικά όπου hττp βάζουμε http).

  3. #63
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    Originally posted by Αφωτεινή
    Πρεπει να σας πω οτι εχει αναστατωθει..
    \"Τι μπορω να κανω για να σε βοηθησω\",μου ελεγε και ηταν τοσο λυπημενος...
    Λιαστήκαμε ,πήγαμε για φαγάκι και ηρεμήσαμε.
    Μου ζητησε να κοψω με το φορουμ,πιστευει οτι ειναι που κλειστηκα μεσα,που στερηθηκα τοσα,που οι γονεις μου μαλακιστηκαν... κι οτι τωρα που τα παιδια παίρνουν τον δρομο τους και θα μετακομίσουμε, θα βελτιωθούν τα πραγματα..

    Ελα ομως που το \"χ\" συστημα μου μολις βλέπει μαυρους κυκλους στα ματια του παιδιου,αντι να πει οτι ειναι απο το παιχνίδι,φτιάχνει σεναρια επιστημονικης φαντασιας..
    Που μόλις οι αλλοι με προκαλέσουν,αντι να πει \"ας τους ειναι απλως ηλιθιοι\",φτιαχνει αδιεξοδα..
    Του τα ειπα..
    ελεγε τα γνωστα : \"γιατι σκεφτεσαι το κακό,μια χαρα θα ειναι το παιδί,τι σε ξαναπιασε παλι αυτο\",(μου ειχε περασει)...

    Σας ευχαριστώ τοσο πολυ για την βοηθεια..εγω μονο ξέρω ποσα εχω καταλαβει διαβάζοντας.
    νομίζω πως συμφωνώ με τον πετράν. κάνεις καταθλιπτικές σκέψεις, αυτό μπορείς να το βελτιώσεις με λίγη προσπάθεια, δηλαδή όταν θα σου έρχεται η σκέψη να προσπαθείς να την εκλογικεύσεις και να την αλλάξεις με κάτι πιο θετικό.
    δοκίμασε τις ασκήσεις από τα βιβλία αυτοβοήθειας, δεν έχεις να χάσεις κάτι.

  4. #64
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Η άποψη του άντρα σου αλλά και ο τρόπος που την εξέφρασε με έβαλε σε κάποιες σκέψεις Φωτεινή.
    Νομίζω πως εμπεριέχει κάποια σκοτεινά σημεία αν αναλυθεί.Ποια;

    Σε βάζει να παίζεις στην κατηγορία των\"δυνατών\"ατόμων,που δεν έχουν δικαίωμα να κάμπτονται στη ζωή.Όπως το αναλύω εγώ,το κρυφό μήνυμα είναι η απαίτηση τελειότητας.

    Εσύ αναζήτησες βοήθεια σε ένα φόρουμ.Αμφισβητώντας την βοήθεια στην οποία στράφηκες με δική σου πρωτοβουλία να βρεις,δεν αμφισβητεί την ικανότητά σου να γνωρίζεις καλύτερα τι χρειάζεσαι στη φάση ζωής που διανύεις;
    Δεν εισπράττεις καμία δυσαρέσκεια σε μία τέτοια επιταγή να παίζεις στην κατηγορία που εκείνος πιστεύει πως ανήκεις;Εγώ κάπως έτσι θα ένιωθα αν ο σύντροφός μου είχε ανάλογη στάση,θα ένιωθα δισταγμό κάθε φορά που θα έπεφτα ψυχολογικά και θα χρειαζόταν να εκφράσω το πώς νιώθω.Έχεις μπει σε ανάλογη διαδικασία,να καταπιέζεις δηλαδή για να μη σκιάζεται κι αυτός;
    Με ενδιαφέρει ποια ήταν η δική σου απάντηση σε όσα σου είπε.Θα ήθελες να την αναφέρεις;
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  5. #65
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Petran, νιώθω για πρώτη φορά κάποιον που να καταλαβαίνει. Και θέλω να πω ότι στην αρχή σε παρεξήγησα, στο μυαλό μου έλεγα \"εντάξει δεν λέει μεγάλες ανοησίες, αλλά τι νόημα έχουν αυτά που λέει;\".

    Originally posted by PETRAN
    (εξού και το όνομα-\"ψυχοδυναμική θεωρία\")Ότι δηλαδή τα συναισθήματα είναι \"ενέργειες\" και ότι η \"ενέργεια\" τους δεν χάνεται ποτέ. Φυσικά αυτό είναι ένα είδος \"πρωτο-ψυχολογίας\" που δεν έχει καμία σχέση με την επιστημονική αλήθεια όπως έδειξαν έρευνες δεκαετίες αργότερα.
    Για να λέμε του στραβού το δίκιο δεν υπάρχει μόνο η ψυχοδυναμική θεωρία, υπάρχουν δεκάδες διαφορετικές σχολές (δεν γνωρίζω τα ονόματα, αλλά, ψυχανάλυση, behaviour analysis, κλπ).

    Τα δύο \"συστήματα\" (έχουν ονομαστεί με πολλούς τρόπους αλλά εγώ χρησιμοποιώ τον ορισμό του ψυχολόγου lieberman, σύστημα \"C\" για το αργό,σύνθετο,συνειδητό, ελεγχόμενο σύστημα και σύστημα \"X\" για το γρήγορο, πρωτόλειο,ασυνείδητο, αυτόματο σύστημα) φαίνεται να έχουν και διαφορετική ανατομία στον εγκέφαλο. Το πρώτο σχετίζεται με τον νεο-φλοιό και πιο συγκεκριμένα με τον προμετωπιαίο λοβό (το πιο \"ανθρώπινο\" μέρος του εγκεφάλου) ενώ το δεύτερο με το πιο αρχαίο φιλογενετικά σύστημα του εγκεφάλου γνωστό ως \"λιμβικό σύστημα\". Τα δύο συστήματα δεν είναι απαραίτητα η διαφορά μεταξύ \"λογικής\" και \"συναισθήματος\" αφού και τα δύο ευθύνονται τόσο για την σκέψη όσο και για τα συναισθήματα (που έτσι και αλλιώς είναι αλληλένδετα μεταξύ τους), απλά με διαφορετικό τρόπο.

    Έτσι μπορεί ένας αυστηρός και επικριτικός γονέας να έκανε κάποιον να έχει πολύ υψηλά στανταρτς οπότε και να είναι πολύ πιο ευάλωτος στο στρες. Οπότε είναι πολύ πιθανό σε μια δύσκολη στιγμή αυτό το άτομο (π.χ. ο γιος των επικριτικών γονέων) να εκδηλώσει μια κρίση πανικού. Από την στιγμή που εκδηλώνεται όμως, το πολύ γρήγορο σύστημα \"X\" την ενεργοποιεί αυτόματα (π.χ. το να βρεθεί κάποιος ανάμεσα σε κόσμο) χωρίς να χρειαστεί να ενεργοποιηθεί πρώτα η πληροφορία των επικριτικών γονέων. Το πολύ γρήγορο, ασυνείδητο και συνειρμηκό \"σύστημα X\" δεν χρειάζεται να ανακαλεί κάθε φορά όλη την αλυσίδα των μνημων και των γεγονότων που οδήγησαν στην κρίση πανικού. Φτάνει η παρουσία του κόσμου και μόνο η μια σωματική αλλαγή (π.χ. ένα βάρος στο στήθος) για να την ενεργοποιήσει χωρίς να χρειάζεται να θυμάται τους επικριτικούς γονείς, τα υψηλά στανταρτς, την αποτυχία λόγω των πολύ υψηλών στανταρτς και ούτω καθ εξής (όλη την αλυσίδα των γεγονότων). Είναι εμφανές ότι η ψυχανάλυση σε αυτές τις περιπτώσεις θα αποτύχει γιατί τα original γεγονότα δεν παίζουν κανένα ρόλο πλέον (αν και παίζαν στην αρχή) στην γέννηση του πανικού, των εμμονών η της κατάθλιψης γιατί πλεον αυτές οι καταστάσεις έχουν την \"δικιά τους ζωή\" στο συνειρμικό σύστημα \"X\" και όσο κα να τις αναλύει κάποιος πιθανότατα δεν θα \"ξεφύγει\" από αυτές. Το σύστημα \"X\" είναι σαν ένα 3χρονο παιδί που φοβάται αυτόματα μπροστά σε ένα κίνδυνο και ζητά πράγματα εδώ και τώρα (μπορεί να συγκριθεί και με το \"Id\" του Freud) και ίσως κανένας συνειδητός και αναλυτικός τρόπος σκέψης να μην μπορεί να τα αλλάξει εύκολα.

    Εδώ έρχονται τα \"συμπεριφορικά πειράματα\" της Γ-Σ θεραπείας που ουσιαστική είναι πρακτικές ασκήσεις που εκθέτουν το άτομο σε αυτό που φοβάται η αυτό που τον προβληματίζει. Φοβάται το άτομο να βγει στον κόσμο γιατί θα πάθει κρίση πανικού? Βγαλτον στον κόσμο. Αισθάνεται ένα άτομο με κατάθλιψη ότι \"η γνώμη του δεν μετράει ποτέ?\" Βάλε το άτομο να πει την γνώμη του και κατέγραψε αντιδράσεις. Έτσι οι \"συνειρμοί\" του συστήματος Χ \"ξαναγράφονται\" από την αρχή γιατί οι βλαβερές συνειρμηκές πληροφορίες (π.χ. στην κρίση πανικού κόσμος=κίνδυνος\") ανα-συνθέτονται από τις καινούργιες βιωματικές εμπειρίες (π.χ. κόσμος=όχι απαραίτητα κίνδυνος γιατί βγήκα στον κόσμο μαζί με τον θεραπευτή και δεν έπαθα τίποτα).

    Αυτό που θεωρώ πιο σημαντικό όμως στην ΓΣΘ και που δεν έχει η ψυχοδυναμική είναι (όπως είπα και πριν) τα \"συμπεριφορικά\" πειράματα που είναι άμεσοι βιωματικοί τρόποι που αλλάζουν και αναγράφουν την (ασυνείδητη) προβληματική διεργασία που ευθύνεται για πολλά προβλήματα (και που δεν αλλάζουν εύκολα με κανένα λεκτικό τρόπο παρα μόνο με δράση. Και δυστυχώς είναι ο τομέας που \"χωλαίνουν\" πολλοί Έλληνες ψυχολόγοι)
    H συνολική ανάλυση ταυτίζεται με τη σκέψη για το σωστό που έχω στο μυαλό μου. Στην αρχή όταν διάβαζα σε αυτό το forum να υποστηρίζεται και να αποζητείται η γνωσιακή προσέγγιση, θεωρούσα τι ανοησία, άλλος ένας τίτλος/λέξη για να δημιουργήσει άλλη μια σχολή στις τόσες ανόητες που υπάρχουν. Αλλά διαβάζοντας την ανάλυση βλέπω ότι περιέχει μια σημαντική αλήθεια. Το γνωρίζω γιατί στην ουσία αυτό ψάχνω από τους ανθρώπους. Να πω την αλήθεια δεν το ψάχνω από ψυχολόγους, γιατί η προσωπική μου εμπειρία μερικά χρόνια πριν, περισσότερο κακό μου έκανε παρά καλό. Βέβαια ακόμα και η γνωσιακή στα χέρια (ή καλύτερα στο μυαλό) ενός που δεν την έχει καταλάβει/νιώσει δεν μπορεί να αποδώσει. Και είναι σίγουρο ότι θα συμβαίνει αυτό.
    Έτσι θέλω να πω ότι το σκεπτικό της γνωσιακής μου φαίνεται σωστό, τουλάχιστον για μένα που βρίσκομαι σε αγοραφοβία (φαντάζομαι και σε άλλες αντίστοιχες περιπτώσεις).
    Αυτό το τόσο απλό πράγμα, που με τη λογική έχω καταλάβει εδώ και μια δεκαετία, και με τη διαίσθηση το ξέρω από παιδί, χρειάστηκε τόσος χρόνος και φαντάζομαι κόπος και μελέτες για να γίνει γνωστό;;; Η βλακεία των ανθρώπων είναι απερίγραπτη... Η λύση των προβλημάτων μας είναι εξαιρετικά απλή και δίπλα μας, παρά σε περίεργες αναλύσεις και προσεγγίσεις. Στα απλά και ειλικρινά βρίσκονται οι σπουδαιότερες αλήθειες.

    Αν πω περιστατικά και συμπεριφορές από μερκούς ψυχολόγους που επισκέφθηκα σε ηλικία 24 χρονών και μετά, ένας φυσιολογικός άνθρωπος με λίγη ευαισθησία θα \"τρελαθεί\".
    Θα πω μόνο μια περίπτωση. Επισκεπτόμουνα κάποια ψυχολόγο. Η πρώτη μου κουβέντα μαζί της (γνωρίζοντας όλες τις μαλακίες που είχα ακούσει πριν) ήταν: \"Έγώ δεν θέλω συμβουλές γιατί γνωρίζω τον εαυτό μου και δεν χρειάζομαι κάτι τέτοιο. Αυτό που θέλω είναι να έρχομαι και να μιλάμε σαν δύο φίλοι, γιατί αυτό μου λείπει\". (Η \"εξήγηση\" της στάσης μου είναι εύκολα κατανοητή σύμφωνα με τη γνωσιακή). Η συμπάθειά της προς εμένα μπορώ να πω ότι ήταν πολύ παραπάνω από το μέσο όρο. Σε μια επίσκεψη δεν πρόλαβα να πω μια κουβέντα και δέχθηκα επίθεση τόσο εξαιρετικά έντονη που έφυγα τρέμοντας. Η επίθεση είχε λόγο από την πλευρά της, αλλά ουδεμία σχέση με το δίκιο. Απλά στο δικό της μυαλό θεώρησε ότι σε κάτι εγώ έφταιγα αλλά ουδεμία σχέση με την πραγματικότητα!
    Το σκέφτηκα μια βδομάδα, και αυτή τη φορά θεώρησα καλό ότι δεν μπορώ να αφήνω τον κάθε μαλάκα να μου κάνει κακό. Έτσι αποφάσισα να συνεχίσω, αλλά με μόνο σκοπό να καταφέρω αυτή τη φορά η συμπεριφορά αυτή να μην μου κάνει κακό και να ξεπεραστεί. Έτσι συνέχισα να πηγαίνω, με σκοπό να καταλάβω πόσο μαλάκας μπορεί να είναι κάποιος που έχει τέτοια συμπεριφορά, και ταυτόχρονα να \"ελευθερωθώ\" από αυτή τη συμπεριφορά, ώστε αυτό να μην αφήσει το σημάδι μέσα μου.
    Την επόμενη φορά που πήγα, όταν είπα ότι μετά τη συμπεριφορά της έτρεμα, μου απάντησε με εξαιρετικά ψυχρό και αδιάφορο τρόπο: \"έπαθες νευρικό κλονισμό\". Η σκέψη μου ήταν \"πώς γίνεται κάποιος άνθρωπος να προκαλέσει νευρικό κλονισμό σε κάποιον που έχει αγοραφοβία; Μετά από ένα 4-μηνο περίπου, και αφού είχα \"ελευθερωθεί\" από την άσχημη συμπεριφορά, αποφάσισα ότι ήρθε η ώρα να τελειώνει. Στο διάστημα αυτό, έκανα εγώ τον ψυχολόγο σε εκείνη για να καταλάβω. Έμαθα ένα μεγάλο μέρος της προσωπικότητάς της και κάποια μυστικά που αμφιβάλω αν τα είχε εκμυστηρευτεί αλλού! Τότε της είπα: \"μετά από τον νευρικό κλονισμό που μου προκάλεσες, θυμάσαι τότε, αποφάσισα να έρχομαι για να μπορέσω να το ξεπεράσω. Τώρα έγινε αυτό. Και ερχόμουνα για να καταλάβω πόσο μαλάκας μπορεί να είναι κάποιος που μπορεί να φερθεί έτσι; Και επίσης ήθελα να καταλάβω πώς σκέφτεσαι και πώς ζεις. Τώρα το κατάλαβα και θα σταματήσουμε. Έμεινε κόκκαλο. Εγώ έχασα κάποια χρήματα, κάποιο χρόνο και ίσως ένα απομεινάρι του νευρικού κλονισμού, αλλά έφυγα αρκετά ελευθερωμένος από αυτό.
    Σε άλλες προηγούμενες περιπτώσεις, δυστυχώς δεν είχα τη γνώση για να έχω την ανάλογη αντίδραση.

    PETRAN, η ανάλυσή σου για τη γνωσιακή θεραπεία με έκανε να σκεφτώ και να θέλω να πω αυτά. Και συγνώμη που σε παρεξήγησα λίγο. Ευτυχώς στη ζωή μου έμαθα να αμφιβάλω για κάθε τι και έτσι να είμαι εξαιρετικά προσεκτικός στο τι λέω, πότε το λέω και πώς το λέω. Και επίσης έμαθα να αμφιβάλω και για τον εαυτό μου.

    Το απλά και ειλικρινά το καταλαβαίνουν τόσο λίγοι; Μου έρχεται στο μυαλό το ποίημα: \"Και να αδελφέ μου που μάθαμε να κουβεντιάζουμε ήρεμα, ήρεμα κι απλά\".
    Και για όσους έχουν διαβάσει ως εδώ, ας ακούσουν και το τραγούδι που μου έρχεται συνειρμικά (αν και καταλαβαίνω σχεδόν όλους τους στίχους, δεν ξέρω ποιά εννοεί \"ενδεκάτη εντολή\").

  6. #66
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Originally posted by RainAndWind
    Η άποψη του άντρα σου αλλά και ο τρόπος που την εξέφρασε με έβαλε σε κάποιες σκέψεις Φωτεινή.
    Νομίζω πως εμπεριέχει κάποια σκοτεινά σημεία αν αναλυθεί.Ποια;

    Σε βάζει να παίζεις στην κατηγορία των\"δυνατών\"ατόμων,που δεν έχουν δικαίωμα να κάμπτονται στη ζωή.Όπως το αναλύω εγώ,το κρυφό μήνυμα είναι η απαίτηση τελειότητας.

    Εσύ αναζήτησες βοήθεια σε ένα φόρουμ.Αμφισβητώντας την βοήθεια στην οποία στράφηκες με δική σου πρωτοβουλία να βρεις,δεν αμφισβητεί την ικανότητά σου να γνωρίζεις καλύτερα τι χρειάζεσαι στη φάση ζωής που διανύεις;
    Δεν εισπράττεις καμία δυσαρέσκεια σε μία τέτοια επιταγή να παίζεις στην κατηγορία που εκείνος πιστεύει πως ανήκεις;Εγώ κάπως έτσι θα ένιωθα αν ο σύντροφός μου είχε ανάλογη στάση,θα ένιωθα δισταγμό κάθε φορά που θα έπεφτα ψυχολογικά και θα χρειαζόταν να εκφράσω το πώς νιώθω.Έχεις μπει σε ανάλογη διαδικασία,να καταπιέζεις δηλαδή για να μη σκιάζεται κι αυτός;
    Με ενδιαφέρει ποια ήταν η δική σου απάντηση σε όσα σου είπε.Θα ήθελες να την αναφέρεις;
    Δεν τη φανταζεσαι?Με ακουσε και το παιδι..
    \"Οχι δεν ειμαι δυνατη\"
    και λεει ο μικρός
    \"Εισαι μαμά\".Βέβαια το μικρό εχει τη δυναμη καπως αλλιως στο μυαλό του.

    Με σκοτώνει αυτη η σταση.Να περιμενουν απο μενα ενω δεν μπορωωωωω,να τα βγαλω περα.
    Δεν κλαιγομαι με το παραμικρό ,ηθελα ομως και εγω καποιες φορες στη ζωη μου βοήθεια.
    Και την ζητησα απο που?απο τους γονεις μου και σαν παιδι και σαν ενηλικας,αλλαοχι απο τον αντρα μου...και δυστυχως δεν την πηρα ΠΟΤΕ.
    Αυτο με εκανε να νιωθω οτι κανεις δεν με αγαπα πραγματικά,οτι οτι και να συμβεί,πρεπει να τα καταφέρω μονη μου,οτι ποτε δεν θα με βοηθησει κανεις και οτι πρεπει να ειμαι παντα καλα προετοιμασμενη ωστε να μη χρειαζομαι κανενος την βοηθεια.
    Τα εχω ευτυχως καταφερει να τα βγαλω περα σε πολυ δυσκολες καταστασεις,αλλα αυτο ειναι απλως τροπος επιβιωσης.Ξερω οτι καταλαβαινεις.
    Και αυτο συνεχιζεται..
    Σπανιως ζητω βοηθεια,εχω συνηθισει ετσι..

    Αυτη τη φορα ομως,μπαινοντας σε αυτο το φορουμ,ειδα οτι δεν φταιω ΜΟΝΟ εγω που αντιδρω ετσι.
    ειδα οτι πρεπει να προσεχω τον εαυτο μου απο τετοιες συμπεριφορες,και εχω καταφερει να κρατω τους δικους μου (και οχι μονο),μακριά οσο και αν ζητουν βοηθεια απο μενα!!!! για να νιωσουν καλυτερα.
    Μου ειχαν περασει την αντιληψη οτι θα ειμαι βαρος αν ζητησω βοηθεια..

    Ευτυχως ο αντρας μου φαινεται να καταλαβαινει,παρολο που τα θεματα της ψυχολογίας του κανουν τοσο κλικ οσο και τα ζωδια,ειναι προθυμος να ειναι διπλα μου και ξερω πως μου εχει εμπιστοσυνη..του τα εξηγησα ολα και ενω βλεπω στα ματια του την αγωνια,ξερω πως δεν γινεται να τον γλυτωσω απο αυτο το συναισθημα..

  7. #67
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Φωτεινούλα,η κατανόηση της σχέσης ανάμεσα στις πεποιθήσεις και στα συναισθήματα είναι ένα κομμάτι της απεμπλοκής από τέτοια αδιέξοδα αυτοκαταστροφικά.Να μάθεις να μην αισθάνεσαι ένοχη κάθε φορά που δεν ανταποκρίνεσαι στις προσδοκίες των άλλων \"σημαντικών\"της ζωής σου.Γονέων και άλλων(πεθερικών κλπ).

    Οι πεποιθήσεις οδηγούν σε κανόνες,τα συναισθήματα σε κάνουν να τους τηρείς και αυτό οδηγεί και σε ανάλογη συμπεριφορά.Αυτό είναι της Alice Miller.
    Βασανίζεσαι από ενοχές όταν δεν μπορείς να ανταπεξέρθεις στις απαιτήσεις των άλλων,θέλει τροποποίηση λοιπόν των πεποιθήσεων για να πάψουν σιγά σιγά και οι ενοχές.Δεν είναι μία τσακ μπαμ διαδικασία,θα μάθεις με πειραματισμό λίγο λίγο,η πραγματικότητα θα σε διδάξει,όχι τα λόγια.Αυτά τα πρότυπα τα κουβαλάς χρόνια τώρα,δε θα αλλάξουν ολονυχτίς.Στο ενδιάμεσο όμως χρειάζεσαι βαθιές ανάσες,υπομονή και επιμονή,μη βιάζεσαι κοριτσάκι.Θα αλλάξεις,αλλά θέλεις το χρόνο σου.Άκου όσα σου λέει το σώμα σου κάθε φορά που το καταπιέζεις να καταπίνει συμπεριφορές που σε ενοχλούν.Να διεκδικείς το δικαίωμά σου να μην είσαι τέλεια,σούπερ γούμαν,μόνο η Φωτεινή,δίχως τον ηρωισμό που κουβαλάει από την παιδική της ηλικία.Δίνοντας στους γύρω σου το μήνυμα πως δεν θα κουβαλάς παρά όσα μπορείς,θα μεταβληθούν αυτές οι κρυφές ισορροπίες που τώρα αισθάνεσαι να σε βάζουν σε δρόμους που τους αισθάνεσαι απειλητικούς.Τίποτε δε σε απειλεί μάτια μου.Μαθαίνεις τα δικαιώματά σου,που δεν τα διδάχτηκες σωστά και δεν τα διεκδικούσες με τρόπο καθαρό και άμεσο.

    Ανασούλες.Λίγο λίγο.Κανένας δε σε πιέζει να αλλάξεις εδώ και τώρα.Πάρε το χρόνο σου για κάθε αλλαγή,να \"κάτσουν\"μέσα σου όσα μαθαίνεις.Κομμάτι κομμάτι,βήμα βήμα.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  8. #68
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    Originally posted by RainAndWind
    Η άποψη του άντρα σου αλλά και ο τρόπος που την εξέφρασε με έβαλε σε κάποιες σκέψεις Φωτεινή.
    Νομίζω πως εμπεριέχει κάποια σκοτεινά σημεία αν αναλυθεί.Ποια;

    Σε βάζει να παίζεις στην κατηγορία των\"δυνατών\"ατόμων,που δεν έχουν δικαίωμα να κάμπτονται στη ζωή.Όπως το αναλύω εγώ,το κρυφό μήνυμα είναι η απαίτηση τελειότητας.

    Εσύ αναζήτησες βοήθεια σε ένα φόρουμ.Αμφισβητώντας την βοήθεια στην οποία στράφηκες με δική σου πρωτοβουλία να βρεις,δεν αμφισβητεί την ικανότητά σου να γνωρίζεις καλύτερα τι χρειάζεσαι στη φάση ζωής που διανύεις;
    Δεν εισπράττεις καμία δυσαρέσκεια σε μία τέτοια επιταγή να παίζεις στην κατηγορία που εκείνος πιστεύει πως ανήκεις;Εγώ κάπως έτσι θα ένιωθα αν ο σύντροφός μου είχε ανάλογη στάση,θα ένιωθα δισταγμό κάθε φορά που θα έπεφτα ψυχολογικά και θα χρειαζόταν να εκφράσω το πώς νιώθω.Έχεις μπει σε ανάλογη διαδικασία,να καταπιέζεις δηλαδή για να μη σκιάζεται κι αυτός;
    Με ενδιαφέρει ποια ήταν η δική σου απάντηση σε όσα σου είπε.Θα ήθελες να την αναφέρεις;
    μπορεί όμως να μην είναι αρνητικό αυτό που της είπε, μπορεί να μην απαιτεί τελειότητα από τη φωτεινή. πολλές φορές όταν μας λένε ότι είμαστε δυνατοί, ίσως γίνεται για να μας αναπτερώσουν το ηθικό. γιατί ίσως αυτό μας χρειάζετα, να πιστέψουμε ότι είμαστε δυνατοί.

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •