Καταθλιπτική αντίδραση..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 68
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077

    Καταθλιπτική αντίδραση..

    Σήμερα εκανα αλλη μια προσπαθεια για ψυχοθεραπεια.
    Ο ψυχοθεραπευτης που συνάντησα δεν κανει γνωσιακή οπως συμφώνησε και ο ιδιος οτι μου χρειαζεται.

    τι εχω?δεν ειναι καταθλιψη μου ειπε,ειναι λεει καταθλιπτικη αντιδραση σε στρεσσογονες καταστασεις..
    Το εχει ακουσει κανείς?
    Μου συστησε Ζολοτριν,και καταλαβαινετε τοσο καιρο στο φορουμ,ημουν προετοιμασμενη και τον βομβαρδισα με ερωτησεις.

    Οπαδος της γνωσιακής,μου ειπε οτι αν ζουσαμε στην Αγγλία,θα μπορουσαμε να βρουμε ενα καταρτισμένο γνωσιακο και να το παλεψουμε ετσι.
    Τα φαρμακα ξελαμπικαρουν,δινουν την ωθηση για δραστηριοποιηση και χωρις αυτα πρεπει να διαθεσεις χρονο και χρημα και μονο με εναν καταρτισμενο γνωσιακο που ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ στην πολη μας.
    Τον ρωτησα για την ομοιοπαθητικη τα βιβλια αυτοβοηθειας και την εξαρτηση απο τα φαρμακα.
    Ειναι θετικος σε αλλες προσεγγίσεις,αλλα οπως μου ειπε ειναι ημιμετρα.
    Ηταν πολυ καλος ,χαλαρός και πολυ προθυμος σαν να συμμετεχει και αυτος στην αναζητηση βοηθειας.
    Μου ειπε ολες τις ανησυχιες του και στο τελος φτασαμε να ακουω τα δικα του για κανα 20λεπτο..
    αυτα..
    ουτε ξερω τι θα κανω..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Το ζολοτρίν είναι αντικαταθλιπτικό δηλαδή Φωτεινή;Πρώτον τα αντικαταθλιπτικά δεν είναι εξαρτησιογόνα και μετά πώς ένας ψυχοθεραπευτής συνταγογραφεί φάρμακα,δεν είναι κομμάτι των ψυχιάτρων αυτό;
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    ναι ρειν ειναι αντικαταθλιπτικο.
    Ειναι ψυχιατρος-ψυχοθεραπευτής.Οχι ομως γνωσιακός.Μου ειπε δεν θα βοηθησει μια ψυχαναλυση.
    Οτι μια τετοια προσεγγιση παει επ αοριστον ,δεν βοηθαει το ατομο να αλλαξει σταση ζωης και δεν ενδεικνυται στην περιπτωση μου.

  4. #4
    Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    36
    ta psyxofarmaka den einai narkwtika gia na einai eksartisiogona...mporeis na ta kopseis otan gineis kala

  5. #5
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by Αφωτεινή


    να ακουω τα δικα του για κανα 20λεπτο..
    εδωσε ρεστα πισω?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    δεν πληρωσα τιποτα..
    ειχα μεσον...χαχαχα!!

  7. #7
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    α οκ, τοτε να ξαναπας....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Originally posted by krino
    α οκ, τοτε να ξαναπας....
    να μπορω και να τον βοηθησω βρε αδερφε,αφου δεν θα πληρωνω κιολας
    αφου χαπακωθω θα ειμαι πιο χρησιμη..

    Περα απο την πλακα..
    με την ιδεα οτι με γνωσιακη θα μπορουσα να το ξεπερασω,δεν μπορω να δεχτω ευκολα τη λυση του φαρμακου.Εξαλλου φοβαμαι τις παρενεργειες,εχω και παιδια εδω μεσα..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Να πάρει αυτό είναι γενικό πρόβλημα στην Ελλάδα δεν υπάρχουν θεραπευτές ΓΣΘ. Και οι πιο πολλοί που λένε ότι είναι από ότι έχω καταλάβει κάνουν μισή δουλειά η δεν την κάνουν με τον σωστό τρόπο η δεν έχουν την εμπειρία (λόγω ότι είχαν ελλιπή εποπτεία και εκπαίδευση). Μόνο στην Αγγλία που οι ψυχολόγοι γίνονται \"κλινικοί ψυχολόγοι\" με το ανάλογο κρατικό 3ετές διδακτορικό που κάνουν μετά το πρώτο πτυχίο (1 στους 10 μπαίνει!) γίνονται σωστοί και αποδοτικοί γνωσιακοί θεραπευτές (και ψυχοθεραπευτές γενικότερα καθώς και κάνουν και ψυχομετρικά τεστ). Στην Ελλάδα ελάχιστοι είναι σωστοί ψυχολόγοι τέλος. Αφού δεν υπάρχουν κριτήρια και όλοι είναι ψυχολόγοι-ψυχοθεραπευτές με το πρώτο πτυχίο και με κάτι ιδιωτικά κολλέγια η με κάτι μαστεράκια αμφισβητήσιμης ποιότητας (\"δραματοθεραπευτές\", θεραπευτές gestalt, \"αγγελοθεραπευτές\" λολ) άστα να πάνε!


    Πάντως μπράβο στον ψυχίατρο που παραδέχτηκε ότι η προσσέγιση του δεν κάνει γι αυτό που έχεις. Σπάνια εως ποτέ δεν το συναντάς αυτό!


    Τι να πω αφωτεινή δεν ξέρω και που βρίσκεσαι αλλά ίσως κάποιους καλλούς ψυχοθεραπευτές βρεις Αθήνα η Θεσσαλονίκη. Είναι αλήθεια ότι πάρα πολλές μικρές πόλεις δεν έχουν συνήθως ικανούς, δυστυχώς. Good luck!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    σε ευχαριστω Πετραν.
    Πραγματικα φαινεται οτι ενα απο τα καλα της επαρχιας ειναι οτι επειδη ο κυκλος ειναι κλειστος,και ολα γινονται γνωστα,οι ψυχιατροι κρατουν μια συγκεκριμενη σταση και ειναι γενικα φειδωλοι στα φαρμακα αλλα και προσεκτικοι με τους \"ασθενεις\".
    Αλλιως δεν εξηγειται το γεγονος οτι οσους ειδα,κανενας δεν ηταν ο τυπος του \"αδιαφορου ξερολα\".
    Μου ειπε και κατι αλλο που μου εκανε εντυπωση και αφορα στην εξαρτηση του ασθενη απο τον θεραπευτη.\"Στοχος ειναι να παρει ο ασθενης τα εργαλεια να ζει ανεξαρτητος και οχι να χρειαζεται π.χ να θέλει να βγει για ενα καφέ και να ζητα την βοηθεια ή και την παρουσία του ψυχολόγου του\".
    Μου ειπε για επιφανειακες,ενδιαμεσες και πυρηνικές σκεψεις και ακριβως πως θα με βοηθουσε η γνωσιακή.
    Αυτο απο μόνο του ηταν πολυ βοηθητικό,αλλα δυστυχως δεν παιζει εδω τετοιος θεραπευτης και για μενα ειναι αδυνατο να φευγω καθε βδομαδα για θεραπεια εκτος πολης.Fuck..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    πολύ απογοητεύομαι από αυτά που διαβάζω!!!
    δεν έχει η επαρχία γνωσιακούς!!!!!
    τέσπα, μήπως αν διάβαζες ένα καλο βιβλίο αυτοβοήθειας (εκλαϊκευμένο)? σχετικά με θέματα που σε απασχολούν?
    ο petran έχει ποστάρει κατά καιρούς κάποια τέτοια βιβλία.
    η να σκαλίσεις σε ένα βιβλιοπωλείο, αν δεις να σου γυαλίσει τίποτα.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Αστα να πανε λουσι,
    ειμαι να σκασω λεμε,γιατι δεν ειναι οτι ειμαι lost in space,για να παρω χαπια.
    Συν τοις αλλοις και να τα παρω ,αν δεν συνδυαζονται με ψυχοθεραπεια ειναι σαν να κανω μια τρυπα στο νερο..
    Μου εδειξε δυο τρια βιβλια αυτοβοηθειας ,τα ειχε και αυτος,αλλα οπως ειδα αυτο το \"Σκεφτομαι αρα Αισθανομαι\",ειχε ασκησεις,και πρεπει να τα χρησιμοποιεις στα πλαισια μιας συνεργασιας με ειδικό.
    Ε τοτε γιατι τα λενε αυτοβοηθειας?Γιατι ειναι σαν homework ,μου ειπε.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Originally posted by Αφωτεινή
    Μου εδειξε δυο τρια βιβλια αυτοβοηθειας ,τα ειχε και αυτος,αλλα οπως ειδα αυτο το \"Σκεφτομαι αρα Αισθανομαι\",ειχε ασκησεις,και πρεπει να τα χρησιμοποιεις στα πλαισια μιας συνεργασιας με ειδικό.
    Ε τοτε γιατι τα λενε αυτοβοηθειας?Γιατι ειναι σαν homework ,μου ειπε.
    Αυτό μου το πρότεινε και μένα ένας γνωσιακός που είχα πάει 4-5 φορές,κάναμε κ κάποιες ασκήσεις.
    Ενδιαφέρον μου φάνηκε όταν το είδα αλλά δεν το αγόρασα(οικονομία:P).Πάρτο δε χάνεις κάτι.
    Μια άσκηση πάντως που μου είχε δείξει (δεν ξέρω αν είναι του βιβλίου)συνέχιζα να την κάνω αρκετό καιρό μόνη μου κ βοήθαγε...
    Έγραφα ένα γεγονός,δίπλα σκέψεις και παραδίπλα συναισθήματα με βαθμολόγηση κιόλας.Στην ουσία συνειδητοποιούσα τη σύνδεση των σκέψεων με τα συναισθήματα.Μάλιστα στη συνέχεια το προχώρησα κάπου μόνη μου,μεταβάλλοντας τις σκέψεις και σαν αποτέλεσμα μεταβαλλόταν και τα συναισθήματα(όλα αυτά σε homework).

    Οι μικρές πόλεις είναι χάλια από ειδικούς γμτ!πέρυσι ήμουν σε νησί και υπήρχε όλος κι όλος ένας ψυχολόγος εκεί αμφιβόλου κατάρτισης...

    Ίσως αν το έχεις ανάγκη να το σκεφτείς να μετακινείσαι μια φορά τη βδομάδα...δύσκολο??

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by Αφωτεινή


    Περα απο την πλακα..
    με την ιδεα οτι με γνωσιακη θα μπορουσα να το ξεπερασω,δεν μπορω να δεχτω ευκολα τη λυση του φαρμακου.Εξαλλου φοβαμαι τις παρενεργειες,εχω και παιδια εδω μεσα..
    Τέθηκε δλδ το διλημμα γνωσιακη ή χαπια? Δλδ χωρις γνωσιακη, αυτο που εχεις δεν περναει?
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Originally posted by Sofia
    Originally posted by Αφωτεινή


    Περα απο την πλακα..
    με την ιδεα οτι με γνωσιακη θα μπορουσα να το ξεπερασω,δεν μπορω να δεχτω ευκολα τη λυση του φαρμακου.Εξαλλου φοβαμαι τις παρενεργειες,εχω και παιδια εδω μεσα..
    Τέθηκε δλδ το διλημμα γνωσιακη ή χαπια? Δλδ χωρις γνωσιακη, αυτο που εχεις δεν περναει?


    \"δεν περνάει\" εντάξει η κατάθλιψη δεν είναι και αρρώστια με την παραδοσιακή έννοια και από ότι κατάλαβα το έχει σε μεμονομένα γεγονότα δεν το έχει συνεχώς. Πολλά από αυτά φεύγουν μόνα τους με τον καιρό η αν το άτομο τύχει και κάνει τις σωστές αλλαγές στην ζωή του (γι αυτό και κυρίως οι νέοι είναι αυτοί που τα καταφέρνουν μόνοι τους και λιγότερο π.χ. οι παντρεμένες γυναίκες που βρίσκονται στην μέση ηλικία και που αν δεν κάνουν την παραπάνω προσπάθεια-π.χ. Γ-Σ Θεραπεία συνήθως δεν βγαίνουν).

    Πάντως νομίζω ότι για την περίπτωση της αφωτεινής βιβλία αυτοβοήθειας όπως το \"σκέφτομαι άρα αισθάνομαι\" μπορεί να βοηθήσουν από μόνα τους. Από το τίποτα είναι σίγουρα καλύτερο!


    p.s. τι νυχτοπούλια που είμαστε :P

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •