Διπολικότητα και εγκυμοσύνη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    21

    Διπολικότητα και εγκυμοσύνη

    Καλησπέρα σας ..Κρατaέι 11 χρόνια αυτη η"ϊστορία " ...εννοω οτι η συνάντηση μου με την διπολικότητοτα έγινε πριν 11 χρόνια..με 3-4 υποτροπές μέσα σε αυτό το διάστημα και με πιο πρόσφατη πριν 1 1/2 χρόνο περίπου ήρθε η στιγμή στη ζωή μου να σκέφτομαι to ενδεχόμενο μιας εγκυμοσύνης ..τώρα είμαι με Trileptal ...η γιατρός μου μου είπε να επικοινωνήσω με το γυναικόλογο μου ώστε να μου πει ποιο απο τα φαρμακα είναι λιγότερο επικίνδυνο για το έμβρυο..ενω μου έκανε σαφες οτι κανονικά το 1ο τρίμηνο καλύτερα να αποφεύγονται όπως επίσης και οτι υπάρχει κίνδυνος να αρρωστησω..ΚΑΙ το ξέρω καλά οτι αν τα σταματήσω θα υποτροπιάσω σίγουρα ..γιατι περυσι έτσι την πάτησα με υποτροπή , είχα μπει σε διαδικασία να τα σταματησω..και δωστου πάρτην κάτω...! Τωρα λοιπόν αρχίζουν τα δυσκολα..μέχρι τώρα οτι και να έκανα αφορούσε μόνο τον εαυτό μου και το κοντινό μου περιβάλλον..κατέστρεφα μόνο τη δική μου ζωη σε κάθε υποτροπή ΑΝ και κάθε φορά με κάποιο τρόπο την ξαναεφτιαχνα..τώρα όμως οι κινησεις μου θα επηρεάσουν μια άλλη ζωή..τι κανουνε τωρα ??? να ρισκάρω να μη σταματησω τα φαρμακα και να επιχειρησω εγκυμοσύνη ??? ή να τα σταματήσω ,με φόβο να αρρωστησω και ουτε να το σκεφτομαι να είμαι και έγκυος και να υποτροπιάσω..
    από τις μελέτες που διάβασα τα αποτελέσματα δεν είναι ασφή υπάρχουν κάποιες μελέτες που δείχνουν το trileptal kai to lamictal να έχουν λιγότερες πιθανότητες αλλά και π΄λαι τίποτα δε ειναι σίγουρο..

    νομίζω ήμουν αρκετα αναλυτική αλλά ταυτόχρονα και κουραστικη ..Ευχαριστώ όσους διαβάσανε μέχρι εδω...

    παρακαλώ όποιος έχει ανάλογη εμπειρία ας την καταθέσει ..
    Τελος εαν κάποιος γνωρίζει κάποιο γυναικολόγο με εμπειρία σε τέτοια περιστατικα ας μου στείλει pm..
    τέολος αν κάποιος ασχολείτε , διαβάζει , και το ψάχνει και γνωρίζει κάποια μελέτη ας το πει!!!

    Ευχαριστώ και πάλι...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    607
    http://news.pathfinder.gr/health/449844.html

    υγ:το ενδεχόμενο της υιοθεσίας δεν το συζητάμε;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    21
    εεε...οχι ακομη ..το εχω σκεφτει αλλα...το εγωιστικό γονίδιο μιλάει μέσα μου ....θελω να δοκιμασω..δεν το σκέφτομαι καθόλου σαν πρωτη κίνηση

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    πολυ λεπτο ζητημα


    επικοινωνησε αν θες με αυτο


    μου φαινεται καλο

    http://bipolar.gr/index.php?option=com_frontpage&Itemid=1
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •