θελω να ζησω τη ψυχωση μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406

    θελω να ζησω τη ψυχωση μου

    Δεν ενοχλω κ δεν με ενοχλει κανεις.Δεν παιρνω φαρμακα,βαρεθηκα για τους γνωστους λογους!
    Δεν ξερω αν εχω ψυχωση,επαιρνα δυο χρονια αντιψυχωτικα και μετα μου ειπανε οτι δεν ειναι ψυχωση αυτο που εχω γιατι οι φωνες που ακουω δεν εχουν ηχο και πηρα ladose κ zyprexa κ παλι πλανταξα στο κλαμα και τωρα δεν παιρνω τιποτε, ....
    Ειμαι στην κοσμαρα μου και κουκλαρα ,αδυνατισα ,μπορει και δεκα κιλα,ειμαι στην φαντασια μου συνεχεια ,εκτος απο τις ωρες που κανω μπανιο,ψωνιζω,μαγειρευω,κ τιποτε αλλο!
    Δεν μου λειπει τιποτε ,γελαω αρκετα μαυτα που ακουω??? στο κεφαλι μου αλλα και πολλες φορες κλαιω γιατι τα σχολια ειναι πολυ υποτιμητικα.
    Οσο επαιρνα φαρμακα, φοβομουν οτι θα τρλλαθω και ειχα πανικους (μικρους) δυο φορες την εβδομαδα και καθολου φαντασματα-σκεπτομορφες-
    Δεν ξερω τι εχω και αναρωτιεμαι αν ειναι σχιζοειδης διαταραχη προσωπικοτητας κινδυνευω για σχιζοφρενεια κ μαλιστα τωρα που δεν παιρνω φαρμακα?
    Εγω παντως νοιωθω καλα ,οι γυρω μου , θεωρουν περιεργη την συμπεριφορα μου ,αμιλητη,κανενα ενδιαφερον,εκκεντρικη,φυσι κα δεν το συζητω για διαβασμα η μουσικη,η γυμναστικη,η ζωγραφικη,η η η -γενικα δεν κανω τιποτε ,παρα μονο ,ενασχοληση με τον εαυτο μου.
    Μπορουν λοιπον χωρις την θεληση μου -με μονη την δικαιολογια οτι δεν παιρνω κανενα φαρμακα η ναρκωτικο -να με κλεισουν στο ψυχιατρειο?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Με τι ασχολείσαι?
    Πέρα από το να κάνεις μπάνιο, να ψωνίζεις και να μαγειρεύεις.
    Δουλεύεις, σε συντηρούν οι γονείς σου ή κάποιος άλλος?
    Μπορεί για ένα διάστημα να το κάνεις αυτό και να νιώθεις καλά, αλλά για πάντα ξέρω γω, δεν θα βαρεθείς?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ναι στην αρχη οπως καθε αλλαγη που μας βγαζει απο την ρουτινα ειναι...τελεια , αλλα μετα μπορει να ειναι ασχημα τα πραγματα , καποιες σκεψεις απλως δεν μπορω να ξερω.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Εχω καποια εσοδα και ζω με τους γονεις μου! Δεν ξερω ,μπορει να ειναι αρρωστια ,μπορει να ειναι οπως λες ενα κλικ ,εγω παντως νοιωθω κολλημενη κ μαλλον αδυναμη!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    \"Μπορουν λοιπον χωρις την θεληση μου -με μονη την δικαιολογια οτι δεν παιρνω κανενα φαρμακα η ναρκωτικο -να με κλεισουν στο ψυχιατρειο?\"


    νομίζω πως όχι, αρκεί να μην κάνεις κακό σε άλλον, και να μην κάνεις απόπειρα αυτοκτονίας.
    η λογική νομίζω πως είναι να μην είσαι επικίνδυνη για τον εαυτό σου και για τους άλλους.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Ελα ομως που λενε οτι δεν εχεις γνωση της νοσολογικης σου καταστασης! Τεσπα οι δικοι μου περιμενουν καμια κριση πανικου η παρανοιας απο πλευρας μου και ετσι θα ειναι δικαιολογημενοι για την επιβολη της θεραπειας που αυτοι κρινουν καλυτερη -φαρμακοθεραπεια-
    Εγω θελω να δω τι θα γινει χωρις φαρμακα ,δεν νομιζω να ειναι οπως την πρωτη φορα !

  7. #7
    Κατερινακι, ποσο καιρό δεν παίρνεις φάρμακα?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Μπερδεμενα τα πραγματα!Απο τελη οκτωβριου δεν επαιρνα κανενα φαρμακο,τλη ιανουαριου μεχρι μεσα Μαρτιου επαιρνα τα λαντοσ κ ελαχιστο zyprexa .

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    ΑΓΝΩΣΤΗ ΑΚΟΜΑ :(
    Posts
    1,616
    Originally posted by katerinaki
    Ελα ομως που λενε οτι δεν εχεις γνωση της νοσολογικης σου καταστασης! Τεσπα οι δικοι μου περιμενουν καμια κριση πανικου η παρανοιας απο πλευρας μου και ετσι θα ειναι δικαιολογημενοι για την επιβολη της θεραπειας που αυτοι κρινουν καλυτερη -φαρμακοθεραπεια-
    Εγω θελω να δω τι θα γινει χωρις φαρμακα ,δεν νομιζω να ειναι οπως την πρωτη φορα !
    katerinaki, μπορεις να μας πεις ,αν θελεις την ηλικια σου??

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    27

  11. #11
    Κοιτα, κανείς δεν θελει να παίρνει φάρμακα.
    Εγω το μόνο που θα σου πω, είναι να εισαι σε στενή παρακολούθηση με τον εαυτό σου και μόλις νιώσεις τίποτε ανησυχητικό, πάνε στο γιατρό.
    Σίγουρα το καλυτερο θα ηταν να πας τωρα, αλλα εσυ αποφασιζεις.......

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    θΑ ΔΩ .ΟΣΟ ΑΝΤΕΞΩ.

    ειναι κ αυτη η τρομοκρατια κ η φαρμακολαγνια - που με κανει κ αμφιβαλω .Υπαρχει γενικα η αποψη οτι οσο πιο πολυ καιρο μενεις χωρις φαρμακα καταστρεφονται κυταρα του εγκεφαλου κλπ,απο την α λλη κ τα αντιψυχωτικα προκαλουν εγκεφαλικες βλαβες
    Αβυσος η ψυχη του ανθρωπου.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Originally posted by katerinaki
    Δεν ενοχλω κ δεν με ενοχλει κανεις.Δεν παιρνω φαρμακα,βαρεθηκα για τους γνωστους λογους!
    Δεν ξερω αν εχω ψυχωση,επαιρνα δυο χρονια αντιψυχωτικα και μετα μου ειπανε οτι δεν ειναι ψυχωση αυτο που εχω γιατι οι φωνες που ακουω δεν εχουν ηχο και πηρα ladose κ zyprexa κ παλι πλανταξα στο κλαμα και τωρα δεν παιρνω τιποτε, ....
    Ειμαι στην κοσμαρα μου και κουκλαρα ,αδυνατισα ,μπορει και δεκα κιλα,ειμαι στην φαντασια μου συνεχεια ,εκτος απο τις ωρες που κανω μπανιο,ψωνιζω,μαγειρευω,κ τιποτε αλλο!
    Δεν μου λειπει τιποτε ,γελαω αρκετα μαυτα που ακουω??? στο κεφαλι μου αλλα και πολλες φορες κλαιω γιατι τα σχολια ειναι πολυ υποτιμητικα.
    Οσο επαιρνα φαρμακα, φοβομουν οτι θα τρλλαθω και ειχα πανικους (μικρους) δυο φορες την εβδομαδα και καθολου φαντασματα-σκεπτομορφες-
    Δεν ξερω τι εχω και αναρωτιεμαι αν ειναι σχιζοειδης διαταραχη προσωπικοτητας κινδυνευω για σχιζοφρενεια κ μαλιστα τωρα που δεν παιρνω φαρμακα?
    Εγω παντως νοιωθω καλα ,οι γυρω μου , θεωρουν περιεργη την συμπεριφορα μου ,αμιλητη,κανενα ενδιαφερον,εκκεντρικη,φυσι κα δεν το συζητω για διαβασμα η μουσικη,η γυμναστικη,η ζωγραφικη,η η η -γενικα δεν κανω τιποτε ,παρα μονο ,ενασχοληση με τον εαυτο μου.
    Μπορουν λοιπον χωρις την θεληση μου -με μονη την δικαιολογια οτι δεν παιρνω κανενα φαρμακα η ναρκωτικο -να με κλεισουν στο ψυχιατρειο?
    Κατ\' αρχήν, αν και πιστεύω στην ειλικρίνεια, θα σου έλεγα ότι δεν είναι αναγκαίο να πεις ότι δεν παίρνεις τα φάρμακα. Και επίσης δεν είναι απαραίτητο να πεις και ψέματα, απλά μην αναφέρεις τίποτα. Κάνε μόνη σου τους δικούς σου πειραματισμούς.

    Θέλω από δική μου περιέργεια να σε ρωτήσω για αυτό που είπες: \"γελαω αρκετα μαυτα που ακουω??? στο κεφαλι μου αλλα και πολλες φορες κλαιω γιατι τα σχολια ειναι πολυ υποτιμητικα\". Μπορείς να μου περιγράψεις τι ακούς; Αν θες, και σε δυσκολεύει δημόσια -γιατί πάντα οι άνθρωποι κρίνουν και αυτό δεν είναι ανεκτικό σε πολλές περιπτώσεις- μπορείς να μου στείλεις και προσωπικό μήνυμα.
    Ευχαριστώ.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Κατερινάκι,θα μου επιτρέψεις να πω πως θεωρώ πως βάζεις τον εαυτό σου στον κίνδυνο υποτροπής,μόνο και μόνο γιατί φοβάσαι τις επιπτώσεις των φαρμάκων,ενώ τις πιθανότητες να αντιμετωπίσεις δυσάρεστες καταστάσεις από την απομάκρυνση από τη θεραπεία δείχνεις να τις παίρνεις αρκετά \"τυχοδιωκτικά\".Πώς θα σε βοηθήσει ένα ό,τι γίνει ας γίνει σε περίπτωση-ω μη γένοιτο-που αυτή η συνεχιζόμενη φαντασιακή φυγή στον \"κόσμο\"σου όπως γράφεις,περάσει σε κάτι που θα κάνει την πραγματικότητά σου πολύ πιο δυσάρεστη;Tότε δε θα κατηγορήσεις τον εαυτό σου για την ηθελημένη αυτή αποστασιοποίηση από την ασφάλεια της αντιμετώπισής της ψύχωσης;

    Εύχομαι να μην αντιμετωπίσεις φυσικά κάτι που θα σε προσγειώσει,ωστόσο λάβε υπόψη σου και το χειρότερο,μην πιάνεις μοναχά το ένα άκρο.Η παραμονή στην κατάσταση όπως είναι,δε σε κάνει να είσαι πιο εξαρτημένη από τις αποφάσεις και τις κρίσεις των γύρω σου;(γονέων ας πούμε;)
    Και δε βάζεις μία φυτιλιά στο μέλλον σου με το να υιοθετείς μία αντιδραστική αποχή από κούραση ή φόβο;
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  15. #15
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by lucifer


    και να μην κάνεις απόπειρα αυτοκτονίας.

    αυτα ειναι,
    το κρατος φροντιζει να ζησεις γιατι σε χρειαζεται.....

    τωρα με την κριση, ενα χερι παραπανω παντα βοηθαει.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •