Διακοπη depakene+invega και σεξ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    359

    Διακοπη depakene+invega και σεξ

    Οταν εκανα σεξ παρατηρησα οτι δεν ειχα την ιδια ορεξη κ σε καποιες φασεις επειδη δν ειχα ορεξη εχανα τη στυση μου για λιγο. Χθες το βραδυ ξανακανα και ηταν αρκετα καλυτερα. Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν οι σεξουαλικες παρενεργειες των απανθρωπων δηλητηριων που αθελα μας , μας ποτιζουν, περνανε...Γιατι ενταξει εχω ξενερωσει λιγο. 20 χρονων ειμαι κ δν μαρεσει να βλεπω ολους τους φιλους μου να ζουν τη ζωη τους οπως κοινωνικα κ εγω να απορριπτω γυναικες για αυτο το προβλημα. Βσκ , τα προβληματα π χω ειναι...λιγο τρεμουλο, μυικος πονος, κ μειωμενη ορεξη για σεξ η οποια επανερχεται... Θα επανελθει πληρως? Σε σχεση με 3 μηνες π κοψα και το invega εχει καλυτερευσει δραματικα..αλλα δεν ειναι οπως πριν αρχισω να πλουτιζω την Lilly.Ειχα διαβασει για Post Traumatic Sexual Disorder απο τα αντικαταθλιπτικα αλλα δν ξερω αν τπτ τετιο συμβαινει για τα αντιψυχωσικα. Να προσθεσω οτι ποτε δεν ειχα ανεβασμενα επιπεδα προλακτινης, δν εχω διαβητη, χοληστερινη etc.Ελεος γαμ* τα χαπια μου...ουτε η Al Kaida να μας βασανιζε...εκει θα τελιωναν τα βασανιστηρια σε 2-3 μερες...
    thumbs down,
    The Downward Spiral


    Edit: PSSD λεγεται το προβλημα

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    359
    δν επαιρνα αντικαταθλιπτικα ποτε. κ εδω και 3 μηνες δεν παιρνω τπτ γενικα απο φαρμακα...δν ξερω αν ειανι πλεον ψυχολογικο η ακομα οι παρενεργιες απτα φαρμακα...ειναι καλυτερο δν λεω...σεξ εκανα...αλλα δν εχω πολυ ορεξη σχεδον για τπτ...κ μονος να Μ*λ*κιζομαι κ να χω κ γκομενα το ιδιο μου κανει...ενω αλλες φορες ειμαι κανονικος...τι να πω...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    το τρεμουλο παντωσ σημαινει χαμηλη ντοπαμινη και ειμαι κατα 80 τα εκατο σιγουροσ οτι και η μειωμενη διαθεση για σεξ σημαινει το ιδιο επειδη κανω ενα γκαλοπ δικο μου μπορεισ να μου πεισ τι φαρμακα επαιρνεσ και τι παρενεργειεσ ειχεσ η εχεισ γενικα οτι εχει σχεση με ενεργεια διαθεση και το συστημα ανταμοιβησ δηλαδη ευχαριστηση εχει σχεση με τη ντοπαμινη τα αντιψυχωτικα που πηρεσ την μειωνουν γι αυτο οταν τα παιρνεισ δεν νιωθεισ ταυλα

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    359
    στην αρχη επαιρνα το zyprexa(20mg nomizw) μετα απο λιγο το risperdal 4mg και μετα το invega 3mg + 3 depakene 500mg. σιγουρα ολα αυτα που νιωθω εγω πιστευω οτι ειανι καταλοιπο των χαπιων αφου αυτες τισ τελευταιες δυο μερες ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ νιωθω τα αντανακλαστικα μου υπερβολικα καλυτερα...ακομα κ τα χερια μου και τα ποδια μου συντονιζουν καλυτερα. επισης δεν ποναω τοσο και το τρεμουλο στο ενα χερι εχει ελαττωθει και στο αλλο εχει σχεδον εξαφανιστει.αυτο με χαροποιησε. Ο γιατρος μου λεει οτι ειναι ψυχολογικο αλλα δεν νομιζω αν ειναι δυνατον, δν εχω ουτε λογο να αγχωνομαι ουτε τπτ. ΑΓχωνομαι μονο λογω αυτων τον προβληματων π εχω κ επειδη δεν περνανε συνεχιζεται ο φαυλος κυκλος. Να σημειωσω οτι οταν εκοψα το risperdal πριν την υποτροπη επι 1 μηνα κυριολεκτικα δεν μπορουσα να σηκωσω ουτε τον δισκο, ουτε τον καθρεπτη ουτε τον νιχοκοπτη απτον πονο.Επισης, τωρα μπορω να καθομαι σε ενα μερος ευκολοτερα χωρις να εχω ακαθισια και η μνημη αλλα και η συγκεντρωση μου εχουν βελτιωθει. Αυτα...Αληθεια ΠΟΣΟΥΣ μηνες κανουν να φυγουν οι παρενεργειες? πχ χαμηλη ντοπαμινη...ακαθισια...etc? φευγουν ποτε? σε μενα καλυτερευουν αλλα οχι με τοσο γρηγορους ρυθμους...κ αρχιζω κ ανησυχω γαμ*το

    Εντιτ: ΔΕν αισθανομαι αποπραγματωση απο προχθες(ετσι νομιζω λεγεται οταν νιωθεις οτι δεν εισαι μεσα στο σωμα σου)...Πω...Σαν βετερανος νιωθω π εκοψα τα φαρμακα κ ακομα υποφερω εξαιτιας των.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    359
    παντως αφου βελτιωνονται τι να πω....μονο αισιοδοξος μπορω να ειμαι...Να θρεφομαι απτις ελπιδες οτι θα ζησω μια νορμαλ ζωη. Να σημειωσω οτι τωρα επειδη δν ποναω κ τρεμω τοσο,μαγειρευω κ πηγα ακομη κ για οδηγηση κ διαβασα κιολας...ουαου:Ρ


    ΕΔΙΤ: Απτη εμπειρια μου μπορω να πω με σιγουρα οτι τα φαρμακα κατα της \"ψυχωσης\" η οποια δεν εχει βιολογικη βαση, σε κανουν σκατα σαν ζομπι αφου οταν πρωτοχρησιμοποιηθηκαν ειχαν ως στοχο την αποβλακωση του ασθενους(mental retardation). Αν εν επαιρνα χαπια πιστευω οτι σε κανα 5μηνο θα μουν νορμαλ. Η τουλαχιστον...κ στυση θα χα κ δν θα τρεμα κ δν θα χα αγχος κ δν θα χα αποπραγματωση κ δεν θα κανα σαρδαμ...θα εβλεπα κ κανονικα κ δεν θα χανα τα αντανακλαστικα μου την μνημη μου δεν θα τρωγα σαν ζωο...Τι να πω...
    Ελπιζω να φυγουν ολα...απο τοτε π πηρα το risperdal ειχα κρισεις πανικου αγχος αποπραγματωση κ τρομερη αγοραφοβια κ πριν το κοψω ειχε μουδιασει ολο μου το σωμα, αρχισα να ποναω , δεν ειχα στυση, κ ειχα θωλη οραση( γ αυτο εκανα αποπειρα να το κοψω) αλλα επαθα rebound psychoses οπως ειπε ο γιατρος μου..Ελεος γαμω ...Τι επαθα για ενα παραληρημα...3 χρονια βασανιστηριων...κ ακομα υποφερω...Ενιωσα σαν ζομπιε σαν καθυστερημενος σαν αναπηρος..ΚΑΙ ΟΧΙ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΑΠΟ ΚΑΜΙΑ \"ΑΣΘΕΝΕΙΑ\" ΑΥΤΑ. ΗΤΑΝ ΑΠΤΑ ΚΩΛΟΧΑΠΙΑ . Και επειδη στη ζωη κρινουμε ΠΑΝΤΑ απτο αποτελεσμα...βλεπω τον εαυτο μου τωρα π καλυτερευσα πριν απο 2 μερες ακομα πιο πολυ κ πριν απο 1 χρονο π ημουν σαν παιδακι με αυτισμο

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    359
    ΓΕνικα παιρνω αποφασεις πιο γρηγορα κ ειαμι πιο δημιουργικος. Δεν σκεφτομαι τοσο για τα απλα πραγματα. Ερχονται αυθορμητα οι σκεψεις απτον τελευταιο καιρο. Ακομα, ευχαριστιεμαι τα πραγματα πιο πολυ(2 μερες εχει αυτο)...ΑΛλα θα φυγουν τελειως οι παρενεργειες?: /Θελω να κανω κανονικο σεξ κ να μαι λειτουργικος ...Τωρα ακομα λιγο ποναω κ τρεμω λιγο...κ η διαθεση μου εχει προβλημα θα λεγα . ειναι μειωμενη.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    χαιρομαι που καλυτερευεισ ευχομαι να επανελθεισ στα επιπεδα που ησουν πριν τα χαπια προσωπικα πιστευω οτι απο τα χαπια ειναι οι παρενεργειεσ κι οχι ψυχολογικο αλλα επισησ πιστευω οτι χωρισ χαπια η ψυχωση δεν θεραπευεται αλλα τα μαμημενα ειναι πολυ χαλια απο ταχυτητα αντιληψη αντανακλαστικα πωσ πασ ολα καλα;γιατι εγω εχω μεινει αργοσ σαν να παιρνω ακομα χαπια γι αυτο ρωταω ψαχνω να βρω κανεναν ακομα

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    359
    εγω γενικα πιστευω οτι η Ψυχωση δεν θεραπευεται. και αυτο γιατι, δεν υπαρχει ο απολυτος ορισμος της ψυχωσης. Εγω τωρα δεν εχω παραληρημα ουτε καμια παραισθηση κλπ αλλα ουτε ειμαι τοσο ανεμελος κ χωρις αγχος οπως ημουν στα 17 μου. κ αυτο ειναι λογικο γτ ολοι οι φιλοι μ π δν επαιρναν χαπια ηταν τελειως ηρεμοι κ ζουσαν οπως ελεγαν την ημερα στο μακσιμουμ κ κυλουσε αργα τοτε. Τωρα εχω να σκεφτομαι την πρακτικη π κανω, τη σχολη μου, τις διαπροσωπικες μου σχεσεις κ την εμφανιση μου. Εχασα 6,5 κιλα απο τοτε π κοψα τα χαπια κ συεχιζω. Ιαση στην ιατρικη δν υπαρχει κ ειδικα στις ψυχασθενειες κ να υπαρχει δν γινεται να την προσδιορισεις 100%. Παντως εαν αισθανεσαι αργος κανε πραγματα π σε ευχαριστουν εγω αυτοκανω κ μου ρχονται αυθορμητα. Λιγη οδηγηση, μαγειρεμα,σκυλος εξω,σχολη,καφες, ποτο ....ειναι αρκετα καλα. Μη ξεχνας κ οτι πολλα στοιχεια δν ειναι της ασθενειας αλλα του χαρακτηρα. Πολλοι ανθρωποι βαριουνται κ δν ειναι τοσο λειτουργικοι κ δν ειναι τοσο καλοι στο διαβασμα ετσ. Μην απελπιζεσαι. Ειλικρινα κ με χαπια η χωρις χαπια στη σχολη μου κανω μαθημα και σε 3 παιδια. το νοητικο επιπεδο κ οι δυνατοτητες του ανθρωπου δν εχουν να κανουν με τις ψυχασθενειες. o John nash νομιζω ειχε βραβευτει κ με νομπελ ενω τα συμπτωματα της παρανοιειδους σχιζοφρενειας ειχαν αρχισει πριν το παρει. κ μετα τον εγκλεισμο του σε ψυχιατρια ετσ, συνεχισε να δουλευει. Τα χαπια ναι, οντως ισως ειναι καλα για λιγο καιρο αλλα το αντικουκου το τρεμουλο , τα σαλια κλπ ειναι ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ απο ολα. Βσκ, χειροτερα απο ολα ειναι η μεταχειριση απτους γονεις σαν να σαι τρελος κλπ. Αυτο το τραυμα δυσκολα φευγει φιλε. εγω πιανω δουλεια σε 1 χρονο αν κ τωρα το καλοκαιρι θα παω να δουλεψω μετα την πρακτικη μονο κ μονο για να φυγω απο δω. Ασφυκτιω σε αυτο το σπιτι κ σε αυτους τους δρομους. Εινια σκατα.βαρεθηκα 3 χρονια οι δικοι μου να μου σπανε τα @ρχιδια για τα φαρμακα, να με φερονται σαν να φερονται σε επικυνδινο ατομο ενω δν εχω κανει κακο σε κανεναν, να μου φερονται με φασισμο(επειδη μου επεβαλλαν τα χαπια) κ με ρατσισμο. Αυτο δεν θα μπορεσω να το καταπιω ποτε. Αυτα φιλε μ. κ εχω κ φιλους π παιρνουν φαρμακα κ δουλευουν μια χαρα ολη μερα κλπ. εγω δν μπορουσα με τα φαρμακα. ειναι στην κραση του καθενος τι να πω.κ τα ψυχοσωματικα παιζουν μεγαλο ρολο. Εκανα ολες τς εξετασεις στο πεος μου. για αρτηριες PSSD κλπ. Ολα ηταν ενταξει. Μερικες φορες εχω στυση σαν 15 χρονος ολη μερα κ αλλες φορες απο το αγχος δεν μου σηκωνεται καν κ φοβαμαι οταν μου σηκωνεται κ αυτοεμεινε τραυα απο το αντικουκου των χαπιων. Peace,
    the downward spiral

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    359
    ειχα πολλες διαγνωσεΙς. Στην αρχη σχιζοφρενεια...μετα απο λιγο , ψυχωσικη συνδρομη, μετα μανιοκαταθλιψη. Ο τελευταιος γιατρος μ πε οτι δν εχω τπτ. Μου κοψε το invega+ 3 depakene σε 1 μηνα κ αρχιζω να ξαναζω. Αλλαξα την βιοθεωρεια μου. Κανω ξανα διαιτα, κατι π μ ειναι γνωριμο καθως ειχα χασει στο παρελθον 23 κιλα. γκομενιαζω αρκετα τωρα κ προσπαθω να μη σκεφτομαι τπτ. Απλα αυτο το τραυμα με τους γονεις μου εμεινε. Γενικα πιστευω οτι αν εχεις ζησει καλα πριν την ψυχωση κ εχεις καλες εμπειριες να θυμασαι κ εχεις κ καλους φιλους κ σε στηριζουν(1 φιλο δλδ) τοτε ενταξει επαναπροσαρμοζεσαι. Αλλωστε η ζωη ειναι απλη.
    Αποτι φαινεται εως τωρα ο τελευταιος γιατρος εκανε καλη διαγνωση..καθως ουτε ψυχωση επαθα ξανα, αλλα αντιθετως αρχιζω να ζω ξανα. Ευτυχως π υπαρχουν κ τετιοι ψυχιατροι. ΜΟυ πε απλα οτι εχω ψυχολογικα προβληματα απο τις τραυματικες εμπειριες π εζησα κ οτι αυτο βεβαια περναει αν δν το σκεφτεσαι κ αν ζεις.Ε και αυτο κανω. Ολα ειναι απλα τωρα, αν κ οι εφιαλτες της 3χρονης απραξιας κ η κακομεταχειριση με τους γονεις με στοιχειωνουν ακομα. Αλλα δεν λενε οτι δεν με σκοτωνει με κανει πιο δυνατο, και γιατι οχι κ πιο ωριμο?:Ρ

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    Originally posted by the_downward_spiral
    Γενικα πιστευω οτι αν εχεις ζησει καλα πριν την ψυχωση κ εχεις καλες εμπειριες να θυμασαι κ εχεις κ καλους φιλους κ σε στηριζουν(1 φιλο δλδ) τοτε ενταξει επαναπροσαρμοζεσαι. Αλλωστε η ζωη ειναι απλη.
    μακαρι ρε συ,μακαρι...για ολους μας!

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    359
    το 2007 ειχα ενα θρησκευτικο παραληρημα π διηρκησε 2 μερες.Πριν απο αυτο ειχε ακολουθησει ενα 2μηνο αυπνιας κ απομονωσης στο σπιτι.Στο δευτερο επεισοδιο δν μπορουσα να κοιμηθω παλι κ ειχα τρομερη νοσοφοβια(λογω του μουδιασματος κ του αντικουκου κ του τρομου των χεριων,ποδιων ετς) κ ειχα τρομερο φοβο γενικα για ολα και μια υπερενταση(μιλουσα γρηγορα κ ημουν ανησυχος ). αυτα.

    Edit: στο πρωτο επεισοδιο επισης εγραφα σε χαρτια κατι ασυναρτησιες π τις βλεπω τωρα κ ειλικρινα δν τις καταλαβαινω ουτε εγω. ασυναρτησιες θρησκευτικου περιεχομενου.Υπο ορισμενες καταστασεις φτανει κανεις στο αδιεξοδο , οχι ευλογα, καθως για πολλα πραγματα υπαρχουν λυσεις, και στρεφεται σε μια ανωτερη δυναμη παρατωντας την προσωπικη προσπαθεια. ΤΟ ιδιο μετα θαρρω πως γινεται και με τα χαπια. Οι ανθρωποι βασιζονται σε αυτα κ ξεχνουν να καταβαλουν τη δικη τους προσπαθεια κ αυτο για μενα λεγεται χειραγωγηση κ αποβλακωση(σορυ κιολας). Παντως τωρα δεν υπαρχει περιπτωση να ξαναπαθω θρησκευτικο παραληρημα επειδη ειμαι Αθεος. Πειστηκα πλεον οτι αφου δν υπαρχει δικαιοσυνη , δεν υπαρχει κ Θεος. Αλλα ας μη αρχησουμε να αναλυουμε τα πιστευω μας. Καλυτερα να ανοιξουμε αλλο thread γ αυτο εαν θελετε.Παντως λενε οτι σχιζοφρενεια παθαινουν πιο πολυ αυτοι π ασχολουνται με τη θρησκεια εξισου κ το ψυχιατρικο-θρησκευτικο αποφθεγμα \"ο χριστιανισμος ειναι η θρησκεια της σχιζοφρενειας\".

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •