Χωρισμός-συνεπειες-αντιμετώπιση - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 65
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    220
    Το ειπε σε αυτον για να τα ακουσεις εσυ.Πως ενιωσες?Πως αντεδρασες?

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    29
    ξερεις mariafound ειμαι λιγο μπερδεμενος με την ψυχαναλυση, τωρα εκανα μια βολτα στο forum και ξερεις εχω μια γευση περιεργη, αρχισα να διερωτωμαι μηπως γι αυτη την κατασταση εχει λαθος και ο θεραπευτησ της? μηπως τελικα οι περισσοτεροι θεραπευτες ειναι μελη μιας τεραστιας βιομηχανιας?
    Ξερεις την ακουω και ειμαι πλεον διατεθιμενος να αναλαβω τις ευθυνες μου και νοιωθω οτι πλεον θα προλαβαινω και οχι θα γιατρυω τα λαθη

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    29
    διαβαζα προηγουμενως για φαρμακα και τρομαξα, γιατι μετα απο καποιες συζητησεις νομιζα οτι τα χαπια μονο βοηθανε αλλα εδω τρομαζω

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    29
    Originally posted by mariafound
    Το ειπε σε αυτον για να τα ακουσεις εσυ.Πως ενιωσες?Πως αντεδρασες?
    οπως αναφερα δεν μπορεσα να το πιστεψω γιατι οταν μια γυναικα στην διαρκεια που προσποιητε οπως λεει , οι φλεβες του λαιμου της ειναι ετοιμες να εκραγουν , οι σφυγμοι της ειναι στο 200 δεν νομιζω να ειναι προσποιηση

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    220
    Δεν εχεις αδικο.Ηδη μετα απο τοσο καιρο θα επρεπε να ειχε ξεκαθαρισει μεσα της.Της δινουν χαπια κ αν ναι γιατι?Τι εννοεις λεγοντας οτι εισαι διατεθειμενος να αναλαβεις τις ευθυνες σου?
    Με ποιο τροπο θα το κανεις?Με ποιο τροπο θα γιατρεψεις παλιες πληγες?

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    29
    Δεν παιρνει φαρμακα εκτος καποιων ομοιοπαθητικων, απλα καποιοι φιλοι μου ειπαν οτι μαλλον θα την βοηθουσαν καποια ελαφρα φαρμακα για να βγει απο το προβλημα, για τον τροπο που θα γιατρεψω τις παλιες πληγες ακομη το ψαχνω, μιας και φαινεται οτι κατεχεις καποια πραγματα-δεν ξερω καν αν ασχολεισε με την ψυχαναλυση-τα τραξαν ειναι αβλαβη?

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    220
    Δεν ξερω καθολου απο χαπια,δεν πιστευω οτι λυνουν προβληματα.Απλα βοηθουν σε ωρισμενες περιπτωσεις.Πιστευω στην ομοιοπαθητικη αρκει ο γιατρος να μπορεσει να βρει ποιο ειναι το καταλληλο φαρμακο για τον ασθενη,γιατι αν κανει λαθος δεν εχει αποτελεσμα[οπως κ στην κλασσικη Ιατρικη].Πιστευω οτι οι φιλοι σου θελουν να βοηθησουν αλλα καλυτερα θα ειναι να ακους την γνωμη του ειδικου που την παρακολουθει.Τον εχεις ρωτησει?

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    29
    δυστυχως ο νεος της γιατρος οταν του τηλεφωνησα και τεθηκα στην διαθεση του για οτι και αν με χρειασθει δεν εδειξε ενθουσιασμενος και με εκλεισε εξω, ενω ο πρωτος ζητησε συναντηθηκαμε και μαλιστα δυο-τρεις φορες, οποτε τωρα δεν ξερω τι ειναι καλο και τι κακο, βεβαια αυριο εχω ραντεβου να παω και γω για καποιες συναντησεις σε μια κυρια που με μου συνεστησαν και ισως βρω καποιες απαντησεις απο κει.

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    29
    τελος παντων σ\' ευχαριστω για την κουβεντα, θα κλεισω γιατι αυριο ξημερωνει μια ακομη δυσκολη μερα, φαινεται εκτος της κρισης της Ελλάδας πρεπει να αντιμετωπισω και την προσωπικη μου κριση, ελπιζω να τα ξαναπουμε, καλο ξημερωμα και καλη εβδομαδα

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    ΑΓΝΩΣΤΗ ΑΚΟΜΑ :(
    Posts
    1,616
    Originally posted by ellinas
    τα τραξαν ειναι αβλαβη?
    TRANXENE ειναι ανχολυτικα,και για αυπνιες

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    220
    Για την θετικη εκβαση στην κριση της Ελλαδιτσας μας εχω αμφιβολιες,πιστευω ομως οτι θα ξεπερασεις την προσωπικη σου κριση.Καληνυχτα

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    H εικόνα που έχεις για το γάμο σας φαίνεται να έρχεται σε αντίθεση με την εικόνα της συντρόφου σου.Ποια είναι η αληθινή;Ένας σπουδαίος γάμος,μία γεμάτη συζυγική ζωή ή μία ζωή που δεν ήταν ακριβώς έτσι;Υπάρχει περίπτωση η σύζυγός σου να υποκρινόταν την ευτυχία μέσα στο γάμο;Kαι μέσω της ψυχοθεραπείας να βρήκε το θάρρος να αμφισβητήσει κάτι που δεν την περιείχε όσο εσύ νόμιζες;
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  13. #28
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    ellina, από όσα γράφεις μου δημιουργούνται πολλές απορίες και κενά και νομίζω ότι είναι καλό που όπως είπες, έχεις ραντεβού για να τα συζητήσεις όλα αυτά διεξοδικά. Περιγράφεις μια αλλαγή στη γυναίκα σου, που μπορεί να έχει πολλές αιτίες. Ο χωρισμός μπορεί να είναι η εύκολη ή η δύσκολη λύση, ή και καθόλου λύση. Όμως, μιας και είναι κάτι που η ίδια σου ζητά, αναρωτιέμαι μήπως δεν έχει να κάνει με την ευτυχία ή τη δυστυχία που ένιωθε μέσα στο γάμο σας, αλλά ίσως με την αίσθηση ότι δεν όριζε τον εαυτό της, και ο χωρισμός να είναι ένα βήμα προς αυτή την κατεύθυνση. Αλήθεια, γιατί αποφάσισε να ξεκινήσει ψυχοθεραπεία? Πριν φτάσετε να συζητάτε για χωρισμό, τι είχατε συζητήσει για όσα ένιωθε και σκεφτόταν ο καθένας από εσάς, πόσο καλή ήταν η επικοινωνία και το μοίρασμα των ατομικών προβληματισμών, πέρα από το κοινό πλαίσιο του γάμου?

  14. #29
    Junior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    29
    Originally posted by marina38
    ellina, από όσα γράφεις μου δημιουργούνται πολλές απορίες και κενά και νομίζω ότι είναι καλό που όπως είπες, έχεις ραντεβού για να τα συζητήσεις όλα αυτά διεξοδικά. Περιγράφεις μια αλλαγή στη γυναίκα σου, που μπορεί να έχει πολλές αιτίες. Ο χωρισμός μπορεί να είναι η εύκολη ή η δύσκολη λύση, ή και καθόλου λύση. Όμως, μιας και είναι κάτι που η ίδια σου ζητά, αναρωτιέμαι μήπως δεν έχει να κάνει με την ευτυχία ή τη δυστυχία που ένιωθε μέσα στο γάμο σας, αλλά ίσως με την αίσθηση ότι δεν όριζε τον εαυτό της, και ο χωρισμός να είναι ένα βήμα προς αυτή την κατεύθυνση. Αλήθεια, γιατί αποφάσισε να ξεκινήσει ψυχοθεραπεία? Πριν φτάσετε να συζητάτε για χωρισμό, τι είχατε συζητήσει για όσα ένιωθε και σκεφτόταν ο καθένας από εσάς, πόσο καλή ήταν η επικοινωνία και το μοίρασμα των ατομικών προβληματισμών, πέρα από το κοινό πλαίσιο του γάμου?
    νομιζω οτι επιασες ο προβλημα, γιατι θεωρω οτι το μεγαλο μας προβλημα οτι δεν ειχαμε την απαραιτητη παιδεια και να μην το αφηνουμε να διογκωνεται και να μας ταλαιπωρει. Απο τα λιγα που τωρα πλεον διαβαζω, ενημερωνομαι -ισως λιγο αργα- θεωρω οτι ολα ξεκινησαν απο την μικρη εως μηδενικη αυτοεκτιμηση της συντροφου μου (παρα που αν ειχα την δυνατοτητα να σας την εδειχνα δεν θα το πιστευατε το ποσο ομορφη γυναικα ειναι), απο την αμορφωσια την δική μου που δεν πηρα τα μετρα μου πιο γρηγορα. Οσο για το οτι ενω ο γαμος μας φαινοταν ιδανικος τελικα κατεληξε εδω ειναι ενα ερωτηματικο, οσοι μας ζουσαν το θεωρουν απιστευτο και δεν προσποιουμασταν εν αντιθεσει ειμασταν ενα ζευγαρι ανοικτο που οταν ειμασταν στα μαυρα μας το δειχναμε, δηθεν δεν υπηρξαμε....Σημερα αποφασισαμε να παμε σε ενα ζευγαρι ψυχαναλυτων μαζι, πως ακουγεται?

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    ρωτησε την καποια στιγμη αν κερδισε η εχασε απο την ψυχοθεραπεια γιατι αν ειναι ετσι οπωσ τα λεσ χανει συνεχεια οσο συνεχιζει μηπωσ ο γιατροσ αντι να την ξεμπερδεψει την μπερδεψε χειροτερα;ρωτα βασικα το προηγουμενο γιατρο που πηγαινε που ειναι πιο θετικοσ τι του ελεγε περιπου να ξερεισ περιπου τι γινεται βασικα εγω πιστευω οτι καπωσ πρεπει να τισ δειξεισ οτι πριν ηταν μια χαρα σε σχεση με το τωρα που αυτη νομιζει καλυτερο αλλα στη πραγματικοτητα ειναι χειροτερο

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •