Χωρισμός-συνεπειες-αντιμετώπιση - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 45 of 65
  1. #31
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Originally posted by ellinas
    Σημερα αποφασισαμε να παμε σε ενα ζευγαρι ψυχαναλυτων μαζι, πως ακουγεται?
    Νομίζω ότι είναι καλή κίνηση, αν και οι δύο επιθυμείτε να προσπαθήσετε και έχετε κοινό στόχο. Τώρα το \'ζευγάρι ψυχαναλυτών\' ...εννοείς ότι θα είναι δυο θεραπευτές και οι δυο σας στην ίδια συνάντηση? Και αυτό γίνεται βεβαίως...αλλά μετά από τόσα χρόνια κοινής ζωής, θα ήταν καλό πριν από οποιαδήποτε επίσκεψη να συζητήσετε όσο το δυνατόν πιο ανοιχτά και ειλικρινά, τι θα ήθελε ο καθένας σας σαν άτομο από τη ζωή του, τι νομίζει ότι του έλειψε ως τώρα, τι θέλει να αναπτύξει.

  2. #32
    Junior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    29
    σημερα αυτο ακριβως της καταλογισα, της υπεδειξα μαλιστα μερικα κακα παραδειγματα που διαβασα στο forum απο μελη που ειχαν λαθος αποτελεσμα, τελικα το παρερμηνευσε και μου ειπε οτι ζηλευω τον ψυχολογο της, τελος παντων η ολη κατασταση ειναι ενα κρυο ντουζ που ρε γαμωτο σε χαλαει και δεν μπορεις να αποδωσεις στην υπολοιπη ζωη σου, εδω και δυο χρονια δεν μπορειτε να καταλαβετε τι περναω, τι ακουω απο φιλους της που απο την μια τους εμπιστευεται , αυτοι λογικα για να την προστατεψουν αυτην και τον γαμο μας μουτα λενε , εγω πρπει να τα φαω , να βρω λυσεις και παραλληλα να τα κραταω κι αυτα μεσα μου, φοβαμαι πως εχω αρχισει να κουραζομαι,να θυμωνω και θαναι κριμα να παμε αδικα, γιατι να σας πω τον πονο μου να ηταν απ\' αυτα που μου καταλογιζει ενα αληθινο τουλαχιστον θα πληρωνα , ακριβα μεν αλλα τουλαχιστον θα υπηρχε πταισμα. Βεβαια δεν ειμαι αμοιρος ευθυνων γιατι το ποσο την θαυμαζα δεν της το εδειχνα γιατι πιστευα οτι τα διαμαντια δεν χρειαζονται να τα διαλαλεις , ειναι διαμαντια και φαινονται , αμ ελα ομως που κι αυτα χρειαζονται καπου καπου να φυσας την σκονη που καθεται πανω τους...

  3. #33
    Junior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    29
    Originally posted by marina38
    Originally posted by ellinas
    Σημερα αποφασισαμε να παμε σε ενα ζευγαρι ψυχαναλυτων μαζι, πως ακουγεται?
    Νομίζω ότι είναι καλή κίνηση, αν και οι δύο επιθυμείτε να προσπαθήσετε και έχετε κοινό στόχο. Τώρα το \'ζευγάρι ψυχαναλυτών\' ...εννοείς ότι θα είναι δυο θεραπευτές και οι δυο σας στην ίδια συνάντηση? Και αυτό γίνεται βεβαίως...αλλά μετά από τόσα χρόνια κοινής ζωής, θα ήταν καλό πριν από οποιαδήποτε επίσκεψη να συζητήσετε όσο το δυνατόν πιο ανοιχτά και ειλικρινά, τι θα ήθελε ο καθένας σας σαν άτομο από τη ζωή του, τι νομίζει ότι του έλειψε ως τώρα, τι θέλει να αναπτύξει.
    marina νομιζω οτι εξαντλησαμε την κουβεντα μεταξυ μας, οσες φορες και νατης το πω οσο και αν το φωναζω , ειναι αντιθετη να ακουσει και να δεχθει αυτα που της λεω, εχει παρει τις αποφασεις της και προχωραει, σαφεστατα εψαχνε τον χωρο της , της τον δινω απλοχερα αλλα τωρα πια νομιζει οτι πρεπει να προχωρησει μοναχη της, αυτο νομιζω οτι ηταν το λαθος του πρωτου γιατρου της, οτι για να την στηριξη την ωθησε να πιστεψει μονο στο ειναι της, και καπου εκει την εχει δει μονη.

  4. #34
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Originally posted by pad
    ρωτησε την καποια στιγμη αν κερδισε η εχασε απο την ψυχοθεραπεια γιατι αν ειναι ετσι οπωσ τα λεσ χανει συνεχεια οσο συνεχιζει μηπωσ ο γιατροσ αντι να την ξεμπερδεψει την μπερδεψε χειροτερα;ρωτα βασικα το προηγουμενο γιατρο που πηγαινε που ειναι πιο θετικοσ τι του ελεγε περιπου να ξερεισ περιπου τι γινεται βασικα εγω πιστευω οτι καπωσ πρεπει να τισ δειξεισ οτι πριν ηταν μια χαρα σε σχεση με το τωρα που αυτη νομιζει καλυτερο αλλα στη πραγματικοτητα ειναι χειροτερο
    Εδώ θα διαφωνήσω, γιατί το \'χάνω-κερδίζω\' είναι κάτι που δεν μπορεί να οριστεί με βάση τις επιθυμίες και τις προσδοκίες των άλλων. Αυτό που μπορεί να συζητηθεί με τη σύντροφο, είναι το πόσο ευτυχισμένη ή δυστυχισμένη νιώθει το τελευταίο διάστημα και γιατί. Αυτό είναι και το μόνο \'χειρότερο\' που μπορεί να επισημάνει ότι παρατηρεί από την πλευρά του, τα συναισθήματα δηλαδή και όχι οι αποφάσεις.

    Το να επικοινωνήσει με τον προηγούμενο γιατρό με σκοπό να μάθει τι γίνεται, είναι αθέμιτο από την πλευρά του ellina και θα είναι αντιδεοντολογικό από την πλευρά του γιατρού να συζητήσει με έναν τρίτο, ακόμα κι αν είναι ο σύζυγος.

  5. #35
    Junior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    29
    Η πρωην συντροφος μου λοιπον μου προτεινει παρα οτι μ\' αγαπαει, οτι θελει να με βλεπει να με ακουει, ειμαι και θαμαι ο ανθρωπος της, να το παρω αποφαση και να την βγαλω απο την ζωη μου , εσεις τι θα προτεινατε να στραφω προς αυτην την κατευθυνση ή να προσπαθησω, οτι οταν θα κουραστω να προσπαθω θα το καταλαβω και θα το κανω μονοσ μου, μηπως ειναι λαθος που ελπιζω ακομη?

  6. #36
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Originally posted by ellinas
    marina νομιζω οτι εξαντλησαμε την κουβεντα μεταξυ μας, οσες φορες και νατης το πω οσο και αν το φωναζω , ειναι αντιθετη να ακουσει και να δεχθει αυτα που της λεω, εχει παρει τις αποφασεις της και προχωραει, σαφεστατα εψαχνε τον χωρο της , της τον δινω απλοχερα αλλα τωρα πια νομιζει οτι πρεπει να προχωρησει μοναχη της, αυτο νομιζω οτι ηταν το λαθος του πρωτου γιατρου της, οτι για να την στηριξη την ωθησε να πιστεψει μονο στο ειναι της, και καπου εκει την εχει δει μονη.
    Όλοι όμως δεν έχουμε ανάγκη και τον προσωπικό μας χώρο? Ακόμα κι αυτό που λες, \'της τον δίνω\', είναι μια παραχώρηση από άλλον. Θέλω να πω ότι ίσως προσπαθεί να αποφύγει επιτέλους οποιονδήποτε \'έλεγχο\', γιατί είχατε τόσα \'κοινά\' που ξεχάστηκε εντελώς το \'ατομικό\'. Και τώρα το \'ατομικό\' θέλει να πάρει τη ρεβάνς κατά καόιον τρόπο, μετά από τόσα χρόνια που το είχε καταπνίξει. Ξέρω ότι δεν είναι ευχάριστο για εσένα, ίσως είχες θεωρήσει τη σύζυγο αναπόσπαστο μέρος του δικού σου \'χώρου\' και τώρα διαπιστώνεις ότι κινείται αυτόνομα. Δεν θεωρώ λάθος που πίστεψε στον εαυτό της, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα επιλέξει τελικά οπωσδήποτε τη μοναξιά ή την οριστική απομάκρυνση από εσένα.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Originally posted by ellinas

    marina νομιζω οτι εξαντλησαμε την κουβεντα μεταξυ μας, οσες φορες και νατης το πω οσο και αν το φωναζω , ειναι αντιθετη να ακουσει και να δεχθει αυτα που της λεω, εχει παρει τις αποφασεις της και προχωραει, σαφεστατα εψαχνε τον χωρο της , της τον δινω απλοχερα αλλα τωρα πια νομιζει οτι πρεπει να προχωρησει μοναχη της, αυτο νομιζω οτι ηταν το λαθος του πρωτου γιατρου της, οτι για να την στηριξη την ωθησε να πιστεψει μονο στο ειναι της, και καπου εκει την εχει δει μονη.
    Και γιατί είναι λάθος το ότι την έκανε να πιστέψει στον εαυτό της. Μήπως αυτό είχε ανάγκη?
    Μήπως εσύ δεν μπορείς να δεχτείς ότι πιθανόν να είναι καλύτερα τελικά χωρίς εσένα?
    Ας μην προσπαθούμε να βγάλουμε σκάρτους γιατρούς και ψυχολόγους επειδή μπορεί μια κατάσταση να μην έχει την έκβαση που θα ευχόμασταν.

  8. #38
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Originally posted by ellinas
    εδω και δυο χρονια δεν μπορειτε να καταλαβετε τι περναω, τι ακουω απο φιλους της που απο την μια τους εμπιστευεται , αυτοι λογικα για να την προστατεψουν αυτην και τον γαμο μας μουτα λενε
    Και αυτό κιόλας, συγγνώμη αλλά δεν μου ακούγεται καθόλου ωραίο....η προστασία του γάμου είναι υπόθεση των δύο και όχι των φίλων.

  9. #39
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Originally posted by ellinas
    Η πρωην συντροφος μου λοιπον μου προτεινει παρα οτι μ\' αγαπαει, οτι θελει να με βλεπει να με ακουει, ειμαι και θαμαι ο ανθρωπος της, να το παρω αποφαση και να την βγαλω απο την ζωη μου , εσεις τι θα προτεινατε να στραφω προς αυτην την κατευθυνση ή να προσπαθησω, οτι οταν θα κουραστω να προσπαθω θα το καταλαβω και θα το κανω μονοσ μου, μηπως ειναι λαθος που ελπιζω ακομη?
    Αυτό που σου λέει σεβάσου το. Οι ελπίδες για μια καλύτερη εξέλιξη σίγουρα υπάρχουν όταν υπάρχουν θετικά συναισθήματα και επικοινωνία. Χτίσε νέες βάσεις πάνω σε αυτά, μην σπαταλιέσαι στην προσπάθεια να ανατρέψεις μια απόφαση.

  10. #40
    Junior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    29
    νομιζω πως μεσα σ\' ολα που αναφερα ηταν και οτι μου καταλογιζω την αμορφωσια μου, οσο αν πιστευω οτι θαναι καλυτερα με μενα και οχι χωρις εμενα ναι το πιστευω , διαφορετικα γιατι ναειμαι τωρα εδω και να προσπαθω, τον ανθρωπο μου διεκδικω οπως θα διεκδικουσατε και σεις αν σας συνεβαινε το ιδιο , αν παλι αυτο ειναι λαθος περιμενω να το ακουσω, ισως κανω κατι μη φυσιολογικο. Οσο για τους γιατρους δεν ειπα πουθενα οτι ειναι σκαρτοι, μαλιστα στον πρωτο -για τον δευτερο ειναι νωρις να εχω αποψη, αν μπορω- δινω και τα ευσημα οτι μπραβο του που την στηριξε και μακαρι να μπορουσαμε να το κανουμε πριν πολλα χρονια, απλως ειχα καποια μικρη αμφιβολια για το αποτελεσμα χωρις να διεκδικω το αλαθητο

  11. #41
    Junior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    29
    Originally posted by marina38
    Originally posted by ellinas
    εδω και δυο χρονια δεν μπορειτε να καταλαβετε τι περναω, τι ακουω απο φιλους της που απο την μια τους εμπιστευεται , αυτοι λογικα για να την προστατεψουν αυτην και τον γαμο μας μουτα λενε
    Και αυτό κιόλας, συγγνώμη αλλά δεν μου ακούγεται καθόλου ωραίο....η προστασία του γάμου είναι υπόθεση των δύο και όχι των φίλων.
    αυτο ακριβως αναφερω , οτι μιλουσε απο πολυ νωρις ευκολα σε οποιονδηποτε και επαιρνε γνωμες που οι αλλο αν θες τις διναν και ελαφρα τη καρδια, και αυτο που μ\' ανυσηχουσε οτι δεν ηταν ετσι , ηταν μια γυναικα περηφανη και αυτο δεν μπορουσα να το ερμηνευσω

  12. #42
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Originally posted by ellinas
    νομιζω πως μεσα σ\' ολα που αναφερα ηταν και οτι μου καταλογιζω την αμορφωσια μου, οσο αν πιστευω οτι θαναι καλυτερα με μενα και οχι χωρις εμενα ναι το πιστευω , διαφορετικα γιατι ναειμαι τωρα εδω και να προσπαθω, τον ανθρωπο μου διεκδικω οπως θα διεκδικουσατε και σεις αν σας συνεβαινε το ιδιο , αν παλι αυτο ειναι λαθος περιμενω να το ακουσω, ισως κανω κατι μη φυσιολογικο.
    Όχι, δεν είναι \'μη φυσιολογικό\', ίσα-ίσα. Φυσικά και μπορείς να λες την άποψη σου, τα επιχειρήματα σου, να διεκδικείς. Όμως τόνισε της όχι το αν θα είναι καλύτερα \'με εσένα\', αλλά το αν θα είναι καλύτερα η ίδια. Πες της ότι αυτό μόνο η ίδια μπορεί να το κρίνει, εσύ πάλι πες από την πλευρά σου έχεις κρίνει για τον εαυτό σου και τη θέλεις πλάι σου. Όχι όπως ήταν, αλλά όπως είναι τώρα.

  13. #43
    Junior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    29
    Originally posted by marina38
    Originally posted by ellinas
    νομιζω πως μεσα σ\' ολα που αναφερα ηταν και οτι μου καταλογιζω την αμορφωσια μου, οσο αν πιστευω οτι θαναι καλυτερα με μενα και οχι χωρις εμενα ναι το πιστευω , διαφορετικα γιατι ναειμαι τωρα εδω και να προσπαθω, τον ανθρωπο μου διεκδικω οπως θα διεκδικουσατε και σεις αν σας συνεβαινε το ιδιο , αν παλι αυτο ειναι λαθος περιμενω να το ακουσω, ισως κανω κατι μη φυσιολογικο.
    Όχι, δεν είναι \'μη φυσιολογικό\', ίσα-ίσα. Φυσικά και μπορείς να λες την άποψη σου, τα επιχειρήματα σου, να διεκδικείς. Όμως τόνισε της όχι το αν θα είναι καλύτερα \'με εσένα\', αλλά το αν θα είναι καλύτερα η ίδια. Πες της ότι αυτό μόνο η ίδια μπορεί να το κρίνει, εσύ πάλι πες από την πλευρά σου έχεις κρίνει για τον εαυτό σου και τη θέλεις πλάι σου. Όχι όπως ήταν, αλλά όπως είναι τώρα.
    Φυσικα και αυτο που ειναι τωρα μ\' αρεσει περισσοτερο, φυσικα και με εξιταρει το γεγονος οτι εχει αλλαξει και εχει ενδιαφεροντα νεα, ειμαι αν θες πολυ χαρουμενος που νοιωθει καλα που το επομενο Σ/Κ θα λαβει μερος σε μια gallery με τις δημιουργιες της, οσο και αν φαινεται περιεργο νομιζω μεσα σ\' αυτη την καινουργια γυναικα θα ανακτησει ο γαμος μας που αν θες ειχε πεσει σε μιζερια.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    374
    Originally posted by ellinas

    πλην ενος μεγαλου προβληματος μιας αδυσωπητης και κουραστικής ζηλειας που ορισμενες φορες ηταν ανηποφορη.

    δειχνει οτι βασανιζετε για αυτην την αποφαση της, εχει κλεισθει στον εαυτο της, δεν βγαινει

    ενω μου καταλογιζει οτι τα δυο τελευταια χρονια ειμαι αψογος δεν μπορει να μου εχει εμπιστοσυνη

    αναφερει οτι μ\' αγαπαει οτι ειμαι ο ανθρωπος της
    Για μενα αυτες ειναι απο τις πιο σημαντικες προτασεις που εγραψες μεχρι τωρα.
    Καμια φορα η ζηλια συνδεεται με βαθυτερα κομματια του εαυτου μας που ισως κ εμεις οι ιδιοι να μη μπορουμε να διακρινουμε. Πολλοι το σκεφτονται σαν κατι απλο , κατι που απλα βρισκεται στη φυση μας αν ειμαστε ερωτευμενοι, αγαπαμε κτλ. Στην πραγματικοτητα ολοι μπορει να το βιωνουν αλλα λιγοι μπορουν να καταλαβουν πως ειναι να το νιωθεις στο πετσι σου. Οταν ζεις για χρονια με τετοιες σκεψεις βασανιζοντας στην ουσια τον εαυτο σου, ερχεται η ωρα που εχεις τετοια συναισθηματικη εξαντληση που πιστευω αυτο που ειπε η γυναικα σου οτι αδειαζεις ουσιαστικα μεσα σου.
    Ειναι τοσο πιεστικο να συνειδητοποιεις μετα απο καιρο οτι εχασες χρονο αλλα και κομματια απο τη δικη σου τη ζωη, ανησυχωντας για καποιον αλλο ανθρωπο, ανθρωπο που ωστοσο χωρις αυτον δε θα μπορουσες να ζησεις τη ζωη σου.
    Ταυτιζεσαι δηλαδη τοσο πολυ με τον ανθρωπο που εχεις διπλα σου, νιωθεις οτι ειναι ο ανθρωπος της ζωης σου, αλλα τα συσσωρευμενα συναισθηματα που δε σε αφηνουν να ησυχασεις καποια στιγμη ξεχειλιζουν.
    Καταλαβαινω οτι μπορει να ακουγεται αντιφατικο αλλα ετσι νιωθω εγω την κατασταση.

    Η γυναικα σου ισως συνειδητοποιησε μετα απο τοσα χρονια οτι δεν εζησε οπως ισως να ηθελε στην πραγματικοτητα, και δεν εννοω το να κανατε αλλα πραγματα μαζι, αλλα το οτι εζησε με μια εσωτερικη πιεση και δε μπορουσε να αφησει τον εαυτο της ελευθερο να γευτει αυτο που εχει, διχως την ανησυχια να το χασει..

  15. #45
    Originally posted by ellinas
    νομιζω πως μεσα σ\' ολα που αναφερα ηταν και οτι μου καταλογιζω την αμορφωσια μου, οσο αν πιστευω οτι θαναι καλυτερα με μενα και οχι χωρις εμενα ναι το πιστευω , διαφορετικα γιατι ναειμαι τωρα εδω και να προσπαθω, τον ανθρωπο μου διεκδικω οπως θα διεκδικουσατε και σεις αν σας συνεβαινε το ιδιο , αν παλι αυτο ειναι λαθος περιμενω να το ακουσω, ισως κανω κατι μη φυσιολογικο. Οσο για τους γιατρους δεν ειπα πουθενα οτι ειναι σκαρτοι, μαλιστα στον πρωτο -για τον δευτερο ειναι νωρις να εχω αποψη, αν μπορω- δινω και τα ευσημα οτι μπραβο του που την στηριξε και μακαρι να μπορουσαμε να το κανουμε πριν πολλα χρονια, απλως ειχα καποια μικρη αμφιβολια για το αποτελεσμα χωρις να διεκδικω το αλαθητο


    Μ\' αρέσει πολύ που κάνεις την αυτοκριτική σου. Σπάνιο από ανθρώπους σε φάση χωρισμού, όπου επιδίδονται σε έναν ατελείωτο πόλεμο για το ποιος έβαψε περισσότερο τη σχέση.
    Έχεις σκεφτεί ποτέ πως οι προσπαθειές σου τη δεδομένη στιγμή ειτουργούν ως πατερίτσα στις αποφάσεις της?
    Πως με την ασφάλεια του οτι δείχνεις να θες να το προσπαθήσεις και άλλο, φεύγει πιο ανώδυνα απο σας?
    Η γνώμη μου είναι να το σταματήσεις αυτό.
    Δες τι θα γίνει με τον ψυχαναλυτή και αν δεις πως εμένει, φυγε.
    Κάνε ενα ταξίδι, σκ, κάτι. Δες τους φίλους σου. Αστην μονη της.

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •