Χωρισμός-συνεπειες-αντιμετώπιση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 65
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    29

    Χωρισμός-συνεπειες-αντιμετώπιση

    Αγαπητοί γεια σας, νομιζω οτι η παρεα αυτη βοηθα κάποιους ανθρωπους, ετσι αποφασισα να σας γραψω και να ζητησω τις αποψεις σας. Εδω και 25 περιπου χρονια ειμαι με μια γυναικα , με ιδια ηλικια περιπου, όμορφη (ειναι γενικη αποψη αυτη κι οχι απο μενα),ικανή, εχουμε κανει μια οικογενεια-θα την χαρακτηριζα σπουδαια, αλλα δεν μπορει να ειναι αφου το αποτελεσμα δεν δικαιωνει αυτον το χαρακτηρισμό- με δυο παιδια υγιή, με αρκετες διακρίσεις σε μαθητικούς, αθλητικούς τομείς, εμεις σαν ζευγαρι αρκετα δημιουργικοί σ' ολα αυτα τα χρονια, με αρκετους φίλους, με καλές στιγμές, ταξιδια, εκδρομές,δραστηριοτητες γενικα για να μην σας κουράζω μια ζωη γεματη, πλην ενος μεγαλου προβληματος μιας αδυσωπητης και κουραστικής ζηλειας που ορισμενες φορες ηταν ανηποφορη. Τον τελευταιο καιρο λοιπόν η συντροφός μου αφου δωσαμε αρκετο καιρο, ακολουθει μαλιστα και συνεδριες ψυχαναλυσης, αποφασισε να τελειωσουμε αυτον τον γαμο. Το περιεργο και αυτο που δεν μ΄αφηνει να τελειωσω ειναι οτι δειχνει οτι βασανιζετε για αυτην την αποφαση της, εχει κλεισθει στον εαυτο της, δεν βγαινει και γενικα μου κανει ακομη πιο δυσκολο να προχωρησω και να τελειωσω αυτην την σχεση οσο κι αν ποναω αφου την αγαπαω και θα εκανα τα παντα για να ειμαι μαζι της, αν και εχω την εντυπωση οτι τιποτα δεν θα ειναι πια το ιδιο. Σας ρωτω λοιπον πως να χειρισθω το προβλημα μου, ξεχασα να σας πω οτι εδω και εικοσι περιπου μερες ζουμε χωριστα, δηλαδη ουσιαστικα χωρισαμε, βεβαια λόγω επαγγελματικων δεσμων βρισκόμαστε που και που και υπαρχει μια μικρη επαφη. Σας ευχαριστω που μ'...ακουσατε

  2. #2
    Να ρωτησω κάτι?
    Η επίσημη αιτία ώστε να χωρίσετε, ποια ήταν απο τη μερια της?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    29
    Θα ηθελα να σας διαβεβαιωσω οτι δεν υπαρχει τριτο προσωπο , η επισημη αιτια ειναι οτι εχει αδειασει απο ερωτικα συναισθηματα, γιατι ολα τα αλλα φαινονται ,αναφερει δηλαδη οτι μ\' αγαπαει οτι ειμαι ο ανθρωπος της κλπ κλπ και ενω μου καταλογιζει οτι τα δυο τελευταια χρονια ειμαι αψογος δεν μπορει να μου εχει εμπιστοσυνη. Παραλειψη μου γιατι το θεωρω σημαντικο ειναι οτι τα δυο χρονια περασαμε και μια οικονομικη πιεση λόγω ενος μεγαλου εγχειρηματος επαγγελματικου

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    220
    Ποσο καιρο κανει ψυχαναλυση?

  5. #5
    Originally posted by ellinas
    Θα ηθελα να σας διαβεβαιωσω οτι δεν υπαρχει τριτο προσωπο , η επισημη αιτια ειναι οτι εχει αδειασει απο ερωτικα συναισθηματα, γιατι ολα τα αλλα φαινονται ,αναφερει δηλαδη οτι μ\' αγαπαει οτι ειμαι ο ανθρωπος της κλπ κλπ και ενω μου καταλογιζει οτι τα δυο τελευταια χρονια ειμαι αψογος δεν μπορει να μου εχει εμπιστοσυνη. Παραλειψη μου γιατι το θεωρω σημαντικο ειναι οτι τα δυο χρονια περασαμε και μια οικονομικη πιεση λόγω ενος μεγαλου εγχειρηματος επαγγελματικου

    Αν όντως είναι έτσι, ή ετσι νομίζει πως είναι, γιατι δεν της αφήνεις χώρο?
    Πως?
    Με το να αποστασιοποιηθείς και να την αφ\'ησεις μόνη της να δει τι πραγματικά νιώθει.
    Θεωρώ πως οτιδήποτε αλλο, θα την πιέσει και θα έχει αντιθετα αποτελέσματα.
    Βέβαια, όλα αυτα τα εκτιμώ από τα λίγα που μας ειπες.
    Αν δεν εχεις πρόβλημα, θα ηταν καλό να μας πεις περισσότερα.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    29
    περιπου 2 χρονια, για 1,5 περιπου χρονο με τον ιδιο και εδω και δυο μηνες με καποιον αλλο.
    Βεβαια εχει πολλα νεα ενδιαφεροντα , ζωγραφικη, διαβασμα βιβλιων ψυχολογιας,αγγλικα -που τα θεωρω σημαντκα βεβαια- αλλα εχει πλεον παρεα της μονο αυτα, ενω ηταν της παρεας , του καφε, μπαρακια γενικα ζωντανος ανθρωπος, βεβαια κακως που δεν ανεφερα τις ηλικιες μας ,κοντα στα 45 με 50.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    29
    ειναι βεβαιο οτι θελει χωρο, ετσι αποφασισα και εφυγα απο το σπιτι μας αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι δεν αφηνει κανενα μα κανενα περιθωριο επανασυνδεσης, σκεφτομαι λοιπον μηπως τελικα εφθασε το τελος? θα μου κανει καλο να δουλεψω σ\' αυτο ή να συνεχισω διακριτικα να περιμενω μια αναγεννηση της, αν εβλεπα οτι δεν υπηρχε επαφη δεν θα το συζητουσα αλλα βλεπω οτι ενω ειναι επιλογη της ποναει και ποναει πολυ και αυτο με κανει να πιστευω οτι πρεπει να συνεχισω και να περιμενω.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    220
    Νομιζω [απο τα λιγα που μας ειπες] οτι εχει αλλαξει κ δεν την ικανοποιει πλεον η ζωη που κανατε.Με τα καινουργια ενδιαφεροντα προσπαθει να γεμισει το κενο που νιωθει ,για μενα απλα αποφευγει να συζητησει κ να εκφρασει τι πραγματικα την ενοχλει.
    Μετα απο 2 χρονια θεραπειας θα επρεπε να λεει τα πραγματα με το ονομα τους κ να μην πεφτει σε αντιφασεις.πχ σε αγαπαει αλλα εχει αδειασει απο ερωτικα συναισθηματα,εισαι αψογος αλλα δεν μπορει να σου εχει εμπιστοσυνη.

  9. #9
    Originally posted by mariafound
    Νομιζω [απο τα λιγα που μας ειπες] οτι εχει αλλαξει κ δεν την ικανοποιει πλεον η ζωη που κανατε.Με τα καινουργια ενδιαφεροντα προσπαθει να γεμισει το κενο που νιωθει ,για μενα απλα αποφευγει να συζητησει κ να εκφρασει τι πραγματικα την ενοχλει.
    Μετα απο 2 χρονια θεραπειας θα επρεπε να λεει τα πραγματα με το ονομα τους κ να μην πεφτει σε αντιφασεις.πχ σε αγαπαει αλλα εχει αδειασει απο ερωτικα συναισθηματα,εισαι αψογος αλλα δεν μπορει να σου εχει εμπιστοσυνη.
    Συμφωνω.
    Μήπως πραγματικα δεν έχει ερωτικά θέματα μέσα της πλέον για σένα?
    Μπορεί να ήταν ζηλιαρα και να εδειχνε ενδιαφερον, αλλά ξέρεις, η συναισθηματική κούραση είναι η χειροτερη.
    Αν ζούσε πολλά χρονια μεσα σε έναν τέτοιο φαύλο κύκλο, ενδεχομενως με την ψυχοθεραπεια να λευθερωθηκε από τη μια, αλλα από την αλλη να ποναει για τα χρονια που εχασε.....

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    29
    δηλαδη θα μου προτεινατε να \"φυγω\" και να συνεχισω ή ειναι νωρις και αν ισχυει σε τι διαστημα θα μπορουσα ναχω ενα ασφαλες δειγμα να παψω να ελπιζω οτι θα ξαναφτιαξω την οικογενεια μου

  11. #11
    Εγω θα σου έλεγα να περιμενεις ώστε ο χρονος να σου δειξει τι πραγματικα συμβαινει........

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    220
    Κανεις δεν μπορει να ορισει τον χρονο που θα χρειαστει.Προσωπικα πιστευω οτι θελει κ δεν θελει να χωρισετε.Ποναει γιατι με τον χωρισμο σας κ την απουσια σου ηρθε αντιμετωπη με το κενο [δικο της]που της γεμιζες τοσα χρονια,τωρα δεν ξερει πως να το γεμισει.Η σεξουαλικη σας ζωη πως ηταν?

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    29
    συγνωμη για την απουσια αλλα επεσε η συνδεση μου, η σεξουαλικη μας ζωη ηταν παρα πολυ καλη μεχρι και λιγο πριν το τελος, βεβαια το αρνειται και λεει οτι τελευταια οι οργασμοι της ηταν εικονικοι πραγμα που διαφωνω αν κρινω απο την εικονα που παρουσιαζε, βεβαια το δεχομαι αλλα νομιζω οτι γενικα ειχαμε πολυ καλη χημεια.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    220
    Για ποιο λογο πιστευεις οτι θα σου ελεγε ψεμματα για ενα τετοιο θεμα?Ειναι πολυ δυσκολο για μια γυναικα να παραδεχτει τους εικονικους οργασμους εκτος αν θελει να πληγωσει τον αλλο.Νομιζω οτι εχεις κλεισει λιγο τα αυτια σου,προσπαθουσες να αποφυγεις φανερα σημαδια.
    Ακουσε την,κατι προσπαθει να σου πει.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    29
    αυτο το αναφερε σε καποιο συμβουλο που ειχαμε παει μαζι

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •