-.kokomploko.- - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 22 of 22

Thread: -.kokomploko.-

  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Γιατί δεν επισκέπτεσαι έναν ψυχολόγο,να διαπιστώσεις ποια από όλα αυτά που αναφέρεις ισχύουν και ποια είναι δικές σου εφευρέσεις παθολογοποίησης της συμπεριφοράς σου;
    Eφόσον μάλιστα έχεις κάποια βιώματα στη ζωή σου που τα αναφέρεις ως πιθανότατα φέροντα φορτίο,όπως ο αλκοολισμός του πατέρα σου και ο θάνατος της μητέρας σου,καλό δε θα είναι να δεις τι στην πραγματικότητα κουβαλάς μέσα σου και να ξεκαθαρίσεις μερικά πραγματάκια;

    Kαι μη σε πιάνει πανικός,όλοι περνάμε ή περάσαμε λούκια,το καλό είναι που άρχισες να το ψάχνεις τόσο νωρίς,γιατί θα σου δοθεί η ευκαιρία να μάθεις πολλά για τον εαυτό σου και τις εμπειρίες σου μέσα από την ενασχόληση με τον ψυχικό σου κόσμο.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  2. #17
    Originally posted by FreakOut
    ο πατερας μου ειναι αλκοολικος και η μανα μου εχει πεθανει χρονια και στους υπολοιπους δεν εχω πολυ θαρρος για τετοια θεματα ειμαι λιγο επιφυλακτικος
    φρικ, μόνο από αυτά τα δύο δικαιολογούνται όλα τα ψυχοσωματικά που βγάζεις...
    Έχεις πάει σε γιατρό?
    Ξερεις, μπορεί όλο αυτό που περνάς να είναι και σοκ.
    Πόσο καιρό έχεις χάσει τη μαμά σου; Ο μπαμπάς σου ήταν πάντα έτσι?

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Originally posted by FreakOut
    νταξει ναι ισως υπερεβαλλα λιγο κ με πηρατε για ψευτη η ξερω γω τι αλλα πως να στω πω μερικες φορες παρανοω και νομιζω οτι ολοι με κοιτανε και ξερουν τι σκευτομε π.χ στο λεωφορειο..φορες με πιανει νευρικοτητα οταν ειμαι σε μερος με πολυ κοσμο .. πολλες φορες οταν μιλαω με καποιον το μυαλο μου τρεχει και κανω πως τον ακουω αλλα πραγματικα δε μπορω να συγκεντροθω σε πραγματα που μου λενε αμα δεν με ενδιαφερουν η αμα δεν με αφορουν... τελος παντων νιοθω σαν να δικαιολογω αυτα που ειπα πριν..:/ απλως μπορει καποιος να μου εξηγησει τι γινετε με την οργη οταν δεν την εκφραζεις και γενικα με τα συναισθηματα? επισης κατι ακυρο, εδω και πολυ καιρο νιοθω στεναχωρημενος και δεν μπορω να κλαψω σημαινει κατι αυτο? πλιζ πεδες αμα ξερει καποιος κατι θα βοηθησει πολυ..
    επισης ο πατερας μου ειναι αλκοολικος και η μανα μου εχει πεθανει χρονια και στους υπολοιπους δεν εχω πολυ θαρρος για τετοια θεματα ειμαι λιγο επιφυλακτικος
    Δεν σε περασαμε για ψευτη..
    απλως ειναι δυσκολο να τα εχεις ολα αυτα ταυτοχρονα.
    Σαν συμβουλη για να χαλαρωσεις ηταν περισσοτερο...
    Πάντως ,εγω πιστευω οτι εχεις αγχος και αυτο σου προκαλεί αυτο το μπερδεμα.
    Πήγαινε σε ενα ψυχολογο και πες του αυτα που γραφεις εδω.
    Θα σε βοηθησει να καταλαβεις τι σου συμβαινει.
    Δουλευεις καπου?εισαι ανεξαρτητος οικονομικά?

    Πιστεψε με αυτο το μαρτυριο που ζεις,εχει τελος.Πρεπει ομως να ζητησεις και την βοηθεια καποιου που να ξερει περισσοτερα και να σε αντιμετωπισει με την προσοχη που σου αξιζει.
    Καλή επιτυχία!!

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    123
    η μανα μου πεθανε πριν 10 χρονια και ο πατερας μου παντα επινε και κατα καποιο τροπο δεν ειχε θαρρος να μου μιλησει νημφαλιος ...ειναι μπερδεμα, εχει παντρευτει μια γυναικα η οποια ειναι απτουσ ανθρωπους που αποφευγουν παση θυσια τισ συγκρουσεις και εχουν αυτο το χαμογελο καρφωμενο λες και ολα στον κοσμο ειναι ροδινα! λογικα αυτο το περιβαλλον δεν με αφηνε να εκφρασω την οργη.. κοιτα να δεις τα λεω και βγαζω ακρη..

  5. #20
    Originally posted by FreakOut
    η μανα μου πεθανε πριν 10 χρονια και ο πατερας μου παντα επινε και κατα καποιο τροπο δεν ειχε θαρρος να μου μιλησει νημφαλιος ...ειναι μπερδεμα, εχει παντρευτει μια γυναικα η οποια ειναι απτουσ ανθρωπους που αποφευγουν παση θυσια τισ συγκρουσεις και εχουν αυτο το χαμογελο καρφωμενο λες και ολα στον κοσμο ειναι ροδινα! λογικα αυτο το περιβαλλον δεν με αφηνε να εκφρασω την οργη.. κοιτα να δεις τα λεω και βγαζω ακρη..
    Και όσο πιο πολύ τα συζητάς, τόσο πιο πολύ θα αρχίσεις να σε μαθαίνεις.
    Είναι πολύ σκληρό να ζεις χωρίς μητέρα και ακόμη χειρότερο να μην έχεις καμία επικοινωνία με τον πατέρα σου.
    Όμως, εσύ είσαι εσύ και δεν έχεις καμια ευθύνη ούτε για το θάνατο της μαμάς σου, ούτε για την επιλογή του πατέρα σου να ζει στον κόσμο του πίνοντας.
    Ξεκίνα πηγαίνοντας σε έναν ψυχολόγο, μίλα, ανοίξου, όχι μόνο στο γιατρό αλλά και δω, στους φίλους σου, την κοπέλα σου.
    Όσο το συναίσθημα μπουκώνεται, μεγαλώνει και ψάχνει να ξεσπάσει. Αυτό θεωρώ πως παθαίνεις τώρα.
    Βγάλε την οργή σου, όχι \"κακοποιώντας\", αλλά με στόχο να μοιραστείς το φορτίο σου.
    εμείς εδώ είμαστε............

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    κόλαση
    Posts
    218
    Originally posted by FreakOut
    tha paw se psyxologo na dw ti tha mou pei, egw pisteyo oti exo katakratisei poli thimo mesa mou kai giafto mou exoun vgei afta ta provlhmata
    εχω ακουσει και χειροτερες ερμηνειες...π.χ η μανα μου εχει καταθλιψη,αγοραφοβια με συνεπεια τις επερχομενες αγχωδη διαταραχες να τισ αποδιδει.....στισ αλλαγες του καιρου λολ.

    το προβλημα μαλλον δεν ειναι θυμος αλλα απο που προερχεται ο αυτος.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    123
    τελικα πηγα στη ψυχολογο που τελικα ηταν ψυχιατρος και της ταπα και μου προτεινε να παρω αγχολυτικα για να μου περασει η ενταση αλλα εγω δεν ηθελα γενικα ξενερωσα νομιζα θα μου ελεγε κατι και θα λυνοντουσαν ολα δια μαγειας αλλα τουλαχιστον μου ελυσε μερικα θεματα δλδ μου ειπε οτι δικεολογουντε κατι πανικοι και κατι αγοραφοβικες τασεις που τισ ειπα οτι ειχα απο την \'ενταση\' η αυτη τελως παντων τη συσωρευμενη ενεργεια...και επεμενε να παρω χαπια κιοταν της ειπα οτι δεν θελω μου ειπε οτι αυτα ειναι απλα για να ηρεμησω αλλα δε ψινομε να μπλεξω με χαπια γιατι εχω ακουσει πολλα...γενικα βρηκα ενα μπουσουλα ..νομιζω

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •