ειναι η καταθλιψη χρησιμη η εστω η θλιψη; - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 15 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 31 to 45 of 215
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    Originally posted by Sofia


    ....στο ευχομαι να ανακαλυψεις κ νεες επιθυμιες που τωρα μπορει να αγνοεις.

    ευχαριστωωωωω

    απο επιθυμιες πολλες

    απο τροπους εφαρμογης πασχω

    αλλα δεν ξερω ακριβως απο που περναμε απο την σκεψη στην πραξη.....

    ας μην ειμαι αδικη

    πολλες φορες τη βρισκω την ακρη!
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Originally posted by researcher
    Originally posted by arktos
    Originally posted by researcher
    βασικα το αναρωτιεμαι πολυ αυτο τελευταια και μαλλον καταληγω στο συμπερασμα οτι ειναι

    οτι ειναι καπως χρησιμη η καταθλιψη

    κι αν δεν ηταν πως επιβιωσε εξελικτικα τοσα χρονια; ε;

    εννοω οτι για τον καθε ενα απο μας ξεχωριστα η καταθλιψη αποτελει ενα ξεχωριστο η ενσωματομενο κομματι της υπαρξης μας και εκφραζει ισως διαφορετικα πραγματα αλλα για να ειναι εκει σε κατι χρησιμευει

    οχι απαραιτητα οπως ο πυρετος για να σκοτωσει τα μικροβια αλλα μπορει και ετσι

    πλα μου περνανε απο το μυαλο καποιες τετοιες σκεψεις και θα ηθελα και τις δικες σας αν εχετε πανω σε αυτες



    να υποθέσω πως δεν εννοείς την κλινική κατάθλιψη ?

    αν κλινικη καταθλιψη ειναι αυτη που σε κανει να μπεις σε κλινικη ψυχιατρικη ναι εννοω και αυτη


    έχεις νοσηλευτεί σε ψυχιατρική κλινική ?

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    [i]Originally posted by arktos


    έχεις νοσηλευτεί σε ψυχιατρική κλινική ?



    τι ακριβως θελεις να μαθεις;


    εχει νοσηλευθει λογω καταθλιψης μελος της οικογενειας μου

    αλλα δεν θα ηθελα να πω περισσοτερα

    αισθανομαι πως εκτιθεμαι και δεν θα νιωθω ελευθερη μετα

    και δεν θα νιωθω αυθορμητη
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  4. #34
    Originally posted by researcher
    βασικα το αναρωτιεμαι πολυ αυτο τελευταια και μαλλον καταληγω στο συμπερασμα οτι ειναι

    οτι ειναι καπως χρησιμη η καταθλιψη

    κι αν δεν ηταν πως επιβιωσε εξελικτικα τοσα χρονια; ε;

    εννοω οτι για τον καθε ενα απο μας ξεχωριστα η καταθλιψη αποτελει ενα ξεχωριστο η ενσωματομενο κομματι της υπαρξης μας και εκφραζει ισως διαφορετικα πραγματα αλλα για να ειναι εκει σε κατι χρησιμευει

    οχι απαραιτητα οπως ο πυρετος για να σκοτωσει τα μικροβια αλλα μπορει και ετσι

    πλα μου περνανε απο το μυαλο καποιες τετοιες σκεψεις και θα ηθελα και τις δικες σας αν εχετε πανω σε αυτες

    Εγώ επειδή σαν άνθρωπος έχω μια καταραμένη αναισθησία την οποία πιστεύω πως έχω καλλιεργήσει για λόγους άμυνας, μερικές φορές μου λείπει να πέσω σε θλίψη.
    Δεν το λέω με την έννοια πως είμαι ευτυχισμένη, ίσα-ίσα που τους τελευταίους μήνες μου έχουν συμβεί κάποια πράγματα που σε έναν άνθρωπο θα μπορούσαν να φέρουν ακόμη και κατάθλιψη.
    Για κάποιο λόγο με πιάνει μια άρνηση να τα αποδεκτώ και τα δουλεύω πλαγίως ενώ κάνω πως δεν υπάρχουν.
    Έτσι, όταν κάποιες στιγμές πέφτω σε θλίψη, μου αρέσει.
    Νιώθω, ότι αντέχω να νιώθω και να βιώνω και τα ασχημα της ζωής χωρίς να κάνω δονκιχωτικούς αγώνες για να τα αλλάξω.
    Γι\' αυτό ίσως μερικές φορές να γίνομαι σκληρή εδώ μέσα βλέποντας ανθρώπους να πέφτουν σε κατάθλιψη έχοντας να αντιμετωπίσουν προβλήματα που εγώ τα διαβάζω και γελάω.
    Όμως, μπορεί οι άνθρωποι που αντέχουν να πονούν και να πέφτουν σε θλίψη ή σε κατάθλιψη, να είναι πιο δυνατοί από μένα.
    Μερικές σκέψεις..........

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    Originally posted by Θεοφανία

    Εγώ επειδή σαν άνθρωπος έχω μια καταραμένη αναισθησία την οποία πιστεύω πως έχω καλλιεργήσει για λόγους άμυνας, μερικές φορές μου λείπει να πέσω σε θλίψη.
    Δεν το λέω με την έννοια πως είμαι ευτυχισμένη, ίσα-ίσα που τους τελευταίους μήνες μου έχουν συμβεί κάποια πράγματα που σε έναν άνθρωπο θα μπορούσαν να φέρουν ακόμη και κατάθλιψη.
    Για κάποιο λόγο με πιάνει μια άρνηση να τα αποδεκτώ και τα δουλεύω πλαγίως ενώ κάνω πως δεν υπάρχουν.
    Έτσι, όταν κάποιες στιγμές πέφτω σε θλίψη, μου αρέσει.
    Νιώθω, ότι αντέχω να νιώθω και να βιώνω και τα ασχημα της ζωής χωρίς να κάνω δονκιχωτικούς αγώνες για να τα αλλάξω.
    Γι\' αυτό ίσως μερικές φορές να γίνομαι σκληρή εδώ μέσα βλέποντας ανθρώπους να πέφτουν σε κατάθλιψη έχοντας να αντιμετωπίσουν προβλήματα που εγώ τα διαβάζω και γελάω.
    Όμως, μπορεί οι άνθρωποι που αντέχουν να πονούν και να πέφτουν σε θλίψη ή σε κατάθλιψη, να είναι πιο δυνατοί από μένα.
    Μερικές σκέψεις..........
    πολυ ωραιες σκεψεις

    πιστευω οτι η ανηδονια

    θελει περισσοτερο κουραγιο απο την καταθλιψη

    ετσι αισθανομαι

    εχεις δικιο

    αυτος που ειναι ικανος να βιωσει θλιψη ειναι ισως πιο ετοιμος να βιωσει και τη χαρα...

    πολυ σημαντικες οι σκεψεις σου...!
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    researcher , είναι διαφορετικό πράγμα η κλινική κατάθλιψη από την κατάθλιψη και την θλίψη.

    δυσκολευόμαι πραγματικά να κατανοήσω τί εννοείς.
    πως είναι χρήσιμο σε έναν άνθρωπο να πάσχει από μία ασθένεια ?

    τέλος να σου πω επειδή εγώ έχω νοσηλευτεί σε κλινινική, πως δεν σου αφήνει και τις καλύτερες αναμνήσεις.
    κι όσο και αν προσπαθήσεις να τις μεταφέρεις στον άλλο, δεν θα τις νιώσει ποτέ, παρά μονό αν έχει βρεθεί κι αυτός εκεί.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Μείζων καταθλιπτική διαταραχή
    Από τη Βικιπαίδεια, την ελεύθερη εγκυκλοπαίδεια
    (Ανακατεύθυνση από Κλινική Κατάθλιψη)
    Μετάβαση σε: πλοήγηση, αναζήτηση

    Στο κατώφλι της αιωνιότητας, πίνακας του Βίνσεντ βαν Γκογκ από τα 1890 που συμβολίζει την απόγνωση που χαρακτηρίζει την κατάθλιψη, από την οποία έπασχε και ο ίδιος ο Βαν Γκογκ.Η μείζων καταθλιπτική διαταραχή (γνωστή και ως κλινική κατάθλιψη, μείζων κατάθλιψη, μονοπολική διαταραχή ή απλώς κατάθλιψη) είναι μία κοινή διαταραχή της διάθεσης στην ψυχολογία και την ψυχιατρική, στην οποία η καθημερινότητα ενός ατόμου διαταράσσεται από την έντονη θλίψη, μελαγχολία ή απελπισία.

    Η μείζων καταθλιπτική διαταραχή διαφέρει από την κοινή κατάθλιψη και από το συνηθισμένο αίσθημα της θλίψης. Η διάγνωση μπορεί να γίνει μόνο από ιατρό και θεραπεύεται με ψυχοθεραπεία ή αντικαταθλιπτικά φάρμακα. Υπάρχουν διάφορες υπο-κατηγορίες κατάθλιψης, μερικές απο τις οποίες πληρούν τα συνηθισμένα διαγνωστικά κριτήρια της θλίψης, της αναστάτωσης και της διαταραχής του ύπνου ή της όρεξης για φαγητό και άλλοι τύποι που δεν διαταράσσουν την χαρά και την απόλαυση σε κάποιο άτομο αλλά δημιουργούν έναν έντονα διασπαστικό κύκλο εσωτερικής παράλυσης και ληθαργίας.

    Η μείζων καταθλιπτική διαταραχή επηρεάζει το 7-18% του πληθυσμού σε κάποιο σημείο της ζωής τους πριν απο την ηλικία των 40.


    http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A%CE%BB%CE%B9%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE_%CE%9A% CE%B1%CF%84%CE%AC%CE%B8%CE%BB%CE%B9%CF%88%CE%B7

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    Originally posted by arktos
    researcher , είναι διαφορετικό πράγμα η κλινική κατάθλιψη από την κατάθλιψη και την θλίψη.

    δυσκολευόμαι πραγματικά να κατανοήσω τί εννοείς.
    πως είναι χρήσιμο σε έναν άνθρωπο να πάσχει από μία ασθένεια ?

    τέλος να σου πω επειδή εγώ έχω νοσηλευτεί σε κλινινική, πως δεν σου αφήνει και τις καλύτερες αναμνήσεις.
    κι όσο και αν προσπαθήσεις να τις μεταφέρεις στον άλλο, δεν θα τις νιώσει ποτέ, παρά μονό αν έχει βρεθεί κι αυτός εκεί.
    γνωριζω

    στην κλινικη

    συμβαινουν πολλα περα απο την ιδια την αρρωστια

    ειναι η σκληροτητα προσωποποιημενη

    ειναι το γκετο της περιθαλπτικης ομαδας

    ειναι ο τροπος που αισθανεσαι τον εαυτο σου

    ειναι αρρωστια της ιδρυματοποιησης που βαραινει πολυ περισσοτερο απο την αρρωστια ολους τους αλλους που ειναι καιρο εκει

    δεν ειναι απλο βιωμα η κλινικη

    και δεν θα ισχυριζομουν οτι η ψυχιατρικη κλινικη βοηθα ως εμπειρεια


    εκει οπου η αρρωστια δηλαδη ειναι ο κανονας

    για αλλο πραγμα μιλαω
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Γεια σου Εξερευνητρια
    Σκεφτομαι αυτες τις μέρες..
    απο τη μια Ποσο ανετοιμοι ειμαστε για την θλιψη?
    και απο την αλλη,ποσο χωμενοι ειμαστε μεσα σε αυτή απο την αρχη της ζωής μας ?

    Εγω υπέφερα με την κατάθλιψη,για μενα δεν υπηρχε μεσαια κατασταση,ηταν το τιποτα..μια φυλακη που δεν μπορουσα να βγω..οχι να σκεφτώ,οχι να παρατηρησω,μονο μια συγχυση..
    Χαιρομαι να ακουω ανθρωπους που παλευουν εχοντας καταθλιψη..δειχνει ποση δυναμη εχουν!!!

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    Originally posted by Αφωτεινή
    Γεια σου Εξερευνητρια
    Σκεφτομαι αυτες τις μέρες..
    απο τη μια Ποσο ανετοιμοι ειμαστε για την θλιψη?
    και απο την αλλη,ποσο χωμενοι ειμαστε μεσα σε αυτή απο την αρχη της ζωής μας ?

    ποσο αντιφατικο και ποσο αληθινο μυνημα!
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Originally posted by researcher
    Originally posted by arktos
    researcher , είναι διαφορετικό πράγμα η κλινική κατάθλιψη από την κατάθλιψη και την θλίψη.

    δυσκολευόμαι πραγματικά να κατανοήσω τί εννοείς.
    πως είναι χρήσιμο σε έναν άνθρωπο να πάσχει από μία ασθένεια ?

    τέλος να σου πω επειδή εγώ έχω νοσηλευτεί σε κλινινική, πως δεν σου αφήνει και τις καλύτερες αναμνήσεις.
    κι όσο και αν προσπαθήσεις να τις μεταφέρεις στον άλλο, δεν θα τις νιώσει ποτέ, παρά μονό αν έχει βρεθεί κι αυτός εκεί.
    γνωριζω

    στην κλινικη

    συμβαινουν πολλα περα απο την ιδια την αρρωστια

    ειναι η σκληροτητα προσωποποιημενη

    ειναι το γκετο της περιθαλπτικης ομαδας

    ειναι ο τροπος που αισθανεσαι τον εαυτο σου

    ειναι η ιδρυματοποιηση που βαραινει πολυ περισσοτερο απο την αρρωστια ολους τους αλλουςπου ειναι καιρο εκει

    δεν ειναι απλο βιωμα η κλινικη

    και δεν θα ισχυριζομουν οτι η ψυχιατρικη κλινικη βοηθα ως εμπειρεια
    εκει οπου η αρρωστια δηλαδη ειναι ο κανονας

    για αλλο πραγμα μιλαω


    κατάλαβα γιατί μιλάς και σε ξαναρωτάω :
    πόσο χρήσιμο είναι σε ένα άνθρωπο να πάσχει από μία ασθένεια ?

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    [i]



    κατάλαβα γιατί μιλάς και σε ξαναρωτάω :
    πόσο χρήσιμο είναι σε ένα άνθρωπο να πάσχει από μία ασθένεια ?
    οι ψυχικες ασθενειες και ιδιατερα η καταθλιψη στην οποια αναφερομαι

    ειναι αθενειες με βιολογικους αλλα και ψυχοκοινωνιολογικους παραμετρους

    ειναι αθενειες που επηρεαζουν εξ ολοκληρου τη ζωη τη σκεψη το συναισθημα το σχετιζεσθαι

    και αυτο συζηταμε εδω περα

    το χρησιμο βγαινει απο το γεγονος τουτου του πολυμετρου επηρεασμου

    ισως απο την αλλη ειναι ασθενεια που οχι μονο επηρεαζει αλλα και επηρεαζεται απο ολα τα παραπανω

    σε αυτη τη βαση μιλω για χρησιμοτητα και αναλυω τη σκεψη μου μυνημα το μυνημα πανω σε αυτο


    ειμαστε ενταξει;
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    Originally posted by arktos

    τέλος να σου πω επειδή εγώ έχω νοσηλευτεί σε κλινινική, πως δεν σου αφήνει και τις καλύτερες αναμνήσεις.
    κι όσο και αν προσπαθήσεις να τις μεταφέρεις στον άλλο, δεν θα τις νιώσει ποτέ, παρά μονό αν έχει βρεθεί κι αυτός εκεί.
    ποσο δικιο εχεις...πραγματικα νιωθω πως θα αφησω τα κοκαλα μου εδω!πηρε εξιτηριο και η διπλανη μου και νιωθω τοσο μονη..

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    939
    Originally posted by arktos
    κατάλαβα γιατί μιλάς και σε ξαναρωτάω :
    πόσο χρήσιμο είναι σε ένα άνθρωπο να πάσχει από μία ασθένεια ?
    Κατά τη γνώμη μου πάρα πολύ. Οι ασθενείς, όσοι βρίσκονται στο κρεβάτι του πόνου, έχουν τρομερή δύναμη και επιρροή στους γύρω τους.
    Μάκια...

  15. #45
    Originally posted by Φοίβη
    Originally posted by arktos
    κατάλαβα γιατί μιλάς και σε ξαναρωτάω :
    πόσο χρήσιμο είναι σε ένα άνθρωπο να πάσχει από μία ασθένεια ?
    Κατά τη γνώμη μου πάρα πολύ. Οι ασθενείς, όσοι βρίσκονται στο κρεβάτι του πόνου, έχουν τρομερή δύναμη και επιρροή στους γύρω τους.

    Φαντάζομαι πως δεν εννοεί κάτι τέτοιο η ρις...μάλλον σε περισσότερο εξερεύνηση του εαυτού μας ήθελε να πει πως χρησιμεύει.
    αν δεν κάνω λάθος δηλαδή...........

Page 3 of 15 FirstFirst 1234513 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •