αγχος,αποφευγω φιλους,κοινωνικη φοβια???
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 72
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    123
    μηπως δεν εχεις καποιον να ανοιξεις τις σκεψεις σου? μηπως περνας αρκετες ωρες μονη σου και σκευτεσε παρα πολλα? μπορω να ταυτιστω με μερικα απο αυτα μερικες φορες κατι παθαινω και ειναι σαν να τραβιεμαι στο μυαλο μου ..παλιοκατασταση σε καταλαβαινω

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    Originally posted by magenta
    Παντα ηθελα να δειχνω λαμπερη γεματη αυτοπεπεοιθηση ,πιο πανω απ ολους,η πιο ωραια η πιο ενδιαφερουσα τα παντα πιο!και τωρα νιωθω οτι το εχω χασει αυτο.........
    καλησπέρα magenta,

    από όλα αυτά που διάβασα στάθηκα σε αυτό το σημείο. Νομίζω ότι είναι φυσιολογικό να νιώθεις όλα αυτά τα άσχημα που λες πως νιώθεις από τη στιγμή που βάζεις ως προϋπόθεση για να συναναστραφείς τους άλλους ανθρώπους αυτό που έκανα quote. Οπότε τώρα που σου λείπει η προϋπόθεση δυσκολεύεσαι να συναναστραφεις τους άλλους.
    Πως σου φαίνεται η ιδέα να τροποποιήσεις λίγο αυτή την ιδέα?
    ουδείς τέλειος και κανείς δεν μπορεί να είναι ο καλύτερος σε όλα σε κάθε χρονική στιγμή. Άλλωστε δεν είναι απαραίτητα τόσο ανταγωνιστικές οι ανθρώπινες σχέσεις αν δεν τις κάνουμε/βλέπουμε εμείς έτσι.
    Πολλοί άνθρωποι τις σχέσεις με τους άλλους ανθρώπους τις βλέπουν με πιο συνεργατική/φιλική ματιά. ο καθένας είναι ο εαυτός του με τα θετικά του και με τις αδυναμίες του, και συμπληρωνόμαστε, μαθαίνουμε μέσα από τη διαφορετικότητα των άλλων ανθρώπων.
    από τη στιγμή που λες ότι πηγαίνεις και σε ψυχολόγο θα μπορούσες να δουλέψεις μαζί του αυτό το κομμάτι των ανθρωπινων σχέσεων.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    τι μεσολαβησε απο τοτε που ησουν οπως σου αρεσε να εισαι,λαμπερη,αισιοδοξη, χαρουμενη, μεχρι τωρα?
    απλα εγινε σιγα σιγα η υπηρξαν καποια γεγονοτα που αλλαξαν κατι στην ζωη σου?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    Γεια σου magenta μου και από εδώ..νομίζω ότι περνάμε ακριβώς την ίδια φάση. Και εγω είμαι (φαινομενικά) ένας ανθρωπος κοινωνικός, με χιουμορ εξωστρεφής και παλιοτερα έκανα και εύκολα πολύ πολύ εύκολα φιλίες, συνήθως ήμουν το κέντρο της παρέας και το επεδίωκα. Τωρα παρατηρω ότι ανοιγομαι ευκολοτερα σε νέους φίλους παρά σε παλιούς. Ισως γιατί άλλαξα, ωρίμασα και δεν έχω την μόνιμη ανάγκη της \"μασκας\" της αποδοχής. Δεν φοβαμαι να ειμαι κακοκεφη να ανοιχτώ ίσως και να δακρύσω καποια στιγμή. Μη σε φοβίζει αυτό. Είσαι μικρούλα ακόμα για να φοβάσαι οτι θα απομονωθείς, απλά αλλάζουμε (οι πιο ευαισθητοι) μέσα από κάποιες επιπονες διαδικασίες και καποιοι παλιοι φίλοι αναγκαστικά μένουν πίσω..νομίζω ότι με τη βοήθεια του ψυχολόγου σου θα \"αναγεννηθείς\" και θα βρεις τη νέα λαμπερή κοπέλλα (μέσα και έξω) που θα κανεις νέες παρέες ή θα κρατησει και τις παλιες που αξίζουν..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    my room
    Posts
    573
    Originally posted by magenta

    Ακόμα και μια απλη βόλτα με φιλη μου μπορει να με κανει οταν γυρισω σπιτι να ειμαι ρακος.
    Αυτό είναι σημάδι κατάθλιψης. Τα ίδια και εγώ, δε σηκώνω τηλ. εξαφανίζομαι, πήρα κιλά και ούτε στο κουδούνι δεν απαντάω αν δεν περιμένω κάποιον. Και νιώθω απίστευτη κούραση ακόμα και για έναν καφέ να πάω. Ευτυχώς οι καλοί μου φίλοι γνωρίζουν την κατάσταση και δεν παρεξηγούνται όταν χάνομαι. Τί κάνω? Έχω αρχίζει και προσπαθώ σιγά σιγά να βγαίνω. 1 έξοδος την εβδομάδα, με το ζόρι, μπας και συνηθίσω στην παλιά μου ζωή.
    Απλά αγωνίζομαι με τα χαρτιά που μου έχουν μοιραστεί....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Θα σταθώ στην παρακάτω φράση:

    \"Η σκεψη δλδ οτι δεν δειχνω οκ οπως παλια που ημουν μες στην χαρα με ριχνει παρα πολυ.

    Θεωρώ σημαντικό αυτό που γράφεις και νομίζω ότι αποκαλύπτει κάτι. Το ότι χρησιμοποιείς την λέξη \"δείχνω\" δεν είναι τυχαίο. Σε απασχολεί το τι δείχνεις και όχι το τι είσαι. Εάν αντικαταστήσουμε το δείχνω με το είμαι προκύπτει η παρακάτω φράση:

    \"Η σκεψη δλδ οτι δεν είμαι οκ οπως παλια που ημουν μες στην χαρα με ριχνει παρα πολυ\"

    Ποια είναι η διαφορά?
    Στην πρώτη περίπτωση η βασική παράμετρος είναι το πώς σε βλέπουν οι άλλοι, στην δεύτερη περίπτωση το πώς βλέπεις εσύ τον εαυτό σου.

    Το παραπάνω νομίζω ότι επιβεβαιώνεται και από αυτό που γράφεις:

    “Παντα ηθελα να δειχνω λαμπερη γεματη αυτοπεπεοιθηση ,πιο πανω απ ολους,η πιο ωραια η πιο ενδιαφερουσα τα παντα πιο!και τωρα νιωθω οτι το εχω χασει αυτο.........και βυθιζομαι ακομα πιο πολυ....\"

    Πάλι επιλέγεις την ίδια λέξη και πάλι όχι τυχαία. Αισθάνομαι ότι ένα μεγάλο χρονικό διάστημα στην ζωή σου το σπατάλησες για να δείχνεις λαμπερή γεμάτη αυτοπεποίθηση ,πιο πάνω απ’ όλους πιο ωραία η πιο ενδιαφέρουσα τα πάντα πιο όπως λες αλλά κατά βάθος μάλλον δεν ένοιωθες πραγματικά έτσι διότι όταν πραγματικά νοιώθουμε έτσι δεν έχουμε την ανάγκη να το δείχνουμε, φαίνεται από μόνο του.

    Θα ξαναγράψω την τελευταία σου φράση χρησιμοποιώντας λίγο την φαντασία μου.

    “Παντα ηθελα να δειχνω λαμπερη γεματη αυτοπεπεοιθηση ,πιο πανω απ ολους,η πιο ωραια η πιο ενδιαφερουσα τα παντα πιο! και τωρα νιωθω … ότι αυτό πρέπει να αλλάξει. Δεν χρειάζεται να αποδείξω τίποτα σε κανέναν»

    Πως σου ακούγεται?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athens
    Posts
    700
    kalh mou mhpws exeis sunhthisei th mona3ia kai den goustareis polu kosmo? sxesh exeis? k emena m symbainei auto na synithizw monh na arazw kai na mh thelw na me enoxloun..egw tha s protina na arxiseis na synanstrefesai me 1-2 atoma empistous filous kai na tous milhseis kai na peis ti s symbainei k den thelw polla polla pernaw th fash m..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    μαντζετάκι, η μοναξια πολλές φορές είναι και κάτι που μπορεί να χρειαζόμαστε...μη σε φοβίζει..απο το να έχεις γύρω σου κόσμο που δεν σε \"γεμίζει\" ειναι προτιμότερη. Αλλωστε εδω είμαστε και εμείς (μακρια ναι, διαδικτυακα ίσως και απροσωπα αλλά με τις ίδιες ανησυχίες.
    Μην ανησυχείς για κουσουρια που θα μας μεινουν. Πες οτι μεγαλώνεις, ωριμάζεις και γίνεσαι πιο επιλεκτική για το ποιον θα αφήνεις να περνάει το κατώφλι της ψυχούλας σου...ειναι πολύτιμη δεν είναι;;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    μαλλον δινεισ παραπανω σημασια απο οτι πρεπει στο πωσ η συμπεριφορα σου αντανακλα στουσ αλλουσ και προσπαθεισ να απωθεισ τα αρνητικα συναισθηματα που εχεισ ωστε να μην φαινονται επειδη το εκανα κι εγω αυτο και τωρα δεν το κανω θα σου πω οτι τωρα που αλλαξα οσοι με ξερανε την ιδια συμπεριφορα εχουν απεναντι μου το οτι αλλαξα δεν ειχε καμια διαφορα στην συμπεριφορα τουσ ετσι καταλαβα ποσο λαθοσ εκανα που κοιτουσα τον εαυτο μου απο μεσα προσ τα εξω κι οχι αναποδα κατι τετοια ειναι η βαση τησ κοινωνικησ φοβιασ

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    για να μην στα πολυλογω μου ηρθαν χειροτερα προβληματα και το ξεπερασα σε μεγαλο βαθμο με ψυχοθεραπεια τα φαρμακα που δινουν δεν πολυβοηθησανε αυτα που εχεισ ειναι χαμηλη αυτοεκτιμηση εμενα βοηθησε πολυ ο στρατοσ που ειδα εκει το οτι να ναι ανοιξε το μυαλο μου και εκτιμησα λιγο τον εαυτο μου τωρα σε σενα δεν ξερω τι θα βοηθουσε γιατι οταν βλεπεσαι με τουσ αλλουσ για λιγεσ ωρεσ δεν καταλαβαινεισ και πολλα το σιγουρο ειναι οτι πολλα πραγματα που θεωρεισ δεδομενα οσον αφορα την αποτελεσματικοτητα σου την εξυπναδα σου την ομορφια σου δεν ειναι δηλαδη αξιζεισ πολυ παραπανω απο οτι νομιζεισ γιατι πολυ απλα δεν εχεισ δει τα χειροτερα επισησ δεν χρειαζεται να εισαι τελεια ολη τη μερα ολοι οι ανθρωποι εχουν αδυναμιεσ και πρεπει να τισ δεχεσαι και να τισ παλευεισ και χαμηλωσε και λιγο τον πηχη ολοι καπου χανουν ακομα και ο πιο δυνατοσ ο πιο κουλ ο πιο ωραιοσ καπου χανει επισησ δεν ξερω και το αλλο αντεχεισ το θαψιμο;η θελεισ να παρουσιαζεσαι τελεια γιατι δεν το αντεχεισ;

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    9
    επειδη πανω σε αυτα που γραφεις βλεπω και κατι απο μενα, ισως αυτη η σταση του \'δε σηκωνω τηλεφωνα, δε βγαινω κλπ\', μακροχρονια σου δημιουργησει μονιμη μαναξια.Και αυτο ειναι τραγικο...Το σκεφτομαι και θελω επι τοπου να βγω εξω με παρεα...Σχεδον παντα πληρωνουμε το τιμημα των αποφασεων μας.Το τιμημα της μοναξιας ειναι δυσβασταχτο-σε μενα τουλαχιστον!Η συμβουλη μου?Αν σε παιρνουν για βολτες, καφεδες κλπ, να πηγαινεις..προσπαθησε να παρατηρεις ομως απο ποιο σημειο και περα νιωθεις ολα αυτα τα ασχημα για σενα συναισθηματα.Ποιες σκεψεις?...
    Καλη συνεχεια!

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    9
    Exeις σκεφτει αντι να βγαινεις για καφε, να κανεις καποια δραστηριοτητα?Υπαρχουν τοσα...ιστιοπλο\'ι\'α, μαθηματα χορου, φωτογραφια, καποιο αθλημα???Εγω περναω μια πολυ δυσκολη περιοδο, και κανοντας τετοια πραγματα χαλαρωνω και πανω απ ολα ξεφευγω..

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    397
    Χμ..εγώ θα ήθελα να σε ρωτήσω αν έχεις κάτι στη ζωή σου που να σου δίνει νόημα και να σε κάνει ευτυχισμένη... γιατί είναι πολύ βασικό νομίζω.Και κάτι άλλο:πέρα από το πώς θα ήθελες να δείχνεις, πώς θα ήθελες να ΕΙΣΑΙ; Δηλαδή μήπως το πώς θα ήθελες να δείχνεις έχει πνίξει το τι στ\'αλήθεια θέλεις και αισθάνεσαι;

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    magenta μαλλον απλα εχεισ χασει την τσαχπινια σου τον αερα σου απλα θα πρεπει να συνηθησεισ οτι για καποιο καιρο δεν θα εισαι η ψυχη τησ παρεασ καλουσ φιλουσ δεν εχεισ που να σε δεχονται κι οταν εισαι στα νταουν σου;για να κανεισ παρεα με λιγουσ και καλουσ στην αρχη μεχρι να ξεκολλησεισ σιγα σιγα

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    my room
    Posts
    573
    magenta, για μένα αυτήν την περίοδο είναι καλύτερο να επιλέξεις 2-3 άτομα που ξέρεις ότι αξίζουν και σ\' αγαπούν και να τους εξηγήσεις την κατάσταση. Έτσι θα αισθάνεσαι πιο καλά και εάν κάποια στιγμή δεν αισθάνεσαι καλά - ακόμα και εάν έχετε βγει- να μην πιέζεσαι να κάνεις πράγματα που δεν θέλεις. Καλή η πίεση αλλά με μέτρο, μη ζορίζεσαι και προπαντώς δες πού είνα ο εαυτός σου σε όλο αυτό. Για κάθε κίνησή σου σκέψου πρώτα τον εαυτό σου και μετά τους άλλους.
    Απλά αγωνίζομαι με τα χαρτιά που μου έχουν μοιραστεί....

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •