ΟΝΕΙΡΑ ΜΟΥ ΤΑΞΙΔΙΑΡΙΚΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    129

    ΟΝΕΙΡΑ ΜΟΥ ΤΑΞΙΔΙΑΡΙΚΑ

    Παντα μα παντα στην ζωη μου απο μικρο παιδακι με θυμαμαι να βλεπω ονειρα...οταν ημασταν μικροι πεφταμε για υπνο το βραδυ γιατι ετσι επρεπε,γιατι ειχαμε σχολειο το πρωι,γιατι επρεπε να μεγαλωσουμε και ο υπνος λενε βοηθαει και φυσικα για να παρουμε δυναμεις.Τωρα που μεγαλωσαμε ο υπνος λογω αγχους σε καποιους απο εμας ειναι λιγος εως ανυπαρκτος και σε αλλους καποιες ωρες γαληνης και ξεκουρασης εγω ανηκω στην δευτερη κατηγορια φιλοι μου και συνεχιζω να ονειρευομαι ασταματητα καθε βραδυ σε σημειο που εχω γινει φιλοι με αυτα τα ονειρα...αλλα ειναι πιο ωραια αλλα πιο αδιαφορα αλλα οχι εφιαλτες καποια ειναι προφητικα και καποια οχι αλλα τα εμπιστευομαι πολυ...μετα τις κρισεις πανικου και τον τελευταιο μηνα καποια ονειρα ηρθαν για να με βοηθησουν να πιαστω απο αυτα...επειδη πιστευω πολυ σε αυτα αν και ξερω οτι πολλες φορες ειναι εντονα λογω αγχους θα ηθελα την γνωμη σας πανω σε αυτο.πιστευεται οτι τα ονειρα μας βγαινουν αληθινα καποιες φορες η οτι ειναι απλα υποσεινηδειτο....

  2. #2
    Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    67
    Καλησπερα! Δεν γνωριζω επιστημονικα να σου απαντησω για τα ονειρα , θα σου πω μονο την αποψη μου . Πιστευω πωσ τα ονειρα μπορουν να επηρεασουν πολυ την διαθεση μασ αν τα
    πιστευουμε. Εγω προσωπικα αν δω ενα ασχημο ονειρο η διαθεση μου θα ειναι ασχημη οταν ξυπνησω και θα επηρεασει και την ημερα μου και το αντιθετο . Ποια ονειρα για σενα ειναι προφητικα?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    my room
    Posts
    573
    Γενικά δεν πιστεύω στα όνειρα.. Κατά τη γνώμη μου, το τί όνειρο θα δούμε και το αν θα δούμε εξαρτάται καθαρά από τη διάθεση με την οποία θα πέσουμε για ύπνο.. Έτσι, αν είμαι ταραγμένη θα δω εφιάλτες, αν είμαι ήρεμη δε θα δω τίποτα, αν σκέφτομαι κάποιο πρόβλημα έντονα θα δω κάτι σχετικό με το θέμα στον ύπνο μου. Ομολογώ όμως ότι από τότε που έπαθα κατάθλιψη με φοβίζουν τα όνειρα.. Της μητέρας μου βγαίνουν και όταν βλέπει κάποιο όνειρο άσχημο και μου το λέει, αν δεν είμαι σε καλή διάθεση, μου δημιουργεί άγχος και φόβο. Προσπαθώ να σκέφτομαι ότι είναι οι σκέψεις της ημέρας που βγαίνουν όταν ξεκουραζόμαστε. Πάντως είναι πολύ ψυχοφθόρο αν πιστεύεις, περιμένεις το κακό να συμβεί.. Κάτι που έχω παρατηρήσει είναι ότι με την κατάθλιψη έχω "πιάσει" τον εαυτό μου να πιστεύει σε πράγματα που παλαιότερα δεν πίστευε.. Ίσως εντάσσεται στο γενικότερο πλαίσιο άγχους και φόβων..
    Απλά αγωνίζομαι με τα χαρτιά που μου έχουν μοιραστεί....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    wherever i feel safe and happy! ;)
    Posts
    147
    κατα τη γνωμη μου...μερικα ειναι προφητικα...αλλα ειναι απλα το υποσυνυδητο και τα αγχοι μας...εγω επηρεαζομαι παρα πολυ...και δυστυχως τα περισσοτερα ονειρα μ τον τελευταιο καιρο ειναι εφιαλτεσ..λογω τω κρισεω πανικου και ολησ τησ καταστασης..εχω τυχει να δω ονειρα και να μου βγουνε αργα η γρηγορα...παντωσ οταν δω ενα κακο ονειρο κανω ακομα αυτο που μου ελεγε η γιαγια μου...παω τουαλετα σκεφτομαι το ονειρο παταω καζανακι και εξαφανιζεται..ετσι δν το ξανα σκεφτομαι και δν προκειται να βγει...εμενα με βοηθαει..αν βοηθαει κ εσας καντε το..:P

  5. #5
    Penaki και εγω πιστεύω στα όνειρα μου. όταν βλέπω ένα άσχημο όνειρο πάντα περιμένω ότι κάτι θα συμβεί και συνήθως είναι στεναχώρια. Ειδικά άμαδω όνειρο με δόντια πάντα μου βγαίνει!
    Αν αγαπάς κάτι αφησέ το να φύγει, αν γυρίσει είναι δικό σου αν όχι δεν το είχες ποτέ!!!

  6. #6
    renaki πιστευω πολυ στα ονειρα.ισως επειδη μου βγαινουν.τα τελευταια χρονια βλεπω με μεγαλη συχνοτητα παντα ξερω ομως ποια ονειρα θα βγουν και ποια δε σημαινουν απολυτως τιποτα.παρολ'αυτα επειδη χαλιομουν πολυ μια φιλη μου μου ειπε να κανω απλα το σταυρο μου το πρωι και να παρακαλεσω την παναγια οτιδηποτε κακο να το φερει σε καλο.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Ρενακι στα ονειρα βλεπουμε τα εξης πραγματα, αλλες φορες συμβολικα κι αλλες οχι: Θεματα που μας απασχολουν εντονα, εμπειριες και σκεψεις που ειχαμε μες στην ημερα, λεπτομερειες που δεν μας γινανε συναιδητες για καποιο θεμα και το υποσυνειδητο μας θελει να μας τις δειξει, αναγκες που αισθανομασταν εκεινη τη στιγμη, π.χ. αμα πεινας στον υπνο σου θα δεις οτι τρως, φοβιες μας και επιθυμιες μας. Προφητικα δεν ειναι τα ονειρα, εμεις τα ερμηνευουμε ετσι, και πιστευοντας τα μπορει να τα κανουμε να εκπληρωνονται, η λεγομενη αυτοεκπληρουμενη προφητεια. Γιαυτο ο,τι κι αν βλεπεις στα ονειρα σου, εσυ θα λες οτι ειναι για καλο

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    129
    καλησπερα παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις και που διαβασατε αυτο που εγτραψα για ακομη μια φορα...σιγουρα πολλες φορες ειναι θεμα υποσυνειδητου αλλα βρε φιλοι μου καποιες φορες ειναι και οπως σας προειπα προφητικα για εμενα...ενα τελευταιο που ειδα πριν λιγο καιρο οταν ακομη ημουν πολυ χαλια με τις κρισεις μου εδωσε παρα πολυ δυναμη για να τα καταφερω...ειχε να κανει με την παρουσια μιας αγαπημενης θειας του αρραβωνιαστικου μου την οποια δεν ειχα γνωρισει ποτε γιατι εχει φυγει απο αυτη την ζωη εδω και πολλα χρονια...ηταν πολυ συγκινητικο και πιστευω οτι παρουσιαστηκε για να μας δωσει κουραγιο....

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Hθελες να παρεις κουραγιο απο καπου κι εμφανιστηκε η ενθαρρυνση στο ονειρο σου ετσι με τη μορφη μιας αγαπημενηες θειας, ή πολυ απλα το ερμηνευσες ετσι εσυ επειδη χρεαιζοσουν ενθαρρυνση..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    129
    ισως...ελα ομως που δεν την ειχα δει ποτε...carrie μου σιγουρα κατι παιζει περα απο το μυαλο και περα απο αυτα που ξερουμε μερικες φορες...ετσι και αλλιως η ψυχη ειναι αθανατη και γελα με την θνητοτητα του σωματος...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Κ ιεγ ωεχω δει πεθαμενο ατομο στο ονειρο μου που δεν το ειχα γνωρισει ποτε, φιλο φιλου μου. Αλλα ειχα ακουσει τοσα γιαυτο, ειχα δει φωτογραφιες, και ηταν πολυ εντονο για καποιους λογους. Οπως πχ κι εσενα ισως ειναι εντονο γιατι αυτη η θεια λεγεται οτι ηταν πολυ καλη, ή εχεις ακουσει τεσπα 5-10 πραγματα για αυτην που σου εχουν κανει εντυπωση, θα θελες να την ειχες γνωρισει κτλ..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    129
    σε αυτο εχεις δικιο

Similar Threads

  1. Όνειρα
    By essie in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 31-01-2011, 21:43
  2. ονειρα
    By krino in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 63
    Last Post: 01-06-2010, 12:28
  3. ονειρα
    By Oneiroplasmenos in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 14
    Last Post: 07-02-2010, 03:52
  4. Όνειρα
    By lllogan in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 10-01-2010, 18:10
  5. Όνειρα
    By frouto in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 27-03-2006, 17:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •