sertraline/generics
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    67

    sertraline/generics

    γεια σασ. Σημερα πηγα για πρωτη φορα σε ψυχιατρο κ η διαγνωση του ηταν αγχωδεσ διαταραχη . Μου εγραψε το sertraline μισο καθε πρωι. Γνωριζει κανεισ αυτο το φαρμακο?φοβαμαι γενικα πολυ τα φαρμακα. προκαλει εξαρτηση?

  2. #2
    Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    67
    κανεισ δεν γνωριζει να μου πει κατι????

  3. #3
    προφανώς δεν το έχει πάρει κανείς.... γιατί δεν κάνεις μια έρευνα στο γκουγκλ?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    wherever i feel safe and happy! ;)
    Posts
    147
    εγω θα πω κατι αλλο...γιατι να παρεισ φαρμακα????αγχοσ,κρισεισ πανικου περναμε τοσοι πολλοι....αλλα δεν καταφευγουμε στα φαρμακα...κριση πανικου και αγχοσ ειναι ενασ τροπος να μαθεισ τον εαυτο σου βαθια...και η θεραπεια του ειναι η ψυχαναλυση πρωτον και κυριον....μην πατε κατευθειαν σε ψυχιατρο...υπαρχου και οι ψυχολογοι που ακολουθουν την σωστη θεραπεια της ψυχαναλυσησ...τα φαρμακα ειναι η ευκολη λυση για ολουσ μασ]ς...αλλα αν ο οργανιμσος σου τα συνηθισει..δεν θα εχει μετα (οταν τα σταματησεισ)δικεσ του αμυνεσ για να πολεμησει καποια αλλη αγχωδη διαταραχη η κριση πανικου...και δεν μπορεισ να περνεισ φαρμακα για παντα...ακουσε με...βρεσ εναν καλο ψυχολογο ,μιλα του πεστου πωσ προτιμασ την ψυχαναλυση απο την ευκολη λυση των φαρμακων και να κινηθειτε στο πλαισιο τησ ψυχαναλυσησ....δε σου λεω πως ειναι ευκολο αλλα θελει συζητηση και προσπαθεια με τον ιδιο σου τον εαυτο για τι ολα ειναι κολπα του δικου σου μυαλου...και κανενα φαρμακο δεν θα σου βρει απο που πηαγζει το αγχοσ σου...οποτε βλεπεισ γτ χρειαζεται η συζητηση με τον ψυχολογο αλλα και με οποιον αλλο μπορει να σε βοηθησει...αλλα πανω απο ολα εσυ και ο εαυτος σου...
    ...απλα σκεψου καλα γιατι εισαι ακομη στην αρχη και μπορεισ να αποφυγεισ τα φαρμακα...

  5. #5
    Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    67
    ευχαριστω για την απαντηση . Ουτε εγω θελω να παρω καποιο φαρμακο , ο ψυχιιατροσ ειπε πωσ αν το αφησω σε λιγα χρονια θα εχουν γινει χειιροτερα τα πραγματα.
    Η αληθεια ειναι πωσ τρομαζω στην ιδεα των φαρμακων αλλα το εχω πολλα χρονια αυτο το προβλημα και πλεον εχω κουραστει λιγακι θελω να ζησω και να μην νιωθω τοσο φοβο καθημερινα. Δεν τα εχω παρει ακομα το ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ... το προβλημα μου ειναι πωσ σκεφτομαι συνεχεια καποιεσ συγκεκριμενεσ αρρωστιεσ και το χειροτερο ειναι πωσ δεν μπορω να ειμαι μονη μου ουτε καν στο σπιτι .

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    wherever i feel safe and happy! ;)
    Posts
    147
    mary και εγω ακριβως το ιδιο...φοβαμαι καποιεσ συγεκριμενεσ αρρωστιες βασικα τισ ακαριαιεσ..καρδια,κεφαλι καταλαβαινεισ...αλλα ειδα οτι μπορεσα και το ξεπερασα μια φορα...γιατι οχι ξανα και μονη μου ...χωρισ φαρμακα....με συζητηση με ατομα που με εκαναν να αισθανομαι ανετα ,με ανακουφιζαν...μιλα και εσυ ,βρεσ ατομα που σε κανουν να αισθανεσαι ετσι...και εμενα μετα απο εναμιση χρονο που ημουν μια χαρα με ξαναπισασαν ολα αυτα...επειδη εχασα καποιον δικο μου...οπωσ και την πρωτη φορα που το επαθα μετα απο τετοιο συμβαν ητα,\ν...οποτε δε φοβαμαι γτ το εχω ξαναπαθει αυτο να σκεφτεσαι και τοτε το ξεπερασα μονη μου οπωσ και τωρα...μην απελπιζεσαι και μην τα παρατασ...εξαλου ετσι ειναι η ζωη μια συνεχησ προσπαθεια...προσπαθησε να βρεισ τον εαυτο σου μονη σου..χωρισ βοηθηματα...αυατ απλα θα σου προσφερουν ψευτικη ανακουφιση...κανε υπομονη και παλεψε το οπωσ πολλοι απο εμασ που προτιμησαν να μην παρουν φαρμακα......α και επισησ...οσουσ ψυχολογουσ ρωτησα και ολα οσα εχω διαβασει στ ιντερνετ λενε πως οι κρισεισ πανικου για ασθενειες,θανατουσ και γενικα ολες οι κρισεις πανικου...δεν χειροτερευουν...θα ξεσπουν παντα ως το σημειο που ξεσπουν καθε φορα...ουτε προκειται να παθεισ κατι,ουτε να κανεισ κατι εσυ εσκεμενα στν εαυτο σου,ουτε τιποτα περισσοτερο απο αυτο το ασχημο συναισθημα που νιωθεισ καθε φορα...δεν επιδεινωνονται με λιγα λογια...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •