ΜΑΝΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2

Thread: ΜΑΝΑ

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    364

    ΜΑΝΑ

    "ΜΑΝΑ ΜΟΥ η πρωτη μου θυμηση στα 3μου .Να γεννας τον αδελφο μου, μεσα σε μια καλυβα, διπλα στη θαλασσα, πανω στην αμμο! Και μετα γινονται πολλες οι θυμησες!.Μπροστα εσυ,πισω εγω πανω στον Κιτσιο, τον γαιδουρακο να πηγαινουμε για χορτα,σαλιγκαρια,αγριες τουλιπες και ναρκισσους. Θυμαμαι να μπερδευονται τ'αρωματα τους με την ασφαλεια που ενιωθα και την αγαπη που μου'δειχνες!Μαζι ΜΑΝΑ και στα λεμονοπεριβολα που μου γεμιζες το ψαθινο καλαθακι μου λεμονια και μου βαζες ανθους στη κεφαλη μου λεγοντας μου πως στεφανια θα'πλεκες σαν ερχονταν η ωρα της ταιριαξης μου!Μαζι και στο ποταμο να πλενουμε τα ρουχα και μαζι τους να ξεπλενεις τραγουδωντας τις οποιες δυσκολιες! Μαζι βραζαμε το δαφνονερο και μας κρατουσες παστρικους και σ''ακουγα να μου λες σιγανα στ'αυτι καθως με μαλασσες με το δαφνολαδο -Κορη μου να κανεις δερμα ομορφο και να μοσχοβολας!Μαζι ΜΑΝΑ και στο Δικαιο(βουνο στο νησι) να μαζευουμε ξυλα χινοποδια,και θυμαροθυμονιες για τον φουρνο και το ψησιμο του ψωμιου!Και μαζι με τον ιδρωτα σου να τρεχει φουντανα,να ξεφουρνιζουμε τα ψωμια,τα μοσχοβολιστα σταρενια και να μου δινεις την πρωτη μπουκια ετσι οπως ηταν ,ζεστο-ζεστο,μαζι μ'ενα φιλι σου!ΜΑΝΑ μονη σαν εμεινες ορθωσες αναστημα και μ'ενα σφουγγαροπανο στα χερια ειπες ..-Θα μαθεις γραμματα! ΜΑΝΑ ΜΟΥ που εγινες 2 φορες ΜΑΝΑ σε μενα και στα παιδια μου σαν εγω οπως και εσυ εμεινα μονη.ΜΑΝΑ μου ειμαι το δικο σου ψωμι,η δικια σου σταλαγματια ιδρωτα και η σταγονα απ'τ'αρωματα του χαραχτηρα σου!Η τελευταια...ζωντανη...μου αναμνηση οταν εχωσα το προσωπο μου στη φωλια του λαιμου σου κλαιγοντας με λυγμους.-ΜΑΝΑσ'αγαπω,σ' αγαπω μη μ'αφηνεις.-Κορη μου ,μου'πες παντα θα σ'αγαπω μ'ασε με να φυγω.!Και σ'αφησα ΜΑΝΑ....!Μα οποτε σ'εχω αναγκη κανεις το μακρυ ταξιδι για να με κοιταξεις μ'εκεινα τα ματια σου που ειχαν -εχουν ολη την μελωμενη γλυκα της αγριας ελιας!ΜΑΝΑ ΜΟΥ μοσχοβολισμενη κι'αναλαφρη να'ναι η ψυχη σου σαν το καπνο του μοσχολιβανου"


    Δεν γνωρίζω τον δημιουργό του κειμένου, απλά το βρήκα έντονα λυρικό, έντονα συγκινητικό και το παραθέτω γιατί έχει μεγαλύτερη δύναμη από ό,τι κι αν προσπαθούσα εγώ να πω για τις μάνες.
    Υ.Γ. ζητώ συγνώμη για την κλοπή του πονήματος άλλου.
    κι α σου μιλώ με παραμύθια και παραβολές.....είναι γιατί τ' ακούς γλυκύτερα κι η θλίψη δεν κουβεντιάζεται.
    ΣΕΦΕΡΗΣ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    http://www.youtube.com/watch?v=AM6xYnniacA&feature=PlayList&p=175 53D03AE264C5B&playnext_from=PL&playnext=1& amp;index=1

    xartino to feggaraki... :) η αναφορα δεν ειναι κλοπη..ειναι μοιρασμα..:):):)
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •