πως αρχιζεις παλι να αισθανεσαι?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    430

    πως αρχιζεις παλι να αισθανεσαι?

    Ειμαι ενας ανθρωπος που μια ζωη χρησιμοποιω το μυαλο μου παρα πολυ, ακομα και για να \"ικανοποιησω\"( παθητικοποιησω φυσικα) αναγκες μου και αισθηματα. Οκ οταν ημουν μικρος το ειχα αναγκη αυτη για να ξεφευγω με τη φαντασια κ να δημιουργω τεχνητους κοσμους , αλλα τωρα που μεγαλωσα πως επιστεφω στην πραγματικη ζωη? πως επαναφερω τους αισθητηρες μου? πως δεν αμελω μια αναγκη σωματικη ή μη ? ? Μιλαω για οτι αδυνατω να εκνευριστω να διαφωνησω να αναγνωρισω τι αναγκες εχω και ποιες ξεγελαω και πως να δω τι μου δινει χαρα και με γεμιζει. Νομιζω οτι και το ποδι μου να σπασω πχ εγω θα εχω ενα χαμογελο γιατι θα εχω αισθανθει κατι πραγματικο..εστω και αρνητικο .. εχω βαρεθει να ικανοποιουμαι με το μυαλο μου, μπορω να φτιαξω τοσο ομορφα σεναρια στο μυαλο που να μου προκαλουν τοσο εντονα αισθηματα σχεδον πραγματικα... θελω να σταματησω να καθομαι στον υπολογιστη και να πηγαινω βολτες με κοσμο στη φυση ! πριν λιγο εκλεισα κ το acc μου στο facebook γιατι ουτε 1 λεπτο δε θελω αλλο να ζω σε τεχνητους κοσμους..Ειναι λιγο περιεργα οσα λεω και σιγουρα μπορω να βρω απαντησεις μεσα μου απλα αναρωτιομουν μηπως εχει περασει κανεις κατι παρομοιο. θελω να αρχισω να αισθανομαι και οχι να σκεφτομαι !!

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    23
    LEF οι περισσοτεροι ανθρωποι ζουμε ευτυχισμενοι ( ή ετσι τουλαχιστον θελουμε να δειχνουμε) στον μικροκοσμο μας.
    Φανταζομαι οτι αρκετοι το επελεξαν οπως εγω για να νιωθουν ασφαλεια και οτι εχουν τον ελεγχο των πραγματων.
    Λογικο δεν ειναι οταν απομονωνεσαι απο το κοινωνικο συνολο να ζεις στον δικο σου κοσμο και να αναπαραγεις συναισθηματα ή και βιωματα ακομα στην φαντασια σου? Το να βγεις απο το γυαλινο κλουβι σου λοιπον φανταζομαι οτι δεν ειναι μονο θεμα αποφασης αλλα και καταλληλης προετοιμασιας. Τι εννοω προετοιμασία? Να βρεις μεσα σου αρκετη δυναμη και πιστη στον εαυτο σου ωστε να τον προφυλαξεις και να μην τον προσφερεις απλοχερα και ακριτα στον βωμο της αποδοχης ή της συντροφικοτητας.
    Η πρωτη κινηση φανταζομαι εχει ηδη γινει...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Originally posted by Lef
    πως επιστεφω στην πραγματικη ζωη? πως επαναφερω τους αισθητηρες μου? πως δεν αμελω μια αναγκη σωματικη ή μη ? ? Μιλαω για οτι αδυνατω να εκνευριστω να διαφωνησω να αναγνωρισω τι αναγκες εχω και ποιες ξεγελαω και πως να δω τι μου δινει χαρα και με γεμιζει. Νομιζω οτι και το ποδι μου να σπασω πχ εγω θα εχω ενα χαμογελο γιατι θα εχω αισθανθει κατι πραγματικο..εστω και αρνητικο ..
    Aπλά επιστρέφοντας...
    κι με την επιστροφή,επιστρέφουν και τα υπόλοιπα που την απαρτίζουν.
    Δε χρειάζεται να κάνεις κάτι,απλά να αφεθείς στην ίδια τη ζωή και τα υπόλοιπα έρχονται.
    Θα ερωτευτείς και θα νιώσεις συναισθήματα έρωτα,θα εκνευριστείς 1-2-10-20-40 ώσπου στο τέλος θα το εκφράσεις,θα δοκιμάσεις διάφορα πράγματα κ θα νιώσεις τι σε ευχαριστεί κ τι όχι.
    Με άλλα λόγια δεν υπάρχει περίπτωση να μάθεις κολύμπι χωρίς να μπεις σε νερό.Κ αν μπεις αργά ή γρήγορα θα κολυμπήσεις;)

    νομίζω όμως πως ήδη επιστρέφεις....

    Originally posted by Lefθελω να σταματησω να καθομαι στον υπολογιστη και να πηγαινω βολτες με κοσμο στη φυση ! πριν λιγο εκλεισα κ το acc μου στο facebook γιατι ουτε 1 λεπτο δε θελω αλλο να ζω σε τεχνητους κοσμους..
    και εκτός αυτών που λες,η θέληση και ο πόθος για πραγματική ζωή που βγάζεις.Ισχυρό συναίσθημα ε?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    430
    ναι ειχα ενα ισχυρο συναισθημα Arsi και μαρεσε , θελω να συνεχισω, ζηλεψα που λες την 1ομαγια μια φιλη που πηγε για πικνικ με παρεα, κατι τοσο απλο που θα με γεμιζε οσο 500 ωρες στο pc..

    Alice μου αρεσε παρα πολυ η απαντηση σου! μου ταιριαζουν πολυ οσα εγραψες

    θενξ για τις απαντησεις

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    23
    LEF κατ αρχην σε οτι με αφορα δεν χρειαζεται ευχαριστω για την απαντηση. Βλεπεις λειτουργει both ways, ανταλλασοντας σκεψεις και αποψεις ο ενας ουσιαστικα προτεινει ή προτρεπει τον συνομιλητη του να κανει πραγματα που ο ιδιος δεν εχει τη δυναμη να κανει.. Η ζωη (οπως ελεγε η καλυτερη φιλη μου φιλη) ειναι εκει εξω εσυ γιατι περιμενεις εδω?
    Θελω να πιστευω οτι εισαι καπου εκει εξω και εχεις ηδη ξεκινησει το ταξιδι σου... Καλη διαδρομη

    ITS JUST A RIDE - JEM

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Lef,δεν είναι κακό που χρησιμοποίησες το μυαλό σου.Όσα έμαθες λοιπόν μέσα στα ταξίδια του σου έδωσαν κάποια εφόδια διανοητικά.Τώρα να στραφείς στο να γυρίσεις στο σώμα,να έρθεις σε επαφή με τις αισθήσεις σου που τις άφησες λίγο στην απέξω,να καλλιεργήσεις και τις ανθρώπινες επαφές που χρειάζεσαι για να έρθουν και τα πικνικ και οι έξοδοι και τα γλέντια φίλε.Άιντε,καιρός τους είναι.
    Σιγά σιγά,όλα φτιάχνουν με διάθεση και αισιοδοξία,ήδη φαίνεται η στροφή σου προς τη ζωή,θα μάθεις να παίρνεις όσα στερήθηκες και να γεύεσαι τις μέρες.
    :)
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    6
    θελω να σταματησω να καθομαι στον υπολογιστη και να πηγαινω βολτες με κοσμο στη φυση ! πριν λιγο εκλεισα κ το acc μου στο facebook γιατι ουτε 1 λεπτο δε θελω αλλο να ζω σε τεχνητους κοσμους.

    θα ενοιωθα καλυτερα για σενα, αν δεν τα διαβαζα αυτα σε φορουμ στο ιντερνετ...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    my room
    Posts
    573
    Η πολλή σκέψη είναι άμυνα του οργανισμού πιστεύω.. Σιγά σιγά με μικρά βήματα θα τα καταφέρεις! Απλά και το internet είναι μία μορφή κοινωνικοποίησης πιστεύω, όσο απρόσωπο και να είναι.. Και όταν λέω \"μικρά βήματα\" εννοώ να μην απογοητευτείς αν δε δεις αποτελέσματα γρήγορα και να μην πιέζεις τον εαυτό σου..
    Απλά αγωνίζομαι με τα χαρτιά που μου έχουν μοιραστεί....

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •