Τα αντικαταθλιπτικα σασ βοηθισανε να ισσοροπισετε?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863

    Τα αντικαταθλιπτικα σασ βοηθισανε να ισσοροπισετε?

    Τα αντικαταθλιπτικα σας βοηθισανε να ισσοροπησετε?
    καλητερα αντικαταθλιπτικα ή ηρεμιστικα?και γιατι.
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    394
    Βασικα ειναι αναλογως την περιπτωση το που χρειαζεται ηρεμιστικα και που αντικαταθλιπτικα.Αλλα ενα πλεονεκτημα των αντικαταθλιπτικων ειναι οτι δεν προκαλουν εξαρτηση οπως κανουν τα ηρεμιστικα.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Β.Ελλάδα
    Posts
    66
    Γεια σου Adzik!

    Θα μιλήσω από την έως τώρα πείρα μου.Τα ηρεμηστικά δρουν σαν τα παυσίπονα,δηλαδή πολύ γρήγορα και σε ανακουφίζουν αν έχεις π.χ. μια κρίση πανικού εκείνη την στιγμή.\'\'Απομακρύνουν\'\' το άγχος που προκαλεί την κρίση και έτσι απαλλάσσεσαι και από τα σωματικά συμπτώματα που σε ταλαιπωρούν.Δρουν δηλαδή \'\'πυροσβεστικά\'\'.Από την άλλη,τα αντικαταθλιπτικά δρουν μακροπρόθεσμα και σε βοηθούν να θεραπευτείς απ\'το άγχος μόνιμα ή τουλάχιστον για ένα μεγάλο χρονικό διαστημα.Υποχωρώντας σιγα-σιγά το άγχος, θ\'αλλάξει και ο τρόπος με τον οποίο μέχρι τώρα σκεφτόσουν,δεν θα κάνεις αρνητικές σκέψεις,θα γίνεις ξανά δραστήριος,θα \'\'γυρίσεις\'\' στις αγαπημένες σου δραστηριότητες,κτλ.Γι\'αυτό και τα αντικαταθληπτικά πρέπει να τα παίρνει κανείς για τουλάχιστον 6 μήνες.

    Εύχομαι ό,τι καλύτερο,
    Χρύσα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    327
    πρωτα βοηθας εσυ τον εαυτο σου και μετα σε βοηθανε τα φαρμακα.ανολογως την κατασταση σου.αμα μπορουσαμε να απαντησουμε στην ερωτηση σου θα ειμασταν ψυχιατροι!!!
    εδω που τα λεμε ετσι οπως παμε κοντευουμε να παρουμε και master!!!χε-χε

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Καλά οι ψυχίατροι δεν είναι υπερ - άνθρωποι....μερικά βιβλία διαβάσανε στην τελική....
    και αυτό μπορεί να το κάνει ο κάθε μέσος άνθρωπος... [να περιμένω κράξιμο από τον ψυχιατρικό κλάδο....?]

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    118
    Αντικαταθλιπτικά παίρνω αυτή την περίοδο αλλά επειδή μόλις ξεκίνησα, δεν μπορώ να πω για αποτελέσματα από τώρα. Πάντως αν όπως λέτε όλοι σας από εμπειρία βοηθάνε, τότε ναι, ισορροπείς. Ο γιατρός μου είπε πάντως ότι βοηθάνε στην περίπτωση κατάθλιψης.
    Και όντως τα ηρεμιστικά δρουν \"πυροσβεστικά\" όπως λέει η κοκκινοσκουφίτσα2 αλλά θεωρώ ότι έχει σημασία πόσο δραστικό είναι το φάρμακο και φυσικά όπως λένε και οι υπόλοιποι, είναι στον άνθρωπο..Εγώ παρόλο τα ηρεμιστικά που έπαιρνα σε καταστάσεις έκτακτης ανάγκης, πάλι αισθανόμουν αναταραχή μέσα μου.. ως ένα σημείο.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    139
    Τα αντικαταθλιπτικά έχουν να κάνουν με τη διάθεση. Τα ηρεμιστικά έχουν να κάνουν με το άγχος. Είναι δυο διαφορετικές κατηγορίες. Για να ηρεμήσω δε μου έδωσε ο γιατρός αντικαταθλιπτικό. ηρεμιστικό μου έδωσε!!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •