Τι εναλλακτικές υπάρχουν
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    430

    Τι εναλλακτικές υπάρχουν

    Εχω αηδιάσει με τα όσα συμβαίνουν γύρο μου και που τόσο καιρό δεν έδινα σημασία κακός μεν και χωρίς αλλά για να μην ξεφύγω απο το θέμα μου και για αυτό τον λόγο θα πρέπει να πληρώσω για να μάθω και που εκ τον πραγμάτων πρέπει να παραδεχτώ και να ζήσω απο εδω και πέρα και με την ευχή να παραδώσω κάτι καλύτερο στα παιδιά μου / μας
    Απο τον τρόπο που μας αντιμετωπίζουν ( στο εξωτερικό ) όταν ακούνε Έλληνας μέχρι το δηλητήριο που βγάζει ο ¨¨συνάδελφος ¨¨στη δουλειά υπό τον ορατό φόβο τον περικοπών θέσεων εργασίας απο τον ίδιο τον εργοδότη που από έλλειψη οράματος εφευρίσκει αφορμές για να δικαιολογήσει την αδυναμία του αυτή και πολλά άλλα με έχουν φέρει σε σημείο να φλερτάρω με την ιδέα πως ίσως υπάρχει καλύτερη ποιότητα ζωής έξω απο το υπάρχων σύστημα η τρόπο ζωής
    Δεν γνωρίζω για παράδειγμα το πως θα μπορούσα να ενταχθώ σε μία επαρχιακή κοινωνία ( κατά προτίμηση παραθαλάσσια η νησιωτική λόγο έλξης του υγρού στοιχείου ) χωρίς να αποκλείω και το αντίθετο φυσικά
    Στην φαντασία μου όλα μοιάζουν ιδανικά γιατί έτσι με βολεύει ίσως και δεν είναι άλλο απο το ότι θα είμαι καθημερινά με την οικογένειά μου χωρίς το άγχος τις κίνησης ( αφου είναι η δουλειά μου συνέχεια στον δρόμο ) τον απρόσωπων προσώπων με λίγα λόγια των λίγων αλλά ποιοτικών πραγμάτων και ανθρώπων
    Εχω ακούσει για ιστορίες ανθρώπων που φύγαν απο την πόλη και ζουν το όραμά τους δεν ξέρω κάτι περισσότερο για τις δυσκολίες που αντιμετώπισαν και ενδεχομένως να αντιμετωπίζουν
    Η για να περάσω στην υπάρχουσα κατάσταση και με δεδομένο πως χαρακτήρα δεν αλλάζουμε τις συνήθειες όμως μπορούμε και να στραφώ σε μια διαφορετική τακτική αντιμετώπισης τον νέων μετώπων που έχουμε να αντιμετωπίσουμε απο εδώ και πέρα προκειμένου να παραμείνουμε στο υπάρχων σύστημα

    Εύχομαι η κούρασή μου να μην πέρασε και στον λόγο μου και να σας την μετέφερα αλλά είμαι σίγουρος πως θα καταλάβατε τι εννοώ καθώς επείσεις και λόγο τις δουλειάς μου θα διαβάσω τις απόψεις σας με την πρώτη ευκαιρία

    Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τον χρόνο σας
    απο την βροχερή Ιταλία καλή συνέχεια

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Εχοντας ζησει τοσο σε μεγαλες τοσο σε μικρες κοινωνιες μπορω να πω οτι οι ανθρωποι σε δεχονται αναλογα με την συμπεριφορα σου προς αυτους..

    Δε μπορω να ακουω οτι οι μικρες κοινωνιες ειναι κλειστες και δεν δεχονται κοσμο, δηλαδη τι να πει καποιος που μενει Αθηνα δηλαδη σε μεγαλη κοινωνια και δε γνωριζει ποιος μενει στην διπλανη πολυκατοικια.



    Εσυ τι σταση θα επιλεξεις....και θα σε δεχτουν οπου και να πας....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    Δυστυχώς Φευγάτε είναι τα πράγματα έτσι όπως τα λες.Προχθές έφυγε ο ανηψιός μου για Σουηδία με σκοπό να βρεί δουλειά στον τομέα του και ελπίζοντας σε ένα καλύτερο μέλλον.Το παιδί μου σπουδάζει Αγγλία και σκέφτεται σοβαρά να εργαστεί εκεί μιας και στην Ελλάδα δεν υπάρχει φως.Ακόμη δεν έχουμε δεί τίποτε αλλά αρχίζει νέο κύμα μεταναστών...φεύγουν τα παιδιά τα διώχνει η χώρα τους ως συνήθως.Τι να πω στο δικό μου παιδί;να γυρίσει να κάνει τι;
    Το άλλο που είναι να τραβάς τα μαλλιά σου;Η συμπεριφορά προς τους Ελληνες είναι υποτιμιτική.Στο πανεπιστήμιο οι καθηγητές μιλούν τόσο άσχημα για μας και ρωτούν τα παιδιά τι θα κάνουν όταν επιστρέψουν με το χάλι που επικρατεί;
    Οσο για την επαρχία βλέπω και εγώ να ξαναγυρνά πίσω ο κόσμος.Αφού και οι μετανάστες αρχίζουν να τα μαζεύουν(το μόνο καλό της υπόθεσης) και μη χειρότερα να λέμε....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Originally posted by γιώτα2
    Δυστυχώς Φευγάτε είναι τα πράγματα έτσι όπως τα λες.Προχθές έφυγε ο ανηψιός μου για Σουηδία με σκοπό να βρεί δουλειά στον τομέα του και ελπίζοντας σε ένα καλύτερο μέλλον.Το παιδί μου σπουδάζει Αγγλία και σκέφτεται σοβαρά να εργαστεί εκεί μιας και στην Ελλάδα δεν υπάρχει φως.Ακόμη δεν έχουμε δεί τίποτε αλλά αρχίζει νέο κύμα μεταναστών...φεύγουν τα παιδιά τα διώχνει η χώρα τους ως συνήθως.Τι να πω στο δικό μου παιδί;να γυρίσει να κάνει τι;
    Το άλλο που είναι να τραβάς τα μαλλιά σου;Η συμπεριφορά προς τους Ελληνες είναι υποτιμιτική.Στο πανεπιστήμιο οι καθηγητές μιλούν τόσο άσχημα για μας και ρωτούν τα παιδιά τι θα κάνουν όταν επιστρέψουν με το χάλι που επικρατεί;
    Οσο για την επαρχία βλέπω και εγώ να ξαναγυρνά πίσω ο κόσμος.Αφού και οι μετανάστες αρχίζουν να τα μαζεύουν(το μόνο καλό της υπόθεσης) και μη χειρότερα να λέμε....

    Γιατί είναι καλό που \"τα μαζεύουν\" οι μετανάστες? Αφού συνεισφέρουν και αυτοί στην Ελληνική οικονομία. Μου φαίνεται πως μόλις συμπεριφέρθηκες σαν τους Σουηδούς/Άγγλους/Χ Ευρωπαίους που έχουν \"υποτιμιτική συμπεριφορά\" προς τους Έλληνες που τραβιούνται στις χώρες τους για ένα καλύτερο μέλλον :P

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    my room
    Posts
    573
    Παιδιά τι να λέμε, άσχημα τα πράγματα.. Σκέφτομαι πολύ σοβαρά όταν πάρω το πτυχίο μου να φύγω από την Ελλάδα. Όχι ότι και έξω θα γίνω κάτι αλλά τουλάχιστον θα ξέρω ότι δε θα χρειαστεί να λαδώσω τον τάδε για να πάρω μία θεσούλα και ότι όσο ανέβω - αν ανέβω - θα είναι όσο πραγματικά αξίζω. Η Ελλάδα τρώει τα παιδιά της, είναι γεγονός. Και στην επαρχία δεν είναι εύκολα τα πράγματα. Φτώχεια και εκεί, δύσκολες συνθήκες ζωής, ακόμα πιο λίγες ευκαιρίες. Και πιστεύω πως η επιστροφή αυτή στην επαρχία δε θα γίνει - τουλάχιστον σύντομα. Από το \'80 λέγεται αυτό μου λέει ο πατέρας μου και ακόμα να γίνει..
    Απλά αγωνίζομαι με τα χαρτιά που μου έχουν μοιραστεί....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    ποιος θα πρωτοφύγει! κι εγώ το σκέφτομαι.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    my room
    Posts
    573
    Ίσως εάν φύγει ένα μεγάλο κομμάτι του νέου πληθυσμού μπορεί να γίνει η αλλαγή στη χώρα μας. Να ξυπνήσουν δλδ οι \"μεγάλοι\" και να γίνουν κάποια θετικά βήματα.
    Απλά αγωνίζομαι με τα χαρτιά που μου έχουν μοιραστεί....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    Λάθος κατάλαβες Petran εδώ έκαναν περιουσίες οι αλλοδαποί και τα δικά μας παιδιά δεν είχαν δουλειές.Οπως ξέρεις έχουν μπεί τόσοι, όσους δεν μπορεί να απορροφήσει η Ελλάδα και απο ενα σημείο και μετά υπάρχει πρόβλημα.Στην γειτονική Ιταλία δεν συμβαίνει αυτή η ασυδοσία, εδώ ξέφυγε η κατάσταση και λίγος έλεγχος δεν θα έβλεπε...αναφέρω για τους αλλοδαπούς οι οποίοι δεν έχουν πια λόγο να καθίσουν στην Ελλάδα αφού χρήμα δεν κυκλοφορεί....και επειδή γνωρίζω πρόσωπα και καταστάσεις το λέω......

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    Originally posted by chr1986
    Ίσως εάν φύγει ένα μεγάλο κομμάτι του νέου πληθυσμού μπορεί να γίνει η αλλαγή στη χώρα μας. Να ξυπνήσουν δλδ οι \"μεγάλοι\" και να γίνουν κάποια θετικά βήματα.
    ΄




    αλλοίμονό μας..........

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    my room
    Posts
    573
    Απλά ξέρετε κάτι? Αυτό που θαυμάζω σε αυτούς τους ανθρώπους (αλλοδαπούς) είναι το ότι ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ. Στερούνται πραγματικά για αρκετά χρόνια και δουλεύουν όλοι μέσα στην οικογένεια. Τους παραδέχομαι γιατί με τον ιδρώτα τους κυριολεκτικά φτιάχνουν το επίπεδο ζωής τους, τίποτα δεν βρίσκουν έτοιμο. Και τις δουλειές που κάνουν με τα χρήματα που τις κάνουν δύσκολα θα δέχονταν να τις κάνουν οι Έλληνες, πχ να σκάψουν στο χωράφι ή να καθαρίζουν σπίτια.
    Απλά αγωνίζομαι με τα χαρτιά που μου έχουν μοιραστεί....

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    Ετσι είναι και εγώ έχω δώσει δουλειές σε αλλοδαπούς.Ένα παράδειγμα στο εξοχικό συμφωνήσαμε με αλλοδαπό να γίνει κάποια δουλειά η οποία λογικά χρειαζόταν 3 μέρες.Εφερε λιοπόν όλη την οικογένεια και σε 5 ώρες τελείωσαν και πήραν τα χρήματα που συμφωνήσαμε.Το απόγευμα πήγαν για δεύτερο μεροκάματο.Εχουν λοιπόν αγοράσει οικόπεδα έχουν χτίσει σπιταρόνες και έχουν ταλτοποιηθεί μια χαρά.Ναι εκεί φταίμε γιατί σνομπάραμε πολλές δουλειές όπως αναφέρεις......ας πάμε να πλύνουμε ξανά τα πιάτα των ξένων όπως γινόταν παλιά με τους Ελληνες μετανάστες στην Αμερική.Πέρα απο τις δικές μας ευθύνες υπάρχουν και οι αρχικλεφταράδες που επι σειρά ετών μας έπιναν το αιμα και αυτή τη στιγμή είμαστε σε αθλία κατάσταση.
    το πρόσφατο παράδειγμα: Νοσηλεύτηκα για 5 ημέρες στην ωρλ του Ιπποκρατείου νοσοκομείου.Είναι πανεπιστημιακή κλινική με πρέρυγες ανακαινισμένες λόγω των ολυμπιακών αγώνων.Πραγματικά καμμιά σχέση με το χάος και την βρώμα των κρατικών νοσοκομείων.Εμεινα απόλυτα ευχαριστημένη και απο τους εξαιρετικούς επιστήμονες και αρκετά απο το νοσηλευτικό προσωπικό.Το πρόβλημά τους αν είναι δυνατόν ποιό είναι;δεν υπήρχαν σεντόνια και ειδικά μαξιλαροθήκες.Εστρωναν λοιπόν τα σεντόνια οι νοσηλεύτριες και περίμενε ο εκάστοτε ασθενής μέχρι το μεσημέρι που θα ερχόταν το πλυντήριο απο Πάτρα ναι καλά διαβάζετε Πάτρα στέλνουν τον ιματισμό γιατί η Αθήνα δεν διαθέττει πλυντήρια βλέπετε.Αυτό συνέβαινε συνέχεια μέχρι που σκέφτηκα να πάω στον πρόεδρο του νοσοκομείου να τον ενισχύσω με 50 μαξιλαροθήκες....αυτά είναι σοβαρά πράγματα;είναι ποσά αστεία όμως το θέαμα γελοίο και μετά λέμε τι να περισσέψει και πως φτάσαμε ως εδώ; όταν δεν είχε η νοσοκόμα να αλλάξει μαξιλαροθήκη σε ασθενή που έπαθε αιμορραγία.

  12. #12
    Originally posted by chr1986
    Απλά ξέρετε κάτι? Αυτό που θαυμάζω σε αυτούς τους ανθρώπους (αλλοδαπούς) είναι το ότι ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ. Στερούνται πραγματικά για αρκετά χρόνια και δουλεύουν όλοι μέσα στην οικογένεια. Τους παραδέχομαι γιατί με τον ιδρώτα τους κυριολεκτικά φτιάχνουν το επίπεδο ζωής τους, τίποτα δεν βρίσκουν έτοιμο. Και τις δουλειές που κάνουν με τα χρήματα που τις κάνουν δύσκολα θα δέχονταν να τις κάνουν οι Έλληνες, πχ να σκάψουν στο χωράφι ή να καθαρίζουν σπίτια.

    συμφωνω απολυτα,οι ελληνες εχουμε την νοοτοπια αφεντικων λιγοι θα πηγαιναμε να κανουμε δουλειες δυσκολες και <<βρωμικες>> ολη μερα για ενα μικρο μεροκαματο καθως οι αλλοδαποι πληρωνονται και λιγοτερα
    Οτι βλεπουμε γυρω μας ειναι μονο για αυτη τη φορα.Μην προσπερνας τιποτα,κοιταξε τα χρωματα των λουλουδιων και χαμογελα

  13. #13
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by chr1986


    Να ξυπνήσουν δλδ οι \"μεγάλοι\"
    το προβλημα ειναι οτι κοιμουνται οι \"μικροι\" και οχι οτι πρεπει να ξυπνησουν καποιοι.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    Originally posted by claire
    ποιος θα πρωτοφύγει! κι εγώ το σκέφτομαι.
    χαχα και εγω σουηδικα μαθαινω ενα χρονο τωρα!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Σε λιγο και το e-psychology θα αρχισει να αδειαζει..


    .

    αγχ... Σουηδια.. δεν γνωριζω λεξη σουηδικη , αλλα μου εχει γινει τοση πλυση εγγεφαλου οτι εκει ειναι παραδεισος που μαλλον εκει θα αρχισω να ξανακοιταω παλι...

    Την θεωρια με τιτλο

    \"Το γρασιδι ειναι παντα πιο πρασινο στην αλλη μερια του φραχτη\" , την εχετε ακουστα?

    http://wiki.answers.com/Q/Why_does_the_grass_always_look_greener_on_the_othe r_side

    ,

    και επειδη ειμαι στις καλες μου θα κανω copy paste τα-του λινκ εδω να μην σας βαζω σε κοπο



    The Grass is Greener on the Other Side

    Grass looks greener on the other side, because it\'s the grass that you don\'t have. The saying points out precisely this aspect of some people\'s psychology: that they think that what they want is better than what they have and in many cases they could be wrong.The Grass is not always greener on the other side.

    Additional Opinions:


    The trouble is that wanting something implies that you don\'t have it. And most people value what they want more than what they have. The only way out is to keep wanting what you have, it means to not get bored of what you have, still using or enjoying what you have.

    It means that it doesn\'t matter which kind of skin tone or colour you are like grass.You know how its light green some times ,not always the colour is green it can be dark green or anything so the proper thing is to sayIt doesnt matter if your black or white like Michael Jackson it doesn\'t matter if your black or white

    This is true. If you are in a bad situation then you might walk away from it. You might find something else to do like hang out with your friends. Now if you ask me I would rather hang out with my friends than be in an uncomfortable or\"non fun\". you always want the grass to be ALOT brighter on the other side.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •