Τρελαίνομαι;;;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    66

    Τρελαίνομαι;;;

    Καλημέρα. Εχω ξαναγράψει στο φόρουμ σας και κατα καιρους το συμβουλεύομαι για τις καταστάσεις που περνάω. Συχνα είχα καταναγκασμους και έμμονες ιδέες που συχνά με την πάροδο του χρόνου και τη βοηθεια ψυχολογου κατάφερνα να ξεπεράσω. Ποτε δεν πήρα φάρμακα η οτιδήποτε άλλο.
    Είμαι σε μια φάση όπου περνάω τον περισσότερο χρόνο στο σπίτι με το πιτσιρίκι μου και αλλο ένα που απο βδομάδα σε βδομάδα ετοιμάζεται να έρθει στον κόσμο. Το γεγονος ότι είμαι τις περισσότερες ώρες τις ημέρας στο σπίτι με εκνευρίζει και μπορώ να πω πως κοντεύει να με οδηγήσει πάλι στα ίδια ψυχολογικά που τραβουσα κατα καιρους όμως κάθε μέρα ξυπνάω αισιοδοξη λέγοντας στον εαυτό μου πως κάθε σκέψη που πάει να με κυριεύσει είναι απλώς μια σαχλαμάρα του μυαλου μου σε μια δυσκολη περίοδο της ζωής μου. Και πραγματικά ειναι κάτι που βοηθάει πολύ αφου ξεχνάω κάθε φόβο. Ξέχασα να αναφέρω πως ο μεγαλυτερός μου φόβος είναι η σχιζοφρένεια. Ετσι λοιπόν αν κάτι μου συμβεί και δεν μου φαίνεται λογικό αμέσως νομίζω πως είμαι στα σκαριά της σχιζοφρένειας. Εχθές και σήμερα λοιπόν μου έτυχε κάτι που αμέσως με έκανε να πιστέψω πως για άλλη μια φορά τρελαίνομαι..Ανοιξα λοιπον το ψυγειο και βλέπω πως το κουτι με τα παγωτίνια ήταν αναποδογυρισμένο. Εκνευρισμένη που ο άντρας μου δεν ενδιαφέρεται για την τάξη το έφτιαξα σωστα. Μετά απο καμιά ώρα πάλι άνοιξα το ψυγείο να πάρω κάτι άλλο και το βλέπω πάλι έτσι..και ξανά εκνευρισμένη αναρωτήθηκα πως είναι δυνατον να μην τον εδνιαφέρει να βάλει τα πράγματα στη θέση τους!!Για να του κόψω τη συνήθεια λοιπόν τον ρώτησα αν πήρε παγωτίνι και μου απάντησε αρνητικά..εμεινα λίγο σκεπτική...αν δεν άνοιξε εκείνος το ψυγείο και εγώ υποτιθεται είχα τοποθετήσει σωστά του κουτί...τότε ποιος το έκανε;;; Σήμερα πάλι ανοιγω ένα ντουλάπι και βλέπω τον αποχυμωτή αναποδογυρισμένο..τον τοποθετώ σωστά και πάλι σκέφτηκα πως κάποιος ή το παιδί ή ο άντρας μου ήταν απρόσεκτος..Μετά απο λίγη ώρα το ξανα ανοιξα για να βάλω στη θέση του κάτι που είχα πιάσει και το βλέπω πάλι αναποδογυρισμένο...μα...πριν λίγο το είχα φτιάξει...δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει...δε θέλω να αγχωθώ χωρίς λόγο και να πιστέψω ότι τρελαίνομαι αλλά δεν μπορώ να δώσω μια λογική εξήγηση παρα μόνο ότι όντως δεν πήρα χαμπάρι πως το χάλασα εγώ..ή μάλλον αρχίζω και τα χάνω...δεν εξηγείται αλλιώς!!! Θα το θυμομουν και στις δύο περιπτώσεις ότι εγώ το χάλασα αφου εγώ η ίδια τα έφτιαξα και τα έβαλα στη θέση τους..τι γίνεται;;;

  2. #2
    Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    66
    Ειναι μικρουλης για να τα φτάσει...αμφιβολίες έχω αλλά τι να κάνω;;Θα τα ξαχάσω σαν περιστατικά...κι αν αρχίσω να τρελαίνομαι...ο θεός βοηθός....θα το καταλάβουν οι γυρω μου έτσι κι αλλιώς έτσι δεν είναι;;

  3. #3
    Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    36
    libpa den eisai giatros gia na milas gia sxizofreneia...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    964
    τιρογαριδακι οι ορμονες φταινε..
    cu on facebook;)

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    βαλε μια καμερα στο ψυγειο :)

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Ας πάρουμε την περίπτωση να αναποδογύρισες εσύ τον αποχυμωτή,μηχανικά και να μην το θυμόσουν κατόπιν.Από πότε ο αναποδογυρισμένος αποχυμωτής είναι σύμπτωμα εμφάνισης σχιζοφρένειας;λολ
    Έλα,μην ανησυχείς δίχως λόγο,ίσως είσαι πιεσμένη λόγω άγχους με το μεγάλωμα του παιδιού και την αναμονή του δεύτερου και η κλεισούρα δε σε βοηθάει και ιδιαίτερα//Δεν έχεις κάποιο άτομο να σε βοηθούσε λιγάκι στο φύλαγμα του παιδιού ένα απόγευμα και να το αφιερώσεις αποκλειστικά σε σένα;Δοκίμασε και κάτι τέτοιο αν υπάρχει η δυνατότητα.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    Ίσως ο αποχυμωτής να έχει σχιζοφρένεια.. εσυ πάντως δεν έχεις, απλα απο το άγχος σου σκάλωσε εκει το μυαλό σου, απλα προσπάθησε να μη δίνεις σημασία σε αυτα, κ εγώ πολλές φορές πάω στη κουζίνα για νερό π.χ κ δε θυμάμαι γιατί πήγα, όταν είσαι αγχωμένος με άλλα σοβαρά ζητήματα το μυαλό εστιάζει ολη τη προσοχή εκεί πιστεύω και τα απλα καθημερινά πράγματα απλα τα προσπερνάμε ή αμφιβάλλουμε για κάποια.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    66
    Καλησπέρα. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας..είχα καιρό να μπω γιατί ο χρόνος μου πλέον είναι πολύ λιγος..ευτυχώς λύθηκε το <<μυστηριο>> στη μια περίπτωση...ο άντρας μου παραδέχτηκε ότι είχε κάνει τη <<δουλειά>> με το κουτι παγωτάκια στο ψυγείο..ευτυχώς μου έφυγε ένα άγχος..Θέλω να σας ρωτήσω και κάτι άλλο αλλά μπορεί να σας φανεί επίσης γελοιο για μένα όμως είναι σοβαρό και με κάνει να αγχώνομαι...νιώθω ότι καμιά φορά παρακουω..και δεν καταλαβαίνω γιατί..αφου εκείνη την ώρα είμαι συγκεντρωμένη σε αυτό που μου λέει το άτομο γιατί να παρακουω; Αυτό μου συμβαίνει απο το καλοκαίρι...κάθε φορά προσπαθουσα να το βγάλω απο το μυαλό μου αλλά η κάθε νέα φορά με αχγώνει εξίσου το ίδιο...σήμερα πήγα στην αισθητικό..ήταν πολύ σχολαστική και της είπα ότι δεν χρειάζεται..δεν με πειράζει να ξεφυγει και καμία τριχουλα!!και μου απαντάει..<<Μετά όμως δε θα μπορείς να κατέβεις μονη σου τη σκάλα>> εμεινα λίγο γιατι λέω <<τι σχέση έχει αυτό που της είπα με αυτό που μου λέει;;;;>> την ρώτησα λοιπόν τι έννοει και μου λέει <<επειδή έχεις την κοιλιά δε θα μπορείς να φτάσεις μονη σου να τα κάνεις(εννοώντας τα πόδια μου) >> Εντάξει μπορεί τώρα σε σας απο τα λεγόμενα να φαινεται κάτι σαν σχήμα λόγου όμως αν το δεις εκείνη την ώρα δε μοιάζει καθολου!!Και επειδή μου έχει ξανατύχει, φοβάμαι και αγχώνομαι...λέω κάτι και κουβεντιάζω με κάποιον και ξαφνικά λέει κάτι και αναρωτιέμαι τι σχέση μπορεί να έχει μετα λεγόμενά μας...όχι δεν ειμαι χαζή ,ουτε αργόστροφη...για παράδειγμα...Συναντώ μια φίλη μου με ένα σκυλάκι..είχε κοσμο και μουσική γύρω μας αλλά όχι τόσο ωστε να μην μπορώ να συνεννοηθώ μαζί της...τη ρωτάω πως λένε το σκυλάκι της και την άκουσα να λέει <<Βαγγέλης>>...γέλασα εγώ με το αστείο όνομα μετά όμως μου λέει <<δεν το λένε Βαγγέλη...Λουσυ τη λένε...>> που το άκουσα εγώ το Βαγγέλης;;; Σίγουρα κάποιοι θα πείτε ότι απο τον κόσμο κάπου θα ακουστηκε και μου φάνηκε..όμως θυμάμαι πολύ καλά ότι δε συνέβη κάτι τέτοιο...ήμουβ σίγουρη ότι το είπε...βέβαια μετά είχα τις αμφιβολίες μου...αλλη μια φορά σε ένα πάρκο με νεροτσουλήθρες περνάω δίπλα απο ένα ζευγάρι ξένων και τους ακουω να λένε <<ΠΕΚ σεμινάρια..>> γυρισα πίσω να τους δω, με κοιτουσαν και ήμουν σίγουρη ότι το ακουσα αν και ήταν ξένοι!!!Εγώ τότε θα ξεκινουσα σε λιγο καιρό κάτι σεμινάρια του ΠΕΚ...φοβάμαι πολύ και κάτι τέτοιοα με κάνουν και χάνω τον κόσμο γύρω μου...τι μου συμβαίνει;; Ακουω όντως φωνές;Αρχίζω όντως να τα χάνω;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    οτι και να χεισ και ακουστικεσ παραισθησεισ να χεισ που δεν εχεισ αν συμβαινει μια φορα το μηνα το διμηνο η δε ξερω εγω ποτε και δεν επηρεαζεται η λειτουργηκοτητα σου μια χαρα εισαι ξεχασε το ολοι παρακουμε καμια φορα δεν ειναι τιποτα κι απο το πολυ αγχοσ γινεται

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    ΣΚΕΦΤΗΚΕς ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑΝΑΙ ΑΠΛΑ \'\'ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΑ\'\' ΤΗς ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ?? ΟΙ ΕΓΓΥΕς ΔΕΝ ΟΣΦΡΕΝΟΝΤΑΙ ΜΟΝΟ ΦΑΓΗΤΑ ΠΟΥ ΤΑ ΛΙΜΠΙΖΟΝΤΑΙ ,,,ΑΛΛΑ ΑΚΟΥΝΕ ΚΙΟΛΑς ΠΡΑΓΜΑΤΑ , ΒΛΕΠΟΥΝΕ ,,,ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΑΛΑΦΡΟ\'Ι\'ΣΚΙΟΤΕς ΔΗΛΑΔΗ.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •