Eμπειρια απο το effexor - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 13 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 16 to 30 of 190
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Το σεροξατ τρια χρονια και μου εφερνε μεγάλη δυσκοιλιότητα φοβερη εκτος αυτου στον υπνο μου ξυπνουσα και νομιζα πως πεταω δηλ.το χερι το ποδι εκανε αντανακλαστικες κινησεις και ειχα τρομοκρατηθει επινα δυο των 20 μιλ.την μερα! Εφεξορ εγω δεν πηρα παραπανω ενω μου το εδινε ο γιατρος, λαθος μου
    Το σεροξάτ τα έκανε αυτά;
    Περίεργο...
    Δεν φημίζεται για δυσκοιλιότητα. Την φήμη αυτή την έχει το εφφεξόρ.
    Βέβαια κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά σε κάθε ουσία...

    Εγώ παίρνω εδώ και 7 μέρες (είχα ξαναπάρει παλιά αλλά δεν άντεχα την υπνηλία) αυτή την φορά 15μγ μόνο γιατί ταυτόχρονα παίρνω και 10μγ σίπραλεξ... Απλά ήθελα κάτι πιο κατάλληλο για άγχος-κοινωνική φοβία κτλ..

    Άντε να δούμε.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Τελικα , ποσο διαφορετικα δρα στον καθενα το καθε αντ/κο , εμενα το εφεξορ ,μου φερνει απιστευτη δυσκοιλιοτητα , καλο φαρμακο το θεωρω, το σεροξατ , δενμου φερνει καθολου δυσκοιλιοτητα, αλλα κοιμαμαι ασταματητα αν ξεπερασω τα 15mg , και τα δυο ομως , εχυν ισχυρες αντιχολενεργικες ιδιοτητες , οπως κι το cymbalta , εξ ου και η δυσκοιλιοτης ..............αυτα τα δυο , τα θεωρω τα καλυτερα ssri και ssnri , παντα για μενα, τα συνδυαζω συνηθως , πρωι εφεξορ , βραδυ σεροξατ , δικη μου συνταγη / κοκτεηλ , παντα μικρες δοσεις .... η λιμπιντο ,με τα αντ/κα , σε χαμηλοτατα επιπεδα , τοχουν ολα ταντικατθλ. αυτο , της νεας γενιας .........................., το σεροξατ , θεωρειται το πιο εξαρτησιογονο ......εχει φαει μηνυσεις η εταιρεια για το θεμα αυτο .....

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Μην κανεις δικη σου συνταγη μου ακουγεται επικινδυνο χωρις γιατρο ειναι δυνατον φυσικα και γω τα ζαναξ τα χω για καθε νοσο αλλα δεν ειναι ετσι!

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Μην κανεις δικη σου συνταγη μου ακουγεται επικινδυνο χωρις γιατρο ειναι δυνατον φυσικα και γω τα ζαναξ τα χω για καθε νοσο αλλα δεν ειναι ετσι!

    Ετσι μας εχουν μαθει να πιστευουμε , μετα απο καποια χρονια , μαθαινεις κι ο ιδιος να χειριζεσαι τα φαρμακα , δεν ειναι χειρουργικη , ειναι πολυ απλα τα πραματα , αλλα δεν συμφερει τους γιατρους , να ξερει ο ασθενης φαρμακολογια .......πουυ ειναι απλουσυτατη .........................παραδιδω και ιδιαιτερα μαθηματα ......

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Άλλωστε και οι ψυχίατροι το μόνο που ξέρουν για κάθε φάρμακο είναι αυτό που τους λένε οι ιατρικοί επισκέπτες...
    Πολλοί ψυχίατροι δεν εχουν διαβάσει ούτε καν το φυλλάδιο που έχει το φάρμακο μέσα αλλά αρκούνται σε ότι τους είπε και έδειξε ο ιατρικός επισκέπτης...

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    Quote Originally Posted by panagiwtis23 View Post
    Άλλωστε και οι ψυχίατροι το μόνο που ξέρουν για κάθε φάρμακο είναι αυτό που τους λένε οι ιατρικοί επισκέπτες...
    Πολλοί ψυχίατροι δεν εχουν διαβάσει ούτε καν το φυλλάδιο που έχει το φάρμακο μέσα αλλά αρκούνται σε ότι τους είπε και έδειξε ο ιατρικός επισκέπτης...
    αυτό ξαναπέστο...

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Ετσι μας εχουν μαθει να πιστευουμε , μετα απο καποια χρονια , μαθαινεις κι ο ιδιος να χειριζεσαι τα φαρμακα , δεν ειναι χειρουργικη , ειναι πολυ απλα τα πραματα , αλλα δεν συμφερει τους γιατρους , να ξερει ο ασθενης φαρμακολογια .......πουυ ειναι απλουσυτατη .........................παραδιδω και ιδιαιτερα μαθηματα ......
    Δηλ.ρε παιδια σωζεται η κατασταση χωρις χαπακια;

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Δηλ.ρε παιδια σωζεται η κατασταση χωρις χαπακια;
    ναι σώζεται αρκεί να υπάρχει πραγματική πρόνοια για τα ζητήματα της ψυχικής υγείας. Όσο δεν υπάρχει δυστυχως θα καταφεύγουμε στα φάρμακα

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by black_adder View Post
    ναι σώζεται αρκεί να υπάρχει πραγματική πρόνοια για τα ζητήματα της ψυχικής υγείας. Όσο δεν υπάρχει δυστυχως θα καταφεύγουμε στα φάρμακα
    Συμφωνω απολυτα ....αμα αρχιζα τωρα την θεραπεια μου , δεν θα ακουμπαγα αντικαταθλιπτικο .........μονο ζημιες κανουν .....

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    παιδια εγω το αυξανω απο αυριο δηλ και το απόγευμα ενα 75, φοβαμαι πολυ του ειπα του γιατρου να αρχισω με 37, 5 για 7 μερες, ζημια ε; αν τα κοψεις και δη απότομα, χανεις αισθησεις την τριτη μερα ειδικα , τρόμος δηλ.και τωρα φοβαμαι τι λετε;

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    758
    Παιδιά, έχει κανείς άποψη για το sertraline;

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Σε καποιους πιανει , σε καποιους οχι .......σε μενα 0 αποτελεσμα , το κοινο ζολοφτ ειναι .....

  13. #28
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Ετσι μας εχουν μαθει να πιστευουμε , μετα απο καποια χρονια , μαθαινεις κι ο ιδιος να χειριζεσαι τα φαρμακα , δεν ειναι χειρουργικη , ειναι πολυ απλα τα πραματα , αλλα δεν συμφερει τους γιατρους , να ξερει ο ασθενης φαρμακολογια .......πουυ ειναι απλουσυτατη .........................παραδιδω και ιδιαιτερα μαθηματα ......
    Φαρμακολογία ξέρεις αν διαβάζεις βιβλία φαρμακολογίας ... εσύ ξέρεις πως μεταβολίζεται κάθε χάπι και με τι ουσίες μπορεί να αλληλεπιδράσει? η τα παίρνεις και εντάξει αφού δεν τα τίναξες λες οκ είναι που ξέρω φαρμακολογία? :p.....εδω οι γιατροί δεν ξέρουν φαρμακολογία, καθόλου απλούστατη.... μπορεί να ξέρεις παραπάνω πράγματα από ένα ψυχίατρο δηλαδή, αλλά μην υποτιμάμε και την επιστήμη ότι είναι απλούστατη και την ξέρουμε και πάμε να δοκιμάσουμε ότι βρούμε.....

    ξέρω δεν γουστάρεις γνώμες.........δεν πειράζει :p
    Last edited by cdeleted29517; 16-12-2016 at 03:48.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Το καθε φαρμακο επιδρα διαφορετικα στον καθε οργανισμο γι αυτο σου λεει ο γιατρος να τον παρεις τηλ.με την καθε αλλαγη

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    παιδια οσον αφορα το εφεξορ..το παιρνω 4 μερες κ δεν εχω παει τουαλετα κ πηργα κ πηρα φακελακια φυτικων ινων για την δυσκοιλιοτητα..σωζεται η φαση με αυτα?? δλδ αν παρω φακελακια για δυσκοιλιοτητα..θα παω τουαλετα..?η θα μεινω χωρις τουαλετα για κανα μηνα??

Page 2 of 13 FirstFirst 123412 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •