Eμπειρια απο το effexor - Page 9
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 9 of 13 FirstFirst ... 7891011 ... LastLast
Results 121 to 135 of 190
  1. #121
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    6
    Η σιωπή σου με τρομοκρατεί....������������������. Μάλλον δεν ξεκίνησα καλα. Λοιπόν anxious σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σου και έχω να σου παρατηρήσω οτι είσαι αυτή που γράφεις και συμβουλεύεις πιο πολύ στο συγκεκριμένο θέμα. Επίσης επειδή δεν θελω να μπω στο στοχατρο της ριπης νεύρων που την λες σε όλους τον τελευταίο καιρό( το διάβασα λίγο πριν), το πρεζακι το βάζω σε εισαγωγικά!������������������ Και λέω οτι έπαιρνα και εγω φάρμακο γιατί ένιωθα κάπως ετςι και ντρεπόμουν για μένα! Συγγνώμη αν έθιξα η θίγω κάποιον, αλλά απάντησα ειλικρινά στην ερώτηση που μου έκανες.

  2. #122
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    6
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    αυτο ακριβως θα σου πω.. οπως επισης οτι το εφεξορ δεν ειναι πρεζα.. εμενα τουλαχιστον δεν με κανει να χανομαι, να βαραω νταγκλες, να κοιμαμαι ή να νιωθω φτιαγμενη...
    με κανει κ νιωθω νορμαλ..
    αν παθαινες καποια αρρωστια αλλη? τι θα εκανες?δεν θα επαιρνες το χαπακι σου..
    απο τις πεποιθησεις μας αρρωσταινουμε...
    κατσε κ χτυπησου κ μη παρεις χαπακι..τι να σου πω..
    Έχεις δίκιο ρε συ. Αλλά γιατί κολώνω ρε γαμωτη. Και εν τω μεταξύ οταν τα πήρα πρώτη φορά (2 μήνες μετά την εμφάνιση της ΓΑΔ) έλεγα τι βλάκας που ήμουν που δεν τα έπαιρνα πιο πριν! Ειναι μυστήριο το θέμα. Δεν έχει λογική! Ο μεγαλύτερος εχθρός της θεραπείας της ΓΑΔ ειναι το ίδιο το άγχος! Μάλλον ξέρεις, ρομαντικά, ειναι πιο ωραίο να λες στον εαυτό σου οτι ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ. Αλλά οταν δεν μπορείς;; Πάντος σε ευχαριστώ που υπάρχει κάποιος που λέει, ξεκόλλα-είμαστε πολλοί!

  3. #123
    MikeStam 3
    Guest
    τι λες ρε φιλε εισαι τρελος εγω πασχω απο ΓΑΔ και απο κοινωνικη φοβια ο γιατρος μου ξεκινησε 37,5 και μετα απο μια βδομαδα 75 που θεωρειται η συνιστωμενη δοση για ολες τις καταστασεις τι δν θεωρειται καν πληρη δοση δν σε καταλαβαινω καθολου

  4. #124
    MikeStam 3
    Guest
    τι λες ρε φιλε εισαι τρελος εγω πασχω απο ΓΑΔ και απο κοινωνικη φοβια ο γιατρος μου ξεκινησε 37,5 και μετα απο μια βδομαδα 75 που θεωρειται η συνιστωμενη δοση για ολες τις καταστασεις τι δν θεωρειται καν πληρη δοση δν σε καταλαβαινω καθολου

  5. #125
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    τι λες καλε? σε ποιον την λεω..? σε σενα παντως δεν την λεω...οταν την λεω εχω κ γω τον λογο μου, δεν ειναι απο νευρα ουτε καν, αλλα δεν την λεω..απλα συζηταω..μερικες φορες ο γραπτως λογος ακουγεται καπως επιθετικος ενω στην ουσια δεν ειναι καν, απλα υποστηριζω με σθενος οσα γραφω μερικες φορες!χχαχααχ!
    τωρα για το εφεξορ, οκ.. καταλαβαινω οτι θες να προσπαθεις μονος σου κλπ. αλλα δεν ξερω..τι να σου πω, ο καθενας οπως νιωθει, εγω προσωπικα βαρεθηκα να παλευω με το θηριο κ ξεκινησα κ αυτην τη στιγμη νιωθω μια χαρα, οποτε αυτο μου αρκει... δεν νιωθω αχρηστη η λιγοτερο δυνατη γενικα επειδη παιρνω αυτο το χαπι.
    παιρνω πολυ μικρη δοση των 75 κ οκ...
    τωρα εννοειται πως δεν θα προσπαθησω να πεισω οποιονδηποτε να ξεκινησει θεραπεια, ο καθε ανθρωπος κανει τις επιλογες του κ σεβομαι την καθε επιλογη.
    Το μονο κακο του για μενα , του εφεξορ, ειναι οτι κανει τρομερη δυσκοιλιοτητα, σε εμενα τουλαχιστον, παω τουαλετα μονο με βοηθηματα πλεον..... αυτο ειναι κατι το οποιο με εχει χαλασει αρκετα..αλλα ειλικρινα το προτιμω απο το να τρεμω, να κλαιω, να κλεινομαι σπιτι μου κ να φοβαμαι να ζησω.... αυτα..

  6. #126
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    Earth
    Posts
    763
    Quote Originally Posted by DogTare View Post
    Θα μου πεις: Τότε φίλε κάτσε και υπέφερε και θα έχεις δίκιο! Αλλά αφού το είχα ξεπεράσει. Παλι τα ίδια, παλι;
    Χωρις παρεξηγηση φιλε μου εγω αυτο θα σου πω!κατσε να υποφερεις κ να παλεψεις μονος σου!!το χω κανει κ εγω 7 χρονια παλευα μονη μου μεχρι που δεν πηγαινε αλλο!!που να επαιρνες κ αντιψυχωτικο οπως εγω,εκει θα ησουν του θανατα!να μου ελεγες για τα αντιψυχωτικα ναι να συμφωνησω μαζι σου!!τελος οσο αφορα τους φοβους σου για τα φαρμακα να δεις το αγχος τι αρρωστιες μπορει να φερει!!φιλικα ενα πρεζακι!
    No matter how you feel..Get up..Dress up..Show up and..NEVER GIVE UP!!

  7. #127
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Quote Originally Posted by pink floyd View Post
    Χωρις παρεξηγηση φιλε μου εγω αυτο θα σου πω!κατσε να υποφερεις κ να παλεψεις μονος σου!!το χω κανει κ εγω 7 χρονια παλευα μονη μου μεχρι που δεν πηγαινε αλλο!!που να επαιρνες κ αντιψυχωτικο οπως εγω,εκει θα ησουν του θανατα!να μου ελεγες για τα αντιψυχωτικα ναι να συμφωνησω μαζι σου!!τελος οσο αφορα τους φοβους σου για τα φαρμακα να δεις το αγχος τι αρρωστιες μπορει να φερει!!φιλικα ενα πρεζακι!
    χαχα! εκλασα στο γελιο!!!! χααχαχ!

  8. #128
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    6
    Ρε guys μη βαράτε... Έχετε δίκιο!! Σε όλα!! Ανακαλώ... Και έχω πάρει και αντιψυχωσικα για κάνα μήνα!! Βαρύ..... Απλά μου την έχει δώσει πολύ που ήμουν μια χαρά εδω και 1 χρόνο και τώρα παλι τα ίδια. Παλι το ίδιο άγχος, παλι ο ίδιος φόβος οτι ειναι άρρωστος, παλι η ίδια μαλάκια να σου προκαλεί άγχος ακόμα και το να πας σούπερ μάρκετ.... Ειναι ρε φίλε άσχημο. Και από πόνους; Να φαν και οι κότες! Και να μην ξέρεις τι ειναι ψυχοσωματικό και τι όχι! Σου λέω ειναι βαρύ! Προχθές ο γιατρός δεν με έβαλε στα Effexor. Είμαι ακόμα με 10mg tranxene τη μέρα.Ειδωμεν!

  9. #129
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    20
    Από τις 16 Ιανουαρίου εφεξορ 150 και από τις 16 Φεβρουαρίου ΚΑΙ σιπραλεξ 10 συν 2Χ0,25 ζαναξ για καταθλιψη και ΓΑΔ. Καλύτερα μεν αλλά όχι καλά. Ψιλοπανικοί 3-4 φορές το μήνα, και το κοκτέιλ στενοχώρια-φόβος-ανησυχία-νευρικότητα σε ύφεση μεν, παρόν δε. Τι κάνουμε τώρα;

  10. #130
    Junior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1
    Γειά σας παιδιά,

    έχω διαβάσει όλα τα μηνύματά σας και σας θαυμάζω για τον αγώνα που κάνετε...

    Χρειάζομαι τα φώτα σας! Ξεκίνησα σήμερα κι εγώ με Norafexine- είναι το γενόσημο του Effexor. Πήρα στις 8:30 το πρωί 35,5mg Venlafaxine. Άκολούθησα τις οδηγίες του νευρολόγου, που μου είπε να ανοίξω το χαπάκι και να πάρω μόνο το μισό (ολόκληρο είναι 75mg).

    Πέρασα μια εφιαλτική μέρα! Ζαλάδες, ιδρώτας, πονοκέφαλος δεν μπορούσα να πάρω τα πόδια μου.... μετά από 3 panadol επιτέλους είμαι καλύτερα τώρα. Θελω να σας ρωτήσω αν είχατε παρόμοια εμπειρία και πόσο κράτησε. Από ότι κατάλαβα, κάποιοι είχατε ακριβώς το αντίθετο αποτέλεσμα, δλδ υπερδιέγερση. Επίσης, υπάρχει κάποιος που να παίρνει το Effexor το βράδυ αντί για το πρωί;

    Έχω 2 μικρά παιδάκια που με χρειάζονται συνεχώς και δουλεύω κανονικά. Το ίδιο και ο άντρας μου. Άλλη βοήθεια δεν έχω με τα παιδιά (κάπως έτσι έφτασα και στο σημείο που είμαι τώρα). Αυτό σημαίνει ότι δεν έχω την πολυτέλεια να την αράξω στον καναπέ μέχρι να συνέλθω :( Τη Δευτέρα το πρωί πρέπει όπως πάντα να ξυπνήσω στις 6, να ετοιμάσω τα παιδιά και να τα πάω στο σχολείο... αλλά στην κατάσταση που είμαι, είμαι επικίνδυνη... δε θα έπρεπε να οδηγώ, πόσο μάλλον με 2 μικρά παιδιά μέσα... Με τρομοκρατεί η ιδέα της Δευτέρας, σκέφτομαι να μην πάρω άλλο χάπι...

    help!

  11. #131
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Eχω παρει εφεξορ σε διαφορες δοσεις και ωρες της ημερας , μεχρι και 150 mg , προφανως το παιρνεις για κτθλψη , τις δυο πρωτες εβδομαδες , μπορει να εχεις τςετοιου ειδους παρενεργειες , μπορει και οχι , εσυ τις εχεις , συνεχισε με το μισο ( 37.5 ) οπως ειπε ο γιατρος σου , και θα περασουν οι παρενεργειες , καλο φαρμακο ειναι . μην το σταματας ..........προσωρινες ειναι οι παρενεργειες .....

  12. #132
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566
    Καλησπερα...κι εγω για μειζον καταθλιψη το πηρα...κ λογω τ αγχους π μου φερνει πακετο..1 χρονο τ πηρα..
    ειμαι σ φαση τωρα που το ελαττωνω...
    Οπως και Στην αρχη ετσι κ τωρα εχω ιδιες παρενεργειες εφιαλτες κ ζαλαδες στο ακυρο..
    ξερω οτι ειναι προσωρινα
    και ελπιζω αυτη τη φορα να τα κοψω μια γ παντα τα γ.......α!! :p
    Καλο φαρμακο γενικα σε μενα παντως

  13. #133
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Nicosia, Cyprus
    Posts
    3
    Quote Originally Posted by IASWN View Post
    Εffexor, γνωστο αντικαταθληπτικο της κατηγοριας των SNRI.
    Με διαγνωση ΓΑΔ και μικρου βαθμου καταθλιψη, ξεκινησα την θεραπεια μου με το συγκεκριμενο φαρμακο, πριν τα περασμενα Χριστουγεννα. Ειχα ξεκινησει με αλλο αντικαταθληπτικο, το ENTACKT που ειναι SSRI.
    Λογω του οτι το συγκεκριμμενο φαρμακο, δεν ειχε τα προσδοκουμενα αποτελεσματα, ο γιατρος μου με "γυρισε" στο effexor. Ετσι αρχισα με 75mg ημερησιως, για καμμια 10ρια ημερες. Μετα αυξηθηκε η δοση στα 112,5mg. Δηλαδη, η αυξηση ηταν καθε φορα ατα 37,5 mg. Ποτε κανενα προβλημα δεν ειχα. Δηλαδη η αυξηση ηταν χωρις προβληατα. Εφτασα ετσι στα 300mg ημερησιως, για ενα διαστημα περιπου 3 μηνων. Το αποτελεσμα ηταν οντως το αναμενομενο, με μειωση κατα πολυ των ΓΑΔ, και φυσικα της καταθλιψης, η οποια σημερα δεν υφισταται..
    Ξεκινησα λοιπον μειωση της δοσης με τον ιδιο τροπο. Δηλαδη καθε 10 ημερες μειωση κατα 37.5 mg (ειναι η χαμηλωτερη δοση που υπαρχει σε μορφη καψουλας). Δεν ειχα κανενα απολυτως προβλημα. Σημερα ειμαι στα 150 mg. Μια μικρη παρατηρηση ειναι οτι οταν εφτασα στα 150, για μια-δυο μερες, ειχα μια υπνηλια και μερικα "ζαπς" στο κεφαλι, αλλα ελαχιστα. Μετα απο δυο μερες, αυτα εξαφανισθηκαν. Θα παραμεινω στα 150 για κανενα εξαμηνο, οποτε δεν θα πρεπει να τρομαζει κανεις, απο την αυξηση η ελλατωση της δοσης του συγκεκριμμενου φαρμακου, εφ'οσον γινεται σταδιακα, και παντα με μικρες δοσεις.
    Δεν είχατε προβλήματα στύσης μετά τα 150 mgr effexor?

  14. #134
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Nicosia, Cyprus
    Posts
    3
    Δεν είχατε προβλήματα στύσης μετά τα 150 mgr effexor?

  15. #135
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    5
    Quote Originally Posted by DogTare View Post
    Η σιωπή σου με τρομοκρατεί....�������� ����������. Μάλλον δεν ξεκίνησα καλα. Λοιπόν anxious σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σου και έχω να σου παρατηρήσω οτι είσαι αυτή που γράφεις και συμβουλεύεις πιο πολύ στο συγκεκριμένο θέμα. Επίσης επειδή δεν θελω να μπω στο στοχατρο της ριπης νεύρων που την λες σε όλους τον τελευταίο καιρό( το διάβασα λίγο πριν), το πρεζακι το βάζω σε εισαγωγικά!���������� ��������� Και λέω οτι έπαιρνα και εγω φάρμακο γιατί ένιωθα κάπως ετςι και ντρεπόμουν για μένα! Συγγνώμη αν έθιξα η θίγω κάποιον, αλλά απάντησα ειλικρινά στην ερώτηση που μου έκανες.

    Πραγματικά ελπίζω να έχεις γίνει καλά, και να τα έχεις καταφέρει.....
    αλλά με αντιψυχωτικά και αντικαταθληπτικά και με πρέζα ακόμη για 1 μήνα δεν γίνεσαι πρεζάκι αλλιώς εγώ έπρεπε να είμαι στην ομόνοια ή στον άλλο κόσμο και πρέζα δεν παίρνω. Μόνο το εφεξορ των 300 μγ που πίνω το παίρνω για τουλάχιστον 5 χρόνια συν μια χούφτα χάπια ακόμα!
    Last edited by gina_psicho; 21-10-2017 at 22:56.

Page 9 of 13 FirstFirst ... 7891011 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •