Eμπειρια απο το effexor - Page 12
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 12 of 13 FirstFirst ... 210111213 LastLast
Results 166 to 180 of 190
  1. #166
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,097
    Μήπως δεν τρως σωστά; Μπορεί να οφείλεται σε έλλειψη b12. Είναι συνήθης στους vegan.

  2. #167
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    8
    Όχι τα έκοψα μαχαίρι γιατί δεν μου το επέτρεψε ο γυναικολόγος. Έκλαιγα κάθε μέρα και ένιωθα ότι τίποτα δεν έχει νόημα αλλά μετά από κάποιο διάστημα, υποχώρησαν οι παρενέργειες και απόλαυσα την εγκυμοσύνη μου!

  3. #168
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Posts
    21
    Πήγα σε έναν γιατρό και μου είπε για το effexor. (Τώρα παίρνω amitriptyline).

    Αλλά με αυτά που διαβάζω φοβάμαι να το αρχίσω...

    Όχι πολύ δύσκολα να το κόψεις .. Όχι παρενέργειες κτλ...

    Δεν ξέρω τι να κάνω.

    Οι άλλες λύσεις είναι SSRI αλλά θέλει να δοκιμάσει αυτό πρώτα γιατί είναι πολύ καλό μου είπε.

    Τον είπα για το valdoxan και είπε πρέπει να το συζητήσουμε...

  4. #169
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,097
    Το valdoxan πώς και το πρότεινες; Δεν το συνταγογραφουν πολλοί ψυχίατροι πρέπει να είμαι απ'τους λιγους που το έχουν πάρει. Το εφεξορ δεν το έχω πάρει, έχω ακούσει όμως ότι μένει λίγες ώρες στον οργανισμό για αυτό και θεωρείται δύσκολο στη διακοπή.

  5. #170
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Posts
    21
    Επειδή διάβασα ότι είναι από το πιο ελαφρύ όσον αφορά τα side effects και κόβεται εύκολα.

    Επίσης κάνει για τον ύπνο και κατάθλιψη. Δηλαδή θεωρητικά για εμένα.

    Απορώ γιατί οι γιατροί δεν πάνε από τα πιο "ελαφριά" να το πω και μετά αν δεν κάνει να σε αλλάξουν.

    Κατευθείαν στα δυνατά ....

  6. #171
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,097
    Ισχύει για το valdoxan, ότι κόβεται εύκολα, εγώ χωρίς να το ξέρω, με άγνοια κινδύνου δηλαδή, το είχα κόψει μαχαίρι και δεν είχα καμία παρενέργεια. Επίσης δεν είχα καμία παρενέργεια, όσο το έπαιρνα. Και τον ύπνο μου τον είχε φτιάξει και τη διάθεση. Όμως έχει το κακό ότι χρειάζεται εξετάσεις πριν το πάρεις και μετά γιατί θεωρείται ότι επιβαρύνει το συκώτι.

  7. #172
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2023
    Posts
    2
    Καλησπέρα! Παίρνω το effexor από τον Νοέμβριο του 2022. Σαν παρενέργεια έχω απώλεια γεύσεις και μεγάλη υποχώρηση των ούλων. Το έχει πάθει κάνεις αυτό;

  8. #173
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2023
    Posts
    3
    Πάλευα με την ΓΑΔ και κρίσεις πανικού από την εφηβεία. Δοκίμασα τα πάντα, ψυχοθεραπεία που με βοήθησε να κατανοήσω γιατί είμαι έτσι, ομοιοπαθητική βότανα, μασάζ κλπ κλπ. Στα 43 αποφάσισα να πάρω χάπια πλέον γιατί δεν άντεχα όλο αυτό το βάσανο που μόνο κάποιος που το περνάει μπορεί να καταλάβει. Πήγα ψυχίατρο και μου έγραψε Efexor για αρχή 37,50 και μετά 75mg. Παράλληλα και Stedon των 5mg για να ηρεμήσω. Επίσης Πρώτη φορά πήρα και αγχολυτικά. Η θεραπεία έκανε ενιάμηνο κύκλο και σταδιακή μείωση πάλι με 37,50.
    Πήγα καλά, το άγχος μειώθηκε κατακόρυφα, ένιωθα γενικά καλύτερα, κρίση πανικού δεν ξανά-έπαθα και μπορεί να περνούσαν και βδομάδες χωρίς να χρειαστεί να πάρω Stedon. Έγινα πολύ πιο ευαίσθητος και κοινωνικός και γενικά δούλεψε το πράγμα χωρίς να πάω στα 150mg.
    Από παρενέργειες είχα δυσκολία στην εκσπερμάτωση κάτι που βελτιώθηκε σε μερικούς μήνες αφού προσαρμόστηκε ο οργανισμός, όπως μου είπε και η ψυχίατρος. Έβαλλα και κιλά.
    Όταν το κόψαμε η ψυχίατρος μου είπε ξεκάθαρα πως το 70% υποτροπιάζουν στον έναν χρόνο αλλά αξίζει να δοκιμάσουμε. Εγώ υποτροπίασα στους τρεις μήνες!! Χωρίς Stedon η μέρα δεν έβγαινε και επανήλθαν οι κρίσεις πανικού.
    Έτσι ξανάρχισα την θεραπεία και όπως κατάλαβα αυτό θα τραβήξει εσαεί.
    Αυτά και από μένα. Και γενικά δεν ξέρω αν κατάφερε ποτέ κανένας να απαλλαγεί οριστικά απ' αυτό το μαρτύριο χωρίς φάρμακα.

  9. #174
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,859
    η μανα μου περνει αυτα και βοηθάνε αρκετα αν ομως τα κόβεις γυρίζεις πισω στην αρχη . αυτα αν τα περνεις σωστα σε βοηθάν οταν τα κόβεις χαλαει η ισοροπια κι γυρνα το πρόβλημα .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  10. #175
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,401
    Quote Originally Posted by asperger39 View Post
    η μανα μου περνει αυτα και βοηθάνε αρκετα αν ομως τα κόβεις γυρίζεις πισω στην αρχη . αυτα αν τα περνεις σωστα σε βοηθάν οταν τα κόβεις χαλαει η ισοροπια κι γυρνα το πρόβλημα .
    τα σταματας μονο οταν εχεις κανει δουλεια με την ψυχοθεραπεια ...τα χαπια καλυπτουν τα συπτωματα ωστε να μαθεις να τα διαχειριζεσαι ..
    οταν τα κοβεις και ξανα εμφανιζονται υποτιθετε οτι με την ψυχοθεραπεια εχεις δουλεψει την εστια και μπορεις και την διαχειριζεσαι ..

    χαπια χωρις συμβουλευτικη ειναι μιση θεραπεια δυστηχως ας μην γελιομαστε
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  11. #176
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2023
    Posts
    3
    Εγώ από την εμπειρία μου κατάλαβα πως σε μερικούς ανθρώπους απλά κάτι δεν πάει καλά με τα ηλεκτρολογικά στο κεφάλι. Όση ψυχοθεραπεία και να 'κανα με βοήθησε να κατανοήσω το πρόβλημα και να καταλάβω τις ρίζες του. Να το γιατρέψει όχι.
    Και διαφωνώ, τα αντικαταθλιπτικά γιατρεύουν το πρόβλημα. Τα αγχολυτικά είναι που το καλύπτουν. Αυτά είναι τα επικινδυνά και εξαρτησιογόνα. Το βλέπω σαν την υπέρταση που έχει κάποιος και χρειάζεται να παίρνει φάρμακα γιαυτην για χρόνια ίσως και για μια ζωή.

  12. #177
    Panos_019
    Guest
    Το εφφεξορ για κοινωνική φοβία είναι μανα

  13. #178
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,401
    Quote Originally Posted by azik View Post
    Εγώ από την εμπειρία μου κατάλαβα πως σε μερικούς ανθρώπους απλά κάτι δεν πάει καλά με τα ηλεκτρολογικά στο κεφάλι. Όση ψυχοθεραπεία και να 'κανα με βοήθησε να κατανοήσω το πρόβλημα και να καταλάβω τις ρίζες του. Να το γιατρέψει όχι.
    Και διαφωνώ, τα αντικαταθλιπτικά γιατρεύουν το πρόβλημα. Τα αγχολυτικά είναι που το καλύπτουν. Αυτά είναι τα επικινδυνά και εξαρτησιογόνα. Το βλέπω σαν την υπέρταση που έχει κάποιος και χρειάζεται να παίρνει φάρμακα γιαυτην για χρόνια ίσως και για μια ζωή.
    Γιατρεύει η κατάθλιψη;
    Από πότε;

    Η κατάθλιψη δεν γιατρευται ,διαχειρίζεται και καλο είναι να μην γράφονται τέτοια σε ένα φόρουμ σαν αυτό και δημιουργούνται λάθος προσδοκίες που οδηγουντε φυσικά μετέπειτα με μεγαλύτερη απογοήτευση..

    Πολλοί πιστεύουν οτι λαμβάνοντας αγωγή θα λυθούν και πολλά θέμα η ότι θα γιατρεύουν την κατάθλιψη.

    Τον παν στην θεραπεία ειναι να θες να δουλέψεις ...αναγνωρίζεις γεγονότα δουλεύεις πάνω σε αυτά...

    Η κατάθλιψη έτσι και σε επισκεφτεί την παντρεύτηκες σαν να λέμε.
    Η αγωγή βοηθάει στην μειωση των συμπτωμάτων αλλά αν αποφασίσεις και την κόψεις αυτά επανέρχονται και μάλιστα μπορείς να κάνεις και υποτροπή αν δεν πλαισιώνεται όλο αυτό από επαγγελματικό περιβάλλον...

    Σε όλα αυτό φυσικά παίζουν πολλά ρόλο, γενετική προδιάθεση, περιβάλλον κ.α
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  14. #179
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    486
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Γιατρεύει η κατάθλιψη;
    Από πότε;

    Η κατάθλιψη δεν γιατρευται ,διαχειρίζεται και καλο είναι να μην γράφονται τέτοια σε ένα φόρουμ σαν αυτό και δημιουργούνται λάθος προσδοκίες που οδηγουντε φυσικά μετέπειτα με μεγαλύτερη απογοήτευση..

    Πολλοί πιστεύουν οτι λαμβάνοντας αγωγή θα λυθούν και πολλά θέμα η ότι θα γιατρεύουν την κατάθλιψη.

    Τον παν στην θεραπεία ειναι να θες να δουλέψεις ...αναγνωρίζεις γεγονότα δουλεύεις πάνω σε αυτά...

    Η κατάθλιψη έτσι και σε επισκεφτεί την παντρεύτηκες σαν να λέμε.
    Η αγωγή βοηθάει στην μειωση των συμπτωμάτων αλλά αν αποφασίσεις και την κόψεις αυτά επανέρχονται και μάλιστα μπορείς να κάνεις και υποτροπή αν δεν πλαισιώνεται όλο αυτό από επαγγελματικό περιβάλλον...

    Σε όλα αυτό φυσικά παίζουν πολλά ρόλο, γενετική προδιάθεση, περιβάλλον κ.α
    Κάνω quote αυτό που έγραψες, για να το δουν όλοι όσοι ξέρουν και γνωρίζουν από τον ίδιο τους τον εαυτό
    ότι όχι μόνο η κατάθλιψη θεραπεύεται, αλλά αναρωτιέμαι και αν υφίσταται καν με τον τρόπο που διάφοροι προτιμούν
    να την ερμηνεύουν.
    Δεν παντρευόμαστε ΤΙΠΟΤΕ ΑΠΟΛΥΤΩΣ και δεν είναι πεπρωμένο μας τίποτε, όσο κι αν φωνασκείτε.
    Επίσης, το "λάθος προσδοκίες" είναι σίγουρα ΑΘΛΙΟ να το γράφεις απέναντι σε όσους
    παλεύουν, λες και εσύ καθορίζεις τι είναι δυνατό ή αδύνατο για το κάθε υποκείμενο.

  15. #180
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    486
    "Αν αποφασίσεις να τα κόψεις..." Πρόσεχε, θα σας ξεφύγει κάνα πελατάκι.
    Δε θα πεις ΕΣΥ στην καθεμιά τι θα αποφασίσει για την πάρτη της και δε σε όρισε κανένας
    σωτήρα κανενός. Δεν είμαστε ένα οι άνθρωποι, ούτε στην υγεία ούτε στην ασθένεια, ΟΥΤΕ ΠΟΥΘΕΝΑ.
    Και καθώς δεν είμαστε ένα αλλά ξεχωριστοί, εγώ αρνούμαι να διαβάζω τι "κάνουμε όλοι, τι πρέπει
    να κάνουμε όλοι, τι χρειαζόμαστε όλοι, με τι θεραπευόμαστε όλοι". Το κατάλαβες ή να στο κάνω
    πιο λιανά;

Page 12 of 13 FirstFirst ... 210111213 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •