Eμπειρια απο το effexor - Page 11
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 11 of 13 FirstFirst ... 910111213 LastLast
Results 151 to 165 of 190
  1. #151
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    6
    Και μένα τα ίδια Βασικά θα έλεγα παίζει ρόλο και η ηλικία, ας πούμε εγώ είμαι 58 και παντρεμένος 28 χρόνια με δύο μεγάλα παιδιά Έχεις δοκιμάσει κάποιο βοήθημα;
    πχ εγώ είχα πάρει νέτρα και δουλεύει μια χαρά

  2. #152
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    6
    Μπορείς να μου πεις πως έφτασες να παίρνεις αντιψυχωτικά και πως σε βοήθησαν τα αντικαταθλιπτικά;

  3. #153
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Age View Post
    Μπορείς να μου πεις πως έφτασες να παίρνεις αντιψυχωτικά και πως σε βοήθησαν τα αντικαταθλιπτικά;
    Είμαι διπολικός και για αυτό τα παίρνω και τα δύο με τίμημα την στύση. Και τα δύο την επηρεάζουν, αλλά δεν μπορώ να κάνω διαφορετικά πρέπει να τα παίρνω

  4. #154
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    7

    Τρεις φορές κατάθλιψη ανά διαστήματα των 7 χρόνων!

    Πρώτη φορά στο forum παιδιά. Έπαθα για πρώτη φορά επιλόχεια κατάθλιψη όταν γέννησα το πρώτο παιδί μου!Δεν ήξερα τι ήταν, μέχρι που ο παθολόγος μου με ενημέρωσε για την πάθηση.Το άφησα 8 μήνες χωρίς θεραπεία νομίζοντας ότι θα το ξεπεράσω.Έιχα πάει στην "κόλαση"και είχα γυρίσει.Ναυτία, ζαλάδες, στομάχι, θλίψη, κλάμα και αυτοκτονικές τάσεις!Για το παιδί ούτε λόγος,το είχε πάρει η πεθερά μου γιατί δεν το άντεχα.Τελικά πήρα την απόφαση να δεχθώ φαρμακευτική αγωγή με effexor φτάνοντας σταδιακά στη δόση των 300mg σε συνδυασμό με xanax των 0,5mg!Η θεραπεία κράτησε 2 χρόνια μέχρι που ήρθε το δεύτερο παιδάκι μου και επιτέλους συνήλθα! Μετά από 7 χρόνια και λόγω πίεσης με επισκέφτηκε ξανά.Πάλι θεραπεία που κράτησε 8 μήνες αλλά από το 2013 παίρνω 37,5mg μέχρι και σήμερα!Πριν από 2,5 μήνες ξανά τα ίδια.Οπως καταλάβατε είμαι σε θεραπεία με 225 mg και xanax το οποίο δεν έχω πάρει.Αυτη τη φορά έχω και αϋπνία επειδή παίρνω 75mg το βράδυ.
    Από την άλλη με έχει κυριεύσει μια φοβία ότι δεν θα το ξεπεράσω ενώ το έχω βιώσει άλλες δύο φορές!Ο σύζυγός μου,με στηρίζει δείχνοντας αγάπη και παρηγοριά, ευχαριστώ το Θεό που έχω έναν τέτοιο άνθρωπο δίπλα μου!!!!!Με την αφήγηση των βιωμάτων μου,θα ήθελα να αφυπνίσω όσους πάσχουν από ψυχικές ασθένειες και να τους δώσω κουράγιο ότι η ζωή είναι πολύτιμη να έχετε εμπιστοσύνη στον εαυτό σας και αυτοπεποίθηση ότι όλα θα περάσουν και θα έρθουν πάλι οι καλές παλιές ημέρες......Μια μανούλα ❤

  5. #155
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by aggeleon View Post
    Πρώτη φορά στο forum παιδιά. Έπαθα για πρώτη φορά επιλόχεια κατάθλιψη όταν γέννησα το πρώτο παιδί μου!Δεν ήξερα τι ήταν, μέχρι που ο παθολόγος μου με ενημέρωσε για την πάθηση.Το άφησα 8 μήνες χωρίς θεραπεία νομίζοντας ότι θα το ξεπεράσω.Έιχα πάει στην "κόλαση"και είχα γυρίσει.Ναυτία, ζαλάδες, στομάχι, θλίψη, κλάμα και αυτοκτονικές τάσεις!Για το παιδί ούτε λόγος,το είχε πάρει η πεθερά μου γιατί δεν το άντεχα.Τελικά πήρα την απόφαση να δεχθώ φαρμακευτική αγωγή με effexor φτάνοντας σταδιακά στη δόση των 300mg σε συνδυασμό με xanax των 0,5mg!Η θεραπεία κράτησε 2 χρόνια μέχρι που ήρθε το δεύτερο παιδάκι μου και επιτέλους συνήλθα! Μετά από 7 χρόνια και λόγω πίεσης με επισκέφτηκε ξανά.Πάλι θεραπεία που κράτησε 8 μήνες αλλά από το 2013 παίρνω 37,5mg μέχρι και σήμερα!Πριν από 2,5 μήνες ξανά τα ίδια.Οπως καταλάβατε είμαι σε θεραπεία με 225 mg και xanax το οποίο δεν έχω πάρει.Αυτη τη φορά έχω και αϋπνία επειδή παίρνω 75mg το βράδυ.
    Από την άλλη με έχει κυριεύσει μια φοβία ότι δεν θα το ξεπεράσω ενώ το έχω βιώσει άλλες δύο φορές!Ο σύζυγός μου,με στηρίζει δείχνοντας αγάπη και παρηγοριά, ευχαριστώ το Θεό που έχω έναν τέτοιο άνθρωπο δίπλα μου!!!!!Με την αφήγηση των βιωμάτων μου,θα ήθελα να αφυπνίσω όσους πάσχουν από ψυχικές ασθένειες και να τους δώσω κουράγιο ότι η ζωή είναι πολύτιμη να έχετε εμπιστοσύνη στον εαυτό σας και αυτοπεποίθηση ότι όλα θα περάσουν και θα έρθουν πάλι οι καλές παλιές ημέρες......Μια μανούλα ❤
    Εύχομαι να είσαι καλά να μεγαλώσεις τα παιδάκια σου και να τα χαρείς όσο μπορείς!
    Τώρα αν αυτό το κάνεις περνώντας αγωγή μην σου προκαλεί τύψεις όλο αυτό. ...
    Και εγώ είμαι δεύτερη φορά σε αγωγή με εφεξορ ,την πρώτη με 75 για ένα χρόνο και την στσματησα γιατι ημουν μια χαρά....
    Τώρα έχει 5 μήνες ξαναμπήκε σε αγωγή λόγο επανεμφανησεις συμπτωμάτων στα 150 .....
    Δεν εχω σκοπό να την διακόψω γιατί καλώς ή κακός κάποιο άνθρωποι είμαστε έτσι φτιαγμένοι και χρειαζόμαστε εκτός από προσωπική προσπάθεια και κάποια αγωγή...
    Όταν νοιώσω εντελώς καλα το μόνο που θα κάνω είναι να μειώσω την ημερήσια δόση και όχι την διακοπή γιατί η υποτροπή είναι πιο δύσκολο απ'όλα....

    Να σου πω όμως επειδή το χάπι φέρνει υπερδιέγερση καλό είναι να το πέρνεις το πρωί το πολύ μέχρι το μεσημέρι για να μπορείς να κοιμάσαι!

  6. #156
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    7
    Σου εύχομαι τα καλύτερα ntinti και γρήγορα να γίνεις καλά! Δηλαδή να παίρνω τα 75mg το πρωί και τα 150mg το μεσημέρι? Μάλλον να ρωτήσω την γιατρό μου..... Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!
    Last edited by aggeleon; 23-04-2020 at 17:45.

  7. #157
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Το εκοψα για έξι μέρες το εφεξορ να πάρω το λαντοζ και πήγα επείγοντα έχει άσχημα συμπτώματα αποσυρσης, προσέξτε δεν κοβετε μία και εξω

  8. #158
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Κανενας σοβαρος ψυχιατρος δε θα εκοβε μαχαιρι αντικαταθλιπτικο η αντιψυχωσικο σε ασθενη του. Κοντα στα 20 χρονια θυμαμαι να λενε ολοι οτι κοβονται σταδιακα και μονο. Αδιανοητο να κανει κατι τετοιο σοβαρος επαγγελματιας και αν ετσι εγινε πρεπει να βρειτε επειγοντως καποιον αλλο...
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  9. #159
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Κανενας σοβαρος ψυχιατρος δε θα εκοβε μαχαιρι αντικαταθλιπτικο η αντιψυχωσικο σε ασθενη του. Κοντα στα 20 χρονια θυμαμαι να λενε ολοι οτι κοβονται σταδιακα και μονο. Αδιανοητο να κανει κατι τετοιο σοβαρος επαγγελματιας και αν ετσι εγινε πρεπει να βρειτε επειγοντως καποιον αλλο...
    Το αντικατέστησε με το λαντοζ , πέρασα άθλια δεν θέλω να το θυμαμαι

  10. #160
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Το εκοψα για έξι μέρες το εφεξορ να πάρω το λαντοζ και πήγα επείγοντα έχει άσχημα συμπτώματα αποσυρσης, προσέξτε δεν κοβετε μία και εξω
    Ειδικά το effexor δεν κόβεται μαχαίρι και κανένας γιατρός δεν το κάνει ,πρόσεχε λιγάκι σε ποιους εμπιστεύεσαι την ψυχική σου υγεία...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  11. #161
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Ειδικά το effexor δεν κόβεται μαχαίρι και κανένας γιατρός δεν το κάνει ,πρόσεχε λιγάκι σε ποιους εμπιστεύεσαι την ψυχική σου υγεία...
    Σε όσους πήγα μαχαίρι μου το κοβανε μόλις το ακουγα εφευγα κατευθείαν αυτός μου είπε σε πέντε μέρες οπότε τον εμπιστεύτηκαν και κατεληξα επείγοντα. Φοβάμαι πλέον να ακούσω για ψυχίατρο μετά από αυτό.

  12. #162
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    2
    Καλησπέρα σας. Θα ήθελα μια γνώμη σε κάτι. Εδώ και κάτι μήνες παίρνω το ladose. Είχα ξεκινήσει με μισή δόση και τώρα παίρνω 2 χάπια. Με τον γιατρό όταν τα λέγαμε του είπα πως δεν νιώθω και κάποια ιδιαίτερη αλλαγή. Πώς το θέμα είναι κάπως επιφανειακό αλλά προσωρινό. Επιφανειακή χαρά ας πούμε. Ψυχικά δεν είμαι καλά και το ξέρω. Μου πρότεινε να ξεκινήσω το effexor. Εδώ και 3 μέρες το παίρνω κάθε βράδυ. Όμως δεν ξέρω, παίζει να μου έχει κάνει παρενέργειες. Το 2ο βράδια εκτός ότι δεν μπορούσα να κοιμηθώ, αϋπνία στο μεγαλείο της, είχα φοβερή εφίδρωση που αναγκάστηκα να βάλω τιραντε μπλούζα. Νιώθω ναυτία όταν το παίρνω.πονο στο στομάχι. Πείτε μου λίγο τη γνώμη σας.....

  13. #163
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    151
    Quote Originally Posted by aggeleon View Post
    Πρώτη φορά στο forum παιδιά. Έπαθα για πρώτη φορά επιλόχεια κατάθλιψη όταν γέννησα το πρώτο παιδί μου!Δεν ήξερα τι ήταν, μέχρι που ο παθολόγος μου με ενημέρωσε για την πάθηση.Το άφησα 8 μήνες χωρίς θεραπεία νομίζοντας ότι θα το ξεπεράσω.Έιχα πάει στην "κόλαση"και είχα γυρίσει.Ναυτία, ζαλάδες, στομάχι, θλίψη, κλάμα και αυτοκτονικές τάσεις!Για το παιδί ούτε λόγος,το είχε πάρει η πεθερά μου γιατί δεν το άντεχα.Τελικά πήρα την απόφαση να δεχθώ φαρμακευτική αγωγή με effexor φτάνοντας σταδιακά στη δόση των 300mg σε συνδυασμό με xanax των 0,5mg!Η θεραπεία κράτησε 2 χρόνια μέχρι που ήρθε το δεύτερο παιδάκι μου και επιτέλους συνήλθα! Μετά από 7 χρόνια και λόγω πίεσης με επισκέφτηκε ξανά.Πάλι θεραπεία που κράτησε 8 μήνες αλλά από το 2013 παίρνω 37,5mg μέχρι και σήμερα!Πριν από 2,5 μήνες ξανά τα ίδια.Οπως καταλάβατε είμαι σε θεραπεία με 225 mg και xanax το οποίο δεν έχω πάρει.Αυτη τη φορά έχω και αϋπνία επειδή παίρνω 75mg το βράδυ.
    Από την άλλη με έχει κυριεύσει μια φοβία ότι δεν θα το ξεπεράσω ενώ το έχω βιώσει άλλες δύο φορές!Ο σύζυγός μου,με στηρίζει δείχνοντας αγάπη και παρηγοριά, ευχαριστώ το Θεό που έχω έναν τέτοιο άνθρωπο δίπλα μου!!!!!Με την αφήγηση των βιωμάτων μου,θα ήθελα να αφυπνίσω όσους πάσχουν από ψυχικές ασθένειες και να τους δώσω κουράγιο ότι η ζωή είναι πολύτιμη να έχετε εμπιστοσύνη στον εαυτό σας και αυτοπεποίθηση ότι όλα θα περάσουν και θα έρθουν πάλι οι καλές παλιές ημέρες......Μια μανούλα ❤
    Καλημέρα, δε ξέρω αν παρακολουθείς ακόμα το φόρουμ, θα ήθελα να σε ρωτήσω εάν επερνες τα φάρμακα στη δεύτερη εγκυμοσύνη σου?

  14. #164
    Καλησπερα κι απο εμενα!

    Λογω της καταθλιψης και αγχωδους διαταραχης ( περασα εναν ασχημο χωρισμο), ξεκινησα ψυχοθεραπεια σε ψυχολογο και με την συσταση του , με οδηγιες ψυχιατρου, ξεκινησα efexor και trittico.

    Οι οδηγιες του γιατρου ηταν 75.5 Trittico + 37.5 efexor για 5 μερες, μετα 75 για 5 μερες, 112 για 5 μερες και μετα 150.

    Στον μηνα πανω, ξανα επισκεψη στον γιατρο.

    Σημερα συμπληρωνεται η 5η μερα στα 37.5. Την 3η μερα ενιωθα ΚΑΛΥΤΕΡΑ απο ποτε. Την 4η κ 5η οκ. Ομως εχω δει συνολικα βελτιωση. οι σκεψεις υπαρχουν κτλ, αλλα κατι σα να τις σταματαει να γινουν πολυ χειροτερες, οπως πριν....

    Παιζει να συνηθισει το σωμα μου τα 37.5 και να χρειαζεται αυξηση στα 75, 112 , 150 ή γενικα να μην ειναι αρκετα τα 37.5 effexor ?
    Πηρα μια δευτερη γνωμη ψυχιατρου ( πιο συντηρητικος στην αγωγη) και μου προτεινε να μεινω στα 75.5 trittico και 37.5 effexor, αφου ειδα ηδη βελτιωση.

    Το συζητησα με τον ψυχολογο ,εχει καποιους ενδοιασμους για το να παραμεινω μονο στα 37,5 effexor, αλλα αφηνει την επιλογη σε εμενα στο τελος.

    Απο την 2η μερα ειδα μειωση στην λιμπιντο. Η λιμπιντο και το βαρος με απασχολουν αρκετα ( ασχολουμαι με τον αθλητισμο σοβαρα).

    Απο τη δικη σας εμπειρια κανει θεματα βαρους?

  15. #165
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2023
    Posts
    2
    καλημερα . εγω πηρα 20 κιλα με το εφεξορ χωρις να αλλαξω κατι στη διατροφη μου. αντιθετως ετρωγα λιγοτερο.
    μου εκανε μεγαλη ζημια στο στομα. απο τις πρωτες μερες αισθανομουν τη γλωσσα μοθ σαν να ειχα φαει κατι καυτο.
    μετα αρχισαν να υποχωρουν τα ουλα να ματωνουν και να σπαν τα δοντια μου. πηρα το εφεξορ των 150 για 9 μηνες.
    δεν ειχα καμια αλλη παρενεργια. ουτε δυσκυλιοτητα ουτε τιποτα.
    το σταματησα μονη μου παιρνοντας το μερα παρα μερα για ενα μηνα.
    ειχε καποιος αλλος τετοιες παρενεργιες;

Page 11 of 13 FirstFirst ... 910111213 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •