Άγχος, στρες και καταπολέμηση αυτών
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    4

    Άγχος, στρες και καταπολέμηση αυτών

    Γειας σας,
    Ειμαι νεος στο φορουμ.
    Τον τελευταίο χρόνο αντιμετωπίζω δυσκολίες στο θέμα του άγχους και του στρες. Το θέμα ξεκίνησε απο απότομη αλλαγής της ζωής μου που αναγκαστικά άρχισα να εργάζομαι και να διαβάζω περιπου στις 15 ωρες την ημέρα. Όλο αυτό το διαστημα τα κατάφερα να είμαι αρκετά καλά εξαιτίας του της κοπέλας μου και λόγο του οτι υπήρχε ένα target και αυτοσκοπός. Τους τελευταίες 3 μήνες το πρόβλημα εντάθηκε κατα πάρα πολύ λόγο του οτι περιορίστικαν οι μέρες που βλεπόμασταν με την κοπέλα μου. Άρχισε το άγχος να είναι μεγάλο πρόβλημα με συνέπεια να αρρωστήσω κιολας πράγμα που δεν το γνωρίζει κανείς απο τον κοντινό μου κύκλο γιατι πάντα αντιμετώπιζα όλα τα προβλήματα μόνος μου. Αυτό που δυσκολευει το θεμα ειναι οτι ενα κομμάτι μου βασίζεται πολύ στην κοπέλα μου και πλέον που δεν βλέπομαστε τοσο συχνα το πρόβλημα εντείνεται. Η ζηλια φυσικά κάνει χειρότερα τα πράγματα.

    Αυτό που ψάχνω είναι κάποιο φυσικό τρόπο για να καταπολεμήσω το άγχος και το στρες (η ζήλια είναι μπόνους). Δεν μ αρέσει να παίρνω φάρμακα γιατί το έχω σαν στάση ζωής. Τι θα προτείνατε στην περίπτωση μου για την καταπολέμηση αυτών? Υπάρχουν κάποιες προτάσεις για το τι μπορώ να κάνω?

    ευχαριστώ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athens
    Posts
    700
    UPARXEI ENA SITE ME XALARVTIKES TEXNIKES TO PSYCHE.GR

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    4
    ευχαριστω πολυ elirene

  4. #4
    Banned
    Join Date
    May 2010
    Location
    Εδώ στην γη!
    Posts
    2,397
    μπορεις να κάνεις ομοιοπαθητική ή βελονισμό

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    my room
    Posts
    573
    Πάντως μην είσαι τόσο αρνητικός στα φάρμακα. Εύχομαι βέβαια να μη σου χρειαστούν και να τα καταφέρεις μόνος σου. Όλοι λίγο-πολύ ήμαστε αρνητικοί σε τέτοιου είδους φάρμακα αλλά κάποιες φορές είναι απαραίτητο. Καλή τύχη σε ό,τι και αν αποφασίσεις.
    Απλά αγωνίζομαι με τα χαρτιά που μου έχουν μοιραστεί....

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    4
    βασικα ειμαι αρνητικος προς ολα τα φαρμακα. δεν εχει να κανει με τα συγκεκριμενα. Δεν παιρνω καν depon ή ποσταν εκτος και εαν ειμαι πολυ χαλια.

    θελω να δοκιμασω μια εναλλακτικη θεραπεία.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    124
    ΑΝ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΜΕ ΕΝΑ ΧΑΛΑΡΩΤΙΚΟ ΤΣΑΙ ΒΑΛΕΡΙΑΝΑΣ, ΕΦΟΣΟΝ ΔΕ ΠΕΡΝΕΙΣ ΟΥΤΕ ΝΤΕΠΟΝ ΜΠΟΡΕΙ ΣΕ ΠΙΑΣΕΙ.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,680
    το μονο κακο με τα ψυχοφαρμακα ειναι οτι υπαρχει ενα χρονικο σημειο που πρεπει να τα παρεισ που το ξερεισ εσυ γιατι μετα μπορει να εισαι χαλια και να παιδευεσαι χρονια αντι κανα εξαμηνο γιατι ειναι και χρονοβορα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    my room
    Posts
    573
    \'Ετσι είναι pad, και εγώ εάν είχα ακολουθήσει την αγωγή που μου προτάθηκε νωρίτερα δε θα είχα φτάσει σε αυτό το σημείο.
    Απλά αγωνίζομαι με τα χαρτιά που μου έχουν μοιραστεί....

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    4
    το σημειο ομως αυτο πως το καθοριζεις? Δηλαδη ξερω τι μου χαλαει την ισορροπια μου στο αγχος και ξέρω οτι μπορεί να λυθεί σε επόμενο χρονικό διάστημα εαν δεν γινει καμια στραβη. Απλά θέλω να βρω κάτι για να με κάνει να τσουλάω καθημερινά σε πρώτη φάση, μέχρι να φυγει απο τα πόδια μου η σχολή.

    ευχαριστω ολους σας για τις απαντήσεις σας. Το εκτιμω.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    my room
    Posts
    573
    Εγώ με τη σχολή κατάλαβα ότι κάτι δεν πάει καλά. Και ακόμα να την τελειώσω φυσικά.. Δεν ξέρω αν βοηθάει εγώ όταν μου εμφανίστηκε στα 19 μου και δε δέχτηκα να πάρω φάρμακα τότε (τί ηλίθια!) αυτό που έκανα είναι ότι γέμισα τη μέρα μου με δραστηριότητες διάφορες ώστε να μη σκέφτομαι. Έπεφτα στο κρεβάτι όταν πλέον ήμουν εξουθενωμένη! Για 3 χρόνια ήμουν σχετικά καλά αλλά μετά...βράστα!
    Απλά αγωνίζομαι με τα χαρτιά που μου έχουν μοιραστεί....

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,680
    το σημειο αυτο το μαθαινεισ συνηθωσ στο τελοσ οταν ξανασκεφτεσαι τα πραγματα και λεσ οτι εκει επρεπε να κανω αυτο αλλα μπορει να εισαι τυχεροσ η να εχεισ καλη επαφη με τον εαυτο σου μια καλη ιδεα θα ηταν να πασ σε ενα ψυχολογο 4-5 φορεσ να σε μαθει και να σου πει μετα τη γνωμη του μπορει να μην την ακολουθησεισ αλλα θα σε βοηθησει κι αυτο θα το καταλαβεισ αν στραβωσει το πραγμα αν δεν στραβωσει δεν θα το καταλαβεισ

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athens
    Posts
    700
    εγω θα σου προτεινα να παρεις φαρμακα κ εγω οταν τα χρειαστηκα πρωτη φορα στα 19 δεν τα πηρα και μετα οταν τα ξαναχρειαστηκα στα 20 παλι δεν τα πηρα και τωρα εχω φτασει σε εσχατο σημειο στα 22 και το χα την τελευταια λυση να παω σε ψυχιατρο και μαλλον αυτη ειναι η λυση, ισως αν τα επαιρνα απο την αρχη να μην ειχα φτασει εδω..καλο ειναι να βρεις ενα καλο ψυχιατρο να κανεις και ψυχοθεραπεια μαζι του παιζει ρολο καλος-κακος ψυχιατρος εγω εχω παει σε 3 τον βρηκα τωρα και νομιζω οτι κατι αλλαζει τωρα..η επισκεψη μου σε αυτον καθε φορα ειναι λυτρωτικη με καθησυχαζει μιλαμε για ολους μου τους προβληματισμους φοβους με ζυγιζει, μου μετραει την πιεση και μιλαμε για ολα και τα φαρμακα για την ωρα με εχουν βοηθησει..

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,680
    παντωσ μη νομιζεισ οτι οταν φθασεισ στο εσχατο σημειο τα φαρμακα θα σε ξανανεβασουν στο κανονικο δεν ειναι ασπιρινη που παιρνεισ και σταματαει να ποναει το κεφαλι σου παλι θα χεισ προβληματα και μπορει και περισσοτερα αλλα θα εισαι στο εσχατο σημειο και δεν θα εχεισ τιποτα αλλο να πιαστεισ απο την αλλη αν εισαι σχετικα καλα δεν θα δεισ μεγαλη διαφορα οποτε θα θεωρησεισ οτι τσαμπα τα παιρνεισ οποτε ζυγιζεισ και κρινεισ αναλογα γι αυτο χρειαζεται ενασ καλοσ γιατροσ για να σου πει καλυτερα

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athens
    Posts
    700
    παντ εγω πιστευω πως τα φαρμακα μπορουν να τον υποστηριξουν στη θεραπεια σε συνδυασμο ισως με ψυχοθεραπεια..

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •