ΠΩΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΤΟΝ ΑΔΕΡΦΟ ΜΟΥ???
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    2

    ΠΩΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΤΟΝ ΑΔΕΡΦΟ ΜΟΥ???

    ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ

    ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΠΩΣ Ο ΑΔΕΡΦΟΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΛΑ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΚΑΙΡΟ.ΠΡΙΝ ΛΙΓΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΕΚΑΝΕ ΧΡΗΣΗ LSD ΚΑΙ ΚΟΚΑϊΝΗΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΠΟΥ ΠΙΝΕΙ ΧΟΡΤΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΙΡΟ.ΕΥΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΘΙΣΤΕΙ ΣΤΑ 2 ΠΡΩΤΑ ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΧΟΡΤΟ.ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΠΕΡΑΣΕ ΦΟΙΤΗΤΗΣ ΣΕ ΑΛΛΗ ΠΟΛΗ ΚΑΙ ΤΑ ΒΡΙΣΚΕΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ ΜΕ ΤΗ ΣΧΟΛΗ ΤΟΥ.ΤΟΝ ΑΓΧΩΝΟΥΝ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΑΣ.ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΗΞΕΡΑ.ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΔΕΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ.ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΠΙΑ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ.ΝΟΜΙΖΕΙ ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΗΡΕ ΤΟΝ ΕΧΟΥΝ ΧΑΖΕΨΕΙ ΚΑΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΣ.ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΠΩΣ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΣΤΕΨΕΙ ΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥ Κ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΑΛΛΑΞΕΙ.ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΠΩΣ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ Κ ΘΑ ΠΑΜΕ ΜΑΖΙ ΣΗΜΕΡΑ ΣΕ ΕΝΑΝ ΨΥΧΟΛΟΓΟ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ.

    ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΒΟΗΘΗΣΩ????

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,592
    αυτο που σκοπευετε να κανετε.
    να πατε σε αυτον τον ψυχολογο...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Originally posted by Sadroula
    ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΔΕΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ.ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΠΙΑ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ.ΝΟΜΙΖΕΙ ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΗΡΕ ΤΟΝ ΕΧΟΥΝ ΧΑΖΕΨΕΙ ΚΑΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΣ.ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΠΩΣ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΣΤΕΨΕΙ ΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥ Κ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΑΛΛΑΞΕΙ.ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΠΩΣ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ Κ ΘΑ ΠΑΜΕ ΜΑΖΙ ΣΗΜΕΡΑ ΣΕ ΕΝΑΝ ΨΥΧΟΛΟΓΟ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ.

    ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΒΟΗΘΗΣΩ????
    Σαντρούλα το ότι αναγνωρίζει την κατάσταση είναι πολύ θετικό.Ειναι το πρώτο βήμα για να βρει τη λύση.
    Επίσης πολύ θετικό που απευθύνεται για βοήθεια.

    Εσύ τι να κάνεις?
    Απλά μείνε δίπλα του σε όλο αυτό.
    (είναι συγκινητικό το ενδιαφέρον σου )

    Με τη βοήθεια του ειδικού και την αγάπη κ στήριξη των δικών του ανθρώπων πιστεύω πως θα μπορέσει να βγει απ\'την κατάσταση.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Υπαρχουν γιατροι ψυχιατροι που γνωριζουν απο ουσιες κ την επιδραση τους στην ψυχολογια κ υπαρχουν κ αλλοι που δεν εχουν ουσιαστικα καμμια σχεση κ εξαρχης αντιμετωπιζουν τον πελατη σαν ψυχωτικο!
    Γνωμη μου ειναι να βριτε γιατρο μεσω του ΟΚΑΝΑ.Ειναι πολλοι που εχουν κ ιδωτικα ιατρεια!
    Σιγουρα χρειαζεται πληρης αποτοξινωση απο ολλα ,φυσικα αυτο θα το δρομολογηση ο γιατρος!
    Αν ομως υπαρχει καλη διαθεση απο τον αδελφο σου καλο θα ηταν μαζι με τον ψυχολογο να δοκιμαζε και( τωρα που ειναι αρχη πιθανον μιας ψυχωσης προκαλουμενης απο ουσιες) ενναλακτικη ψυχιατρικη, ισως τον βοηθησει!

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    2
    ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΑΛΛΟΥΣ ΣΑΣ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!!!!!!

    ΤΟΝ ΑΓΑΠΑΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ Κ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΝ ΔΩ ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΤΑΙ.ΓΙΑ ΟΛΑ ΦΤΑΙΕΙ Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΑΣ ΠΟΥ ΜΟΝΟ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ.ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΧΩΡΙΣΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΟΤΑΝ ΗΜΑΣΤΑΝ ΜΙΚΡΑ.Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΑΣ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΘΗΚΕ ΓΙΑ ΕΜΑΣ.ΜΑΣ ΕΒΛΕΠΕ ΣΑΝ ΕΥΘΥΝΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΑΝΑΛΑΒΕΙ Κ Η ΜΑΜΑ ΜΑΣ ΤΟ ΕΧΕΙ ΧΑΣΕΙ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΕΔΩ Κ ΚΑΙΡΟ ΜΕ ΤΟΣΟ ΑΓΧΟΣ Κ ΕΥΘΥΝΕΣ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΜΟΝΗ ΤΗΣ 3 ΠΑΙΔΙΑ.ΚΑΝΕΝΑΣ ΜΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ Η ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ΠΕΡΥΣΙ ΣΤΑ 15 ΤΗΣ ΕΚΑΝΕ ΑΠΟΠΕΙΡΑ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑΣ ΜΕ ΑΣΠΙΡΙΝΕΣ ΑΛΛΑ ΤΟ ΜΕΡΑΝΙΩΣΕ Κ ΤΗΝ ΠΡΟΛΑΒΑΜΕ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΛΗΡΗΣ ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ Κ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΤΠΤ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΔΕΡΦΟ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΤΟΤΕ ΘΑ ΧΑΘΟΥΝ ΟΛΑ.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Sadroula εδώ θα συμφωνήσω με το katerinaki. Επειδή υπάρχει το θέμα με τις ουσίες, χρειάζεται καταρχήν κάποιος εξειδικευμένος ψυχίατρος για τον αδελφό σου. Και νομίζω ότι καλό θα ήταν, έτσι όπως τα περιγράφεις, να μην αμελήσετε και οι υπόλοιποι στην οικογένεια να ζητήσετε βοήθεια.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Sadroula,

    ειναι οντως πολυ σημαντικο που ο αδερφος σου αναγνωριζει οτι δεν ειναι καλα, οσο κ το οτι αντεχει να μιλησει κ να εκθεσει το προβλημα του. Οπως κ το να κανει κατι γι αυτο. Η βοηθεια των καταλληλων ειδικων ειναι σημαντικη.

    Το οτι εισαι διπλα του, τον ακους κ εισαι σε εγρηγορση ειναι πολυ σημαντικο απο μονο του κ καθολου λιγο. Παρολα αυτα, το να του δειχνεις οτι μπορει να σε εμπιστευεται και να τον ακους, αντι να τον γεμιζεις με συμβουλες, προσπερνωντας τα οσα λεει ειναι παντα βοηθητικο πιστευω. Οπως κ στη διαδικασια της αναρρωσης, το να του κανεις σαφες πώς εισαι εκει γι αυτον.

    Καλη δυναμη ευχομαι τοσο στον αδερφο σου για την ολη προσπαθεια, οσο κ σε σενα για την τοσο σημαντικη υποστηριξη που παρεχεις!
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    my room
    Posts
    573
    Sadroula, καλησπέρα και από εμένα! Είναι πολύ θετικό το ότι έχει εσένα πλάι του, πίστεψέ με. Καλό είναι να επισκεφτείτε έναν ειδικό όπως έχεις ήδη κανονίσει. Στον ΟΚΑΝΑ ξέρω από κάποιον γνωστό μου ότι κάνουν καλή δουλειά, αναλόγως και που θα πέσεις βέβαια...Να έχεις υπομονή και να μην τον πιέζετε οικογενειακώς γιατί η πίεση οδηγεί σε αντίθετα αποτελέσματα. Ίσως χρειαστεί να κάνεις και μία συζήτηση με τους γονείς σου. Καλή ιδέα πιστεύω θα ήταν να μείνεις με τον αδερφό σου αν μπορείς για κάποιο χρονικό διάστημα ώστε να μην αισθάνεται μόνος. Στείλε μας αν θέλεις τί είπε ο ψυχολόγος στην επίσκεψη..θα περιμένουμε!
    Απλά αγωνίζομαι με τα χαρτιά που μου έχουν μοιραστεί....

  9. #9
    Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    91
    Sandroula . Δες κοπελα μου το βιβλιαρακι : ΣΥΝΤΡΟΦΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΜΑΥΡΟ ΣΚΥΛΟ, ΠΟΥ ΤΟΝ ΛΕΝΕ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ
    Ισως βοηθησει πολυ. Ισως βοηθησει ανθρωπους που ζουνε διπλα σε αγαπημενα ατομα με καταθλιψη .

    καλη τυχη η προσευχες μου μαζυ σου

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    να βοηθησεις τον αδελφο σου καρδουλα μου

    μα πανω απο ολα

    να βοηθησεις και να στηριξεις εσενα...ναι εσενα!

    δεν ειναι λιγα αυτα που εχεις περασει!

    ειναι παρα πολλα!

    καλη επιτυχια!
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  11. #11
    Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    91
    sandroula
    Μην απελπιζεσαι και μη περνεις προσωπικα τις ενδεχομενα αρνητικες αντιδρασεις του . Τα κριτηρια του αδελφου σου ειναι διαφορατικα απο τα δικα σου. Απλωσε τσ φτερα σου και προστατεψε τον , αλλα οπως ειπε και ο προηγουμενος φιλος η φιλη προστατεψε τα φτερα σου γλυκο πλασμα . Κανε οπως οι ναυαγοσωστες :πρωτα την δικη σου ασφαλεια να προσεξεις , για να ειναι
    και η προσπαθεια σου α π ο τ ε λ ε σ μ α τ ι κ ο τ ε ρ η.

    ο θεος να σας φυλλαει . πολλες προσευχες ενωνονται και για του δυο σας....

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •