Παιδια και νεοι γονεις το 2010
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 8 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 110
  1. #1
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933

    Παιδια και νεοι γονεις το 2010

    Τον τελευταιο καιρο, με απασχολει αρκετα αυτο το ζητημα.
    Ισως βεβαια να φταιει το οτι περασα τα 40, ισως κατι αλλο.
    Παντως δεδομενου οτι ο οριζοντας φαινεται πιο χλωμος παρα ποτε,
    πλεον σκεφτηκα να ανοιξω αυτο το θρεντ,
    να δω τι σκεψεις κυκλοφορουν.


    Το θεμα λοιπον εχεις ως εξης:


    Περαν του σημειου οτι ο πλανητης στο μελλον παει απο το κακο στο χειροτερο και μπλα μπλα μπλα, τα γνωστα που ξερουμε,
    τους τελευταίους μηνες βιωνουμε μια κριση ανευ προηγουμενου.
    Οι δικοι μας γονεις οταν εκαναν οικογενοια, ειχαν αλλα ονειρα, ειχαν οριζοντα μπροστα τους και γενικα μπορω να πω ενα πεδιο ζωης οτι το μελλον το δικο τους και των παιδιων τους θα ειναι σχετικα ροδινο, παντως οχι αυτο που βλεπουμε σημερα.

    Τωρα που μπηκαμε στο 2010, οι οροι αλλαζουν.

    Συμπερασματικα αν κανεις ενα παιδι σημερα,
    για να βγει στη συνταξη θα πρεπει να δουλευει 40 χρονια, η παιδεια που θα λαμβανει θα ειναι χειροτερη απο οτι χθες, η ζωη του θα ειναι σαφως πιο υποβαθμισμενη απο την δικη μας, δεν θα εχει αλανες να παιζει και ολα οσα γνωριζουμε.


    Ετσι ολο το σκηνικο οπως εξελισεται μου φαινεται τρομερα ανασταλτικο για να μπω σε ενα τριπ ενος παιδιου μονο και μονο για αυτους τους λογους.
    Δηλαδη το οτι του εξασφαλιζω ενα χειροτερο μελλον απο το δικο μου (ενω προσδοκουσα σαφως ενα καλυτερο) με βαζει σε σκεψεις οταν εφοσον αυτο το γνωριζω, γινομαι συνένοχος για να γεννηθει ενας νεος ανθρωπος με τετοιο μελλον.

    Και ναι με ενοχλει που αν εκανα ενα παιδι θα πρεπει να δουλευει 40 χρονια ατελειωτης δουλειας (και σε 30 χρονια να εχει παει 45).
    Πιστευα οτι η ευημερια και η εξελιξη του κοσμου θα ετεινε προς μια βελτιωση των συνθηκων ζωης και οχι προς το χειροτερο.

    Δεν ειμαι μαντης για να ξερω αν αυριο,
    οοοοοοοοοολα θα πανε πολυ καλυτερα η πολυ χειροτερα,
    αλλα μενω στα δεδομενα που ολοι γνωριζουμε και με βαση αυτα εχω κινητρο για να γραψω ολα αυτα.

    Τελος χωρις να παρεξηγηθω,
    θα ελεγα οτι με ενδιαφερει κυριως να διαβασω γνωμες και προβληματισμους απο κοσμο που δεν εχει κανει παιδι και ειναι σε αυτη την φαση κοιταζοντας το τι εχει μπροστα του.


    Μηπως ειμαι υπερβολικος η τελικα σκεφτομαι σωστα και με προβληματιζει ολη αυτη η κατασταση?

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Καλά κάνεις κρίνο και τα σκέφτεσαι, όμως θέλω να πιστεύω ότι στο μέλλον θα μειωθούν τα όρια συνταξιοδότησης και όχι θα αυξηθούν. Γιατί θα δουν ότι ο κόσμος δεν μπορεί να βρει δουλειά στα 60 :/

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Originally posted by krino
    Τελος χωρις να παρεξηγηθω,
    θα ελεγα οτι με ενδιαφερει κυριως να διαβασω γνωμες και προβληματισμους απο κοσμο που δεν εχει κανει παιδι και ειναι σε αυτη την φαση κοιταζοντας το τι εχει μπροστα του.

    καλα τοτε.
    Δεν θα συμμετεχω στην συζητηση..

  4. #4
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    ναι οκ,
    αλλα τετοιο σεναριο δεν εχει παιχτει ποτε,
    εσυ πως το πιστευεις αυτο?
    Εχεις καποια ενδειξη?

    Ηδη λενε οτι απο το 2018 θα ανεβαινουν κατα 4 μηνες ανα ετος τα ορια συνταξιοδοτησης,
    οποτε εσυ που βρηκες την μειωση?

  5. #5
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by Αφωτεινή
    Originally posted by krino
    Τελος χωρις να παρεξηγηθω,
    θα ελεγα οτι με ενδιαφερει κυριως να διαβασω γνωμες και προβληματισμους απο κοσμο που δεν εχει κανει παιδι και ειναι σε αυτη την φαση κοιταζοντας το τι εχει μπροστα του.

    καλα τοτε.
    Δεν θα συμμετεχω στην συζητηση..

    τι να σου πω....
    ειπα κυριως οχι οτι δεν με ενδιαφερει η αποψη σου.
    Αλλα ξερεις, εσυ που εχεις ηδη παιδι,
    δεν μπορεις να εισαι στην ιδια θεση με εμενα.
    Ακομα και αν πεις οτι συμφωνεις,
    τι μπορεις να το κανεις το παιδι? να το επιστρεψεις?

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Originally posted by krino
    ναι οκ,
    αλλα τετοιο σεναριο δεν εχει παιχτει ποτε,
    εσυ πως το πιστευεις αυτο?
    Εχεις καποια ενδειξη?

    Ηδη λενε οτι απο το 2018 θα ανεβαινουν κατα 4 μηνες ανα ετος τα ορια συνταξιοδοτησης,
    οποτε εσυ που βρηκες την μειωση?
    Αμάν μη λες τέτοια, σου είπα ότι δεν θα βρίσκει δουλειά ο κόσμος στα 60 και δεν θα το αφήσουν έτσι. Επίσης, η ιστορία έχει δείξει ότι κάνουν απεργίες, ίσως δεν τις προλάβουνε τα παιδιά μας (της γενιάς μας εννοώ, όχι και τα δικά μου :P )

  7. #7
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by libpa

    Αμάν μη λες τέτοια, σου είπα ότι δεν θα βρίσκει δουλειά ο κόσμος στα 60 και δεν θα το αφήσουν έτσι.

    δεν μου λεει κατι, το δεν θα το αφησουν ετσι.
    Οταν ο υπ. εργασιας δηλωνει οτι θα αυξανονται τα ορια συνταξιοδοτησης, θες να βασιστω σε μια δικη σου αοριστη σκεψη,
    \"δεν θα το αφησουν ετσι\"?

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Originally posted by krino
    Originally posted by libpa

    Αμάν μη λες τέτοια, σου είπα ότι δεν θα βρίσκει δουλειά ο κόσμος στα 60 και δεν θα το αφήσουν έτσι.

    δεν μου λεει κατι, το δεν θα το αφησουν ετσι.
    Οταν ο υπ. εργασιας δηλωνει οτι θα αυξανονται τα ορια συνταξιοδοτησης, θες να βασιστω σε μια δικη σου αοριστη σκεψη,
    \"δεν θα το αφησουν ετσι\"?
    Τώρα γίνεται αυτό. Που δεν έχουν δει ακόμα τις συνέπειες. Ίσως σε μερικά χρόνια να αλλάξουν τα πράγματα.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Θέλω να είμαι αισιόδοξη, τι να πω; Εκτός και αν ακούσω ενδείξεις όπως λες κι εσύ για το αντίθετο :(

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Originally posted by krino
    Originally posted by Αφωτεινή
    Originally posted by krino
    Τελος χωρις να παρεξηγηθω,
    θα ελεγα οτι με ενδιαφερει κυριως να διαβασω γνωμες και προβληματισμους απο κοσμο που δεν εχει κανει παιδι και ειναι σε αυτη την φαση κοιταζοντας το τι εχει μπροστα του.

    καλα τοτε.
    Δεν θα συμμετεχω στην συζητηση..

    τι να σου πω....
    ειπα κυριως οχι οτι δεν με ενδιαφερει η αποψη σου.
    Αλλα ξερεις, εσυ που εχεις ηδη παιδι,
    δεν μπορεις να εισαι στην ιδια θεση με εμενα.
    Ακομα και αν πεις οτι συμφωνεις,
    τι μπορεις να το κανεις το παιδι? να το επιστρεψεις?
    Το θεωρω σχεδον απιθανο να βρεις ανθρωπο που να εχει παιδι και να συμφωνησει μαζι σου..
    Να ανησυχει ναι,να εχει τους ιδιους προβλαματισμους φυσικά,αλλα οχι να σου πει οτι θα προτιμουσε να μην εχει τα παιδια του.
    Αυτη ειναι η ουσιαστικη διαφορα αναμεσα σε καποιον που εχει παιδι και σε καποιον που δεν εχει..

  11. #11
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by libpa
    Θέλω να είμαι αισιόδοξη, τι να πω; Εκτός και αν ακούσω ενδείξεις όπως λες κι εσύ για το αντίθετο :(

    ετσι χυμα?
    να ειμαστε αισιοδοξοι για να ειμαστε?
    να μην μελεταμε το τι συμβαινει?
    Να μην βλεπουμε που βαδιζει η ολη υποθεση?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    και γω το θεωρω απιθανο Φωτεινη

    αν και δεν εχω παιδια

    θεωρω απο την αλλη πολυ ευλογους τους προβληματισμους σου krino

    απο την αλλη μολις εχεις ενα παιδι η σκεψη αλλαζει πολυ

    και το εχω δει αυτο σε κοντινα μου προσωπα
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  13. #13
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by Αφωτεινή
    Το θεωρω σχεδον απιθανο να βρεις ανθρωπο που να εχει παιδι και να συμφωνησει μαζι σου..
    Να ανησυχει ναι,να εχει τους ιδιους προβλαματισμους φυσικά,αλλα οχι να σου πει οτι θα προτιμουσε να μην εχει τα παιδια του.
    Αυτη ειναι η ουσιαστικη διαφορα αναμεσα σε καποιον που εχει παιδι και σε καποιον που δεν εχει..
    ειδες που τωρα συγκλινουμε?
    καταλαβες γιατι ειπα το κυριως?

    Και φυσικα αν ειχα ενα παιδι, τα ιδια θα ελεγα με εσενα.....

    Μπαινω ομως σε αυτο το τριπακι,
    εγω που ειμαι ενα βημα πριν απο αυτο που εισαι εσυ,
    και μπορω να κρινω και να ζυγισω.......

  14. #14
    αγαπαω τοσο πολυ τα παιδια και παντα ηθελα μετα τα 30 να αποκτησω ενα,
    οχι ομως με αυτες τις προυποθεσεις
    οχι οτι δεν θελω.αλλα δεν δυναμαι να το μεγαλωσω
    κανω 2 δουλειες και παιρνω 1100 ε ,πως θα μπορεσω να αναθρεψω ενα παιδι που θα θελει τα φροντιστηρια του,τα παιχνιδια του ολα τα εφοδια για να γινει κατι?θα πρεπει ο αντρας μου να ναι φραγκατος για να γινει αυτο και να μπορεσουμε να προσφερουμε ολα οσα χρειαζεται ενα παιδι σημερα.χρειαζονται τουλαχιστο 2 μισθοι και καλοι μισθοι για να καλυψεις τα εξοδα ενος παιδιου.
    μετα τα χιλια ζορια προσπαθω να ανταπεξερθω στα προσωπικα μου εξοδα.ο κινδυνος της απολυσης παραμονευει παντα,οι γονεις στηριζουν αλλα δεν θα ειναι για παντα.η κατασταση ολοενα και θα χειροτερευει,γιατι λοιπον να κανω παιδι?για να ζησει χειροτερα απο εμενα?η απλα να λεω οτι εχω ενα παιδι?
    οχι το παιδι μου θελω να το μεγαλωσω με ανεσεις,με εφοδια,να μπορω να του προσφερω ολα οσα χρειαζεται και λυπαμαι ειλικρινα που ισως δεν μπορεσω να το κανω παρα μονο αν αλλαξουν τα πραγματα.
    Οτι βλεπουμε γυρω μας ειναι μονο για αυτη τη φορα.Μην προσπερνας τιποτα,κοιταξε τα χρωματα των λουλουδιων και χαμογελα

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    ψαχνω ετσι στο διαδικτυο και βρηκα διαφορα

    βρηκα και αυτο το ζευγαρακι

    που στην δικη μας εποχη ζει και αυτο

    http://www.stifora.gr/article.php?id=23851

    πολυ γλυκο μου φανηκε....
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

Page 1 of 8 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •