σεμιναρια πανω στη ψυχωση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406

    σεμιναρια πανω στη ψυχωση

    Ισως ειναι ενδιαφερον για ολους αυτους που ειναι ανοιχτομυαλοι και δεν επαναλαμβανουν συνεχεια τα ιδια κ τα ιδια για τον φοβο της τρελλας και τον τροπο αντιμετωπισης της!


    Σεμινάρια πάνω στην ψύχωση: 20 Θέσεις για έναν Τριάλογο
    - 1:21π.μ.
    Κάθε ψύχωση είναι μια εντελώς προσωπική διαδικασία, συγκρίσιμη με ένα όνειρο, μόνο που ξέφυγε από τον ύπνο. Ψυχολογικά και φυσιολογικά (σωματικά) φαινόμενα ...
    paratiritiriopsy-psy-spsc.blogspot.com/.../20.html - Προσωρινά αποθηκευμένη

  2. #2
    Banned
    Join Date
    May 2010
    Location
    Εδώ στην γη!
    Posts
    2,397
    τι είναι ψύχωση;

    θα ήθελα να μάθω πως την βίωσε κάποιος την ψύχωση

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Originally posted by janet
    τι είναι ψύχωση;

    θα ήθελα να μάθω πως την βίωσε κάποιος την ψύχωση

    Διαφέρει από άτομο σε άτομο αλλά κλασικές εμπειρίες είναι να ακούς φωνές, να νομίζεις ότι όλοι οι άλλοι είναι εναντίον σου, ότι συνωμοτούν εναντίον σου και εσύ να νιώθεις πολύ σημαντικό πρόσωπο (η το αντίθετο-να νιώθεις πάντα \"από κάτω\" σε σχέση με άλλους) και τέτοια. Αυτά είναι τα πιο κλασικά \"παρανοικά\" συμπτώματα (που είναι και τα πιο συχνά) τώρα μετά υπάρχουν και τα πιο \"αποδιοργανωτικά\" συμπτώματα όπως αποδιοργάνωση της σκέψης, αβουλία (δεν έχει βούληση το άτομο να κάνει οτιδήποτε)και τέτοια αλλά αυτά είναι σε πιο προχωρημένα στάδια και δεν συμβαίνουν σε όλους. Τώρα βέβαια αυτά είναι με βάση \"το βιβλίο\", ο καθένας το περνάει κάπως διαφορετικά όλο αυτό. Τα παιδιά που έχουν περάσει μπορούν να σου πουν τις δικές τους ιστορίες.

  4. #4
    Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    44
    ψηχωση ειναι να βλεπετε παντου πανικουλα χααχχαα χοχοοχ

  5. #5
    Banned
    Join Date
    May 2010
    Location
    Εδώ στην γη!
    Posts
    2,397
    Originally posted by PETRAN
    Originally posted by janet
    τι είναι ψύχωση;

    θα ήθελα να μάθω πως την βίωσε κάποιος την ψύχωση

    Διαφέρει από άτομο σε άτομο αλλά κλασικές εμπειρίες είναι να ακούς φωνές, να νομίζεις ότι όλοι οι άλλοι είναι εναντίον σου, ότι συνωμοτούν εναντίον σου και εσύ να νιώθεις πολύ σημαντικό πρόσωπο (η το αντίθετο-να νιώθεις πάντα \"από κάτω\" σε σχέση με άλλους) και τέτοια. Αυτά είναι τα πιο κλασικά \"παρανοικά\" συμπτώματα (που είναι και τα πιο συχνά) τώρα μετά υπάρχουν και τα πιο \"αποδιοργανωτικά\" συμπτώματα όπως αποδιοργάνωση της σκέψης, αβουλία (δεν έχει βούληση το άτομο να κάνει οτιδήποτε)και τέτοια αλλά αυτά είναι σε πιο προχωρημένα στάδια και δεν συμβαίνουν σε όλους. Τώρα βέβαια αυτά είναι με βάση \"το βιβλίο\", ο καθένας το περνάει κάπως διαφορετικά όλο αυτό. Τα παιδιά που έχουν περάσει μπορούν να σου πουν τις δικές τους ιστορίες.
    Βασικά αυτά που γράφεις μου θυμίζουν κάτι λές να πέρασα καμία ψύχωση και να μην το κατάλαβα ή κανένα ψυχωτικό επεισόδιο;

  6. #6
    δηλαδη τι ειχες ακριβως τζανετ απο ολα αυτα?
    Οτι βλεπουμε γυρω μας ειναι μονο για αυτη τη φορα.Μην προσπερνας τιποτα,κοιταξε τα χρωματα των λουλουδιων και χαμογελα

  7. #7
    Banned
    Join Date
    May 2010
    Location
    Εδώ στην γη!
    Posts
    2,397
    \'Oτι συνομωτούν εναντίον μου ότι είμαι σημαντικό πρόσωπο αλλά και νιώθω ότι είμαι και κάτω από τους άλλους.

  8. #8
    Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    44
    αυτο μου μοιαζει με χαμηλη αυτοεκτημηση τζανετ.το ιδιο νιωθω πολλες φορες και εγω καλη μου.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •