Διαφήμιση ψυχοφαρμάκων
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    34

    Διαφήμιση ψυχοφαρμάκων

    http://www.youtube.com/watch?v=6vfSFXKlnO0

    http://www.youtube.com/watch?v=jes0WPTmUpY&feature=related

    http://www.youtube.com/watch?v=PuUWXC9ru10&feature=related

    http://www.youtube.com/watch?v=FrFbW-cJ7DU&feature=related

    http://www.youtube.com/watch?v=M8jasacHuCs

    http://www.youtube.com/watch?v=Is9Oxoqw5HU

    http://www.youtube.com/watch?v=wXuMld0VwuU&feature=related

    http://www.youtube.com/watch?v=8bf2LA1ScVA

    Κτλ.

    Αφού την επιλογή φαρμάκου την κάνει ο γιατρός τότε ποιο το νόημα των διαφημίσεων ;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Καλως ηρθες στον φανταστικο κοσμο της βιομηχανιας των φαρμακων...!

    βιομηχανια --> επιχειρηση --> κερδος --> διαφημιση



    .

    Σε καμια περιπτωση ΔΕΝ λεω οτι η φαρμακευτικη αγωγη δεν ειναι χρησιμη κτλ κτλ, απλα θελω να υπενθυμισω οτι προκειται για μια ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ. ευρω, δολλαρια, γιεν.. κτλ κτλ..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Originally posted by Boltseed
    Καλως ηρθες στον φανταστικο κοσμο της βιομηχανιας των φαρμακων...!

    βιομηχανια --> επιχειρηση --> κερδος --> διαφημιση



    .

    Σε καμια περιπτωση ΔΕΝ λεω οτι η φαρμακευτικη αγωγη δεν ειναι χρησιμη κτλ κτλ, απλα θελω να υπενθυμισω οτι προκειται για μια ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ. ευρω, δολλαρια, γιεν.. κτλ κτλ..

    Yep.

    Από ότι ξέρω όλα τα φάρμακα διαφημίζονται

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Originally posted by ΜΕΘ
    Αφού την επιλογή φαρμάκου την κάνει ο γιατρός τότε ποιο το νόημα των διαφημίσεων ;
    E, οταν ο κουρασμενος ψυχιατρος γυρισει σπιτι και κατσει στην τι-βι με το καλο... τσουπ να σου ενας υποδοχεας.

    Καλα τα συνεδρια με τον θεϊκο μπουφε αλλα χρειαζεται και κατι για συμπληρωμα. Ετσι επικουρικα :P
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  5. #5
    Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    34
    Originally posted by oboro
    E, οταν ο κουρασμενος ψυχιατρος γυρισει σπιτι και κατσει στην τι-βι με το καλο... τσουπ να σου ενας υποδοχεας.

    Καλα τα συνεδρια με τον θεϊκο μπουφε αλλα χρειαζεται και κατι για συμπληρωμα. Ετσι επικουρικα :P
    Εννοείς ότι οι διαφημίσεις απευθύνονται στους ψυχιάτρους ;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Ναι... Δεν το βρισκεις λογικη εξηγηση?
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  7. #7
    Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    34
    Originally posted by oboro
    Ναι... Δεν το βρισκεις λογικη εξηγηση?
    Στους ασθενείς απευθύνονται και μάλιστα τους προτρέπουν να ζητήσουν το φάρμακο από τον γιατρό τους.
    \'talk to your doctor about zoloft\'

  8. #8
    Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    34
    Εσείς σαν γιατροί θα ανεχόσασταν έναν ασθενή που να σας ζητάει το φάρμακο του γούστου του ;
    Αντίστροφα σαν ασθενείς θα είχατε το θάρρος να ζητήσετε από τον γιατρό σας συγκεκριμένο φάρμακο ;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    ε, κοίτα το να ζητήσεις κάποιο φάρμακο συγκεκριμένα επειδή σου άρεσε η διαφημισή του είναι λίγο τραβηγμένο.

    αλλά γενικά νομίζω δεν είναι κακό να κουβεντιάζεις με το γιατρό για το αν σου κάνει ή όχι κάποιο φάρμακο. πχ εγώ δεν μπορώ να καταπιώ με τίποτα κάτι τεράστια χάπια αντιβιώσεις που δίνουν, ε το λέω πάντα και ζητάω αν γίνεται σιρόπι ή κάτι πιο μινιόν :P

  10. #10
    Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    34
    Originally posted by claire
    ε, κοίτα το να ζητήσεις κάποιο φάρμακο συγκεκριμένα επειδή σου άρεσε η διαφημισή του είναι λίγο τραβηγμένο.
    Ναι, έχεις δίκαιο.
    Είναι σαν να ακυρώνεις τον γιατρό. Αυτός είναι και ο προβληματισμός μου. Δεν το ξεκίνησα όμως εγώ. Οι φαρμακευτικές το ξεκίνησαν.
    Κατά τη γνώμη μου ή θα πρέπει να καταργήσουν τις διαφημίσεις ή θα πρέπει να πωλούν τα ψυχοφάρμακα στο σούπερ μάρκετ.
    Το βρίσκετε ακραίο ; Υπάρχει μέση οδός ;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Originally posted by ΜΕΘ
    Στους ασθενείς απευθύνονται και μάλιστα τους προτρέπουν να ζητήσουν το φάρμακο από τον γιατρό τους.
    \'talk to your doctor about zoloft\'
    Συνεχιζει να μη με πειθει αυτο... Υπαρχει εστω και ενας ψυχιατρος που δεν γνωριζει το Zoloft?!

    Μπορει επισημως να απευθυνονται σε ασθενεις αλλα να στοχευουν καλλιστα τους γιατρους. Δεν εχω ακουσει πολλους γιατρους να ειναι τοσο ανοιχτοι στις αποψεις των ασθενων τους, ειδικα για φαρμακα που δεν εχουν ηδη στα υπ\' οψιν. Κατα τη γνωμη μου μια διαφημιση περναει το μηνυμα πολυ πιο υπογεια και αποτελεσματικα απο εναν ακομη ασθενη που \"θελει να γινει το δικο του\".
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Originally posted by ΜΕΘ
    Originally posted by claire
    ε, κοίτα το να ζητήσεις κάποιο φάρμακο συγκεκριμένα επειδή σου άρεσε η διαφημισή του είναι λίγο τραβηγμένο.
    Ναι, έχεις δίκαιο.
    Είναι σαν να ακυρώνεις τον γιατρό. Αυτός είναι και ο προβληματισμός μου. Δεν το ξεκίνησα όμως εγώ. Οι φαρμακευτικές το ξεκίνησαν.
    Κατά τη γνώμη μου ή θα πρέπει να καταργήσουν τις διαφημίσεις ή θα πρέπει να πωλούν τα ψυχοφάρμακα στο σούπερ μάρκετ.
    Το βρίσκετε ακραίο ; Υπάρχει μέση οδός ;
    τον γιατρο, μας κανει αν οχι να τον ακυρωνουμε, παντως να τον αμφισβητουμε εντονα, η γνωστη πλεον διαπλοκη γιατρων-φαρμακοβιομηχανιας....

    γνωστος ο ρολος των ιατρικων επισκεπτων, των \"δωρων\" των εταιριων στους γιατρους που συνεργαζονται μαζι του, κλπ κλπ κλπ...
    υπο αυτο το πρισμα, το θεωρω πολυ λογικο, ενας ασθενης να ειναι καχυποπτος και για την πολυφαρμακια, και για την οποιαδηποτε συνταγογραφηση και να ρωταει τον γιατρο την γνωμη του για ενα φαρμακο που εχει ακουσει, οχι απο διαφημιση, αλλα απο εναν φιλο/γνωστο που το δοκιμασε και ωφεληθηκε...

    ΑΝ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΕΝΟΧΛΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗ ΑΥΤΗ, ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΝΩΘΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΑΧΩΡΙΣΟΥΝ ΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΤΑΚΤΙΚΕΣ ΤΩΝ ΦΑΡΜΑΚΟΒΙΟΜΗΧΑΝΙΩΝ, ΝΑ ΚΑΤΑΓΓΕΙΛΟΥΝ ΤΙΣ ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΔΗΛΩΣΟΥΝ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΟΡΚΟ ΤΟΥΣ, ΟΤΙ ΣΚΟΠΟΣ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ Η ΔΗΜΟΣΙΑ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ Η ΩΦΕΛΕΙΑ ΤΩΝ ΑΣΘΕΝΩΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΗΣ ΤΣΕΠΗΣ ΤΟΥΣ.

    οσο για την διαφημιση φαρμακων, περα απο συμπληρωματα διατροφης, ειμαι καθετα αντιθετη.
    θα επρεπε να ειναι απαγορευμενη, οσο για την ενημερωση των γιατρων, ειναι επιστημονες και μπορουν και πρεπει να ενημερωνονται απο επιστημονικα συγγραματα που απευθυνονται στην ειδικοτητα τους...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εσείς σαν γιατροί θα ανεχόσασταν έναν ασθενή που να σας ζητάει το φάρμακο του γούστου του ;
    Αντίστροφα σαν ασθενείς θα είχατε το θάρρος να ζητήσετε από τον γιατρό σας συγκεκριμένο φάρμακο ;
    Συγγνωμη δηλαδη οταν εγω υπεφερα τα πανδεινα απο το risperdal και ετριξα τα δοντια του γιατρου και τωρα ειμαι με abilify κατοπιν δικιας μου προτροπης εκανα κακως?
    Χα τουλαχιστον απεκτησα ζωη.

    Ελεος τι νομιζετε οτι ξερουν οι γιατροι για τα φαρμακα...οταν οι ιδιες φαρμακοβιομηχανιες δεν ξερουν καλα - καλα την λειτουργια τους?
    Οσα στοιχεια δινουν υπαρχουν και μπορει να διαβασει ο καθενας ελευθερα.

    Γιατρεεεεεεεεεεεεε με αυτο το φαρμακο εχω προβληματα....στα @@μου αυτο θα παρεις γιατι δεν βαζω το κεφαλι μου στο ντορβα λολ...αρκει που κινεισαι χαχαχ

    Γιατρε ειστε απαραδεκτος την κανω παω σε αλλον με διαφορετικη κοσμοθεωρηση.....μα οχι παιδι μου που πας κατσε να το συζητησουμε λολ.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν βγαζω φυσικα αχρηστους τους γιατρους...και αλλωστε η γκρινια του ασθενη ειναι σιγουρη...δεν νομιζω να ειναι ιδιαιτερα χαρουμενος ας πουμε αν αρχιζει και κινειται το στομα του χωρις τη δικια του θεληση λολ...αλλα κατι ξερει και ο ασθενης και η ενημερωση ειναι απαραιτητη...οι γιατροι εδω ΔΕΝ ενημερωνουν , καλυτερα να μενει ο ασθενης στο σκοταδι?
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Και σαφως αντιθετος με την διαφημιση αλλα ναι στην ενημερωση.

    Το κακο με την ενημερωση ειναι ο φοβος του ασθενη που βρισκεται μαλλον ηδη σε υψηλα επιπεδα , οποτε οι γιατροι λενε γιατι να μπω σε αυτο το λουκι και να του πω διαφορα που μπορει να τον τρομοκρατησουν περισσοτερο?
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •