βιβλιο ''θεραπευστε την καταθλιψη χωρισ φαρμακα'' - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 30 of 30
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    3
    το διαβάζω αυτό τον καιρό. Δεν ξέρω αν θα με βοηθήσει. Γενικά είμαι δύσπιστος.

    Όπως και νά\'χει, θα είναι το πρώτο βιβλίο που διαβάζω μετά από μήήήνες.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by Karmen_30

    Δε μπορειτε να κρινετε ενα βιβλιο μονο απο τον τιτλο,κυριως αν δεν το εχετε διαβασει.
    Συμφωνω μαζι σου κ καλα κανεις κ λες την αποψη σου αφου το εχεις διαβασει κιολας το συγκεκριμενο βιβλιο

    Απο την αλλη ομως, ενας τιτλος δινει ενα στιγμα. Παραπλανητικο μπορει, αλλα σαφες προς το κοινο που ψαχνει να προσεγγισει.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    παιδια παντως εγω τελικα για αλλο βιβλιο μηλουσα το : καταθλιψη αυτοθεραπεια χωρισ χαπια

    ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΑΥΤΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΧΩΡΙΣ ΧΑΠΙΑ
    συγγραφέας ΟΝΟΣ ΓΟΥΕΜΠ ΛΑΡΑ
    Εκδοτικός Οίκος : ΜΟΝΤΕΡΝΟΙ ΚΑΙΡΟΙ
    μεταφραστής : ΜΑΝΤΟΓΛΟΥ ΑΡΓΥΡΩ
    επιμελητής : ΜΠΑΝΟΥΣΗ ΜΑΡΙΑ


    12,51 €

    Σύνοψη
    Τι σημαίνει αλήθεια να είσαι καταθλιπτικός; Οι περισσότεροι άνθρωποι αναγνωρίζουν την κατάθλιψη σε μια σειρά από συμπτώματα, όπως η κούραση, η κατάπτωση ή η αίσθηση ματαιότητας. Αλλά η κατάθλιψη είναι επίσης μια ένδειξη ότι κάτι στη ζωή μας δεν πηγαίνει καλά και χρειάζεται να το αντιμετωπίσουμε. Πολύ συχνά, ωστόσο, συνηθίζουμε να κωφεύουμε στα καταθλιπτικά συναισθήματα αντί να ακούμε προσεκτικά τα μηνύματα που στέλνουν για την ποιότητα της ζωής μας. Το βιβλίο αυτό μπορεί να αποτελέσει μια σημαντική ευκαιρία για προσωπική ενδοσκόπηση και ως αποτέλεσμα να περιορίσει την κατάθλιψη και να συμβάλει σε μια καλύτερη ποιότητα ζωής. Κάθε κεφάλαιο αναλύει μια διαφορετική πτυχή της κατάθλιψης, προτείνοντας μία αυτοθεραπεία χωρίς χημικές ουσίες. Η κατάθλιψη, στην πραγματικότητα, μπορεί να γίνει η αφορμή για έναν επαναπροσδιορισμό των προτεραιοτήτων της ζωής, ένα βήμα στη συνειδητότητα ή μια ευκαιρία να διώξει κάποιος δυσάρεστες όψεις της καθημερινότητας. Μπορεί, επίσης, να γίνει η αρχή για μια καλύτερη διαχείριση του ψυχικού πόνου και της απώλειας και, ως εκ τούτου, να ενισχύσει την άμυνά μας απέναντι σε παρόμοιες καταστάσεις
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Down Under
    Posts
    228
    Ακριβώς. Ό,τι έκανα εγώ με τη δική μου κατάθλιψη. Δε βγήκα ακόμη τελείως - κάτι κιλάκια να πάρουμε, λολ - αλλά ευτυχώς τα υπόλοιπα υποχωρήσανε. Ναι, πάντα τα αίτια είναι βαθιά. Θέλει επιμονή, αντοχή και σωστή επεξεργασία. Κι άλλα πολλά δηλαδή, όπως το υποστηρικτκό περιβάλλον. Αν δεν υπάρχει... χμμ... ε λίγη αντοχή και πυγμή παραπάνω ρε γμτ!... ...

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    250
    Το βιβλίο δεν λέει σχεδόν τίποτα καινούριο και μου θυμίζει Λιακοπουλο που πουλάει την εκστρατεία του Μ. Αλέξανδρου ο οποίος πολέμησε φυσικά και τους Νεφελιμ .
    (παρεμπίπτοντος ο Λιακοπουλος κάνει τζίρο στην ACS courier κάθε μήνα 30.000 ευρω)
    Μπράβο σε αυτούς που βρήκαν ένα πιασαρικο τίτλο μπράβο στον κύριο Γιαννικο που το διαφημίζει στο κανάλι του το Alter (οι εκδόσεις modern times που ανήκει το βιβλίο είναι δικές του, τυχαίο?)

    Έμπαση περιπτώσει ξεπερνώντας όλα αυτά τα ασήμαντα για κάποιους εγώ πιο πολύ θα ξεχνιόμουν εάν διάβαζα Μπλεκ η Περιπέτεια που θα θυμόμουν και τα νιάτα μου παρά αυτό το «παιδί» του Marketing
    Το να λες ότι η κατάθλιψη είναι δώρο και πρέπει να τη δεις έτσι δεν νομίζω να βοηθάς…

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Down Under
    Posts
    228
    Όντως δε λέει τίποτα καινούργιο. Αναφέρομαι στην περίληψη που έδωσε το μέλος φυσικά. Δε ξέρω αν λέει κάτι καινούργιο στο περιεχόμενό του.
    Πάντως, γενικότερα μιλώντας, κι εγώ θεωρώ \'δώρα\' όλες τις δυσκολίες που μπορεί να μας συμβούν. Αρκεί να μη μείνουμε στο σελοφάν...

    \'Δεν υπάρχει πρόβλημα που να μην έχει να σου προσφέρει ένα δώρο. Αναζητάς τα προβλήματα, γιατί έχεις ανάγκη από τα δώρα τους\'.
    (Ρ. Μπαχ)


  7. #22
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    24
    Originally posted by Boltseed
    γνωμη μου ειναι να αποφευγεις βιβλια με πιασαρικο-εμπορικο τιτλο που υποσχεται λαγους και πετραχειλια. το καλυτερο πιστευω που μπορεις να κανεις ειναι να μπαινεις σε σελιδες με αξιολογηση βιβλιων, ακομα και σε σελιδες που πουλανε βιβλια οπως amazon και bookdepository(τσαμπα μεταφορικα αυτο) και να κοιτας reviews, τι εχει να πει ο κοσμος που τα διαβασε , κατα ποσο ηταν ευχαριστημενος , τι τους αρεσε, τι δεν τους αρεσε και γενικα συντομα reviews.
    Nαι, δεν μ\'αρέσουν ούτε εμένα τα βιβλία με πιασάρικους τίτλους. Και έχει γεμίσει ο τόπος από αυτά.

  8. #23
    Μπορει καποια ατομα να διαβασουν το ιδιο βιβλιο και σε καποιους να φανει χρησιμο και ενδιαφερων και σε αλλους αχρηστο κτλ.
    Οποτε ολα ειναι σχετικα..
    Οσο για το τιτλο για το βιβλιο που λεω εγω και οχι αυτο που τελικα εννοουσε το μελος εδω(αν και μοιαζει λιγο ως προς τον τιτλο),ναι μεν καποιοι τιτλοι ειναι ετσι γραμμενοι ωστε να πουλανε χωρις να εχουν καλο περιεχομενο,αλλα αυτο που το βιβλιο που ελεγα εγω,οτι εγραφε ο τιτλος του αυτο ηταν πραγματι.
    Κατα τη τη γνωμη μου μοιαζει πολυ με το βιβλιο \"ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΑΡΑ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ\" που ανεφερε καποιο μελος εδω.Και το βιβλιο αυτο μου το ειχε προτεινει στο παρελθον μια ψυχολογος.
    Αυτο φυσικα δε σημαινει κατι,αν δεν φανει χρησιμο για καποιον ανθρωπο και δεν τον βοηθησει σε κατι.
    Δεν κανουν ολα τα βιβλια για ολους,ουτε ολες οι θεραπειες(γνωσιακες) για ολους..

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    738
    ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΑΡΑ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ

    ΑΙΣΘΑΝΘΕΙΤΕ ΚΑΛΑ

    Γνωριζει κανεις αν εχουν μεταφραστει και σε αλλες γλωσσες?
    Η πως ειναι ο αγγλικος τιτλος για να το ψαξω στην γλωσσα που θελω?
    Θα φανει πιο ευκολη η αναζητηση μου...

    Σας ευχαριστω πολυ πολυ!!!

    Εγω πιστευω πως τα βιβλια ειναι βοηθητικα, δεν ειναι θεραπευτικα...η θεραπεια ερχεται απο μεσα μας...!!!

  10. #25

    ΒΙΒΛΙΑ

    Anoiksi,εχεις δικιος σε οσα λες,τα βιβλια μονο συμπληρωματικα βοηθανε συνηθως!
    Ο αγγλικος τιτλος του πρωτου βιβλιου που ζητησες:\"ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΑΡΑ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ\" που ειναι και ο πρωτοτυπος αυτου ειναι:Mind Over Mood: Change How You Feel by Changing the Way You Think
    Συγγραφεις:Greenberger,Dennis.
    Για το \"ΑΙΣΘΑΝΘΕΙΤΕ ΚΑΛΑ\" του Devid Burns,ο αγγλικος τιτλος ειναι:Feeling Good: The New Mood Therapy

    Αυτα..
    Ελπιζω να βοηθησα!

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    738
    Σε ευχαριστω παρα μα παρα πολυ...και ναι μπορω να σου πω οτι ηταν πολυτιμη η βοηθεια σου γιατι τα βρηκα τα βιβλια στη γλωσσα που ηθελα...αυριο θα παω να αγορασω το πρωτο το ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΑΡΑ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ...και ειμαι σιγουρι οτι θα με βοηθησει, γιατι θελω να το παλεψω για αλλη μια φορα μονη μου και πιστευω οτι καπου βαθια μεσα μου υπαρχει ακομα ενα κομματι δυναμης...δεν γινεται...αφου μας ερχονται μονο οσα μπορουμε να αντεξουμε...!!!

    Σε ευχαριστω πολυ Karmen_30 ...:-)

  12. #27
    Χαιρομαι που μπορεσα να σε βοηθησω! Αν και δεν εκανα κατι ιδιαιτερο,το google να ειναι καλα! Ετσι σε θελω,αισιοδοξια και θετικη σκεψη!! Και κουραγιο πανω απο ολα!!! Καλη αναγνωση και καλη περιπλανηση στο κοσμο του βιβλιου!! Περιμενουμε νεα σου..

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    738
    Ναι ναι σε λιγο καιρο θα γραψω και εγω την αποψη μου...χεχε...δηλ θα εχω και εγω να πω την κριτικη μου......!!!
    Ομως και παλι ευχαριστω που εκανες τον κοπο...εγω δεν το σκεφτηκα...αρχιζει μαλλον και το μυαλο να μην λειτουργει σωστα...χεχε...!!!

    Ειναι απλα υπεροχη αυτη η περιπλανηση......και παραλληλα τοσο βοηθητικη...!!!

  14. #29
    Ολα θα πανε καλα!!! Ειναι οντως πολυ ομορφη αυτη η περιπλανηση..

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    738
    [B]...μαζι με τον πονο ας χορεψει η χαρα...[/B]

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •