βιβλιο ''θεραπευστε την καταθλιψη χωρισ φαρμακα''
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 30
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863

    βιβλιο ''θεραπευστε την καταθλιψη χωρισ φαρμακα''

    το διαφιμηζουν το εχει παρει κανεισ? αξιζει?
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    421
    Πέρα από το βιβλίο,το οποίο δεν έχω διαβάσει,κι εγώ σ\'αυτό το δόγμα ανήκω.Προσπαθώ να το παλέψω χωρίς φάρμακα.Πιστεύω ότι με τρία πράγματα θεραπεύεται αυτό το πράγμα:έρωτας,φίλοι και θετική σκέψη.Αν λείπουν αυτά,τότε αναγκαστικά πέφτεις στα φάρμακα(και δεν ξανασηκώνεσαι μάλλον).

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    paolo θα συμφωνησω μαλλον μαζι σου..
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    νομίζω ότι είναι ωραίο κ εξηγεί κι όλας τι είναι κ πως λειτουργεί η CBT το βιβλίο που πρότεινε ο petran

    τίτλος: σκέφτομαι άρα αισθάνομαι
    των greenberger κ padesky

  5. #5
    NAI EINAI ΠΟΛΥΥΥ ΚΑΛΟ ΒΙΒΛΙΟ! ΤΟ ΕΧΩ Κ ΕΓΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ ΤΟ ΑΝΟΙΓΩ ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΟΜΑΙ.
    ΠΟΛΥ ΠΡΑΚΤΙΚΟ ΚΑΙ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΟΣΑ ΛΕΕΙ..
    ΤΟ ΣΥΣΤΗΝΩ ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ!!

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    9
    ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΟΝ ΣΥΓΓΡΑΦΕΑ ΤΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ????Ο ΤΙΤΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΑΚΡΙΒΩΣ??????

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    9
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!!

  8. #8
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    εχμ.... να υπενθυμίσω και το δικό μας βιβλιοπωλείο, εδώ στο
    e-psychology.gr/bookstore .
    Η σελίδα του βιβλίου "αισθανθείτε καλά" είναι:
    Last edited by Aeon; 09-06-2020 at 17:33.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  9. #9
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Εχετε δικιο, ωστόσο ο DAVID BURNS είναι καλό \"όνομα\" στον χώρο της γνωσιακής-συμπεριφορικής προσέγγισης και το βιβλίο του, χωρίς να είναι θεραπευτικό, είναι σίγουρα βοηθητικό.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  10. #10
    Γενικότερα όμως τα βιβλία δεν μπορούν βοηθήσουν ριζοσπαστικά σε κάποιου είδους πρόβλημα.

    Πχ, κυκλοφορούν άπειρα βιβλία με δίαιτες, διακόσμηση, σχέσεων κλπ, κλπ.

    Θεωρώ πως πέρα από το να αποκτήσει κάποιες γνώσεις κάποιος για το εκάστοτε αντικείμενο, δεν μπορεί ένα ανάγνωσμα να βοηθήσει στο 100%

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    με την ευκαιρια, να πω οτι οταν ειχα καταθλιψη, ηταν ενα βιβλιο που μου ειχαν προτεινει αρκετοι (αυτο του Burns).
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Down Under
    Posts
    228
    Κι εγώ συμφωνώ με Σοφία και Μπολντ. Αλλά πιο πολύ θα έλεγα τα ίδια με βάση τον πιασάρικο τίτλο \'Θεραπεύστε την κατάθλιψη χωρίς φάρμακα\', για το πρώτο βιβλίο δηλαδή. Για το δεύτερο, ίσως θα προτιμούσα να το διαβάσω.
    Εν ολίγοις... σιγά μαντάμ, ποιά απ\' όλες τις καταθλίψεις μας λες;... ... εξαρτάται από πολλόυς παράγοντες, από συμπτώματα, από τον χαρακτήρα, από χίλια - δυο... αλλά τα πιασάρικα μετράνε σήμερα. Ειδικά στη λογοτεχνία γίνεται της κακομοίρας, λολ!...


  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    ROBERT DILTS προτεινω με την σειρα μου.

    ειδικα στο πεδίο του reframe/values/beliefs/criteria κτλ

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Όχι είναι όντως καλό βιβλίο, αν και νομίζω ότι το \"σκέφτομαι αρα αισθάνομαι\" του Greenberger είναι καλύτερο. Είναι εκλαικευμένη self-helf CBT και μπορεί να βοηθήσει άνετα όποιον θέλει να κάνει κάποια βήματα πέρα από τα φάρμακα αλλά δεν έχει λεφτά για ακριβή γνωσιακή θεραπεία σε ψυχολόγο. Προφανώς δεν θα είχε νόημα να διαβάσει κάποιος τα ακαδημαικά βιβλία για CBT με την επιστημονική argo κλπ που προορίζονται για τους θεραπευτές, οπότε το έχουν κάνει πιο απλό για τον κόσμο (εξού και ο τίτλος)





    Αν και είμαι γενικά εντελώς εναντίον της \"pop psychology\" -\"κάνε αυτό σε 5 βήματα και απέκτησε την αυτοπεποίθηση του george cloοney\", \"Μπορώ να σας κάνω ευτυχισμένο σε 2 ώρες! Μην ρωτάς πως!\", \"4 ασκήσεις για να σου φύγει το άγχος και να γίνεις sex-beast\" και άλλα τέτοια φανφαριόζικα, αυτό το βιβλίο είναι καλό και βασίζεται σε πραγματικά επιστημονικά δεδομένα.




    Psychologist\'s stamp of approval

  15. #15
    Κανενα βιβλιο δεν προκειται να βλαψει κανεναν!! Καλο μπορει να κανει,κακο δεν νομιζω!!!
    Σιγουρα καθε βιβλιο δεν υποκαθιστα τη χρησιμοτητα κανενος ψυχολογου,ομως συμπληρωματικα ή τελειως πληροφοριακα μπορει να βοηθησει ως ενα βαθμο.
    Εχω περασει απο καταθλιψη,αγχος κτλ και μπορω να πω πως εχω βοηθηθει απο το συγκεκριμενο βιβλιο και κακως κατα τη γνωμη το συγκρινετε με \"εμπορικα βιβλια\" που δεν προσφερουν αυτο που υποσχονται.
    Δε μπορειτε να κρινετε ενα βιβλιο μονο απο τον τιτλο,κυριως αν δεν το εχετε διαβασει.
    Και φυσικα δεν εχω κανενα οφελος να λεω ολα αυτα.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •