Στρατός - αγχώδεις διαταραχές - κρίσεις πανικού - φοβίες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2005
    Posts
    10

    Στρατός - αγχώδεις διαταραχές - κρίσεις πανικού - φοβίες

    Φίλοι μου θα ήθελα να μάθω εμπειρίες παιδιών που εχουν τα παραπάνω προβλήματα και έχουν υπηρετήσει στο στρατό.Εγω αντιμετωπίζω αυτά τα προβλήματα και πλησιάζει ο καιρός που θα πρέπει να παρουσιαστώ και γίνονται χειρότερα τα πράγματα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2005
    Posts
    111
    Αγαπητέ φίλε, έχω περάσει απο εκεί που θα πάς και θα ήθελα να σου πώ κάποια πράγματα..
    Καταρχάς, σε καταλαβαίνω απόλυτα, θα είναι κάτι εντελώς νέο για σένα, μια κατάσταση εντελώς διαφορετική απο τη καθημερινότητά σου..
    Θα βρεθείς σε ένα μέρος άγνωστο για σένα, με πολλά παιδιά που θα περάσουν ακριβώς ότι και εσύ..
    Όμως, δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς..
    Καταρχάς, η θητεία έχει μειωθεί κατά πολύ σε σχέση με το παρελθόν, αν δεν κάνω λάθος είναι δώδεκα μήνες, οπότε θα σκέφτεσαι κάθε μέρα που περνά ότι σε ένα χρόνο θα είσαι κάπου αλλού..
    Σίγουρα θα περάσεις και δύσκολες στιγμές, δεν μπορώ να σου πώ κάτι παραπάνω, καθένας αντιμετωπίζει αυτή τη κατάσταση διαφορετικά..

    Πάντως, να ξέρεις ότι, όπως και εγώ έτσι και όσους έχω ρωτήσει, θα θέλαμε να ξαναπάμε..Οχι για μόνιμα βέβαια!!!:cool:

    Και να θυμάσαι: Εκεί που είσαι ήμουν και εδώ που είμαι θα \'ρθεις:P

    Οτι θέλεις γράψε...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2005
    Posts
    10
    Κατ\' αρχάς harrys σ\' ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο να καταθέσεις και εσύ την άποψη σου στο topic που έχω ανοίξέι.Αυτό που θέλω να σου πω είναι ότι δεν θα είχα πρόβλημα να πάω στρατό απλά με τα προβλήματα που αντιμετωπίζω (κρίσεις πανικού,φοβίες) πολύ φοβάμαι ότι θα καταρεύσω.Θέματα που με απασχολούν είναι:

    -Θα πρέπει να τα δηλώσω αυτά τα θέματα υγείας όταν παρουσιαστώ;
    -Αν τα δηλώσω θα με βγάλουν ψυχασθενή;
    -Θα με κατατάξουν Ι1,Ι2,Ι3,Ι4 ή Ι5;
    -Όταν παρουσιαστώ και κάνω ήδη θεραπεία με φάρμακα θα με αφήσουν να τα πάρω μαζί μου;
    -Οι υπόλοιποι φαντάροι που θα το μάθουν πώς θα με αντιμετωπίσουν;
    -Και γενικότερα θα αντέξω εκεί μέσα...;

  4. #4
    painkiller σου έστειλα στο u2u εναν συνδεσμο που μπορεις να βρεις αρκετα απο αυτα που ρωτας. Όσον αφορά για φάρμακα στην περίπτωση που θες να πάρεις μαζί σου δεν θα στο απαγορέψει κανένας, θα ενημερώσεις όμως τους γιατρούς την ημέρα που θα παρουσιαστείς, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.
    Για το τελευταίο που ρωτάς δε μπορώ να σου απαντήσω φίλε μου δυστυχώς, καθένας βλέπει τα πράγματα απ τη δική του σκοπιά.
    Για οποιαδήποτε άλλη απορία, γράψε στο forum..
    :cool:

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2005
    Posts
    111
    Γειά σου και πάλι painkiller...
    Καταρχάς, δεν χρειάζεται να ευχαριστείς για οτιδήποτε, γι\' αυτό υπάρχει το forum..
    Έχω λίγο διαφορετική άποψη απο το katharmataki..
    Θέλω να σε ρωτήσω, τις φοβίες και τις κρίσεις, ο λόγος είναι αποκλειστικά η θητεία ή υπάρχει και κάτι άλλο;

    Τώρα, για τις απορίες σου:

    -Θα πρέπει να τα δηλώσω αυτά τα θέματα υγείας όταν παρουσιαστώ;
    *ʼν ήμουν στη θέση σου, δεν θα δήλωνα κάτι τέτοιο..Δεν πρόκειται να σου δώσουν ιδιαίτερη προσοχή, δηλαδή, να μπούν στη διαδικασία να εξετάσουν απο κοντά το θέμα σου..ο λόγος είναι ότι θα έχουν να ασχοληθούν με τόσο κόσμο που θα είναι πρακτικά αδύνατο..

    -Αν τα δηλώσω θα με βγάλουν ψυχασθενή;
    *Δεν νομίζω..

    -Θα με κατατάξουν Ι1,Ι2,Ι3,Ι4 ή Ι5;
    *Ίσως ναί, ίσως όχι, καλύτερα όμως να μην ξέρουν για να μήν σε κατατάξουν..

    -Όταν παρουσιαστώ και κάνω ήδη θεραπεία με φάρμακα θα με αφήσουν να τα πάρω μαζί μου;
    *Δεν το γνωρίζω, ίσως εάν προσπαθούσες να έρθεις σε επαφή με κάποιο στρατιωτικό ιατρό, πχ στο 401 να μάθεις πολλά περισσότερα..

    -Οι υπόλοιποι φαντάροι που θα το μάθουν πώς θα με αντιμετωπίσουν;
    *Σίγουρα θα υπάρξουν άτομα που θα σε στηρίξουν και θα σε βοηθήσουν, αλλά πιθανόν να υπάρξουν και άτομα που θα σε κρίνουν \"διαφορετικά\"..

    -Και γενικότερα θα αντέξω εκεί μέσα...;
    *Στην αρχή, θα σου φανεί πολύ δύσκολο, ίσως να έρθουν στιγμές που θα θέλεις να τα παρατήσεις..
    Θα πρέπει όμως να κάνεις υπομονή, να παλέψεις και κυρίως, να σκέφτεσαι ότι δεν είναι κάτι μόνιμο..και θα δείς ότι θα τα καταφέρεις..
    Θα περάσει και θα βγείς πιό δυνατός, (Ότι δεν σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό) αρκεί όμως να μην ξεχάσεις απο που ήρθες..(να μην καβαλήσεις το καλάμι)

    Τα φάρμακα για μένα δεν είναι η λύση..
    Η λύση υπάρχει μέσα μας, αρκεί να θέλουμε να την ανακαλύψουμε και να την εφαρμόσουμε..:)

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2005
    Posts
    10
    harrys οι κρίσεις πανικού και οι φοβίες δεν είναι λόγω της ιδέας του στρατού.Υποφέρω έντονα τα 2 τελευταία χρόνια.Βέβαια το πρόβλημα είχε πρωτοεμφανιστεί πριν από 4 χρόνια αλλά λόγω άγνοιας επί του θέματος νόμιζα ότι ήταν κάτι που έτυχε σε μια ιδιαίτερα αγχωτική κατάσταση(πανελλήνιες) και ότι δεν πρόκειται να ξανασυμβεί.Δυστυχώς όμως πρίν από 2 χρόνια (περίοδος εξεταστικής Τ.Ε.Ι) και ζώντας μακριά από την οικογένειά μου έπαθα κρίση πανικού και από τότε υποφέρω.Η ζωή μου έχει αλλάξει, έχει περιοριστεί αφάνταστα, οι αρνητικές σκέψεις με κατακλύζουν και μου έχουν δημιουργηθεί πολλές φοβίες για τα πιο απίστευτα πράγματα.Αγχώνομαι υπερβολικά για όλα και αυτό με εμποδίζει από το να χαρώ τη ζωή.Έχω απογοητευθεί από πολλούς ανθρώπους και το μόνο στήριγμά μου είναι οι γονέις μου και η κοπέλα μου που είμαστε μαζί πολλά χρόνια και έχουμε περάσει μαζί όλες αυτές τις δύσκολες στιγμές (απορώ πάντως γιατί κάθεται μαζί μου).

    Όσον αφορά το θέμα της στρατιωτικής θητείας αυτό που με αγχώνει είναι αν κάτω από τις πιέσεις που θα δεχτώ καταφέρω να ανταπεξέλθω.Αν πάθω κρίσεις πανικού τι θα κάνω;Τουλάχιστον όταν είμαι σπίτι μου ξαπλώνω και προσπαθώ να χαλαρώσω όσο γίνεται, αν όμως μου συμβεί σε χώρο εξωτερικό και ιδιαίτερα μέσα στο στρατόπεδο τι θα γίνει;Φοβάμαι ότι τα συμπτώματα θα γίνουν ακόμη χειρότερα...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2005
    Posts
    111
    Καλημέρα painkiller!
    Σου έστειλα ένα u2u

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2005
    Posts
    111
    Painkiller, είναι αρκετός καιρός τα δύο χρόνια.
    Είναι άσχημο όταν άνθρωποι που βασίζεσαι να σε απογοητεύουν..
    Είσαι όμως τυχερός που έχεις τη κοπέλα και τους γονείς σου..
    Και μην κάνεις σκέψεις του τύπου, πως σε αντέχει!Φρόντισε με τη συμπεριφορά σου να μην χρειάζεται να σε αντέχει αλλά να χαίρεται που είναι μαζί σου!

    Δυστυχώς, σε τέτοιες καταστάσεις πρέπει να βρούμε τη λύση μόνοι μας..
    Χρειάζεται να έχουμε ανθρώπους δίπλα μας. Όμως, το μόνο που μπορούν να μας προσφέρουν είναι στήριξη και όχι να μας σηκώσουν..Αυτό μόνο εμείς μπορούμε να το κάνουμε!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    εδώ μάλλον
    Posts
    137
    Originally posted by painkiller
    -Θα με κατατάξουν Ι1,Ι2,Ι3,Ι4 ή Ι5;
    -Θα πρέπει να τα δηλώσω αυτά τα θέματα υγείας όταν παρουσιαστώ;
    Καλησπέρα!
    - Σε ενδιαφέρει πολύ για κάποιο λόγο τι Ι θα βγείς?

    - Από τη στιγμή που παίρνεις φάρμακα, υποθέτω έχεις και κάποιον που σε παρακολουθεί και τα συνταγογραφεί. Νομίζω είναι και ο πιο κατάλληλος να απαντήσει για το αν θα το δηλώσεις ή όχι.
    Είναι πολύ σοβαρό θέμα για να μην ζητάς γνώμες ειδικών, τόσο στην ψυχολογία όσο και στο σχετικό θέμα της στράτευσης.


    Είμαι απ\'έξω από τον χορό, αλλά η αίσθησή μου είναι ότι αν θεωρείς ότι το πρόβλημά σου είναι τόσο μεγάλο που σου δημιουργεί βάσιμες αμφιβολίες για το αν θα μπορέσεις να ανταπεξέλθεις, καλύτερα να το δηλώσεις. Και μάλιστα με συνδρομή επιστήμονα επαγγελματία που σε παρακολουθεί.
    Γιατί νομίζω ότι έτσι θα έχεις πιθανότητα να σε προσέξουν κατάλληλα, ως επίσης αν -ό μη γένοιτο- υπάρξει κάποιο πρόβλημα να μπορέσουν να ζητηθούν και να αποδοθούν ευθύνες.


    Ο πατέρας μου (που έκανε 3 χρόνια στρατό τόοοτε!) έλεγε ότι τον στρατό πρεπει να τον πάρεις στην πλάκα. Αν τον πάρεις σοβαρά, θα σε πάρει από κάτω, έχεις-δεν έχεις πρόβλημα!


    Πάντως, αφού φαίνεσαι σίγουρος και αποφασισμένος να πάθεις κρίσεις όσο είσαι στον στρατό, καλό είναι να προσπαθήσεις να μειώσεις τις πιθανότητες εμφάνισης \"επικίνδυνων\" περιστάσεων από πριν, είτε δηλώνοντάς το, είτε ζητώντας \"ειδική εκπαίδευση\" από τον ψυχολόγο (ή τι) που σε παρακολουθεί, είτε ακόμα καλύτερα και τα δυο μαζί.

    Σε παρακαλώ, φρόντισε να μη γίνεις στατιστική.

    :)

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2005
    Posts
    10
    tc πολύ σωστά αυτά που λες και να είσαι σίγουρος ότι τα έχω σκεφτεί και εγώ.Δυστυχώς όμως έχει επικρατήσει στην κοινωνία μας, τέτοια προβλήματα όπως και το δικό μου να είναι παρεξηγημένα και οι άνθρωποι μόνο και μόνο στο άκουσμα των λέξεων Ψυχολόγος, ψυχίατρος, ψυχοφάρμακα να αντιδρούν περίεργα.
    Δεν κατηγορώ τους ανθρώπους διότι και εγώ αν δεν είχα βιώσει αυτού του είδους το πρόβλημα μπορεί να αντιδρούσα έτσι.

    Όσον αφορά το ερώτημά σου για το λόγο που με ενδιαφέρει το \"Ι\" ανησυχώ πρώτα από όλα αν θα επηρεάσει την πολιτική μου ζωή (και ας λένε ότι πλέον είναι απόρρητα τέτοια πράγματα λόγω προσωπικών δεδομένων) και επιπλέον θα ήθελα να περάσω όλη την εκπαίδευση όπως και όλα τα παιδιά γιατί θα μου έδινε δύναμη και θα μου ανέβαζε την ψυχολογία που τα κατάφερα.Σε αντίθετη περίπτωση θα αισθάνομαι άσχημα και υποδεέστερα από τους υπόλοιπους.

    harrys πιστεύω ότι θα ήταν καλύτερα να επικοινωνούμε μέσω U2U ή e-mail.Έχουμε πολλά να συζητήσουμε τα οποία είναι λίγο άσχετα με αυτό το topic.Επίσης, για λόγους τους οποίους ακόμη ψάχνω έχω μείνει και εγω μόνος από φίλους...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    εδώ μάλλον
    Posts
    137
    Originally posted by painkiller
    Δυστυχώς όμως έχει επικρατήσει στην κοινωνία μας...
    Μεταξύ του εαυτού σου και της κοινωνικής προκατάληψης προτιμώ τον εαυτό σου!



    ...θα ήθελα να περάσω όλη την εκπαίδευση όπως και όλα τα παιδιά γιατί θα μου έδινε δύναμη και θα μου ανέβαζε την ψυχολογία που τα κατάφερα.Σε αντίθετη περίπτωση θα αισθάνομαι άσχημα και υποδεέστερα από τους υπόλοιπους.
    Υπέροχα!
    Χρησιμοποίησε λοιπόν τον στρατό σαν το σκαλοπάτι που θα σε οδηγήσει σε καλύτερα πράγματα, για μια συνέχεια απαλλαγμένη από άσχημα του παρελθόντος!


    Όμως, να είσαι σίγουρος.

  12. #12
    painkiller, το πρόβλημά σου δεν είναι αμελητέο σε καμιά των περιπτώσεων, ότι περνάς εσύ τώρα να ξέρεις οτι το περνάνε ένα σωρό φαντάροι που υπηρετούν τη θητεία τους τουλάχιστον τα τελευταία χρόνια.
    Για το Ι:
    Επηρεάζει ΜΟΝΟ το Δημόσιο τομέα, δηλαδή αν αύριο μεθαύριο διοριστείς στο δημόσιο, υπάρχουν πιθανότητες να αντιμετωπίσεις πρόβλημα, μπορεί όμως και όχι(ανάλογα την περίσταση-εδώ είχα φίλο μου με Ι3 που δεν είχε πρόβλημα όταν μπήκε σε τράπεζα)
    Για τον ιδιωτικό τομέα, οι πιθανότητες είναι κατά τη γνώμη μου ελάχιστες, καθώς δεν είναι υποχρεωτικό να προσκομίσεις χαρτί αν σου ζητηθεί(αρχή προσωπικών δεδομένων). Τώρα βέβαια θα μου πεις στην Ελλάδα είμαστε. όλα μπορούν να συμβούν. Ναι, συμφωνώ αλλά απο τη στιγμή που ΚΑΝΕΙΣ δεν κουνά το δαχτυλάκι του για να υπερασπιστεί έστω τα στοιχειώδη(τα δικαιώματά του δηλαδή, ααααν ενδιαφερθεί να τα μάθει)δε κάνουμε και τίποτα(γενικά μιλάω, μην παρεξηγηθώ).
    Για την \"κακούργα κενωνία\"στην οποία αναφέρεσαι, θα συμφωνήσω με τον TC. Σε ενδιαφέρει το τι θα πεί η κοινωνία ή το τί λέει η καρδιά σου?? Δηλαδή ένα σωρό άνθρωποι με ψυχοσωματικά, πρέπει να αισθάνονται στιγματισμένοι και να έχουν ενοχές επειδή αντιμετωπίζουν κάποιες άλλες καταστάσεις? Μήπως να ξαναγυρίζαμε στις εποχές του 50 όπου τα άτομα που αντιμετώπιζαν τέτοιου είδους καταστάσεις, τα απομονώνανε σε ιδρύματα , μακριά απο τον υπόλοιπο κόσμο(αφού θεωρούνταν \"τρελλοί\")?
    Και ο Χίτλερ, παρεπιπτόντως, θανάτωνε όσους στρατιώτες του είχαν άγχη, φοβίες στη μάχη, αφού τους θεωρούσε άχρηστους...Η κατάληξη βέβαια του Χίτλερ, απέδειξε ότι μάλλον κάποιος άλλος ήθελε εγκλεισμό σε ψυχιατρείο...

    Τώρα θα μου πεις ο Χίτλερ πού κολλάει. Μα αναφέρομαι σε αυτούς που \"χουντικά\" απαξιώνουν όλους όσους βιώνουν άγχη και φοβίες, κατηγορώντας τους για απαράδεκτη αντιμετώπιση της ζωής, λες και οοοοοολοι οι άνθρωποι σ αυτη τη γή γεννήθηκαν με την ίδια ιδιοσυγκρασία, τον ίδιο χαρακτήρα, την ίδια ευαισθησία σε πράγματα και καταστάσεις.

    Αν πιστεύεις ακράδαντα στο οτι ο στρατός θα σε απαλλάξει απ\' τον \"φαύλο κύκλο\" των φοβιών, μη διστάσεις. Τόλμησέ το.
    Στην τελική δώσε στον εαυτό σου μια χαριστική περίοδο κάποιων ημερών, για να δεις κατα πόσο ανταποκρίνεται. Αν δεις οτι φτάνεις τα όριά σου, ζήτησε γιατρό, είναι βλακεία να υποφέρεις και να καταπιέζεσαι χωρίς λόγο.

    Σορρυ για το ύφος μου σε κάποια σημεία,

    Φιλικά:);)

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2005
    Posts
    10
    katharmataki συμφωνώ μαζί σου και είναι αλήθεια ότι από την εποχή του xίτλερ τα πράγματα έχουν αλλάξει πολύ, ευτυχώς προς το καλύτερο.Είναι γεγονός όμως ότι ακόμη και στις μέρες μας εξακολουθεί να υπάρχει προκατάληψη απέναντι στις ψυχικές ασθένειες.Είτε πρόκειται για μια απλή αγχώδη διαταραχή είτε πρόκειται για πιο σοβαρές καταστάσεις όπως η σχιζοφρένεια ο κόσμος αντιδρά περίεργα στο άκουσμά τους.Συμφωνώ ότι πρέπει να ακούμε την καρδιά μας και όχι την κοινωνία αλλά μην ξεχνάμε ότι ανήκουμε και ζούμε μέσα σ\' αυτή και οι απόψεις,οι στάσεις και οι προκαταλήψεις της μας επηρεάζουν άμεσα.

    Όσον αφορά το στρατό, που είναι και το κύριο θέμα αυτού του topic θα έβρισκα πολύ χρήσιμο να καταθέσουν τις εμπειρίες τους και άτομα που ταλαιπωρούνται από κάποιο πρόβλημα και έχουν εκπληρώσει τη θητεία τους.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2005
    Posts
    12
    μην σε νοιάζει τι λέει ο κόσμος
    είναι ο ίδιος κόσμος που σε έφτασε εδώ
    θα σου έλεγα τι να τους κάνεις όλους αλλά δεν είναι sic :P

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2005
    Posts
    10
    Τι γίνεται βρε παιδιά κάποιος με εμπειρίες από τη στρατιωτική του θητεία δεν υπάρχει.Να υποθέσω ότι τα πράγματα στο στρατό είναι τόσο άσχημα που σας οδήγησαν να απωθήσετε αυτή τη χρονική περίοδο από τη μνήμη σας;

    Προμηθέα πιστεύω ότι είναι η εύκολη λύση να κατηγορούμε τους άλλους για ότι μας συμβαίνει.Σίγουρα ο περίγυρος μας παίζει σπουδαίο ρόλο στην ψυχοσύνθεσή μας από εκέι και πέρα όμως πιστεύω ότι εξίσου σημαντικό είναι εμείς οι ίδιοι να αποκτήσουμε άμυνες και αντισώματα απέναντι στους κακούς ανθρώπους και στις κακές προθέσεις.

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •