στρατός
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17

Thread: στρατός

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    26

    στρατός

    καλησπέρα παιδια είμαι 23 χρονών τελείωσα ις σπουδές μου και σκέφτομαι να κόψω αναβολή.να πω οτι αντιμετώπιζα κρίσεις πανικού πριν από κανά χρόνο σιγα σιγά τις ξεπέρασα (πήγα σε ψυχολόγο αλλά δεν νομίζω ΄τοι με βοήθησε αρκετά)αυτο που με αγχώνει πάρα πολύ είναι ο στρατός και το ενδεχόμενο αν θα τα καταφέρω μέσα.νιώθω πολλές φορές μια έντονη ανησυχία και φοβάμαι οτι αν πάω στρατό δεν θα την παλέψω.σαν άτομο είμαι πολύ κοινωνικός κάνω πολύ εύκολα παρέες αλλά δεν ξέρω αν με πιέσουν ψυχολογικά πως θα είμαι.θα ήθελα να ακούσω γνώμες και εμπειρίες από παιδιά που υπηρέτησαν με παρόμοια προβλήματα.Ξέχασα να αναφέρω οτι μετά τις κρίσεις πανικού αντιμετώπιζα και κάποιες ιδεοληψίες (με φοβίζει πολύ από τώρα να έχω ένα όπλο στη σκοπιά και φοβάμαι μην αυτοκτονήσω πχ αν και είμαι άτομο που αγαπάει πολύ τη ζωή του).γενικά φοβάμαι πολύ σαν άτομο αν και αυτό δεν γίνεται αντιληπτό από τους άλλους .πιστευώ πάντως πως αν κάτσω μέσα και συνηθίσω για κανά δίμηνο δεν θα έχω πρόβλημα.ευχαριστώ πολύ εκξ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

  2. #2
    ειμαι ακριβως σαν και σενα .εγω εχω κοψει αναβολη .μπαινω σε 3 βδομαδες....αλλα ειμαι σε πανικο

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    26
    κοιτα φιλε μαλλον εγω κι εσυ κανουμε ενα μεγαλο λαθος ειμαστε γενικα φοβητσιαρηδες τερμα αλλα μεγαλοποιουμε καταστάσεις .λογικα τοσα παιδια περασαν απο εκει με επιτυχια και μαλλον και παιδια πολυ πιο χαλια απο μας (εγω αν εξαιρεσεις ενα εξαμηνο που δεν ειχα ορεξη για τιποτα και ημουνα σε μονιμο αγχος)κατα τα αλλα ειμαι λειτουργιτοτατος.απλά αυτό που νιώθω είναι πως οταν παω κεει μεσα θα θελω να φυγω οπωσδηποτε και θα ειμαι τρομερα ανησυχος αν καταφερω και συνηθισω συντομα δεν θα χω προβλημα θεωρω.φοβάμαι ομως γιατι ακουω αρκετα και θελω και τη γνωμη των αλλων παιδιων.καλο κουραγιο παντως σου ευχομαι να τα καταφερεις και το πιστευω οτι θα τα καταφερεις.

  4. #4
    Λοιπών παιδιά.. Ο στρατός πρώτα απ όλα είναι μια εμπειρία. Θα δείτε πως δουλεύει ολόκληρος ο κόσμος μέσα από μια μονάδα. Οποία και αν είναι αυτή. Εγώ παρουσιάστηκα στο μεγάλο πεύκο (Ειδικές δυνάμεις) χωρίς καν να το έχω δηλώσει και αντιδρούσα παρά πολύ! Τελικά όμως άλλαξα γνώμη και είπα.. αφού θα το περάσω pou θα το περάσω ας το απολαύσω κιόλας κάνοντας κάτι παραπάνω. Συνέχισα σαν καταδρομέας στην Δράμα όπου να σας πω την αλήθεια παρόλη αυτή την κατάσταση με ανώτερους και ιστορίες ήταν ωραία. Εκεί θα γνωρίσεις και θα κάνεις αληθινούς φίλους δεν ξέρω γιατί αλλά έτσι είναι. Και όπως είπα και πριν είναι μια μικρή κοινωνία και δεν διαφέρει καθόλου με μια εταιρία που θα πας να δουλέψεις και δεν διαφέρει καθόλου με το πως ο κόσμος μας δουλεύει. Θα μου πεις δεν πληρώνεσαι. Δεκτό. Αλλά κατά κάποιον τρόπο σε προετοιμάζει για την ζωή σου. Ήμουνα σειρά 305 και μετά από 4 χρόνια λέω μέσα μου πως ο καιρός όχι απλά πέρασε.. Αλλά νιώθω σαν να παρουσιάστηκα χτες! Παιδιά ήμουν ακριβώς όπως και εσείς αλλά δεν θέλει πολύ σκέψη το θέμα. Υπάρχουν και θετικά. Είναι στην επιλογή σας για το αν θα περάσετε καλά η άσχημα. Φυσικά έχει και το καψόνι του και θέλει νεύρο... αλλά αποκτάς πολύ μεγάλη εμπειρία σε ψυχολογικές πιέσεις. Μην μασάτε! Θα με θυμηθείτε όταν απολυθείτε.
    You never know how strong you are until being strong is the only choice you have.

  5. #5
    ετσι θα ελεγε και το παιδι που σκοτωθηκε περισυ στη χαλκιδα.....να παω να ξεμπερδευω...οι ενοπλες δυναμεις απλα συλληπηθηκαν την οικογενεια

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    26
    Quote Originally Posted by εμμανουηλ View Post
    ετσι θα ελεγε και το παιδι που σκοτωθηκε περισυ στη χαλκιδα.....να παω να ξεμπερδευω...οι ενοπλες δυναμεις απλα συλληπηθηκαν την οικογενεια
    φιλε μου τραγικο δεν λεω και προφανως γινονται και τετοια οχι ομως μονο στον στρατο αλλα και παντου στον ξεω κοσμο απο αμελεια μαλκια κλπ.αν διαφωνεις ιδεολογικα με το στρατο ειναι αλλο θεμα και εγω δεν τον γουσταρω απο ιδεολογικης αποψης.

  7. #7
    και διαφωνω και φοβαμαι και θεωρω οτι ειναι χασιμο χρονου..... κατοχη ξαναεχουμε απο τη γερμανια εδω και 3,5 χρονια
    και το παιδι αυτο σκοτωθηκε γιατι του δωσαν να οδηγησει ενα οχημα που επρεπε να το οδηγουν εμπειροι οδηγοι και οχι παιδακια 20 χρονων

    και να σου πω και κατι αλλο.......
    αθηναιοι και σπαρτιατες πολεμουσαν 27 χρονια??? ξερεις ποσσοι σκοτωθηκαν????
    ποσες μανες εκλαψαν???? της μανας ο πονος ειναι διαχρονικος δε παει να εχουν περασει 3000 χρονια
    και στο τελοτ τι εγινε???? ηρθαν οι ρωμαιοι και εγιναν μια αποικια των ρωμαιων και οι 2
    ο πολεμος και το μισος μονο μισος και πολεμο φερνει
    Last edited by εμμανουηλ; 25-10-2013 at 14:33.

  8. #8
    Εμμανουήλ, αυτά που λες ισχύουν αλλά η κάθε χώρα θα πρέπει να έχει την άμυνα της. Με αυτό το σκεπτικό κανένας δεν θα πήγαινε στρατό και οποιαδήποτε άλλη δύναμη μπορεί να βρει την ευκαιρία να ισοπεδώσει τα πάντα. Δυστυχώς αυτός είναι ο κόσμος που ζούμε και όσο και να θέλουμε δεν μπορούμε να τον αλλάξουμε. Που στην πραγματικότητα όλοι μας από πολλά χρόνια πριν τον φέραμε ως εδώ. Δεν τους νοιάζει αν εσύ η εγώ έχουμε αντίθετη γνώμη. Έτσι είναι και έτσι πρέπει να γίνει. Ας είχαμε μυαλό σαν άνθρωποι να ζούμε ειρηνικά. Αλλά δεν έχουμε. Οπότε και τα ανεχόμαστε. Λειτουργούμε σαν σύνολο και όχι μεμονωμένα. Αυτή είναι η φύση μας. Και όσο για τους θάνατο του παιδιού στην Χαλκίδα αυτά μπορεί να συμβούν στον καθέναν στην καθημερινότητα όπως είπε ο φίλος cozanostra13 ανεξάρτητα από το που και ποτέ και γιατί. Μην στηρίζεις τις σκέψεις σου σε ένα η δύο γεγονότα. Αν είναι έτσι εμένα ο φίλος μου περπάταγε κανονικά στο πεζοδρόμιο και του ήρθε από το πουθενά μια γλάστρα στο κεφάλι και τον χάσαμε. Αυτό δεν σημαίνει ότι θα κλειστώ σπίτι μου για να μην μου έρθει και μένα καμία γλάστρα στο κεφάλι.. Ο στρατός είναι για αποκτήσεις πειθαρχεία και εμπειρία κάτι που χρειάζεσαι στην ζωή σου όσο και αν το αρνείσαι. Αν θες πραγματικά να αντιδράσεις εκτός από το να το παίξεις τρελός η να βάλεις τα κλάμματα η οτιδήποτε άλλο. Βρες έναν καλό λόγο να μην πας να τον τεκμηριώσεις ρεαλιστικά και να μην έρχεται αντιμέτωπος με τους νόμους που υπακούς ως πολίτης και κάτοικος Ελλάδας και πήγαινε στο στρατοδικιο η στο δικαστήριο και εγώ σου εύχομαι καλή τύχη. Απλά πρέπει να καταλάβεις πως όσο αντιδράς τόσο χειρότερη θα είναι η θητεία σου. Ειδικά όταν θα είσαι μέσα. Και αυτά, δεν στα λέω ούτε να σε τρομάξω ούτε να σου χαμηλώσω το ηθικό, στα λέω να το σκεφτείς λίγο καλλίτερα και να έχεις μια καλή ψυχική υγεία ενώ περνάς αυτό τον γολγοθά.
    You never know how strong you are until being strong is the only choice you have.

  9. #9
    δεν αντιδραω....απλα λεω οιτ δε θελω να ΠΑΩ και οτι ΦΟΒΑΜΑΙ να παω.... και απο την μια δε μου αρεσει να το παιξω και τρελλος
    και οσο αφορα τους νομους της ελλαδας ειδαμε και αυτους που εκλεψαν ποσο τιμωρηθηκαν
    και αυτοι που τους ψηφισαν αν εχουν παει φανταροι

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by SpyroKo View Post
    Εμμανουήλ, αυτά που λες ισχύουν αλλά η κάθε χώρα θα πρέπει να έχει την άμυνα της. Με αυτό το σκεπτικό κανένας δεν θα πήγαινε στρατό και οποιαδήποτε άλλη δύναμη μπορεί να βρει την ευκαιρία να ισοπεδώσει τα πάντα. Δυστυχώς αυτός είναι ο κόσμος που ζούμε και όσο και να θέλουμε δεν μπορούμε να τον αλλάξουμε. Που στην πραγματικότητα όλοι μας από πολλά χρόνια πριν τον φέραμε ως εδώ. Δεν τους νοιάζει αν εσύ η εγώ έχουμε αντίθετη γνώμη. Έτσι είναι και έτσι πρέπει να γίνει. Ας είχαμε μυαλό σαν άνθρωποι να ζούμε ειρηνικά. Αλλά δεν έχουμε. Οπότε και τα ανεχόμαστε. Λειτουργούμε σαν σύνολο και όχι μεμονωμένα. Αυτή είναι η φύση μας. Και όσο για τους θάνατο του παιδιού στην Χαλκίδα αυτά μπορεί να συμβούν στον καθέναν στην καθημερινότητα όπως είπε ο φίλος cozanostra13 ανεξάρτητα από το που και ποτέ και γιατί. Μην στηρίζεις τις σκέψεις σου σε ένα η δύο γεγονότα. Αν είναι έτσι εμένα ο φίλος μου περπάταγε κανονικά στο πεζοδρόμιο και του ήρθε από το πουθενά μια γλάστρα στο κεφάλι και τον χάσαμε. Αυτό δεν σημαίνει ότι θα κλειστώ σπίτι μου για να μην μου έρθει και μένα καμία γλάστρα στο κεφάλι.. Ο στρατός είναι για αποκτήσεις πειθαρχεία και εμπειρία κάτι που χρειάζεσαι στην ζωή σου όσο και αν το αρνείσαι. Αν θες πραγματικά να αντιδράσεις εκτός από το να το παίξεις τρελός η να βάλεις τα κλάμματα η οτιδήποτε άλλο. Βρες έναν καλό λόγο να μην πας να τον τεκμηριώσεις ρεαλιστικά και να μην έρχεται αντιμέτωπος με τους νόμους που υπακούς ως πολίτης και κάτοικος Ελλάδας και πήγαινε στο στρατοδικιο η στο δικαστήριο και εγώ σου εύχομαι καλή τύχη. Απλά πρέπει να καταλάβεις πως όσο αντιδράς τόσο χειρότερη θα είναι η θητεία σου. Ειδικά όταν θα είσαι μέσα. Και αυτά, δεν στα λέω ούτε να σε τρομάξω ούτε να σου χαμηλώσω το ηθικό, στα λέω να το σκεφτείς λίγο καλλίτερα και να έχεις μια καλή ψυχική υγεία ενώ περνάς αυτό τον γολγοθά.
    αυτο δεν ειναι επιχειριμα κ θα σου πω γιατι θα μπορουσε ο στρατος να αποτελειται απο επαγγελματιες κ να ηταν 3 μηνες αυτο το πραγμα ειναι δημοκρατια? να σου ερχετε ενα χαρτι κ να λεει παρουσιασου εδω κ τωρα? σε ολα τα επαγγελματα υπαρχουν επαγγελματιες που πληρωνωνται για τις υπηρεσιες τους.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Quote Originally Posted by cozanostra13 View Post
    καλησπέρα παιδια είμαι 23 χρονών τελείωσα ις σπουδές μου και σκέφτομαι να κόψω αναβολή.να πω οτι αντιμετώπιζα κρίσεις πανικού πριν από κανά χρόνο σιγα σιγά τις ξεπέρασα (πήγα σε ψυχολόγο αλλά δεν νομίζω ΄τοι με βοήθησε αρκετά)αυτο που με αγχώνει πάρα πολύ είναι ο στρατός και το ενδεχόμενο αν θα τα καταφέρω μέσα.νιώθω πολλές φορές μια έντονη ανησυχία και φοβάμαι οτι αν πάω στρατό δεν θα την παλέψω.σαν άτομο είμαι πολύ κοινωνικός κάνω πολύ εύκολα παρέες αλλά δεν ξέρω αν με πιέσουν ψυχολογικά πως θα είμαι.θα ήθελα να ακούσω γνώμες και εμπειρίες από παιδιά που υπηρέτησαν με παρόμοια προβλήματα.Ξέχασα να αναφέρω οτι μετά τις κρίσεις πανικού αντιμετώπιζα και κάποιες ιδεοληψίες (με φοβίζει πολύ από τώρα να έχω ένα όπλο στη σκοπιά και φοβάμαι μην αυτοκτονήσω πχ αν και είμαι άτομο που αγαπάει πολύ τη ζωή του).γενικά φοβάμαι πολύ σαν άτομο αν και αυτό δεν γίνεται αντιληπτό από τους άλλους .πιστευώ πάντως πως αν κάτσω μέσα και συνηθίσω για κανά δίμηνο δεν θα έχω πρόβλημα.ευχαριστώ πολύ εκξ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.
    Καλα κ το αγορι μου προκεται να παει τωρα κ ειναι σε αγωνια προσπαθω να του πω οτι θα πανε ολα καλα θα περασει κ αυτο,Υπομονη φιλε μου το πρωτο διαστημα θα ειναι περιεργο κ μετα θα συνηθισετε,Προσπαθηστε να κανετε νεες φιλιες που διαρκουν μια ζωη εκμεταλλευομενοι το καιρο που ειστε εκει

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    26
    ρε παιδια γραψτε καμια εμπειρια ατομα που πηγατε φανταροι με παρομοια προβληματα και πως σας φανηκε.

  13. #13
    Φίλε Αλέξανδρε, δεν διαφωνώ αλλά θα επισημάνω πως για μια χώρα με 10 εκατομμύρια κατοίκους οι μισθοφόροι δεν είναι αρκετοί. Γιαυτό πιστεύω πως ακόμα στην χώρα μας ο στρατός είναι υποχρεωτικός. Δεν λέω ότι είναι σωστό, δεν λέω ότι είναι δημοκρατικό αλλά προσπαθώ να απαλύνω λίγο κατάσταση. Σε κανέναν δεν αρέσει αυτό αλλά όπως εξήγησα δεν μπορείς να κανείς τίποτα παρά μόνο να το αποδεχτείς και να σκεφτείς διαφορετικά. Για αυτό και αναρτήθηκε αυτό το ποστ σε αυτό το φόρουμ. Είναι ένα φόρουμ που έχει να κάνει με φοβίες και αυτό που προσπαθώ εγώ τουλάχιστον να κάνω είναι να δώσω αφορμές για να μην φοβάσαι και όχι να ρίξω την κυβέρνηση και να αλλάξω τους νόμους επειδή όντος αυτό που κάνουν δεν είναι σωστό και αντιδημοκρατικό.
    You never know how strong you are until being strong is the only choice you have.

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    The 36th Chamber of Shaolin
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by SpyroKo View Post
    Φίλε Αλέξανδρε, δεν διαφωνώ αλλά θα επισημάνω πως για μια χώρα με 10 εκατομμύρια κατοίκους οι μισθοφόροι δεν είναι αρκετοί. Γιαυτό πιστεύω πως ακόμα στην χώρα μας ο στρατός είναι υποχρεωτικός. Δεν λέω ότι είναι σωστό, δεν λέω ότι είναι δημοκρατικό αλλά προσπαθώ να απαλύνω λίγο κατάσταση. Σε κανέναν δεν αρέσει αυτό αλλά όπως εξήγησα δεν μπορείς να κανείς τίποτα παρά μόνο να το αποδεχτείς και να σκεφτείς διαφορετικά. Για αυτό και αναρτήθηκε αυτό το ποστ σε αυτό το φόρουμ. Είναι ένα φόρουμ που έχει να κάνει με φοβίες και αυτό που προσπαθώ εγώ τουλάχιστον να κάνω είναι να δώσω αφορμές για να μην φοβάσαι και όχι να ρίξω την κυβέρνηση και να αλλάξω τους νόμους επειδή όντος αυτό που κάνουν δεν είναι σωστό και αντιδημοκρατικό.
    Συμφωνω με τον φιλο, εφοσον το πληθος των μισθοφορων, αξιωματικων και υπαξιωματικων στις ενοπλες δυναμεις δεν ειναι επαρκες ωστε να βγει μια στρατια, τοτε θα υπηρετουν ακομα ατομα, οσο και να λεμε. Ασε που πλεον απο οσα ακουσα επαγγελματιες οπλιτες γιοκ. Ξανα ενεργοποιηθηκε ο θεσμος των ΟΒΑ , προφανως για λογους οικονομικους...

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    The 36th Chamber of Shaolin
    Posts
    1,983
    Aσε που πλεον τον Στρατο τον θεωρω παιδικη χαρα, ουτε καψωνια παιζουν, ουτε τρεξιμο... Αντε κανα χωσε μαρια ντε λουτσια απο κανενα γαμωσειρη και τιποτα αλλο...

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Στρατος και κιλα
    By Lacrymosa in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 34
    Last Post: 08-05-2013, 02:12
  2. ΣΤΡΑΤΟΣ - ΦΑΡΜΑΚΑ
    By DonJuan in forum Ψυχολογία & Κράτος (ΕΟΠΥΥ, Επιτροπές, Στρατός, Φορείς Δημοσίου)
    Replies: 3
    Last Post: 16-10-2011, 19:33
  3. στρατός
    By positivecreep21 in forum Ψυχολογία & Κράτος (ΕΟΠΥΥ, Επιτροπές, Στρατός, Φορείς Δημοσίου)
    Replies: 5
    Last Post: 17-12-2009, 23:50
  4. ΙΔΨ και στρατός.
    By genehunter in forum Ψυχολογία & Κράτος (ΕΟΠΥΥ, Επιτροπές, Στρατός, Φορείς Δημοσίου)
    Replies: 7
    Last Post: 13-10-2009, 13:22
  5. Στρατος..
    By νικος32 in forum Ψυχολογία & Κράτος (ΕΟΠΥΥ, Επιτροπές, Στρατός, Φορείς Δημοσίου)
    Replies: 15
    Last Post: 20-11-2007, 13:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •