...τα χειρότερα έρχονται μετά αλλά μ΄αρέσει!!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    29

    ...τα χειρότερα έρχονται μετά αλλά μ΄αρέσει!!!!

    Με αφορμή κάποιο περιστατικό που συνέβη σήμερα ανακάλυψα τη δύναμη που έχω μέσα μου την οποία την είχα πολύ βαθιά κρυμμένη και ρίχνω ένα μεγάλο κατηγορώ στον εαυτό μου.
    Αυτό το κατηγορώ έχει να κάνει με το γιατί άφησα τόσες ευκαιρίες να πάνε χαμένες.
    Μέρα με τη μέρα ανακαλύπτω ότι ήμουν ένα μεγάλο τίποτα, κανείς δε μου έδινε σημασία, κανείς δε με άκουγε, κανείς δεν ενδιαφερόταν για μένα, για το πως αισθάνομαι....αλλά δεν έκανα τίποτα γι αυτό.
    Τώρα όμως που ήρθε η αλλαγή στον εαυτό μου όλοι απορούν τι έχω και συμπεριφέρομαι έτσι και ανακαλύπτω επίσης όλη τη βρωμιά που κρύβει ο κόσμος μέσα του και ότι κοιτούν όλοι τον εαυτό τους χωρίς να λογαριάζουν τίποτα και κανέναν..με πληγώνει αυτό τόσο πολύ γιατί έδωσα τα πάντα για να ευχαριστίσω τους άλλους κι εγώ είμαι η κακιά της υπόθεσης...


    Αυτό που θέλω να επισημάνω είναι ότι όσο εύκολο είναι να μπεις στην κατάθλιψη τόσο δύσκολο είναι να την πετάξεις από πάνω σου...αλλά πιστέψτε με αξίζει!!!!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    421
    Originally posted by eimaiok

    Τώρα όμως που ήρθε η αλλαγή στον εαυτό μου όλοι απορούν τι έχω και συμπεριφέρομαι έτσι και ανακαλύπτω επίσης όλη τη βρωμιά που κρύβει ο κόσμος μέσα του και ότι κοιτούν όλοι τον εαυτό τους χωρίς να λογαριάζουν τίποτα και κανέναν..με πληγώνει αυτό τόσο πολύ γιατί έδωσα τα πάντα για να ευχαριστίσω τους άλλους κι εγώ είμαι η κακιά της υπόθεσης...

    Ξέρεις ποια είναι η λύση;Κάνε ό,τι κάνουν και οι περισσότεροι,κοίτα κι εσύ μόνο την πάρτη σου και μη νοιάζεσαι για κανέναν άλλο,εκτός ίσως από κάποια ελάχιστα πρόσωπα της απολύτου εμπιστοσύνης σου,αν έχεις.Ακόμα κι αν είναι κόντρα στον χαρακτήρα σου αυτό.Κι εγώ κάπως αργά διαπίστωσα το πόσο βρωμερός είναι ο κόσμος κι έχω αρχίσει να γίνομαι κι εγώ απαθής σχετικά με τους άλλους.Στεναχωριόμουν γιατί δεν μπορούσα να κάνω νέες παρέες,γιατί δε με συμπαθούσαν οι κοπέλες,ακόμα και για το αν μίλησα άσχημα σε κάποιον.Ξέρεις τί ακριβώς είπα μέσα μου;\'Δεν μαμιέστε ρε όλοι,δεν θα καταστρέψω την ψυχική μου υγεία για εσάς\'.Κι έτσι βαδίζω από εδώ κι εμπρός.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Originally posted by eimaiok
    Με αφορμή κάποιο περιστατικό που συνέβη σήμερα ανακάλυψα τη δύναμη που έχω μέσα μου την οποία την είχα πολύ βαθιά κρυμμένη και ρίχνω ένα μεγάλο κατηγορώ στον εαυτό μου.
    Αυτό το κατηγορώ έχει να κάνει με το γιατί άφησα τόσες ευκαιρίες να πάνε χαμένες.
    Μέρα με τη μέρα ανακαλύπτω ότι ήμουν ένα μεγάλο τίποτα, κανείς δε μου έδινε σημασία, κανείς δε με άκουγε, κανείς δεν ενδιαφερόταν για μένα, για το πως αισθάνομαι....αλλά δεν έκανα τίποτα γι αυτό.
    Τώρα όμως που ήρθε η αλλαγή στον εαυτό μου όλοι απορούν τι έχω και συμπεριφέρομαι έτσι και ανακαλύπτω επίσης όλη τη βρωμιά που κρύβει ο κόσμος μέσα του και ότι κοιτούν όλοι τον εαυτό τους χωρίς να λογαριάζουν τίποτα και κανέναν..με πληγώνει αυτό τόσο πολύ γιατί έδωσα τα πάντα για να ευχαριστίσω τους άλλους κι εγώ είμαι η κακιά της υπόθεσης...


    Αυτό που θέλω να επισημάνω είναι ότι όσο εύκολο είναι να μπεις στην κατάθλιψη τόσο δύσκολο είναι να την πετάξεις από πάνω σου...αλλά πιστέψτε με αξίζει!!!!!
    Και πώς ορίζεις εσύ την αλλαγή αυτή προς το θετικό που ταυτόχρονα είναι\"τα χειρότερα έρχονται;\"
    Παρατηρώ επίσης να μην έχει φύγει το μαύρο-άσπρο,το έχεις καθόλου σκεφτεί αυτό,πως σκέψεις που φραστικά φέρουν απολυτότητα,όπως\"έδωσα τα πάντα\",\"τη βρωμιά που φέρει ο κόσμος μέσα του\",\"ήμουν ένα μεγάλο τίποτα\"και τα λοιπά,ενώ ταυτόχρονα μοιάζεις να σε διαχωρίζεις από τον υπόλοιπο κόσμο,λες και δεν είσαι κι εσύ μέρος του.Μου μοιάζει όχι να έχεις αισιοδοξία,αλλά θυμό που κράταγες και τώρα βγαίνει υπό μορφή αυστηρότητας πάλι,απλά αντί να βγαίνει σε σένα,τώρα στράφηκε μάλλον κατά της κακίας\"των άλλων\".Αυτοί οι άλλοι,όλοι ίδιοι είναι λες;Πόσους άλλους βάζεις στο τσουβάλι,πόσους ανθρώπους έχεις γνωρίσει στη ζωή σου μέχρι στιγμής;Ίσως ο θυμός δεν είναι το ζητούμενο να καλύπτεται δια παντός,καλό είναι να εκφράζεται,βήμα προς την απελευθέρωση,αλλά επεξεργάσου λίγο να μπορείς να διακρίνεις και το γκρίζο στις καταστάσεις και τα άτομα.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    > Με αφορμή κάποιο περιστατικό που συνέβη σήμερα ανακάλυψα ...

    Θα ήθελες να αναφέρεις αυτό το περιστατικό;


    > Μέρα με τη μέρα ανακαλύπτω ότι ήμουν ένα μεγάλο τίποτα,

    Και η προσωπική μου ευχή θα ήταν να παραμείνεις ένα τίποτα. Συγνώμη αν ακούγεται \"τρελό\" και έξω από τις καθιερωμένες σκέψεις, αλλά για σκέψου το, το λέω με όλη τη σοβαρότητα. Αν είμαι ένα τίποτα μπορώ να ζω ελεύθερος. Αν όμως προσπαθώ να είμαι κάτι, τότε έχει τελειώσει η ελευθερία.


    > Τώρα όμως που ήρθε η αλλαγή στον εαυτό μου όλοι απορούν τι έχω
    > και συμπεριφέρομαι έτσι και ανακαλύπτω επίσης όλη τη βρωμιά που
    > κρύβει ο κόσμος μέσα του και ότι κοιτούν όλοι τον εαυτό τους χωρίς να
    > λογαριάζουν τίποτα και κανέναν..

    Αν έχεις ανακαλύψει όλη τη βρωμιά που κρύβει ο κόσμος μέσα του, τότε σίγουρα θα έχεις ανακαλύψει και την βρωμιά που εσύ επίσης κρύβεις (σε άλλο επίπεδο, σε άλλο βαθμό, διαφορετικά, δεν έχει σημασία το πόσο και το πώς). Έτσι θέλω να σε ρωτήσω, έχεις δει τη βρωμιά που κρύβεις μέσα σου;


    > και ότι κοιτούν όλοι τον εαυτό τους χωρίς να λογαριάζουν τίποτα και κανέναν..

    Ιδιοτέλεια, εγωϊσμός. Χρησιμότατα σε κάποιες περιπτώσεις, αλλά όχι να δουλεύουν συνεχώς και πάντα. Σωστά;
    Ποιό είναι το άλλο;

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    29
    Originally posted by RainAndWind

    Και πώς ορίζεις εσύ την αλλαγή αυτή προς το θετικό που ταυτόχρονα είναι\"τα χειρότερα έρχονται;\"
    Παρατηρώ επίσης να μην έχει φύγει το μαύρο-άσπρο,το έχεις καθόλου σκεφτεί αυτό,πως σκέψεις που φραστικά φέρουν απολυτότητα,όπως\"έδωσα τα πάντα\",\"τη βρωμιά που φέρει ο κόσμος μέσα του\",\"ήμουν ένα μεγάλο τίποτα\"και τα λοιπά,ενώ ταυτόχρονα μοιάζεις να σε διαχωρίζεις από τον υπόλοιπο κόσμο,λες και δεν είσαι κι εσύ μέρος του.Μου μοιάζει όχι να έχεις αισιοδοξία,αλλά θυμό που κράταγες και τώρα βγαίνει υπό μορφή αυστηρότητας πάλι,απλά αντί να βγαίνει σε σένα,τώρα στράφηκε μάλλον κατά της κακίας\"των άλλων\".Αυτοί οι άλλοι,όλοι ίδιοι είναι λες;Πόσους άλλους βάζεις στο τσουβάλι,πόσους ανθρώπους έχεις γνωρίσει στη ζωή σου μέχρι στιγμής;Ίσως ο θυμός δεν είναι το ζητούμενο να καλύπτεται δια παντός,καλό είναι να εκφράζεται,βήμα προς την απελευθέρωση,αλλά επεξεργάσου λίγο να μπορείς να διακρίνεις και το γκρίζο στις καταστάσεις και τα άτομα.




    Η αλήθεια είναι ότι έχω πολύ θυμό και πολλλά άλλα συναισθήματα που δεν έχω εξεφράσει.
    Η έκφραση συναισθημάτων για μένα ήταν \"απαγορευμένη\" και αυτό χρησημοποίηθηκε σαν εκμετάλευση για να πετύχουν οι άλλοι να ικανοποιήσουν τις δικές τους ανάγκες.
    Το ότι είμαι μέρος του κόσμου κι εγώ το κατανοοώ αλλά δεν είμαστε όλοι ίδιοι,με κάποιο τρόπο διαφέρουμε.
    Αυτή τη διαφορά πάω να κάνω τώρα αλλά πέφτω σε τοίχο μερικές φορές (γιατί αυτό δε μου ήταν κάν επιτρεπτό) και καταλαβαίνω απόσταση και απόριψη από άτομα που με γνώριζαν σα να τους ξεβολευω σα να τους παίρνω κάτι δικό τους.
    Δε το έχετε νοιώσει αυτό?

    Το ότι τα χειρότερα έρχονται είναι στο ότι δεν έχουν δει αυτή την αλλαγή σα μια άλλη διαφορτική κατάσταση για μένα και ότι θέλω να μείνω σε αυτή, απλά νομίζουν ότι \"κάτι έχω\" παροδικό. Δε θελουν να χωνέψουν ότι άλλαξα.

    και φυσικά δε μιλώ για όλο τον κόσμο μόνο για τα άτομα που νόμιζα ότι ήταν δίπλα μου. Με πειράζει πολύ το γεγονός ότι δε μου αφήνουν χώρο να αναπνέυσω.και που τους το ζητάω δε με ακούνε...εσείς δε θα θυμώνατε?

    Δε λέω ότι δεν έχω μερίδιο ευθύνης...αλλά όχι όλη την ευθύνη πάνω μου...πόσο ποιο γκρίζο να το κάνω?

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    29
    Originally posted by John11
    > Με αφορμή κάποιο περιστατικό που συνέβη σήμερα ανακάλυψα ...

    Θα ήθελες να αναφέρεις αυτό το περιστατικό;


    Αυτή την ερώτηση την κατάλαβα...και σου απαντώ ότι δε μπορώ γιατί θα πάρει ώρες...απλά έγινε ένας τσακωμός και μετά ειπωθηκαν πολλά πίσω από την πλάτη μου!!!

    > Μέρα με τη μέρα ανακαλύπτω ότι ήμουν ένα μεγάλο τίποτα,

    Και η προσωπική μου ευχή θα ήταν να παραμείνεις ένα τίποτα. Συγνώμη αν ακούγεται \"τρελό\" και έξω από τις καθιερωμένες σκέψεις, αλλά για σκέψου το, το λέω με όλη τη σοβαρότητα. Αν είμαι ένα τίποτα μπορώ να ζω ελεύθερος. Αν όμως προσπαθώ να είμαι κάτι, τότε έχει τελειώσει η ελευθερία.


    > Τώρα όμως που ήρθε η αλλαγή στον εαυτό μου όλοι απορούν τι έχω
    > και συμπεριφέρομαι έτσι και ανακαλύπτω επίσης όλη τη βρωμιά που
    > κρύβει ο κόσμος μέσα του και ότι κοιτούν όλοι τον εαυτό τους χωρίς να
    > λογαριάζουν τίποτα και κανέναν..

    Αν έχεις ανακαλύψει όλη τη βρωμιά που κρύβει ο κόσμος μέσα του, τότε σίγουρα θα έχεις ανακαλύψει και την βρωμιά που εσύ επίσης κρύβεις (σε άλλο επίπεδο, σε άλλο βαθμό, διαφορετικά, δεν έχει σημασία το πόσο και το πώς). Έτσι θέλω να σε ρωτήσω, έχεις δει τη βρωμιά που κρύβεις μέσα σου;


    > και ότι κοιτούν όλοι τον εαυτό τους χωρίς να λογαριάζουν τίποτα και κανέναν..

    Ιδιοτέλεια, εγωϊσμός. Χρησιμότατα σε κάποιες περιπτώσεις, αλλά όχι να δουλεύουν συνεχώς και πάντα. Σωστά;
    Ποιό είναι το άλλο;

    Η αλήθεια είναι πως ούτε την ευχή δεν κατάλαβα!!!!
    αν θέλεις εξήγησε τη θέλεις να πεις λίγο παραπαπάνω

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Βρε παιδιά συγγνώμη, γιατί σώνει και καλά επειδή ο κόσμος είναι κακός να έχει κάτι η κοπέλα; Κι εγώ έχω απογοητευτεί από τον κόσμο, και θέλω να κάνω νέες παρέες και κανείς δεν ενδιαφέρεται! Έχω πει σε τόσους ότι είμαι νέα στην πόλη μου γιατί σπούδαζα σε άλλη πόλη και οι συμμαθήτριές μου δεν μου κάνουνε γιατί ήταν κακιές και ψώνια, και έχω πει σε τόσους να πάμε για καφέ, και όλο δικαιολογίες μου λένε. Εμ, έχω το παιδί, θα είμαι εκτός πόλης, δεν βγαίνω συχνά. Σκ.. είναι ο κόσμος. Αυτό δεν σημαίνει ότι είμαστε κι εμείς. Εγώ έχω φερθεί άψογα όποτε είχα παρέα. Έτσι θα ήθελα να μου φερθούν κι εμένα... Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να μείνει ένα τίποτα. Πρέπει να κυνηγάμε τα όνειρά μας.
    Αυτό που δεν κατάλαβα, eimaiok, είναι γιατί λες τα χειρότερα έρχονται. Εννοείς για τους άλλους; Μακάρι να τους δείξεις ποιά είσαι μπας και βάλουν μυαλό. Στο εύχομαι αυτό κούκλα μου.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •