Μετά από 1 χρόνο φαρμακευτική αγωγή κάτι στράβωσε!!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    236

    Μετά από 1 χρόνο φαρμακευτική αγωγή κάτι στράβωσε!!!!

    Η ιστορία έχει ως εξής... Λίγο πάνω από χρόνος έχει περάσει από τότε που άρχισα να κάνω θεραπεία για τους πανικούς και την κατάθλιψη... Τα πάντα ήταν καλά!Αφού μέσα στο 6μηνο σηκώθηκα και εφυγα στην Ταϋλάνδη, όπου έμεινα για ένα μήνα και πίστεψτε με σε πολύ δύσκολες συνθήκες. Πήγα εντελώς μόνος μου, ούτε γκρούπ , ούτε οδηγοί... Μέχρι και στη ζούγκλα έμεινα για 1 εβδομάδα... Καταλαβαίνετε λοιπόν πως δεν "μασούσα" από κρίσεις και τα τοιάυτα... Όλα ήταν καλά, ζούσα κανονικότατα!

    Μέχρι σήμερα το πρωί... Σαν ξυπνητήρι στις 6:30 το πρωί με ξύπνησε ένα απίστευτο πλάκωμα στο στήθος. Και ως φυσικό μπήκα στον φαύλο κύκλο του άγχους αναρωτούμενος ,"Τί συμβαίνει;" "Δεν είναι δυνατόν να είναι πανικός, αφού αυτά έχουν περάσει πια, παίρνω τα φάρμακα μου κανονικά"

    Και ερωτώ σας! Γιατί; Τί εγινε;


    Υ.Γ. Αν αναρωτιέστε Effexor παίρνω

    Υ.Γ. #2 Δεν με παίρνει από κάτω απλά προβληματίστηκα πολύ και η αλήθεια είναι πως στεναχωρέθηκα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    236
    Η αλήθεια είναι πως η φύση της δουλειάς μου είναι όντως αγχωτική...Δουλεύω στην τηλεόραση.

    Πάραυτα με προβλημάτισε περισσότερο η ιδεοληψία της όλης κατάστασης παρά το γεγονός.
    Καταλαβαίνεις τί θέλω να σου πω, μου μπήκανε ιδέες όπως παλιά ότι και καλά μην είναι κανένα έμφραγμα. Κι εκεί την πατάς πάντα!!!

    Όλα αυτά είχαν περάσει...

    Τί να υποθέσω; Πώς φταίει η χθεσινή pizza; Στα προσωπικά δε μπορώ να πώ πως έχω κανένα πρόβλημα επειδή απλά δεν έχω δεσμό με κάποια...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    236
    Ναι είχα προβλήματα με πανικούς και κατάθλιψη , τα οποία δε μου πήρε και πολύ καιρό να καταπολεμήσω, όχι βέβαια πως δεν προσπάθησα αυτό τον λίγο καιρό...Προσπάθησα πολύ!


    Συγχώρα με αλλά επίτρεψέ μου να κάνω μία παρένθεση περί δεσμών...
    Δε θεωρώ πως είναι καλό να είσαι μόνος/η ... Ο δεσμός δεν είναι κάποια αγχωτική υποχρέωση που πρέπει να φροντίσεις, δεσμός είναι πολύ απλά μία κατάσταση στη ζωή σου που σε συμπληρώνει και σου παρέχει κάποια αίσθηση ασφάλειας. Το θέμα είναι να μην αρχίζουμε κάτι επιπόλαια επειδή αισθανόμαστε την ανάγκη να είμαστε με κάποιον άλλον άνθρωπο , επειδη πολύ απλά αν αρχίσει επιπόλαια είναι σίγουρο πως αυτός ο άνθρωπος δεν είναι αυτός που θα μας παρέχει όλα αυτά που περιμένουμε...όχι ότι πρέπει να έχουμε και τρελές απαιτήσεις...

    Anyway... απάντησα για τους πανικούς, το παραπάνω δες το ως παρένθεση!

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    33
    Η αλήθεια είναι πως έχεις απολύτο δίκιο..Οι σχέσεις πρέπει να υπάρχουν για καλό, ενοοώ για να σε κάνουν να νιώθεις καλα..

    Απλά, κρίνοντας και απο τον εαυτο μου, όντας σε σχέση, η οποία και ξεκίνησε πολύ καιρο πρίν μου παρουσιαστόυν τα όποια προβλήματα και όντας και η χαρά της ζωής ωσ τότε, αυτή έχει επηρεαστεί πολύ πλέον και συνήθως αν και ο άλλος μπορεί να είναι υποστηρισκτικός και θέλει να σου παρέχει ασφάλεια εσύ φρικάρεις απλά....

    Εγώ προσωπικά,και ντρέπομαι που το λέω αν και το έχω παραδεχθεί και στον φίλο μου, δεν ξέρω αν μένω στη σχέση πιά απο ασφάλεια ή απλά γιατι βλέπω οτι με στηρίζει τοσο πολύ στο θέμα αυτο που προέκυψε φοβούμενη μην ξανακυλήσω η γίνω πχ ψυχωσική(εξάλου ο μεγαλύτερος φόβος τον ανχωτικών) και ποίον θα έχω δίπλα μου!!


    Αρα καταλήγω στο συμπερασμα...Ασφάλεια προσφέρουν οι σχέσεις ή μεγάλο μπέρδεμα εάν δεν είσαι καλα ψυχολογικα....

    Μεγάλη απάντηση στην παρένθεση σου

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    athens
    Posts
    324
    Δημήτρη να προσπαθήσεις να μην πέσεις πάλι στη λούμπα.ΝΑ θυμάσαι πως είναι στο μυαλό σου και θα περάσει

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Νομίζω ότι είναι πολύ πιο λογικό να φταίει η χθεσινή pizza σε σχέση με οτιδήποτε άλλο... Ένα \'πλάκωμα στο στήθος\' είναι κάτι που συμβαίνει σε όλους και έχει πολλούς διαφορετικούς λόγους....κι ανάμεσα σε αυτούς καλό είναι να ψάχνεις την πιο απλή εξήγηση κάθε φορά.

    \'Επειτα σκέψου ότι η ζωή μας και η υγεία μας δεν χαρακτηρίζονται από την απόλυτη σταθερότητα, υπάρχουν μικρές φυσιολογικές διακυμάνσεις στα πάντα....χωρίς αυτό να σημαίνει \'δεν είμαι καλά\'.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    236
    Αυτή η λούμπα είναι που με προβλημάτισε!!!

    Μα πως είναι δυνατόν μετά από τόσο καιρό να μου μπούνε αυτές οι χαζές ιδέες ξανά;

    Κάτι δεν πάει καλά με την αγωγή;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    236
    Μαρίνα... Κομμένες οι pizzes λοιπόν, έρχεται και καλοκαίρι, να στρώσει λίγο η μπάκα...

    Τις ιδεοληψίες φοβάμαι!!! Δεν κόβονται εύκολα οι άτιμες!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    athens
    Posts
    324
    Αυτό που λές είναι μεγάλη αλήθεια.Να προσπαθείς να σκέφτεσαι καθαρά και να μην αφήνεις τίποτα να σου χαλά τη διάθεση.Και εγώ αυτό προσπαθώ.Ολα θα πάνε καλα

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    236
    Ναι το ξέρω! Αυτός είναι ο σωστός τρόπος να το αντιμετωπίζεις το θέμα... \"Ολα θα πάνε καλά\"... 4 μαγικές λέξεις είναι. Έτσι το ξεπέρασα και την προηγούμενη φορά.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    236
    Ναι όλα καλά! Όμως ξέρεις τί γίνεται; Έχω υποχρεώσεις! Έχω την δουλειά μου και τόσα πολλά πράγματα που θέλω να κάνω. Έχω καταφέρει πολλά στον εργασιακό μου χώρο και δε θέλω να πάνε στράφι από κάτι τόσο χαζό... Ναι πλέον το θεωρω χαζό! Συγνώμη στους συμπάσχοντες που δε το θεωρούν έτσι.

    Έχω τόσα πολλά σχέδια όχι μόνο στον εργασιακό τομέα αλλά και σε άλλους τομείς της ζωής μου. Είναι κρίμα να σβηστούν!

    Πάραυτα νομίζω με την κατάλληλη στήριξη και αυτοπεποίθηση που ακόμη έχω μπόλικη (δε με πήρε από κάτω) θα πάω καλά...

    Ε και καλοκαίρι έρχεται, μπορεί να βρεθεί και μία αγκαλιά για να περάσουμε όμορφα.

    Όπως καταλαβαίνεις δεν παραιτούμαι των επιθυμιών μου ακόμη, δεν έχω χάσει καμία ελπίδα!

    Απλά στεναχωρέθηκα και προβληματίστηκα!

  12. #12
    Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    53
    Έχω την αίσθηση Δημητρη πως όσοι πέρασαν από διαταραχές πανικού - άγχους μάλλον δεν θα τις ξεπεράσουν ποτέ ολοκληρωτικά. Μπορούν όμως να το βελτιώσουν εντυπωσιακά όπως το έκανε εσύ για παράδειγμα....

    Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια και μακάρι να κάνω λάθος γιατί κάτι αντίστοιχο με ταλαιπωρεί και μένα και θα ήθελα φυυσικά νατο ξεπεράσω 100% και όχι 90%

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    236
    Nick είναι η 2η φορά που το αντιμετωπίζω το θέμα...Την 1η φορά ήμουν 17 ετών... Το ξεπέρασα και ήμουν χωρίς αγωγή για 10 χρόνια... Προφανώς πέρυσι οι νευροδιαβαστές πάλι μπλόκαραν στο φτωχό μου μυαλουδάκι και είχα πάλι αυτά τα προβλήματα, ομολογω πάντως πως μέσα σε ενα 2μηνο ήμουν πάλι καλά. Συνεχίζω όμως ακόμη την αγωγή και την ακολουθώ με \"θρησκευτική ευλάβεια\". Κάποια στιγμή πάλι θα τα κόψω ελπίζοντας πως θα είναι για πάντα...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    Δημήτρη, δεν μπορώ να δωσω συμβουλες γιατι ειναι η πρώτη φορά που περνάω κρίσεις πανικού εδω και ενα διμηνο περίπου....το παλευω και θεωρω ότι ειμαι καλύτερα. Φυσικά παιρνω τα χαπια μου, ελπιζοντας καποια στιγμή να μην τα χρειαζομαι πια. Εσενα δεν στα είχε συνταγογραφήσει καποιος νευρολογος ή ψυχιατρος τα χάπια;;; γιατί δεν του κανεις ένα τηλεφωνο ίσως πρεπει να τα ελαττώσεις, να τα σταματήσεις ή να αλλαξεις τη δοση σου...παει καιρος αλλωστε

    Υ.Γ. και εγω χαρα θεου ανθρωπος ήμουν και μια μερα ξυπνησα και \"ειχα\" ολες τις ασθενειες του κοσμου...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    236
    Ε ναι , αυτό είναι το επόμενο βήμα. Θα κλείσω αύριο ραντεβού με τον γιατρό, άλλωστε έχουμε καιρό να τα πούμε

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •