ψυχοθεραπεία/φάρμακα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 62
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565

    ψυχοθεραπεία/φάρμακα

    ποιος ο λόγος να κάνεις τελικά; που βασίζεται, αν όχι σε μια ψεύτικη σχέση που δημιουργείς με τον θεραπευτή; τι περιμένεις, τι ζητάς απ αυτή, αν όχι ψεύτικες ελπίδες που τρέφεις ότι θα ανακουφιστείς;
    ελεεινά ψέματα στα χαπάκια που καταπίνεις καθημερινά, ότι σε στηρίζουν, σε συντηρούν, σε βοηθάνε.
    εε μπούχτισα πια με όλες τις ιδιότητες των ειδικών που τελικά δεν ξέρω κατά πόσο βοηθάνε.
    ωρίμασα μέσα απ αυτές τις διαδικασίες τόσο καιρό, ξέφυγα απ τον καταναγκασμό κ έπεσα στην αδράνεια. εχω ενα σωμα που το κουβαλώ κ το περιφέρω με δυσκολία σε ότι κ αν χρειάζεται να κάνω. βαρεθηκα να συνεχίζω να είμαι καραγκιόζης του εαυτού μου, το μόνο που μου έμεινε να κάνω είναι ξάπλα σ ενα κρεββάτι με αγκαλιά το μαξιλάρι. δεν λέω κάποιες ώρες πηγαίνω στη δουλειά, αλλά σύντομα απολύομαι κ δεν μου μενει τπτ για να με σύρει πέρα απ το κρεββάτι. Διάθεση για να ψάξω δουλειά, ούτε έχω, ούτε ξέρω αν μπορώ. Κ εκεί απάνω πιάνω κ αμφιβάλλω για τη ψυχοθεραπεία, τα φάρμακα κ θέλω να τελειώνω μαζί τους πριν μεινω άνεργη κ δεν εχω την οικονομική άνεση να τα βγάλω πέρα. Μπρός μου γκρεμίζεται ο κόσμος που είχα φτιάξει για να προσπαθώ κ δεν μένει τπτ άλλο.

  2. #2
    μμμμμμ.....μαυρίλες?
    Λογικό είναι. Μόνο το θέμα της δουλειάς να πιάσεις, είναι πολύ σημαντικό.
    Και δεν είναι μόνο η δουλειά μαράκι, είναι και αυτό το γμ κλίμα που συντηρούν γύρω μας και τρομάζει ο κόσμος.
    Εγώ θα στο πάω στην άλλη πλευρά. Ουδέν κακό, αμιγές καλού. Δεν ξέρεις που μπορεί να σε πάει η νέα σου αναζήτηση.
    Δεν ξέρεις τι καινούργιο θα σου έρθει και μπορεί να σου αρέσει.
    Τωρα, για τα φάρμακα δεν μπορώ να έχω άποψη, αλλά δεν σε θυμάμαι ποτέ να είσαι ευχαριστημένη ούτε από την αγωγή σου, ούτε από τους γιατρούς που επισκεπτόσουν κατά καιρούς.
    Μάλιστα, το ανέφερα σε κα΄ποιο άλλο θέμα χτες.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    μαυρίλες.. χμμμ δεν θα το ελεγα ετσι.. κάτι σαν απολογισμός μου κάνει
    η ψυχοθεραπεύτρια πολύ καλή, ο ψυχίατρος κ απ αυτόν δεν έχω παράπονο.
    βαρέθηκα όμως, δεν έχει νόημα, τσάμπα τα λεφτά, τσάμπα οι ώρες που μένω μακριά απ το κρεββάτι μου, κάτι μέσα μου με σταματάει.
    ναι είμαι καλύτερα απ οτι ήμουν, φάσεις όλοι περνάμε, τώρα αν μπορείτε να μου απαντήσετε τι σκοπό έχει η ψυχοθεραπεία κ όλες αυτές οι χούφτες φάρμακα που επιβάλλονται καθημερινά, πραγματικά δεν ξέρω. λέω να δοκιμάσω τι μπορώ να καταφέρω από μόνη μου.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Συναισθανομαι την απογοητευση σου κ την κουραση να περιμενεις να γινεις αισιοδοξη κ υγιης.
    Θαθελα να σε ρωτησω ολο αυτο το διαστημα που ασχολεισαι με ψυχολογους κ ψυχιατρους εισεπραξες καποια ενσυναισθησια απο πλευρας τους?
    Δηλ εγω εκανα περισσοτερο απο δυο χρονια ψυχοθεραπεια σταθερα με δυο ψυχολογους κ μετα οταν δεν ξαναπηγα (μεσολαβησε ταξιδι) δεν ειχα καμμια επαφη μαζι τους. Περιμενα οτι θα τηλεφωνουσαν να δουν τουλαχιστον πως ειμαι!
    Εχω δωσει παρα πολλα χρηματα σε ψυχιατρους,ψυχολογους,ψυχο λογικα τεστ, αλλα κανεις ,παρολο που ειχαμε στενη επαφη με ολους (χωρις βιβλιαρια υγειας,ολα cash) δεν αφιερωσε 5 λεπτα σε ενα τηλεφωνημα να διαπιστωσει αν ζω! εκτος του γραφειου τους!
    Ειναι αντιδεοντολογικο ο γιατρος η ο ψυχοθεραπευτης να ενδιαφερεται για το ποσο καλα ειναι ο πελατης τους?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    βρε κατερινακι κ γω αναφέρω ότι η σχέση μεταξύ ασθενη - γιατρού/θεραπευτή είναι ψεύτικη. είναι καθαρά επαγγελματική, εσυ εξαρτιέσαι απο εκείνον/η αναγκαστικά κ περιμένεις πάλι ψεύτικα να βοηθηθείς μέσα απ αυτή τη σχέση. δεν ξέρω υπάρχουν κ άτομα που λένε τα καλύτερα λόγια για την ψυχοθεραπεία, εγώ ξέρω ότι κολλάω, προσπαθώ κ δεν καταφέρνω να ανακουφιστώ έστω.
    στην περίπτωσή σου, δεν ξέρω αν είναι αντιδεοντολογικό, πάντως αποδεικνύει αυτό που πιστεύω για τους ειδικούς.
    ίσως να μαι κ τελείως αναίσθητη ή να το πω με τα λόγια τους, συναισθηματικά μπλοκαρισμένη κ δεν μου βγαίνει κάτι άλλο εκτος απο μια τυπική σχέση κ λίγο χιουμορ.
    παρεπιμπτώντος για ένα τηλεφώνημα δεν θα χρειαζόταν παραπάνω απο 3 λεπτά.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    607
    Originally posted by mstrouf
    λέω να δοκιμάσω τι μπορώ να καταφέρω από μόνη μου.
    θεωρείς αδυναμία την αγωγή σου ή τη ψυχοθεραπεία;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    Originally posted by pelariry
    Originally posted by mstrouf
    λέω να δοκιμάσω τι μπορώ να καταφέρω από μόνη μου.
    θεωρείς αδυναμία την αγωγή σου ή τη ψυχοθεραπεία;
    ναι την αγωγη ειδικα τη θεωρω αδυναμια. θελω να φυγω, να ξεφυγω οσο γινεται πιο μακρια απ τους ειδικους κ απ αυτο το στυλακι που εχω μπει τα τελευταια δυο χρονια. κανεις δεν με νιωθει, ολοι με κτηγορουν γι αυτο που ακολουθω κ γω μεσα μου δεν βρισκω εναν λογο που να αξιζει να το κανω αυτο.
    τι ειναι τελικα η ψυχοθεραπεια???

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Originally posted by mstrouf
    Originally posted by pelariry
    Originally posted by mstrouf
    λέω να δοκιμάσω τι μπορώ να καταφέρω από μόνη μου.
    θεωρείς αδυναμία την αγωγή σου ή τη ψυχοθεραπεία;
    ναι την αγωγη ειδικα τη θεωρω αδυναμια. θελω να φυγω, να ξεφυγω οσο γινεται πιο μακρια απ τους ειδικους κ απ αυτο το στυλακι που εχω μπει τα τελευταια δυο χρονια. κανεις δεν με νιωθει, ολοι με κτηγορουν γι αυτο που ακολουθω κ γω μεσα μου δεν βρισκω εναν λογο που να αξιζει να το κανω αυτο.
    τι ειναι τελικα η ψυχοθεραπεια???

    Έλα βρε στρουμφάκι, πάρε μια βαθειά ανάσα και προσπάθησε να το δεις κάπως ποιο θετικά. Το ότι παίρνεις φάρμακα δεν λέει απολύτως τίποτα ούτε υποδηλώνει κάποια αδυναμία, τα έλεγα και πρόσφατα. Δηλαδή οι διαβητικοί είνα αδύναμοι? Τα άτομα με επιληψία είναι αδύναμοι? Και σιγά στην τελική χάπια είναι. Αν δεν σου κάνουν σοβαρές παρενέργειες δεν καταλαβαίνω που είναι το κακό, πραγματικά!? Τώρα αν δεν φέρνουν αποτελέσματα, τότε ίσως απλά να μην κάνουν για σένα-ίσως τα φάρμακα γενικά αλλά ίσως και τα συγκεκριμένα που παίρνεις. Αν δεν βλέπεις προκοπή συζήτησε το λίγο με τον/την γιατρό σου. Ίσως να υπάρχει κάποιο άλλο στρουμφάκι να δοκιμάσεις και να δουλέψει για σένα. Αν πάλι δεν σου κάνει ο γιατρός δοκίμασε και έναν άλλο. Αν και είναι κουραστικό ίσως να χρειάζεται μερικές φορές!


    Τώρα στρουμφάκι, ξέρεις ότι δεν είναι όλα τα είδη ψυχοθεραπείας ίδια, ούτε και όλοι οι ψυχοθεραπευτές τόσο ικανοί η \"κατάλληλοι\" για σένα. Μπορεί όντως η ψυχοθεραπεύτρια που λες να είναι ικανή γενικά, αλλά απλά να μην \"κάνει\" για την δικιά σου περίπτωση. Ίσως το \"είδος\" της ψυχοθεραπείας που κάνεις να μην έχει αποτελέσματα. Για μένα, όταν το άτομο έχει έντονο άγχος η κατάθλιψη πρέπει να αρχίζει με μια πιο \"πρακτική\" και \"δυναμική\" θεραπεία όπως η γνωσιακή-συμπεριφορική ώστε να αρχίσει το άτομο να αντιμετωπίσει το πρόβλημα κατάμουτρα και να αρχίσει να παίρνει τον έλεγχο και να διαχειρίζεται την κατάσταση και τα συμπτώματα. Δεν είναι συνήθως τόσο καλό να έχεις κατάθλιψη και πραγματικά προβλήματα στο εδώ και τώρα και να αρχίζεις να μιλάς για παρελθοντικές εμπειρίες και παλιότερα τραυματικά γεγονότα (αν κάνεις κάτι τέτοιο). Θέλει κάτι πιο δραστικό και πρακτικό που να χτυπάει το πρόβλημα το ίδιο και σε πιο προχωρημένα στάδια να πας στις μνήμες κλπ. Επίσης δεν είναι όλοι οι θεραπευτές ικανοί να το κάνουν αυτό ούτε έχουν την κατάλληλη εμπειρία και κατάρτιση ασχετα για το τι λέγεται για αυτούς. Ουτε μπορούν όλοι να \"συνδεθούν\" με το άτομο σου και εσύ να \"συνδεθείς\" μαζί τους (μπορεί να μην σου κάνει \"κλικ\" που λένε). Οπότε θα σου πω να το σκεφτείς για το κατα πόσο σε βοηθάει η συγκεκριμένη ψυχοθεραπεύτρια (ασχέτως πόσο \"καλή\" είναι γενικά). Η ψυχοθεραπεία υποτίθεται ότι θα έπρεπε να βελτιώνει πραγματικά το πρόβλημα όχι απλά κουβέντα να γίνεται!


    Τέλος εγώ απλά θα σε συμβούλευα να βρεις ένα-δύο-τρείς στόχους η ένα σκοπό γενικά ρε παιδί μου στην ζωή που να σε γεμίζει. Ξεκίνα με κάτι απλό, λίγο αθλητισμό ένα τρέξιμο με το ζόρι, ψάξε για μια εργασία που να σου είναι υποφερτή, ξεκίνα κάτι ίσως πιο καλλιτεχνικό να εκφράζεσαι κιόλλας ίσως κάποια ξένη γλώσσα. Νομίζω ότι όταν οι άνθρωποι αποκτούν και ένα \"σκοπό\" και ένα \"νόημα\" στην ζωή τους έχουν τεράστιες άμυνες και νιώθουν ότι ζουν για ένα λόγο. \'Ισως απλά με όλα αυτά τα ψυχολογικά να μην έχεις βρει καθαρά αυτό που θες η να μην βλέπεις καθαρά αυτό που θέλεις. Τώρα θα μου πεις είναι και τα λεφτά, αλλά αν αρχίζεις μια δουλίτσα που έστω να υποφέρεις και παράλληλα αρχίσεις και άλλες δραστηριότητες να σε γεμίζουν σιγά σιγά τα κίνητρα σου, η βούλιση σου και ο δυναμισμός σου θα ανεβαίνουν και θα δεις ότι σταδιακά θα αρχίσεις ίσως να είσαι πιο χαρούμενη και να τα βλέπεις με ένα καλύτερο μάτι τα πράγματα! Δεν λέω ότι αρχίζοντας κάτι τέτοιο δεν θα έχεις συμπτώματα, όμως σίγουρα θα βοηθάει και αυτό! Σε συνδιασμό με κάποια ψυχοθεραπεία που θα επικεντρώνεται στο πρόβλημα σου (και τα φάρμακα είναι το τελευταίο αλλά κάποιο SSRI έτσι παράπλευρα τι πειράζει? Με ότι μπορείς να αυξήσεις τις πιθανότητες να είσαι καλύτερα καντο!) νομίζω ότι σταδιακά θα αρχίζεις να αισθάνεσαι πολύ καλύτερα. Απλά ίσως επειδή τώρα δεν αισθάνεσαι καλά τα βλέπεις ίσως λιγο πιο μαύρα τα πράγματα πράγμα που ίσως μπερδεύει τον τρόπο να επηρεάζει τον τρόπο που σκέφτεσαι και την πιθανότητα να λάβεις πιθανές σωτήριες αποφάσει πράγμα που ίσως φέρνει περισσότερη μαυρίλα κλπ. (είναι φαύλος κύκλος)


    Εγώ σου λέω να μην το βάζεις κάτω και να προσπαθήσεις όσο μπορείς να δραστηριοποιείσαι. Και αν χρειαστεί να αλλάξεις ψυχολόγους και ψυχιάτρους να αλλάξεις! Από την στιγμή που δεν βλέπεις πρόοδο ΚΑΝΤΟ. Μην αφήνεις την συνήθεια και στην ασφάλεια που ίσως νιώθεις με αυτούς να εμποδίζουν μια πιθανή ίσως πρόοδο που θα έκανες με άλλους. Σκέψου ότι μακροπρόθεσμα μπορεί να βγεις χαμένη, αφού μπορεί να έχεις ξοδέψει ξέρω γω 50 ευρώ επί 15 συνεδρίες με ένα ψυχολόγο που μάλλον δεν σου κάνει την στιγμή που με τα ίδια λεφτά να μπορούσες να δεις πιο πολλούς ψυχολόγους (θα μπορούσες να είχες δει και 9 ψυχολόγους!) οπότε και να αυξήσεις την πιθανότητα να βρεις τον κατάλληλο και αυτόν που θα σου φέρει το επιθυμητό αποτέλεσμα. Φυσικά μακροπρόθεσμα ίσως να ξοδέψεις πιο πολλά λεφτά, όμως στο τέλος θα βγεις κερδισμένη γιατί θα έχεις ξοδέψει λεφτά μεν αλλά θα έχεις καταπολεμήσει το πρόβλημα δε, την ίδια στιγμή που ίσως και με τα ίδια λεφτά, μένεις όλο \"στα ίδια\" και δεν κάνεις πρόοδο. Φυσικά ίσως να μην μπορείς να καταλάβεις αν κάποιος σου \"κάνει\" με την μια αλλά για μένα αν δεν αρχίζει και βλέπει κάποιος κάτι με την 3η-4η συνεδρία πρέπει να φεύγει και να δοκιμάσει άλλον. Απλά η γνώμη μου :P:)


    Πάντως γενικά στο λέω ποτέ μην το βάζεις κάτω! Ανεξαρτήτως πως αισθάνεσαι. Προσπάθησε να διαχωρίζεις τον εαυτό σου από τις εμπειρίες, όσο σκατά και αν είναι. Δεν είσαι ένα μάτσο συναισθήματα είσαι η mstrouf-ένας σύνθετος άνθρωπος με την δικιά του ιστορία, τα δικά του όνειρα και θέλω-που τυχαίνει που και που να περνάει δύσκολα. Όταν ασιθάνεσαι άσχημα, προσπάθησε να διαχωρίζεις τον εαυτό σου από τα αρνητικά συναισθήματα και να σκέφτεσαι όσο πιο καθαρά γίνεται-όσο ακατόρθωτο και αν ακούγεται. Προσπάθησε απλά να τα δεις σαν επεισόδια που περνάνε από σένα χωρίς σκοπό (απλά για να στην σπάσουν!), δες τα εξωτερικός παρατηρητής τους και μην λυγίζεις γιατί δεν είσαι εσύ, απλά είναι κάποιες μάυρες σκέψεις και συναισθήματα που κάποιες φορές παρελαύνουν μπροστά από το μυαλό σου. Δες τες σαν θεατής, η δέξου τα απλά και μην τα δίνεις τροφή, γιατί αυτά αυτό περιμένουν!Την προσοχή, τον φόβο σου, την ανυσηχίες σου, την θλίψη σου για να μεγαλώσουν.Και μετά γίνεται όλο και πιο δύσκολο. Γραψτα εκεί που τους αξίζει και προσπάθησε να σκεφτείς όσο πιο καθαρά γίνεται. Ίσως να χρειαστεί απλά να αρχίσεις να παίρνεις πιο πολλές αποφάσεις για να βελτιώσεις την ζωή σου! Και αυτά θα αρχίσουν να φεύγουν, θα δεις.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    καλέ μου Πετραν, ωραια ολα αυτα που γραφεις, τα χω δοκιμασει, εχω προσπαθησει, αλλα απογοητευομαι κ σκεφτομαι τι κανω κ γιατι να ζοριζομαι να καταφερω κατι οταν αυτο δεν μου βγαινει. θα θελα να κανω μια σταση εδω που εφτασα, εναν απολογισμο, σε τι με βοηθησαν τα φαρμακα κ σε ποια σημεια η ψυχοθεραπεια. δεν αναιρω οτι βοηθανε, αλλα δεν κανουν κ θαυματα. it\'s okay, ορισμενα πραγματα θελουν τον χρόνο τους. κουραστικα κ βαρεθηκα να απογοητευομαι. ορισμο η ψυχοθεραπεια εχει κ αν ναι ποιος ειναι;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    διαφωνώ στο ότι η σχέση με τον θεραπευτή είναι ψεύτικη. οκ, πληρώνεται γι αυτό που κάνει, ωστόσο θέλει να βοηθήσει στο να θεραπευτεί ο ασθενής.

    αν σταματήσεις τη θεραπεία σου, τι πιστεύεις ότι θα αλλάξει?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Originally posted by mstrouf
    κανεις δεν με νιωθει, ολοι με κτηγορουν γι αυτο που ακολουθω κ γω μεσα μου δεν βρισκω εναν λογο που να αξιζει να το κανω αυτο.

    σε κατηγορούν για ποιο λόγο ?
    http://www.mazi.org.gr/

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Originally posted by mstrouf
    βρε κατερινακι κ γω αναφέρω ότι η σχέση μεταξύ ασθενη - γιατρού/θεραπευτή είναι ψεύτικη. είναι καθαρά επαγγελματική, εσυ εξαρτιέσαι απο εκείνον/η αναγκαστικά κ περιμένεις πάλι ψεύτικα να βοηθηθείς μέσα απ αυτή τη σχέση.
    Πως το βλέπω εγώ Μαρία μου.
    Δεν την βλέπω ψεύτικη απλά δεν την βλέπω όμως και φιλική.
    Την θεραπεύτριά μου τη βλέπω σαν έναν άνθρωπο που με βοηθάει να βρω το δρόμο μου και να αντιμετωπίσω τα προβλήματά μου μέσα από ερεθίσματα ή και οπτικές.
    Ποτέ μου για παράδειγμα δε θα περίμενα τηλεφώνημά της ή εκδήλωση του ενδιαφέροντός της εφόσον είναι εκτός της διαδικασίας και δεν το βρίσκω κ λογικό.
    Με άλλα λόγια κι εγώ στο μυαλό μου το έχω ..πως να το πω...ότι η σχέση μας αφορά μόνο θεραπεία κ τίποτα άλλο και στη θεραπεία μου δε με βοηθάει να την νιώσω σαν έναν κοντινό μου άνθρωπο αλλά σαν έναν άνθρωπο με ειδικές γνώσεις ώστε να με βοηθήσει.Δηλαδή δεν περιμένω να βοηθηθώ απ\'τη σχέση(σε προσωπικό επίπεδο,σαφώς κ σαν χημεία ανθρώπων παίζει ρόλο-το γνωστό κλικ) αλλά απ\'τα εργαλεία που θα κερδίσω ώστε να βάλω σε μια σειρά τη ζωή μου.

    Αυτά πως βλέπω την ψυχοθεραπεία.
    Όσο για τη φάση βρε Μαρία είσαι σίγουρη πως δεν παίζουν ρόλο και οι στραβές?(όπως ανεργία?)
    Γιατί κι εγώ όποτε αντιμετωπίζω τέτοιες φάσεις(όπως καλή ώρα τώρα)γενικεύω την απογοήτευση μερικές φορές,δήθεν κάνω απολογισμούς(τι κατάφερα ως τώρα κ.λ.π.)αλλά για μένα τουλάχιστον είναι μίνι πισωγύρισμα λόγω των συνθηκών και δεν ισχύουν πραγματικά.Είναι απλά σύμπτωμα επειδή δεν έχω θεραπευτεί ακόμα.

    Επειδή ομως όποτε κατα καιρούς γράφεις,γράφεις αμφιβολίες για τη θεραπεία σου,ίσως, όσο κουραστικό κι αν ακούγεται ακόμη μια φορά,να μη βρήκες την κατάλληλη και θα συμφωνήσω πολύ με το ποστ του πετράν(και σ\'αυτά που γράφει για τη θεραπεία αλλά και πέραν αυτών).
    Άλλωστε το να το δοκιμάσεις μόνη,μακριά απ\'όλα αυτά το\'χεις κάνει πιο παλιά...μάλλον η λύση δεν είναι εκεί..
    Καταβάθος νομίζω πως κι εσύ ξέρεις πως θες βοήθεια για να βγεις.Μένει να βρεις από ποιον και το είδος της βοήθειας....

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Originally posted by mstrouf
    καλέ μου Πετραν, ωραια ολα αυτα που γραφεις, τα χω δοκιμασει, εχω προσπαθησει, αλλα απογοητευομαι κ σκεφτομαι τι κανω κ γιατι να ζοριζομαι να καταφερω κατι οταν αυτο δεν μου βγαινει. θα θελα να κανω μια σταση εδω που εφτασα, εναν απολογισμο, σε τι με βοηθησαν τα φαρμακα κ σε ποια σημεια η ψυχοθεραπεια. δεν αναιρω οτι βοηθανε, αλλα δεν κανουν κ θαυματα. it\'s okay, ορισμενα πραγματα θελουν τον χρόνο τους. κουραστικα κ βαρεθηκα να απογοητευομαι. ορισμο η ψυχοθεραπεια εχει κ αν ναι ποιος ειναι;



    Ναι αλλά στρουμφάκι επειδή ίσως δεν σε βοήθησαν αυτή η ψυχοθεραπεία και αυτά τα φάρμακα δεν πάε να πει ότι δεν μπορεί να σε βοηθήσει η ψυχοθεραπεία και τα φάρμακα γενικά. Το γεγονός ότι ίσως δεν έχουν κάνει πολλά αυτά τα φάρμακα που παίρνεις ίσως απλά να σημαίνει ότι δεν κάνουν τα συγκεκριμένα φάρμακα για σένα. Ίσως κάποιο άλλο να σε βοηθούσε πάρα πολύ ποιος ξέρει? Το ίδιο ισχύει για την ψυχοθεραπεία. Δεν βοηθάνε όλες οι ψυχοθεραπείες το ίδιο και για κάθε άτομο ούτε είναι όλοι οι ψυχοθεραπευτές κατάλληλοι για εμάς. Μπορεί αυτή να είναι γενικά η \"top\" θεραπεύτρια αλλά ίσως ο τρόπος της, η μέθοδος της και γενικά \"αυτή\" σαν άτομο γενικά να μην κάνει για σένα συγκεκριμένα. Δεν πάει να πει ότι όλη η ψυχοθεραπεία τελικά δεν \"πιάνει\" για σένα. Πάει να πει ότι η συγκεκριμένη ίσως να μην μπορεί να σε βοηθήσει στα συγκεκριμένα προβλήματα που αντιμετωπίζεις. Νομίζω ότι πάντα υπάρχει κάποιο είδος λύσης σε κάθε πρόβλημα απλά ίσως να μην μπορούμε να το δούμε η να μην μπορούμε να το εντοπίσουμε η απλά να μην ξέρουμε τι να κάνουμε με αυτό (η απλά κάποιες φορές να είμαστε λίγο άτυχοι αλλά και πάλι με τις κατάλληλές ενέργειες μπορεί να βρεθεί λύση. Πάντα μπορεί να βρεθεί λύση!)


    Είπες ότι από αυτά που σου λέω \"τα έχεις κάνει\". Έχεις δοκιμάσει να αρχίσει παράλληλες δραστηριότητες με όλα αυτά? Να βρεις κάτι που να σε γεμίζει? Να ψάξεις για κάποια ασχολία? Ίσως να πάρει και κάποιο βιβλίο αυτοβοήθειας.


    Επίσης επειδή βλέπω ότι ρωτάς για την ψυχοθεραπεία, θέλω να σε ρωτήσω και εγώ με την σειρά μου τι κάνεις κάθε φορά στην ψυχοθεραπεία? Δηλαδή πως αντιμετωπίζει η θεραπεύρια το πρόβλημα σου, γιατί μιλάτε? (αν επιτρέπεται) :)

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    Originally posted by claire
    διαφωνώ στο ότι η σχέση με τον θεραπευτή είναι ψεύτικη. οκ, πληρώνεται γι αυτό που κάνει, ωστόσο θέλει να βοηθήσει στο να θεραπευτεί ο ασθενής.

    αν σταματήσεις τη θεραπεία σου, τι πιστεύεις ότι θα αλλάξει?
    δεν πιστεύω οτι θα αλλάξει τπτ σταματόντας τη ψυχοθεραπεια, αλλα κ συνεχίζοντάς την, δεν εχω να ελπίζω σε κάτι καλύτερο, σκέτη απογοήτευση ειναι.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    Originally posted by mstrouf
    Originally posted by claire
    διαφωνώ στο ότι η σχέση με τον θεραπευτή είναι ψεύτικη. οκ, πληρώνεται γι αυτό που κάνει, ωστόσο θέλει να βοηθήσει στο να θεραπευτεί ο ασθενής.

    αν σταματήσεις τη θεραπεία σου, τι πιστεύεις ότι θα αλλάξει?
    δεν πιστεύω οτι θα αλλάξει τπτ σταματόντας τη ψυχοθεραπεια, αλλα κ συνεχίζοντάς την, δεν εχω να ελπίζω σε κάτι καλύτερο, σκέτη απογοήτευση ειναι.

    αχ τι κριμα

    εμενα παντως η ψυχοθεραπεια μου με ανεβαζε πολυυυυ...

    αλλα μετα δεν ειχα λεφτα....

    γιοκ!

    αλλιως....
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •