Δεν ξέρω αν έχω όντως νευρική ανορεξία..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 49
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    13

    Δεν ξέρω αν έχω όντως νευρική ανορεξία..

    Γειά σας,είμαι 18 χρονών.Σήμερα ανακάλυψα αυτό το forum και θέλησα να μοιραστώ μαζί σας το δικό μου πρόβλημα.Πριν απο 5-6 μήνες αποφάσισα ότι είμαι ''χοντρή'' και ότι έπρεπε να χάσω κιλά.Ήμουν 1.73 με βάρος 55 κιλά.Ίσως είχα επηρεαστεί σε μεγάλο βαθμό απο τα σημερινά ανορεξικά μοντέλα που προβάλλουν ειδικά στο εξωτερικό΄..γιατί γενικότερα έχω εμμονή με την μόδα.Επίσης εκείνη την περίοδο είχα μαλώσει με την τότε παρέα μου και δεν είχα κανένα παρα μόνο το αγόρι μου,το οποίο με στηρίζει ακόμα και τώρα..Μη τα πολυλογώ προσπαθούσα να κάνω δίαιτα για να χάσω τα περιττά κιλά χωρίς αποτέλεσμα όμως γιατί δεν ''καιγόμουν'' και τόσο..Απο τον Ιανουάριο όμως και μετά το φαγητό μου έχει γίνει έμμονη ιδεά.Σκέφτομαι όλη την ώρα τι πρέπει και τι δεν πρέπει να τρώω,με το που φάω κάτι τρέχω αμέσως στον θερμιδομετρητή,όταν τρώω κάτι παχυντικό νιώθω άπειρες τύψεις μετά και κατηγορώ τον εαυτό μου συνέχεια..Πρόσφατα έχω συχνές αυπνίες και έντονο άγχος πριν κοιμηθώ χωρίς λόγο.Έχω νευρικότητα,ζυγίζομαι πάνω απο 3 φορές την ημέρα και όταν κοιτάζομαι στον καθρέφτη νιώ8ω ότι πρέπει να χάσω λίγα κιλά ακόμα..Πλέων είμαι 49 κιλά και ενώ όλοι λένε ότι έχω αδυνατίσει πολύ και ότι πρέπει να βάλω βάρος αλλά εγώ ''δεν το βλέπω''..Η αυτοπεποί8ηση μου έχει πέσει κατακόρυφα,δεν θέλω να βγώ έξω γιατί ότι και να βάλω νιώ8ω πως δεν με κολακεύει,σεξουαλική επαφή με το αγόρι μου αποφεύγω να έχω γιατί νομίζω πως δεν του αρέσω..Οι γονείς μου με πιέζουν να φάω αλλά δεν νομίζουν ότι έχω νευρική ανορεξία καθώς δεν τους έχω μιλήσει για το τι περνάω..μόνο στο αγόρι μου τα λέω και προσπα8εί να με βοηθήσει γιατί πραγματικά πιστεύει οτι αρχίζω και χάνω τον έλεγχο..Ειλικρινά δεν ξέρω τι έχω πάθει,δεν ξέρω αν όντως είμαι τόσο αδύνατη όσο λένε και δεν θέλω να πάω σε ψυχείατρο γιατί θα μου χορηγήσει φάρμακα..Έχω όντως νευρική ανορεξία ή απλά περνάω μια δύσκολη φάση εφηβείας?

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    13
    Σας παρακαλώ όποιος μπορεί να με βοηθήσει ας ποστάρει :(

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    αν εχει τοση σημασια για σενα το ονομα, δειχνει να εχεις η να εισαι καπου εκει κοντα..
    δεν ξερω ποσα γνωριζεις για την ανορεξια,δεν ειναι διαιτα, ουτε παιχνιδι. ειναι ασθενεια πολυ επικινδυνη και με μεγαλο ποσοστο θνησιμοτητας...
    να μην φοβασαι να ζητησεις βοηθεια, δεν μπορει κανεις να σου δωσει φαρμακα χωρις να το θελεις,ουτε θα σε μπουκωσει μολις σε δει στην πορτα.
    να πας σε εναν θεραπευτη ειδικευμενο στις διατροφικες διαταραχες για να το συζητησεις μαζι του και θα δειτε μαζι τι θα κανετε..

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    13
    Ευχαριστώ πολύ για τν συμβουλή σου.Γνωρίζω ότι η νευρική ανορεξία δεν είναι κάτι ανώδυνο,απλά ήθελα να μάθω αν όντως περνάω αυτή την ασθένεια,κρίνοντας πρώτα τα κιλά και το ύψος μου..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    οπως θα ξερεις, εφοσον ασχολεισαι με διαιτες, το βαρος σου ειναι ΠΟΛΥ ΛΙΓΟ για το υψος σου.
    αυτο ομως δεν ειναι αρκετο οπως βλεπεις για να σε σταματησει και θεωρεις τον εαυτο σου, με περιττα κιλα...
    αυτα ειναι βασικα συμπτωματα ανορεξιας...
    περα απο αυτο, με αυτα τα κιλα κινδυνευει η υγεια σου.
    αν νομιζεις οτι δεν μπορεις ηδη να στματησεις μονη σου και σε καταδυναστευει αυτη η ιστορια με το βαρος σου και την διατροφη, μην καθυστερεις, ζητα βοηθεια αμεσως.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    13
    Πιστεύω ότι έχω ακόμα τον έλεγχο του εαυτού μου.Παρ\'ολ\'αυτά θα επισκεπτώ κάποιον ψυχολόγο μήπως με βοηθήσει..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    καλη ιδεα

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    επειδη εχω περασει απο αυτο το σταδιο σε πολυ μικρο βαθμο θα σου πω οτι θεμελιοσ λιθοσ τησ νευρικησ ανορεξιασ ειναι η αισθηση σου οτι εισαι πιο χοντρη απο οτι εισαι συνηθωσ ειναι συν 4-5 κιλα βλεπεισ δηλαδη τον καθρεφτη και δεν μπορεισ να δεισ οτι εισαι αδυνατη αρα εχεισ μεγαλη πιθανοτητα να εχεισ νευρικη ανορεξια και καλο θα ηταν να πασ σε ενα ψυχολογο

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Originally posted by Julia
    Ευχαριστώ πολύ για τν συμβουλή σου.Γνωρίζω ότι η νευρική ανορεξία δεν είναι κάτι ανώδυνο,απλά ήθελα να μάθω αν όντως περνάω αυτή την ασθένεια,κρίνοντας πρώτα τα κιλά και το ύψος μου..
    Η φράση που χρησιμοποίησες,αυτό το\"δεν είναι κάτι ανώδυνο\",εμένα μου δείχνει πως υποτιμάς την επικινδυνότητά της,είτε από μία υποσυνείδητη προσπάθεια να \"μαλακώσεις\"αυτό που φοβάσαι πως σε αφορά,είτε από άγνοια.Καμία σχέση με δεν είναι κάτι ανώδυνο,είναι κάτι επικίνδυνο,πέστο,πίστεψέ το.Έτσι θα σημάνει συναγερμός,ώστε να γυρέψεις τη βοήθεια ενός ειδικού.Όταν βαφτίζεις έτσι την ανορεξία,είναι σα να προσπαθείς να της αφαιρέσεις την επικινδυνότητα,ντύνοντάς την με κάπως διαφορετικό ένδυμα(πιο ήπιο,πιο στρογγυλεμένο),που ίσως να σε κρατήσει μακριά από τη βοήθεια.Τα σημάδια είναι αρκετά,η ηλικία σου σύμφωνη με την ακμή της ανορεξίας(μέχρι τα 25 είναι το συχνότερο να παρουσιάζεται),τα κιλά σου κάτω από το κανονικό(underweight),η εμμονή με τη ζυγαριά,αρκετά άλλα σημάδια.Διαγνώσεις δεν γίνονται,αλλά ψάξτο,γιατί δεν είναι για να παίζεις οι διατροφικές διαταραχές.Είσαι νέα,ζωντανή,γιατί να μη χαίρεσαι τη ζωή σου όπως σου αξίζει και γιατί να σε βασανίζουν ερωτήματα και προβλήματα που χρήζουν-imho-αντιμετώπισης άμεσα;
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    13
    pad δεν ξέρω αν είναι απλά μια αίσ8ηση ή αν είναι όντως έτσι τα πράγματα και απλά οι άλλοι με θεωρούν αλλιώς..Όπως και να\'χει θα πάω σε ψυχολόγο καλό για κακό..

    RaidAndWind έχω διαβάσει τα πάντα για την νευρική ανορεξία απλά δεν μπορώ να \'πιστέψω\' ότι κάτι τέτοιο συμβαίνει σε μένα..Παλιά όταν διάβαζα για ανορεξικές κορόιδευα και έλεγα \'\'μα πόσο ανόητα είναι αυτά τα κορίτσια ώστε να χάνουν τον έλεγχο του εαυτού τους?\'\'.Γενικότερα είμαι πολύ πειθαρχημένο άτομο και μπορώ να έχω αυτοέλεγχο,όσο πάει ο καιρός όμως και βλέπω αλλαγές στην συμπεριφορά μου και στο σώμα μου αρχίζω για αλλάζω γνώμη.Ίσως όπως λες και συ απλά δεν μπορώ και η ίδια να παραδεχτώ κάτι τέτοιο γι\'αυτο το αποκαλώ \'\'ως κάτι ανώδυνο\'\'.Όταν νιώσω όμως ότι χάνω τη μπάλα εννοείται θα ζητήσω βοήθεια.Το μόνο που θέλω είναι να δείχνω ακόμα πιο αδύνατη και όμορφη μπας και ανέβει η αυτοπεποίθηση που μου την έχουν ρίξει ορισμένοι..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Originally posted by Julia
    Το μόνο που θέλω είναι να δείχνω ακόμα πιο αδύνατη και όμορφη μπας και ανέβει η αυτοπεποίθηση που μου την έχουν ρίξει ορισμένοι..

    Julia , τί εννοείς με αυτό ?
    ποιοι σου έριξαν την αυτοπεποίθηση ?
    http://www.mazi.org.gr/

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    13
    \'\'Φίλες\'\' κυρίως..γι\'αυτό το λόγο έχω μαλώσει με την παλιά μου παρέα..Δεν ξέρω αν με ζήλευαν ή όχι αλλά κάθε φορά που βγαίναμε σχολιάζαν το πως ντύνομαι το πως είμαι κτλ,άπειρες προσβολές και πολύ πισώπλατο \'\'θάψιμο\'\'...Είμαι άνθρωπος που επηρεάζεται πολύ απο τους άλλους και (αν και δεν θα\'πρεπε)με νοιαζει και η γνώμη τους..

  13. #13
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by Julia


    Το μόνο που θέλω είναι να δείχνω ακόμα πιο αδύνατη και όμορφη μπας και ανέβει η αυτοπεποίθηση που μου την έχουν ρίξει ορισμένοι..

    πιο αδυνατη αρα και πιο ομορφη....

    πως εχει βγει αυτος ο κανονας,
    ποτε μου δεν καταλαβα.

    Να πει καποιος, να δειχνω νορμαλ αρα πιο ομορφη στεκει.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    1o post:\"πιστεύει ότι αρχίζω και χάνω τον έλεγχο\"
    3ο post:\"πιστεύω ότι έχω ακόμα τον έλεγχο\"
    4ο post:\"ώστε να χάνουν τον έλεγχο\"

    Παρατηρείς ένα μοτίβο στον τρόπο που σκέφτεσαι;Παρατηρείς ποια λέξη επαναλαμβάνεις;ΕΛΕΓΧΟΣ.

    Οι διατροφικές διαταραχές έχουν πάντα σχέση με τον έλεγχο.Τα άτομα που πάσχουν από αυτές αυτοπροσδιορίζονται μέσω του ελέγχου στον διατροφικό τομέα,στο φαγητό,καθώς ο έλεγχος αυτός τους προσφέρει την αίσθηση της δύναμης.Υποσυνείδητα,η κρυμμένη ατζέντα έχει ως εξής\"είμαι δυνατή,δεν πέφτω σε πειρασμό,έχω τον έλεγχο\".
    Ουσιαστικά το άτομο που βρίσκεται σε νευρική ανορεξία μετακινεί τον έλεγχο από έναν τομέα που δεν τον έχει σε έναν που μπορεί να το κάνει.Το υπόβαθρο είναι η έλλειψη ελέγχου που αισθάνεται πως έχει χαθεί σε άλλους τομείς της ζωής του.

    Μία άλλη υπόθεση που προσωπικά έχω διαπιστώσει να ισχύει σε αρκετές περιπτώσεις,είναι η αμφιθυμική σχέση με τη θηλυκότητα στα ανορεξικά άτομα του θηλυκού γένους.Κατά κάποιο τρόπο φοβούνται να μεγαλώσουν,να γίνουν γυναίκες,οπότε εξαλείφουν τα έντονα γυναικεία χαρακτηριστικά,όπως οι καμπύλες του σώματος(γοφοί,στήθη,γλουτο� �),μειώνοντας έτσι ταυτόχρονα την αίσθηση της ενηλικίωσης,που ίσως φοβίζει.

    Έχω ασχοληθεί αρκετά με τις διατροφικές διαταραχές,γιατί κι εγώ στην εφηβεία μου και κάποιες περιόδους της ενήλικης ζωής μου έπασχα από ένα είδος διατροφικής διαταραχής,το emotional self-feeding,μία μορφή δδ όπου το φαγητό παίρνει το ρόλο του υποκατάστατου της αγάπης και του ενδιαφέροντος,της αποδοχής που το άτομο αναζητάει και δεν βρίσκει.

    Βλέπεις λοιπόν Julia,πως καθώς δεν είναι μόνο θέμα φαγητού,αλλά έχει μέσα σου δεθεί με κάποιες λανθασμένες πεποιθήσεις,θα χρειαστείς βοήθεια για να αλλάξουν αυτές και να διαχειριστείς το θέμα του ελέγχου,να βρεις ποια νοητικά μονοπάτια σε οδηγούν σε άσκηση ελέγχου στην σίτισή σου.

    Ρώτα ό,τι θες και-κυρίως-να απευθυνθείς σε κάποιον ειδικό στις διατροφικές διαταραχές.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  15. #15
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by RainAndWind


    Μία άλλη υπόθεση που προσωπικά έχω διαπιστώσει να ισχύει σε αρκετές περιπτώσεις,είναι η αμφιθυμική σχέση με τη θηλυκότητα στα ανορεξικά άτομα του θηλυκού γένους.

    εκεινο που δενε χω καταλαβει,
    ειναι γιατι η Ν.Α. χτυπαει κατα βαση γυναικες.
    Δεν εχω ακουσει για αντρα να εχει Ν.Α.


    Η κανω λαθος?

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •