Γειά Σας!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    2

    Γειά Σας!

    Ονομαζομαι Νασια και ειμαι 17 χρονων. Βρηκα το φορουμ σας και αποφάσισα να γραψω για να βρω λιγη κατανοηση και συμβουλες...
    Σαν παιδί ήμουν αδύνατη. Μαλλον οχι-ουτε αδυνατη-πετσι και κόκκαλο. Αλλα ετρωγα ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Εχω φωτογραφίες που φαινονται τα πλευρα μου την ωρα που καταβροχθιζω ενα παγωτο σοκολατα και ζηλευω το παιδακι που καποτε ημουν εγω...

    Οπως ειναι ομως φυσιολογικό, αρχιζα κι εγω 'να γεμιζω' καθως πλησιαζα την εφηβεια. Στην αρχη νομιζα οτι παχαινα, αλλα συμφιλιωθηκα με την ιδεα και συνειδητοποιησα οτι δεν ημουν παχια, αλλα αδυνατη με 'σχημα'. Ακομα και τοτε (αρχες γυμνασιου) ετρωγα οτι ηθελα και θεωρουμουν αδυνατη.
    Απο μικρή εκανα χορο και θυμαμαι ακριβως ποτε εγινε το 'κλικ' και ξεκινησαν τα προβληματα μου με το φαγητο. Σε ενα μαθημα μπαλετου η δασκαλα στο ξεκαρφωτο μου ειπε πως παχυνα και επρεπε να χασω 5 κιλα. Δεν ξαναπηγα μπαλετο μετα απο εκεινο το μαθημα. Ημουν 1.64 και 49 κιλα...
    Καθως ψηλωνα εβαζα κι αλλα κιλα. Εδω και 2 χρονια με υψος 1.76 τα περισσοτερα μου κιλα ήταν 64 (Μαιο του 2010 μεσα στις εξετασεις). Μολις ζυγιστηκα επαθα το σοκ της ζωης μου και βαλθηκα σε διαιτα. Τωρα ειμαι στα 59 κιλα. Μου λενε πως ειμαι πολυ καλα σε κιλα. ΘΕΛΩ να το πιστεψω αλλα ο καθρεφτης αλλα μου λεει. Δεν εχω πει καν στην μαμα μου οτι χανω κιλα γιατί δεν με αφηνει να χασω. Βρισκω συνεχως δικαιολογιες να λειπω απο το σπιτι για να αποφευγω γευματα. Δεν κανω αφαγία απλα μειωνω τις θερμιδες μου. Προσπαθω να τρωω γυρω στις 1000 θερμιδες την μερα, αλλα η ιδεα του φαγητου με τρομαζει καποιες φορες.καμια φορα πιεζομαι για να κανω τον εαυτ μου να φαει 2 φρουτα παραπανω για να μην ειμαι κατω απο τις 1000 θερμιδες. Θελω να χασω κιλα, αλλα δεν θελω να το κανω με τον λαθος τροπο... και συνειδητοποιησα οτι αυτο ακριβως κανω, πριν λιγες μερα οταν ειχα καθυστερηση. ΠΟΤΕ μου δεν ειχα καθυστερηση, παντα στις 27 μερες ακριβως ειχα περιοδο.Φυσικα ηξερα οτι ηταν λογω διατροφης διοτι δεν εχω ολοκληρωμενες σχεσεις. Σημερα ευτυχως μου ηρθε, αλλα με 9 μερες καθυστερηση και αυτο με ταρακουνησε λιγο. Εφαγα το πρωι (πρωτη φορα μετα απο 3 μηνες) ενα κρουασαν και ενιωσα ανκουφιση και ενοχες συγχρονως, αλλα προσπαθω να μην το αφησω να με επηρεασει. Δεν ΘΕΛΩ να γινω ανορεξικη, αλλα αναγνωριζω το οτι κανω καποιες 'ανορεξικες σκεψεις'... 'Φοβαμαι' το λαδι, οτι εχει σοκολατα χτυπαει κοκκινο γιατί εχω την εντυπωση οτι αν το φαω θα βαλω κατευθειαν κιλα, οταν νιωθω οτι μπορει να ενδωσω σε πειρασμους βλεπω thinspos και κατευθειαν οι εικόνες των αδυνατων μοντελων/ηθοποιων μου αλλαζουν γνωμη.
    εχει περασει κανεις τα ιδια?Τι κανατε?Πως ξεφευγω οταν κι εγω η ιδια ξερω οτι ειμαι τοσο κοντα στο να γινω ανορεξικη?

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    14
    Γεια σου Νασια! Αρχικά να πω ότι χαιρομαι πολυ που βρισκω μια συνομηλικη κοπέλα στο φορουμ:) Όμως τωρα ηρθε η ωρα να σου πω πως καταστρεφεις τον εαυτό σου. Σύμφωνα με το ύψος σου έχεις ένα απόλυτα φυσιολογικο βαρος. Σταματα να σκεφτεσαι αρνητικα και αποδέξου το σωμα σου γιατι ειμαι σιγουρη πως εισαι μια απο τις κοπελες που-πρεπει να ομολογησω- πως ζηλευω στη παραλια:P. Μην προσπαθεις να φτασεις τα αποκρουστικά σωματα των ανορεξικων μοντέλων που μας επιβαλλουν και προς Θεου μην καταναλωνεισ τοσο λιγες θερμιδες. Ισως ένα προγραμμα γυμναστικης να ειναι αυτο που χρειαζεσαι ετσι ωστε να αποκτησεις ένα πιο σμυλεμενο σωμα:)Το ξέρω πως δεν είμαι η πλεον καταλληληνα σου τα πω αυτα καθως παλευω χρονια με το βαρος που προσπαθωντας να ξεφορτωθω τα επιπλεον κιλα μου και ακομα βρισκομαι στην αρχη... Ομως -για να σου πω την αληθεια- εκνευριζομαι οταν ακουω κοπελες πραγματικα αδυνατες να λενε οτι πρεπει να χασουν κ αλλο βαρος.... Αγάπησε το σώμα σου!! Είμαι σιγουρη πως είναι υπέροχο:D

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    1,783
    Νασια μου
    πολυ της μοδας εχει γινει η ταμπελα ανορεξικη,βουλιμικη.
    Ισως δεν εισαι τιποτε απο τα δυο,ή τουλαχιστο στο χερι σου ειναι αφου συνειδητοποιεις την κατασταση σου ναμην αφησεις να χειροτερεψει.
    εκτος κι αν θες καποτε να αποκτησεις ταμπελα!
    κ οχι δεν φταιει η δασκαλα σου στο μπαλετο, ουτε η μαμα σου που σου ελεγε φαε παιδι μου φαε ουτε κανεις.
    σιγουρα μας κατευθυνουν, μας επηρεαζουν,
    μας μεγαλωνουν κυριολεκτικα,
    αλλα εισαι αρκετα μεγαλη να καταλαβεις οτι εσυ θα λογοδοτησεις απεναντι στον εαυτο σου κ οχι οι αλλοι.
    εσυ θα κλαις κ θα χτυπιεσαι οταν θασαι ανορεξικη, εσυ θα φορτωσεις τον εαυτο σο υμε την ταμπελα, εσυ!
    τι θα πει ειμαι τοσο κοντα στο να γινω ανορεξικη?
    πολυ απλα να μη γινεις.
    ολοι ειμαστε κοντα σε ολα,
    δικες μας αποφασεις ειναι,
    αν εγω μεινω βουλιμικη εγω θα φταιω, εγω ειμαι η κυρια του σωματος μου,
    εγω θα καθορισω αν οι θερμιδες που τρωω ειναι νορμαλ,
    εγω ευθυνομαι.
    και εσυ για σενα.
    χρησιμοποιησα το εγω κ εσυ μηπως κ καταλαβεις οτι τελικα δεν παιζει ρολο η κατασταση αλλα ποιος σε φερνει σε αυτη την κατασταση,
    κ πιστεψε με μετα απο 15 χρονια θα εισαι σιγουρη οτι ΕΣΥ εισαι υπευθυνη για τις καταστασεις που βιωνεις.
    οσο ειναι λοιπον νωρις ασε τους αλλους να κανουν/σκεφτονται ο,τι θελουν κ δες τι θα κανεις εσυ για σενα.
    εισαι σε πολυ καλο δρομο με οσα σκεφτεσαι!

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    2
    Δεν νομιζω πως χρειαζεται να φορεσω καμια ταμπελα αυτη τη στιγμη και ουτε μελλοντικα.
    Ξερω πως εγω ειμαι αυτη που θα φταιει για καθε αποφαση που θα παρω και για το πως θε εξελιχθει η ζωη μου σε καθε τομεα... αλλα ενα πραγμα που (τωρα τουλαχιστον) δεν μπορω να κανω ειναι να αγαπησω το σωμα μου οπως ειναι.
    ΘΕΛΩ. Πραγματικα θελω. Δεν λεω, ζηλευω και τα αδυνατα κοριτσακια που φορανε κοντες μπλουζες και φαινονται τα κοκκαλα των γοφων, αλλα ζηλευω γενικα κοπελες που εχουν αυτοπεποιθηση οσα κιλα και να ειναι. Φορανε τα κολλητα μπλουζακια και τζιν και δεν τους νοιαζει! Θελω κι εμενα να μην με νοιαζει, αλλα με νοιαζει.
    Δεν ξερω...οταν καταφερνω και χανω κιλα, αισθανομαι 'πετυχημενη', η αυτοπεποιθεση μου ανεβαινει και νιωθω οτι εχω αυτοελεγχο. Ισως για αυτο και μονο το αισθημα να κανω οτι κανω, αλλα αρχισα να κουραζομαι.
    Κουραστηκα να ζαλιζομαι καθε φορα που σηκωνομαι απο καπου, να νιωθω αδυναμη, να θελω ολη την ωρα να κοιμαμαι και να βλεπω τα παντα σε θερμιδες! (δεν τρωω κατι αν δεν ξερω ακριβως ποσες θερμιδες εχει)
    Στην μητερα μου δεν προκειται να μιλησω, αλλα σκεφτομαι ισως να μιλησω στην αδερφη μου... (?)
    Τελως παντων, ευχαριστω που ενδιαφερθηκατε να μου απαντησετε...! :)

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    769
    Νάσια μου καλημέρα και από μένα!!!!
    Καταλαβαίνω πως νιώθεις και πως σκέφτεσαι και ας είμαι πολύ μεγαλύτερή σου!!!!!
    Έχω κι εγώ το κόλλημα με το πολύ αδύνατο σώμα και πιστεύω οτι κάθε άνθρωπος αξίζει να έχει το σώμα που θεωρεί ιδανικό και τον κάνει να αισθάνεται ωραία με αυτο!!Όλα όσα αναφέρεις για το πώς ανεβαίνει η αυτοπεποιλιποιθή σου είναι φυσιολογικά!!!!
    Είσαι πολύ μικρή ακόμα και πίστεψέ με ότι μπορείς να χτίσεις το σώμα που θέλεις.... χωρίς να στερείσαι τίποτα και χωρίς θυσίες.Μην θεωρείς το φαγητό εχθρό και ότι σε παχαίνει,πρέπει να αλλάξειςτη νοοτροπία σου....δε σε παχαίνει η σωστή διατροφή...... Εγώ σου προτείνω να πας σε ένα διαιτολόγο άμεσα τώρα που είναι νωρίς....1,76 59 κιλά ακούγονται καλά σε μένα,αλλά φαντάζομαι ότι εσύ θέλεις να πας στα 56,σωστά???(παρακάτω δε στο επιτρέπω με τίποτα μικρούλα!!!!)
    Ε οκ λοιπόν αυτός θα σε βοηθήσει να τα χάσεις σωστά και υγιεινά,χωρίς να στερείσαι και να κάνεις κακό στον εαυτό σου (θα απορήσει βέβαια ο άνθρωπος αλλά οκ) και το κυριότερο θα σε βοηθήσει να τα διατηρήσεις.... αν ξεκινήσεις και γυμναστική και αποκτήσεις και μυική μάζα-πίστεψέ με σε αυτό- σε δυο χρόνια θα είσαι ακριβώς όπως θέλεις!!!αδύνατη με ωραίο γυμνασμένο σώμα και το σημαντικότερο.... ΥΓΙΗΣ!!!!
    Πρόσεξε μικρούλα μου μην ακολουθήσεις λάθος μονοπάτια.... η αφαγία και η στέρηση δεν οφέλησαν καμία μας....
    Να έχεις πάντα στο μυαλό σου ότι δεν θέλει κόπο άλλά τρόπο!!!!

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    15
    Ο λόγος είναι κατά βάση ψυχολογικός και συνήθως οφείλεται στα πρότυπα της τηλεόρασης με τα μοντέλα και τα γραμμομένα σώματα.
    Όπως λέει και η alexandrita τρόπο θέλει όχι κόπο.Αν πιεζόμαστε μάλλον πρέπει να κάνουμε κάτι καλύτερα.
    Επειδή κάποιοι λένε ότι έχει ''κλείσει'' το στομάχι τους πρώτα πρέπει να φτιάξουν το μεταβολισμό τους.Δηλαδή αποτοξίνωση.

  7. #7
    Ανδρέας Ζ.
    Guest
    Originally posted by wellnessCoach
    Ο λόγος είναι κατά βάση ψυχολογικός και συνήθως οφείλεται στα πρότυπα της τηλεόρασης με τα μοντέλα και τα γραμμομένα σώματα.
    Όπως λέει και η alexandrita τρόπο θέλει όχι κόπο.Αν πιεζόμαστε μάλλον πρέπει να κάνουμε κάτι καλύτερα.
    Επειδή κάποιοι λένε ότι έχει ''κλείσει'' το στομάχι τους πρώτα πρέπει να φτιάξουν το μεταβολισμό τους.Δηλαδή αποτοξίνωση.
    Νομίζω ότι παραποιείς την έννοια της αποτοξίνωσης , αποτοξίνωση είναι έννοια που χρησιμοποιείται σε δηλητηριάσεις, τι σχέση έχει με την παχυσαρκία;
    Επίσης τι πάει να πει να φτιάξουν το μεταβολισμό τους; Πάλι ο μεταβολισμός φταίει; Εμείς δεν φταίμε ποτέ; Όταν αδυνατίζουμε είμαστε εμείς υπεύθυνοι αλλά όταν παχαίναμε έφταιγε ο μεταβολισμός; Μήπως πρέπει να σταματήσουμε αυτόν τον εμπαιγμό κάποια στιγμή και να δούμε το πρόβλημα στα μάτια; Αν δεν μιλάμε για υποθυροειδικούς ασθενείς ο μεταβολισμός (δηλαδή το σύνολο των αντιδράσεων σε ένα σώμα) είναι απόλυτα φυσιολογικός , οπότε το θέμα δεν είναι η χαμηλή Τ3 , είναι η μεγάλη ενεργειακή πρόσληψη.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •