Κρίσεις πανικού
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    236

    Κρίσεις πανικού

    Τώρα τι να πρωτοπεί κανείς!

    Ναι, είναι μια κατάσταση που μερικοί την βιώσαμε και άλλοι ακόμη προσπαθούν να την ξεπεράσουν.
    Όχι δεν είστε τρελοί! Μην ανυσηχείτε!

    Μουδιάσματα, αρρυθμίες, πόνοι ή πλακώματα στο στήθος και ότι άλλο τρελό και ανεξήγητο μπορεί να σου συμβεί! Να χαίρεσαι καταρχας επειδή έχεις βρει τί φταίει, κρίσεις πανικού λέγονται όλα αυτά και άγχος (άσχετα αν σου έχει καρφωθεί η ιδέα ότι όλα αυτά είναι βιολογικής φύσεως), και πίστεψε με όλα θα περάσουν αν καταλάβεις πως λειτουργεί το σώμα σου και γιατί βαράει αυτός ο καταραμένος συναγερμός λέγοντας σου να ανεβάσεις πάλμους και δίνοντας σου την εντύπωση πως κινδυνεύεις. Ας πανικοβληθούμε λοιπόν! Είναι ΑΠΛΑ μία λανθασμένη εντολή που μας δίνει ο εγκέφαλός μας, τίποτα παραπάνω...

    Μα είναι δυνατόν; Έχει τέτοια δύναμη το μυαλό μας; Μα αφού έχει τέτοια δύναμη γιατί να μη μπορούμε να το ελένξουμε;

    Σκέψου το λίγο! Τί είναι ο εγκέφαλος σου; Είναι ένα όργανο του σώματος σου. Όταν π.χ. κάποιοι άνθρωποι έχουν πρόβλημα με το συκώτι ή την καρδιά, μπορούν να το ξεπεράσουν έτσι απλά; Μην ανυσηχείς! Ότι αρρωσταίνει μπορεί να γιατρευτεί κιόλας! (εκτός από ελάχιστες ανίατες περιπτώσεις. Όμως ,δόξα το θεό, όλο αυτό που νοιώθεις είναι θεραπεύσιμο).

    Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να ενημερωθείς και να ΜΑΘΕΙΣ το σώμα σου! Γιατί συμβαίνουν αυτά που νοιώθεις και ποιος ο λόγος που τα αισθάνεσαι!!! π.χ. αφού είναι 100% σίγουρο ότι δεν παθαίνω καρδιακό επισόδιο γιατί αισθάνομαι σα να το παθαίνω; Τί στο καλό είναι αυτό;

    Αυτά είναι ερωτήματα που θα απαντήσεις εσύ στον εαυτό σου εφόσον θα καταλάβεις πώς λειτουργεί το σώμα σου και γιατί σου συμβαίνουν όλα αυτα!

    Καλή δύναμη !!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    μωρέ Δημήτρη καλά τα λες, αλλα εκείνη την αποφράδα ώρα δυστυχώς ακόμα δεν έχω εκπαιδευτεί να λεω \"ελα μωρε θα περασει μια απο τα ίδια ειναι\"....φανταζομαι με τον καιρο θα το μαθω και αυτό....(βεβαια και με τη βοηθεια της χημειας της φλουξετινης αμην)

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    3
    Καλησπερα σας και απο εμένα......Είχα αποφασίσει να κάνω ενα δικό μου τόπικ μιας και αυτό που βιώνω δεν ξερω αν είναι κρίσεις πανικού η κάτι άλλο......Θα τα παρω ομως ολα απο την αρχή και ευχομαι καποιος-α να μου πει αν είναι ολο αυτό αποτέλεσμα κρίσεων πανικού.......

    Το σεπτέμβρη του 2008 άρχισε ετσι ξαφνικά να με πονάει η μέση......Δεν εδωσα ιδιαίτερη σημασία μιας και είπα οκ ενα πιάσιμο είναι θα περάσει.....ο καιρός ομως περνούσε κι εγω συνέχιζα να πονάω....Εμπλαστρα ξαπλες μασάζ Βολταρέν χάπια - κρέμες......και ο πονος ιδιος και χειρότερος.....Μετά απο 1,5 μηνα γαιδουρινής υπομονής ερχεται η πρώτη ακτινογραφία......Ο οθοπεδικός με καθησύχασε λέγοντας πως είναι μια δισκοπάθεια και με την αγωγη που θα μου δώσει θα περάσει......Οτι αγχος είχα τον καιρό εκείνο εφυγε και περίμενα πως μαζί θα φυγει και ο πόνος της μέσης......
    Αμ δε.....διαψεύστικα πανηγυρικά.......

    Δυο μήνες μετά και αλλάζοντας πλέον γιατρό ερχεται η αξονική.......Κήλη μεσοσπονδύλιου δίσκου και χρίζει χειρουργείου.......
    Η απόφαση οχι ευκολη επίσκεψη και σε τρίτο γιατρό και η επιβεβαίωση του δεύτερου.....
    Ο καιρός να περνάει ο πόνος να εξελισεται και εγω αγχωμένη στο 100%....

    Ο τρίτος γιατρός μου συνέστησε να κανω φυσιοθεραπείες.....Ολο αυτό το διάστημα ημουν ολη μερα με Lonarid - Mesulid και λοιπά αντιφλεγμονώδη ωστε να την παλεύω......
    Προσπαθούσα να μη το βάλω κάτω......γιατί θα έπιανα πάτο......και επρεπε να δουλευω συνάμα και να εχω οσο μπορώ και κοινωνική ζωή η οποια είχε μπεί σε δεύτερη μοίρα.....

    Ο καιρός πέρασε κατα πολύ και εφτασα στους 13 μήνες μετά μετα απο τρέξιμο να βρω τον κατάλληλο νευροχειρουργο να κάνω την επέμβαση και να λυτρωθώ απο τους πόνους......

    Ο πρώτος καιρός πρίν 8 μήνες περιπου που την έκανα ήταν αρκετά δυσκολος......
    Εμεινα στο σπίτι γιατι ηταν και χειμώνας 3 μήνες........(εννοώ χωρις να βγαίνω εξω για βόλτες κτλ περαν μερικών περιπάτων οταν ευνοούσε ο καιρός...)
    Πρίν 2 μήνες γύρισα στην δουλειά.....

    Λογικό κι επόμενο ηταν να είμαι λίγο αγχωμένη μη τυχόν κάνω κάτι και πάθει η μέση μου κατι που δεν πρέπει απαγορεύονται οι άρσεις βάρους απαγορεύονται τα σκυψίματα και γενικά μπηκα σε μια διαδικασία σκέψης διαρκώς να προσέχω.........Δέκα μέρες μετα την επιστροφή μου στην δουλειά και κατα την διάρκεια του μπάνιου που έκανα.....ένιωσα μια ζάλη...βγηκα κακήν κακός απο το μπάνιο και αργά αργά πήγα στο κρεβάτι μου........

    Ζαλάδα και αίσθημα αναγούλας με μιας ελαφριάς μορφής λιποθυμίας - μειωμένη αντίδραση....(οχι εντελώς αλλα το ενιωσα λίγο αυτό το αίσθημα).....
    Εκανα εμετό και συνήλθα.....Θεώρησα πως κάτι με πείραξε η ενδεχομένως οι υδρατμοί στο μπάνιο......

    Μετά απο αρκετή ώρα αρχισαν πάλι οι εμετοί και η ζάλη....κράτησε περίπου 3 ώρες ολο αυτό και μετά απο πολύωρο εμετό κοιμήθηκα.....Πέρασε μια εβδομάδα και ήμουν καλύτερα..........
    Μετα απο μια εβδομάδα παλι τα ίδια....εμετοι πονος στο στομάχι αναγούλες και ενα αίσθημα μυρμηγκιάσματος στα ωπίσθια.....κι εγω απορώ γιατί το παθαίνω μονο εκεί ενω εχω διαβάσει πως οι κρίσεις πανικου επιφέρουν αλλα ποιο εντονα συμπτωματα.......

    Εχουν περάσει ηδη δύο μήνες και απο τότε που έκοψα το βραδυνό και τα \"βαρειά\" φαγητά με πιάνει πιο ελαφριά και δεν κάνω πλέον εμετό.....μονο αναγούλα και ζαλάδες εχω....το δυσάρεστο τωρα είναι πως με πιάνει στον ύπνο μου....και μονο τάση προς εμετό μου φέρνει.....και ταχυκαρδίες πλέον γιατί εχω κάνει ενα κάρο εξετάσεις και ειναι πεντακάθαρες.....

    Λογικό είναι να αγχώνομαι γιατί δεν ξερω τι είναι......με πιάνει και στιγμές που τρώω.....οταν εχει προηγηθεί κάποιο γεύμα μισης ώρας πρίν........σαν να μου λεει \"Επ...εφαγες πρίν είσαι τινγκα.....\"

    Το στομάχι μου είναι φουσκωμένο αλλά οταν δεν με πιάνει ολο αυτο δεν πονάει.....παρα μονο τις στιγμές που το παθαίνω......επειδή ανακατεύομαι...........


    Δε ξερω τι αλλο να κάνω.....απομένει και η επίσκεψη μου σε γαστρεντερολόγο μπας και είναι απο το στομάχι μου αν και το αποκλείω μιας και τις υπολοιπες ωρες της μερας δεν με ενοχλεί.......

    Φταίει η ενταση των προηγούμενων μηνών? η να το ψάξω με το στομάχι?


    Περιμένω εναγωνίως κάποια απάντηση σας...........
    και συγγνώμη αν σας κούρασα......αλλα νιώθω κάπως καλύτερα που τα είπα......κάπου εστω και διαδικτυακά......μιας και εγω πιστευω πως δεν ειναι πανικός ολο αυτό μιας και είμαι ηρεμος χαρακτήρας απο την φύση μου............

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    δυστυχώς wisdom ο πανικός δεν κανει διακρίσεις, ήρεμα άτομα, αγχωδη, κεφάτα κλπ....εγω ήμουν απο τους ανθρωπους που έλεγα \"οχι δεν αγχωνομαι, τα βγαζω όλα και δεν αφήνω να με παιρνει απο κάτω\".... αμ δε!!!!
    Ετρεξα και εγω πολύ σε γιατρούς, σε μαγνητικές ακόμα και σε ανωφελες εξετάσεις και φαντασου εμένα δεν βρεθήκε κανένα πρόβλημα υγείας για να με αγχώσει παραπάνω...εσύ είχες και ένα λογο παραπάνω. Ξέρεις οι κρίσεις πανικού έρχονται αφού περάσει η \"μεγάλη μπόρα\" και εσύ την περασες με το παραπάνω...
    Πιστευω ότι ειναι πανικός αυτό που σε πιανει. Μην την ψαχνεις δεν το ελεχγουμε....αρκει να σου πω ότι στις αρχες όλη μερα ήμουν καλά και το βραδυ μόλις χαλαρωνα και πηγαινα να κοιμηθω ενιωθα τη γλώσσα μου να μουδιαζει....(αρκετά τρομακτικό οφειλω να ομολογήσω). Στη θέση σου θα το συζητούσα με κάποιον ειδικό...οχι τιποτα αλλο μη χαλασει και το στομάχι σου πραγματικά στο τέλος, επίσης για να φτιαξει και η καθημερινότητα σου...
    Να θυμασαι νικάς τον πανικό, όταν πια σταματάς να τον περιμένεις...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athens
    Posts
    700
    k εγω ετσι πιστευω οτι οταν του δινεις τροφη με τον να ανησυχεις το προβλημα μεγαλωνει, ευτυχως εχω ζησει 2-3 πανικους στη ζωη μου και δεν ξερω πως ειναι η διαταραχη πανικου ομως πασχω απο αγχχωδη διαταραχη και γνωριζω πως ειναι να ανησυχεις συνεχεια..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    124
    [quote]Originally posted by wisdom


    Φταίει η ενταση των προηγούμενων μηνών? η να το ψάξω με το στομάχι?

    ΛΟΙΠΟΝ .. ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΦΕΡΝΟΥΝ ΚΑΤΙ ΣΕ ΓΑΣΤΡΟΟΙΣΟΦΑΓΙΚΗ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΙΣΗ Η ΝΕΥΡΩΣΗ ΣΤΟΜΑΧΟΥ..ΠΑΝΕ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΣΕ ΕΝΑΝ ΓΑΣΤΡΕΝΤΕΡΟΛΟΓΟ ΚΑΙ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙΣ ΙΣΩΣ ΝΑ ΛΥΘΟΥΝ ΟΛΑ ΣΟΥ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ..!
    ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ
    ΚΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΦΩΤΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΣΕ ΚΑΨΕΙ.....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    124
    Originally posted by Dimitris1979
    Τώρα τι να πρωτοπεί κανείς!

    Ναι, είναι μια κατάσταση που μερικοί την βιώσαμε και άλλοι ακόμη προσπαθούν να την ξεπεράσουν.
    Όχι δεν είστε τρελοί! Μην ανυσηχείτε!

    Μουδιάσματα, αρρυθμίες, πόνοι ή πλακώματα στο στήθος και ότι άλλο τρελό και ανεξήγητο μπορεί να σου συμβεί! Να χαίρεσαι καταρχας επειδή έχεις βρει τί φταίει, κρίσεις πανικού λέγονται όλα αυτά και άγχος (άσχετα αν σου έχει καρφωθεί η ιδέα ότι όλα αυτά είναι βιολογικής φύσεως), και πίστεψε με όλα θα περάσουν αν καταλάβεις πως λειτουργεί το σώμα σου και γιατί βαράει αυτός ο καταραμένος συναγερμός λέγοντας σου να ανεβάσεις πάλμους και δίνοντας σου την εντύπωση πως κινδυνεύεις. Ας πανικοβληθούμε λοιπόν! Είναι ΑΠΛΑ μία λανθασμένη εντολή που μας δίνει ο εγκέφαλός μας, τίποτα παραπάνω...

    Μα είναι δυνατόν; Έχει τέτοια δύναμη το μυαλό μας; Μα αφού έχει τέτοια δύναμη γιατί να μη μπορούμε να το ελένξουμε;

    Σκέψου το λίγο! Τί είναι ο εγκέφαλος σου; Είναι ένα όργανο του σώματος σου. Όταν π.χ. κάποιοι άνθρωποι έχουν πρόβλημα με το συκώτι ή την καρδιά, μπορούν να το ξεπεράσουν έτσι απλά; Μην ανυσηχείς! Ότι αρρωσταίνει μπορεί να γιατρευτεί κιόλας! (εκτός από ελάχιστες ανίατες περιπτώσεις. Όμως ,δόξα το θεό, όλο αυτό που νοιώθεις είναι θεραπεύσιμο).

    Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να ενημερωθείς και να ΜΑΘΕΙΣ το σώμα σου! Γιατί συμβαίνουν αυτά που νοιώθεις και ποιος ο λόγος που τα αισθάνεσαι!!! π.χ. αφού είναι 100% σίγουρο ότι δεν παθαίνω καρδιακό επισόδιο γιατί αισθάνομαι σα να το παθαίνω; Τί στο καλό είναι αυτό;

    Αυτά είναι ερωτήματα που θα απαντήσεις εσύ στον εαυτό σου εφόσον θα καταλάβεις πώς λειτουργεί το σώμα σου και γιατί σου συμβαίνουν όλα αυτα!




    ΚΑΛΑ ΤΑ ΛΕΣ ΡΕ ΔΗΜΗΤΡΗ.. ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ΘΑ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΑΣ ΤΗΝ ΙΔΕΑ ΟΤΙ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΔΕ ΠΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΚΑΡΔΙΑΚΟ ΕΠΕΙΣΟΔΕΙΟ..ΓΙΑΤΙ ΟΣΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ..Η ΠΕΠΟΝΟΦΛΟΥΔΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΛΛΗΜΕΝΗ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ!
    Καλή δύναμη !!!
    ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ
    ΚΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΦΩΤΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΣΕ ΚΑΨΕΙ.....

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    wisdom, το ότι έχεις άγχος είναι ξεκάθαρο και είναι και πολύ λογικό με τόση ταλαιπωρία το τελευταίο διάστημα. Όμως αυτό που βιώνεις δεν είναι κρίση πανικού. Ναι, μπορεί να επηρεάστηκε από την ένταση των τελευταίων μηνών, εξάλλου το στρες επηρεάζει τα πάντα, ακόμα και το πόσο συχνά θα συναχωθούμε. Όμως ξεκίνα από έναν γαστρεντερολόγο.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    3
    Παιδιά σας ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας.....
    Κι εγω πιστεύω πως ΔΕΝ είναι κρίσεις πανικού γιατί εδώ και ένα μήνα που έπαψα να τρώω το βράδυ και γενικά που βελτίωσα την διατροφή μου δεν καταναλώνω \"χαζομάρες\" και δεν με πιάνει στο βαθμό που με έπιανε......Δεν έπαψε όμως να με ενοχλεί.....Χτες το απόγευμα π.χ πήγα για καφέ και είχα φάει λίγο παραπάνω......το μεσημέρι...
    Ε με έπιασε όσο ήμουν έξω και άρον άρον έφυγα και γύρισα σπίτι......Ήπια ενα χαμομήλι και ηρέμησε......Το ρέψιμο δεν έχει σταματήσει βέβαια ούτε το φούσκωμα έχει φύγει....

    Το περίεργο είναι πως με πιάνει και με άδειο στομάχι και μου είπαν πως μπορεί να συμβαίνει....δεν εχει να κάνει αποκλειστικά και μόνο με το φαγητό......
    Αν ήταν κρίσεις πανικού θα με ηρεμούσε ενα χαμομήλι;;;
    Δεν έχω μουδιάσματα αυτό νομίζω το είπα και στο αρχικό μου μήνυμα ειδικά στο στήθος και στο κεφάλι.......

    Επίσης ξέχασα να πω πως η γιαγιά μου η μαμά μου και η θεία μου είχαν έλκος δωδεκαδάκτυλου και από οτι φαίνεται κατι παίζει και με το δικό μου στομάχι αλλα οχι λόγο κληρονομικότητας μόνο αλλά και λόγο άγχους τόσων μηνών..........

    Τέλος θα ήθελα να συμπληρώσω πως την εγχείρηση την έκανα Σεπτέμβριο και ήμουν χαλαρή για τους επόμενους 3-4 μήνες μιας και είχα απαλλαγεί από τους πόνους...Αν ηταν πανικός δεν θα με έπιανε τόσους μήνες;;;; θα με θυμόταν μετά απο 6 μήνες;;;

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    2
    Λοιπόν φίλε μου φίλη μου δεν κατάλαβα αν είσαι γυναίκα η αντρας.......Μόλις είδα το μηνυμά σου και με τρελάθηκα γιατί αντιμετοπίζω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα όπως το λες με το στομάχι και εγώ μετά απο 1,5 χρόνο αφού έκανα επέμβαση κυλης στην μέση.Ακριβώς τα ίδια συμπτοματα και δεν ξέρω τι είναι. Τωρα θα μου πείς τυχαίο εεε δεν νομίζω κατι πρέπει να γίνετε.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    2
    καλησπέρα fleur.Κρίση πανικού σίγουρα δεν είναι //έκανα και εγώ την ιδια ακριβώς επέμβαση και έχω και εγώ ακριβώς τα ίδια συμπτώματα. Γαστροσκόπηση δεν έχω κάνει λόγω έλειψης χρημάτων αλλά έχω εστιάση τι ακριβώς επιρεάζει το στομάχι και εχουμε αυτα τα συμπτόματα. Καταρχήν να τα πάρω απο την αρχή τα πράγμματα. έκανα και εγώ την επέμβαση σεπτεμβριο 2012 πηγαν ολα μια χαρα. Όμως το δεκεμβριο 2012 με έπιασε και εμένα ακριβώς η ίδια κρίση και κατέληξα παραμονή χριστουγέννων στου γεννηματά.Εκεί μου έκαναν όλες τις εξετάσεις και όλα είχαν χτυπήσει κόκκινο. ζαχαρο, χολιστερινη ,ουρια,ότι αιματολογική εξέταση είχα ήταν στα κόκκινα.Μετά απο 1 μηνα άρχισα το ψάξιμο στο ιατρόπολις στο χαλανδρι έκανα όλες τις εξετάσεις πλην γαστροσκόπησης.δεν είχα τίποτα οι τιμές είχαν πέσει όλες.το στομάχι όμως ακόμα και τώρα δεν με έχει αφήσει.Εχω όμως μια ένσταση στο ότι μπορεί να είναι και το έντερο.Συμπτώματα πολλά και μετά μάλιστα απο συγκεκριμένα φαγητά. παρενέργειες έχω όταν τρώω βράδυ...χυλοπίτες,πίτσα ακόμα καί ένα κομμάτι,και γενικά τα περισσότερα φαγητά πλήν μακαρόνια με σάλτσα.Μόνο με αυτά δεν έχω θέμα.παρενέργειες αρκετές........Μετά απο 2-3 ώρες αφού φάω με πιάνει ζαλάδα και ξεκινάει το ακαταπαυστο ρέψιμο ανεβαίνοντας η ξινιλα.Μετά απο κανένα μισάωρο φευγω τουαλετα για εκκένωση και απο εκει και έπειτα ακουω το στομαχι και το εντερο να χορευει.επίσης παρα πολλά αέρια και με κρατάει 1-1,30 ωρα μέχρι να με πιάσει το ζαντακ και το ντοραλιν μαζι με χαμμομήλι.Δεν ξέρω τι μπορεί να συμβαίνει και πως μπορεί κάποιος να το εξηγησει αυτό.Να ήταν μεμονομένο γεγονος να πώ εντάξει αλλά το ίδιο πράγμμα σε δυο διαφορετικα άτομα που τυχαια έκανα την ιδια επέμβαση????τι να πώ δεν ξέρω ....Αν γνωρίζει κάποιος την απάντηση ασ μου πεί γιατί παραμένω άεργος εδώ και 3 χρόνια και για γαστροσκοπηση δεν το ζυζηταω λογω χρημάτων.Ευχαριστώ

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    493
    ιωαννη το θεμα αυτο ειναι πολυ παλιο..κ νομιζω τα μελη αυτα δε ειναι ενεργα.. ανοιξε δικο σου θεμα για να μπορουν να σε βοηθησουν.. εγω δε γνωριζω δυστυχωσ να σ πω..

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •