Ακαθισία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    359

    Ακαθισία

    πάνε 4 μήνες που έκοψα τα φάρμακα αλλά ακόμα έχω την επιθυμία να κουνιέμαι συνεχώς για να ανακουφίζομαι. όταν ξαπλώνω στο κρεββάτι σταύρωνω τα πόδια γτ αλλιως δν μπορω να κοιμηθω. Οταν πηρα το ρισπερνταλ ειχα φοβερη ακαθισια κ επρεπε να πηγαινω 4ωρες βολτες για βαδην καθε μερα κ στο σπιτι συνεχεια καθομουν κ το ποδι μου πηγαινε πανω κατω ασταματητα γτ δν μπορουσα να ηρεμησω. Τωρα αυτο το συναισθημα φευγει, καθως και η επιθυμια να κουνιεμαι συνεχεια. Εχει δλδ καλυτερευσει πολυ αυτες τις μερες. Ο γιατρος μου νομιζε οτι ειναι αγχος οταν του το πα. Ψυχοσωματικα...αλλα εγω δν νομιζω γτ απο τοτε π πηρα το ρισπερνταλ αρχισα να κουνιεμαι ετσι. βεβαια καμια σχεση η ακαθισια εκεινη με τωρα. ακομα κ τωρα π καθομαι στο pc εχω τα ποδια σφιγμενα δλδ δν ειμαι σε μια χαλαρη θεση. Καμια βοηθεια? πως ξεχωριζουμε την μονιμη ακαθισια? αυτο ειανι πολυ ασχημο γτ βασανιζεται συνεχεια κ δν μπορεις κ οταν πηγαινεις γ καφε η εισαι με το προσωπο να κατσεις ηρεμος...κ στην οδηγηση πρπ να τρεχεις πολυ...

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    359
    να προσθεσω συνειδητοποιησα κ κατι ακομα . Τωρα π αδυνατισα δν εχω την επιθυμια να κουνιεμαι συνεχεια... Μηπως ειναι ψυχοσωματικο στην τελικη?...Αλλα δν ειναι τραβιγμενο να πρπ να κουνιεμαι συνεχεια κ να βασανιζομαι συνεχεια εσωτερικα?..καμια εκτιμηση....?..

  3. #3
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    το ρισπερνταλ εχει ακαθισια, νομιζω οτι ειναι στανταρ...

    παιρνεις αλλα φαρμακα?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,690
    υπαρχει ενα συνδρομο που προκαλειται απο αντιψυχωτικα και λεγεται συνδρομο των ανυσηχων ποδιων προκαλειται απο μειωμενη ντοπαμινη υπαρχει ενα τεστ στην αμερικη που μπορεισ να κανεισ και να μετρησεισ ολουσ τουσ νευροδιαβιβαστεσ αλλα δε το χω κανει ακομα και δε σου λεω σιγουρα αλλα αν θεσ σου στελνω την διευθυνση

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    359
    δεν παιρνω κανενα φαρμακο τωρα. εδω κ 4 μηνες+

  6. #6
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    και εχεις συνεχως ακαθισια εδω και 4 μηνες?

    παιρνεις μισο η ολοκληρο?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,690
    Originally posted by the_downward_spiral
    πάνε 4 μήνες που έκοψα τα φάρμακα αλλά ακόμα έχω την επιθυμία να κουνιέμαι συνεχώς για να ανακουφίζομαι. όταν ξαπλώνω στο κρεββάτι σταύρωνω τα πόδια γτ αλλιως δν μπορω να κοιμηθω.
    σε αυτο αναφεροταν το ποστ μου ψαξτο λιγο στα αγγλικα ειναι restless legs syndrome

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    5
    το μήνυμα διαγράφηκε από την ομάδα διαχείρισης για παραβίαση των όρων χρήσης.
    Σε περίπτωση που συνεχιστεί η δημιουργία νεών προφίλ από το συγκεκριμένο πρόσωπο, οι συκοφαντικές δυσφημίσεις και οι προσβολές προς την προσωπικότητα διαχειριστών και μελών του φόρουμ, ενημερώνω πως θα απευθυνθω στη δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος και θα προχωρήσω σε μήνυση, ασκώντας κάθε νόμιμο δικαίωμα.

    ΝίκοςD.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •