Τριχοτιλλομανία; - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 51
  1. #31
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    2
    Παιδιά καλησπέρα! Είναι αρκετά παλιό το post αλλά θα ήθελα και εγώ να μοιραστώ την εμπειρία μου και να ακούσω και απόψεις. Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω αν πάσχω απο τριχοτιλλομανία αλλά έτσι νομίζω.. Ξεκίνησε απ' τις πανελλήνιες και εξακολουθεί μέχρι σήμερα που είμαι σχεδον 29. Εγώ περισσότερο "σβουρίζω" τα μαλλιά μου, δεν τα τραβάω. Δεν έχω βγάλει ποτέ τουφα αλλά όταν το είχα ξεκινήσει απ' το ζόρι μου είχε μαδιθεί μία τουφίτσα και ένω τα μαλλιά μου είναι μακρυά αυτή ήταν 2 πόντους περίπου. Από τότε και μέχρι σήμερα αυτή η τουφα είναι πιό κοντή απο τα υπολοιπα μαλλια μου, αν και όχι τόσο, αλλά είναι! Γενικά το κάνω συνέχεια αυτό το πράγμα και αν ξεκινήσω δε σταματάω.. Πολλές φορές και πιασμένα που είναι τραβάω απ' την κοτσίδα μια τούφα και αρχ'ιζω να την γυρνάω γύρω γύρω! Μπορεί να το κάνω ώρες, μέχρι να με πιάσει κυριολεκτικά πονοκέφαλος και όντως όπως περιγράφουν κ άλλοι εκείνη την στιγμή παίρνω μιά ικανοποίηση. Έχω προσπαθήσει πολλές φορές να το κόψω αλλά με καμία επιτυχία & εκβευρίζομαι πάρα πολύ όταν μου λένε ατάκες του στυλ "ασ τα πια αυτά τα μαλλάκια σου, τα 'φαγες!", σχεδόν καθημερινά!
    Δεν έχω δει κάποιον ειδικό και η αλήθεια είναι ότι μέχρι να αποφασίσω να το ψάξω μόνη μου δεν ήξερα καν την τριχοτιλλομανία ούτε είχα πάρει στα σοβαρά αυτόν τον ψυχαναγκασμό μου.
    Πιστεύετε ότι αυτό όντως είναι;
    Ίσως ο cosmos εαν διαβάζει το post μπορεί να μας πει πως το ξεπέρασε;

  2. #32
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    1
    Καλησπέρα σε όλους. Με αφορμή τα γραφόμενα, έγινα μέλος και είπα να μοιραστώ και εγώ την ιστορία μου και τί έχω μάθει. Καταρχάς είμαι 27 χρονών άνδρας (!) και τραβάω τα μαλλιά μου απο τα 17 περίπου οπότε εδώ και 10 χρόνια αδιάλειπτα. Είναι όντως πολύ σπάνιες οι μαρτυρίες αντρών όπως ανέφερε πιο πριν και ο φίλος αλλά επιβεβαιώνω και εγώ πως υπάρχουν. Το κυρίως πρόβλημά μου είναι η διάχυτη αραίωση που έχω δημιουργήσει στο πάνω μέρος του κεφαλιού οπότε η εικόνα μοιάζει πολύ με ένα άτομο που έχει αραίωση λόγω ανδρογενούς αλωπεκίας. Φυσικά υπάρχει και το ψυχολογικό κατάλοιπο της ενοχής και της πλήρους αδυναμίας αυτοελέγχου που σου καταστρέφει τη ζωή σε διάφορα επίπεδα. Έχω να προσθέσω οτι πιστεύω σε κληρονομικότητα εφόσον το κάνει και ο πατέρας μου που πλέον είναι 65 χρονών (!). Άσχημα νέα για όσους θεωρούν οτι ίσως φύγει με τα χρόνια...Είναι λυπηρό να αποδεχτώ οτι θα το κάνω αυτό μια ζωή...Τα μαλλιά μου πλέον σχεδόν βγαίνουν με το που θα τα πιάσω, η τρίχα έχει αποδυναμωθεί τελείως και έχει λεπτύνει παρά τις προσπάθειες που κάνω με λοσιόν. Ειρωνία να κάνεις θεραπεία τριχόπτωσης και να τραβάς τα μαλλιά σου ταυτοχρόνως! Άλλα χαρακτηριστικά της πάθησής μου είναι οτι το κάνω και δημόσια και δεν ντρέπομαι να το αναφέρω. Ίσως επιδιώκω να το αναφέρω για να γνωρίζει ο κόσμος οτι τα μαλλιά μου είναι χάλια επειδή τα βγάζω και όχι επειδή ήταν της μοίρας μου γραφτό...Ουσιαστικά όταν το κάνω αποσκοπώ στο να τεστάρω αν βγαίνουν οι τρίχες. Όταν βγαίνουν συνεχίζω σε άλλες περιοχές. Αν δεν βγαίνουν σταματώ. Είναι δηλαδή ένα είδος τεστ αντοχής.
    Έχω φοβερό φόβο φαλάκρας και το θεωρώ οτι χειρότερο μπορεί να μου τύχει. Πάσχω και εγώ απο χαμηλή αυτοεκτίμηση και δυσκολεύομαι να δω οτιδήποτε θετικά. Δεν έχω καταφέρει να απέχω πάνω απο βδομάδα ή κάτι παρόμοιο. Ελπίζω να τα καταφέρω μόνος με βελτίωση της ψυχολογίας και μείωση του άγχους, παρά με καθ'αυτό διακοπή που είναι απλά η "βιτρίνα" του προβλήματος.

  3. #33
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    1
    Παιδια καλησπερα κι απο εμενα!Ψαχνωντας αρκετο καιρο στο διαδικτυο για το προβλημα μου και αφου βρηκα αυτη τη συζητηση,αποφασισα να γραφτω στο φορουμ.Για του λογου το αληθες ενιωσα λιγο καλυτερα ξεροντας οτι δεν ειμαι η μονη που κανει κατι τετοιο.Δεν ηξερα οτι προκειται για παθηση.Εδω και περιπου εφτα χρονια ''τσιγκλαω'' τα μαλλια μου.Αλλα και μικροτερη που ημουν,τα σβουριζα(οπως λεει και ενας φιλος παραπανω).Εχω πειραξει και τα φρυδια μου,αλλα τωρα εχουν επανερθει.Ειδικα σε περιοδους αγχους τη μαδαω τελειως την τουφα.Παλια τραβαγα τις φυτρες μου και αργοτερα στο πανω μερος του κεφαλιου ενα συγκεκριμενο σημειο.Γενικα εχουν εξασθενησει και η διαφορα ειναι εμφανης.Το κομμωτηριο ειναι το χειροτερο μου πια.Η κομμωτρια μου,ευτυχως φιλη μας,παντα μου ελεγε οτι τα εχω μαδησει και οτι επρεπε να παρω κατι βιταμινες ή να κανω εξετασεις αιματος.Οπως και η μανα μου πιστευει οτι κατι λειπει απο τον οργανισμο μου.Πολλοι με εχουν κοροιδεψει για αυτο και για αυτο νιωθω και τοσο χαλια ωρες ωρες για τα μαλλια μου.Ωρες ωρες δεν θελω να βγω απ' το σπιτι γι' αυτο και μονο το λογο.Προσπαθω πολυ να μην τα πειραζω,αλλα μολις κατι με αγχωσει ή με πειραξει το χερι μου παει ασυναισθητα εκει και με ανακουφιζει κατα καποιο τροπο.Ειναι σαν ενοχη απολαυση.Το σκεφτομαι σοβαρα να μιλησω σε καποιον.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    171
    Quote Originally Posted by Ντινακι View Post
    Παιδια καλησπερα κι απο εμενα!Ψαχνωντας αρκετο καιρο στο διαδικτυο για το προβλημα μου και αφου βρηκα αυτη τη συζητηση,αποφασισα να γραφτω στο φορουμ.Για του λογου το αληθες ενιωσα λιγο καλυτερα ξεροντας οτι δεν ειμαι η μονη που κανει κατι τετοιο.Δεν ηξερα οτι προκειται για παθηση.Εδω και περιπου εφτα χρονια ''τσιγκλαω'' τα μαλλια μου.Αλλα και μικροτερη που ημουν,τα σβουριζα(οπως λεει και ενας φιλος παραπανω).Εχω πειραξει και τα φρυδια μου,αλλα τωρα εχουν επανερθει.Ειδικα σε περιοδους αγχους τη μαδαω τελειως την τουφα.Παλια τραβαγα τις φυτρες μου και αργοτερα στο πανω μερος του κεφαλιου ενα συγκεκριμενο σημειο.Γενικα εχουν εξασθενησει και η διαφορα ειναι εμφανης.Το κομμωτηριο ειναι το χειροτερο μου πια.Η κομμωτρια μου,ευτυχως φιλη μας,παντα μου ελεγε οτι τα εχω μαδησει και οτι επρεπε να παρω κατι βιταμινες ή να κανω εξετασεις αιματος.Οπως και η μανα μου πιστευει οτι κατι λειπει απο τον οργανισμο μου.Πολλοι με εχουν κοροιδεψει για αυτο και για αυτο νιωθω και τοσο χαλια ωρες ωρες για τα μαλλια μου.Ωρες ωρες δεν θελω να βγω απ' το σπιτι γι' αυτο και μονο το λογο.Προσπαθω πολυ να μην τα πειραζω,αλλα μολις κατι με αγχωσει ή με πειραξει το χερι μου παει ασυναισθητα εκει και με ανακουφιζει κατα καποιο τροπο.Ειναι σαν ενοχη απολαυση.Το σκεφτομαι σοβαρα να μιλησω σε καποιον.
    Kalispera!

    H kopela mou exei to idio provlhma. Se ti ilikia xekinhses na to kaneis auto? Eixes mhpws perasei kati allo sto parelthon.
    Emena i kopela mou eixe katatlipsi sto parelthon kai xreiastike na dei psyxologo. De xerw an to provliam me ta mallai tis exei na kanei me to parelthon.

  5. #35
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    3
    Καλησπέρα σας,
    Είμαι καινούρια στο forum και θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την έως τώρα εμπειρία μου και τα συναισθήματά μου όσον αφορά την τριχοτιλλομανία. Στην ηλικία των 17 ετών άρχισα να εμφανίζω τα πρώτα συμπτώματα, όμως δεν ήταν τόσο σοβαρά -εννοώντας ότι δεν κατέστρεφα τόσο πολύ τις τρίχες των μαλλιών μου και την πυκνότητά τους- όμως, εδώ και 1,5 χρόνο, με αποκορύφωμα τους τελευταίους 8 μήνες, έχω φθάσει στα όρια μου! Έχω χάσει το 50% των μαλλιών μου. Και αυτά που μου έχουν μείνει.....ας μην το συζητήσουμε καλύτερα...είναι κατεστραμμένα :( Έχω ξεκινήσει συνεδρίες με κάποιον ειδικό, είμαι στην αρχή ακόμα, αλλά νιώθω ότι δεν πρόκειται ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ να τα καταφέρω. Πραγματικά, νιώθω απελπισμένη και αδύναμη. Πήρα την απόφαση να γράψω εδώ, γιατί σίγουρα άνθρωποι, οι οποίοι αντιμετωπίζουν κάτι παρόμοιο ίσως να με νιώσουν περισσότερο και να μοιραστούμε τις εμπειρίες μας.

  6. #36
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    3
    Φυσικά και να μιλήσεις σε κάποιον! Κατά την ταπεινή μου γνώμη όσο πιο γρήγορα μπορείς! Μην κάνεις το δικό μου λάθος, μην αφήσεις να γίνει χειρότερη η εικόνα των μαλλιών σου! Βέβαια, πρέπει να τονίσω ότι σημαντικοί παράγοντες είναι η θέληση, η δύναμη και φυσικά αυτός που θα απευθυνθείς να είναι όντως ειδικός και να παλεύει μαζί σου!

  7. #37
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    3
    Quote Originally Posted by Ντινακι View Post
    Παιδια καλησπερα κι απο εμενα!Ψαχνωντας αρκετο καιρο στο διαδικτυο για το προβλημα μου και αφου βρηκα αυτη τη συζητηση,αποφασισα να γραφτω στο φορουμ.Για του λογου το αληθες ενιωσα λιγο καλυτερα ξεροντας οτι δεν ειμαι η μονη που κανει κατι τετοιο.Δεν ηξερα οτι προκειται για παθηση.Εδω και περιπου εφτα χρονια ''τσιγκλαω'' τα μαλλια μου.Αλλα και μικροτερη που ημουν,τα σβουριζα(οπως λεει και ενας φιλος παραπανω).Εχω πειραξει και τα φρυδια μου,αλλα τωρα εχουν επανερθει.Ειδικα σε περιοδους αγχους τη μαδαω τελειως την τουφα.Παλια τραβαγα τις φυτρες μου και αργοτερα στο πανω μερος του κεφαλιου ενα συγκεκριμενο σημειο.Γενικα εχουν εξασθενησει και η διαφορα ειναι εμφανης.Το κομμωτηριο ειναι το χειροτερο μου πια.Η κομμωτρια μου,ευτυχως φιλη μας,παντα μου ελεγε οτι τα εχω μαδησει και οτι επρεπε να παρω κατι βιταμινες ή να κανω εξετασεις αιματος.Οπως και η μανα μου πιστευει οτι κατι λειπει απο τον οργανισμο μου.Πολλοι με εχουν κοροιδεψει για αυτο και για αυτο νιωθω και τοσο χαλια ωρες ωρες για τα μαλλια μου.Ωρες ωρες δεν θελω να βγω απ' το σπιτι γι' αυτο και μονο το λογο.Προσπαθω πολυ να μην τα πειραζω,αλλα μολις κατι με αγχωσει ή με πειραξει το χερι μου παει ασυναισθητα εκει και με ανακουφιζει κατα καποιο τροπο.Ειναι σαν ενοχη απολαυση.Το σκεφτομαι σοβαρα να μιλησω σε καποιον.
    Φυσικά και να μιλήσεις σε κάποιον! Κατά την ταπεινή μου γνώμη όσο πιο γρήγορα μπορείς! Μην κάνεις το δικό μου λάθος, μην αφήσεις να γίνει χειρότερη η εικόνα των μαλλιών σου! Βέβαια, πρέπει να τονίσω ότι σημαντικοί παράγοντες είναι η θέληση, η δύναμη και φυσικά αυτός που θα απευθυνθείς να είναι όντως ειδικός και να παλεύει μαζί σου!

  8. #38
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    1
    Quote Originally Posted by lia1988 View Post
    Φυσικά και να μιλήσεις σε κάποιον! Κατά την ταπεινή μου γνώμη όσο πιο γρήγορα μπορείς! Μην κάνεις το δικό μου λάθος, μην αφήσεις να γίνει χειρότερη η εικόνα των μαλλιών σου! Βέβαια, πρέπει να τονίσω ότι σημαντικοί παράγοντες είναι η θέληση, η δύναμη και φυσικά αυτός που θα απευθυνθείς να είναι όντως ειδικός και να παλεύει μαζί σου!
    Θα ηθελα κι εγω με τη σειρα μου να καλησπερισω τους χρηστες αυτου του φορουμ και να εκθεσω κι εγω την δικη μου ιστορια.
    Βεβαια, να ενημερωσω οτι τυχαια επεσα στο φορουμ σας, ψαχνοντας να βρω προΐοντα για την τριχοπτωση(συγκεκριμενα μια λοσιον που μου ειχε συστησει ενας δερματολογος για τον υποτιθεμενο "τριχοφαγο" απο τον οποιο επασχα) αλλα η εκπληξη μου ηταν μεγαλη οταν διαπιστωσα οτι τα μηνυματα που διαβαζα εδω αντικατοπτριζαν το προβλημα που με ταλανιζει απο 9 χρονων. Μαλιστα ηταν τετοια η εκπληξη οτι υπαρχει και ονομα για την παθηση μας αλλα κι οτι δεν ειμαι μονη μου, αλλα υπαρχουν κι αλλοι ανθρωποι που νιωθουν αυτην την μανια για τα μαλλια τους.
    Η δικη μου ιστορια ξεκινησε στα 9 οταν αρχισα να τραβαω τα μαλλια μου. Στην αρχη δεν καταλαβαινα οτι το εκανα αλλα στην συνεχεια επιασα τον εαυτο μου να καταλαβαινει οτι δεν το κανει ασυναισθητα.Οταν ημουν μικρη το επιμαχο σημειο ήταν στην αριστερη πλευρα, πισω απο την περιοχη του αυτιου. Με τα χρονια το επιμαχο σημειο αλλαξε θεση και τωρα, οντας πια 36 χρονων, βρισκεται στην κορυφη της κεφαλης. Μαλιστα, τωρα που σας γραφω, το σημειο της κορυφης ειναι σχεδον αδειο, με σχημα καραφλιτσας περιπου σαν βερυκοκο, το οποιο σημειο αδειασε μεσα σε λιγα λεπτα, σε μια εξαρση της στιγμη, με τελευταια φορα που αδειασε το "σημειο" μου να ηταν πριν απο 2 1/2 χρονια.
    Διαβαζοντας εδω και 2 ωρες για την τριχοτιλλομανια, τουλαχιστον για την δικη μου την περιπτωση, δεν νιωθω ηδονη αλλα ανακουφιση οταν το κανω. Και το τραβηγμα των μαλλιων γινεται οταν ειμαι πολυ στρεσαρισμενη ψυχολογικα,(ακομη και τοτε που ημουν 9 χρονων) κατι που μου συμβαινει και τις τελευταιες μερες. Σαν το τραβηγμα των μαλλιων μου να αποτελει την "βαλβιδα εξαερωσης" μου (οπως δηλ σε μια χυτρα ταχυτητας), δηλ. να ειναι ο τροπος που εχει βρει ο εαυτος μου για να αντιμετωπισει το στρες και το αγχος μου. Βεβαια, μετα δεν αιθανομαι ωραια και, οπως ειναι φυσικο, οι ερινυες κανουν την επισκεψη τους. Δεν θα σας πω ψεμματα, ακομα ψαχνω εναν τροπο να το αντιμετωπισω αλλα χαιρομαι που επιτελους διαπιστωσα οτι υπαρχουν και αλλοι ανθρωποι που αντιμετωπιζουν το ιδιο προβλημα.

  9. #39
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    1
    γεια σας. ειμαι καινουργια στο forum.
    εχω κι εγω το ιδιο προβλημα...(ετσι το βλεπω πια...προβλημα) και θελω να το λυσω! Δυστυχως χρήματα για ειδικους δεν εχω...
    Ξεκινησα απο αγχος να μασαω τα μαλλια μου εδω και περιπου 7 χρονια. Η συνεπεια ήταν στην αρχη μόνο ψαλίδα κι οτι δεν μακραιναν (επειδη δεν τα αφηνα εγω). Εδω ομως και περιπου 1,5 χρονο εχω αρχισει να τα τραβαω, και να βαζω τις τριχες στο στομα μου...σαν τσιχλα... και να τις κανω πολλα μικρα κομματακια. Αυτό όμως στην εξωτερικη μου εμφανιση ειναι απαισιο!!!! Εχουν λιγοστεψει οι τρίχες στο κεφαλι μου, να μαλλια μου ειναι σχεδον κοντα (επειδη τις αλλες τριχες τις σπαω τραβοντας τις). Δεν θέλω ουτε φωτογραφιες να βγαζω πια αλλά κι ουτε να βγω απο το σπιτι. Ομως δυστυχως με την παραμικρη πιεση ξεσπαω εκει... και πιστεψτε με εχω πολλες πιεσεις! Πολλές φορες πιανω τον εαυτο μου να το κανει αυτό και να χαλαρωνει αλλα ολα αυτα που νιωθω οταν με βλεπω στον καθρεπτη δεν μπορω καν να τα περιγραψω!

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    εγω τρωω τοσο πολυ τις πετσες απο τα νυχια μου γυρω γυρω (οχι τα νυχια)που πρηζονται κ ματωνουν κ μετα υποφερω...
    κατι σαν αυτο που εχετε ειναι..απλα το αγνοω πλεον.το κανω απο μωρο παιδι οταν εχω αγχος.η πηγη ειναι το στρες.αν φυγει το στρες (με ψυχοθεραπεια ή φαρμακα ή κ τα 2 μαζι) φευγουν κ ολες αυτες οι μανιες...δεν ειναι ντροπη που μιλησες.μπραβο!!

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    την ψαχνω?
    Posts
    878
    Quote Originally Posted by BOOM View Post
    το κανω απο μωρο παιδι
    καλα δεν σε ταιζανε στο σπιτι? :p

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    χχααχ! οχι...κ ετσι καναμε κ οικονομια....χοχοχοχο!

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    την ψαχνω?
    Posts
    878
    Quote Originally Posted by BOOM View Post
    χχααχ! οχι...κ ετσι καναμε κ οικονομια....χοχοχοχο!
    χαχαχαχα οοοοκ ενδιαφερον :p

  14. #44
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    1
    παιδια εγω μαλων ειμαι σε χειρωτερη μοιρα "ανδρας", ειμαι 19 χρονων και τραβαω τα μαλια μου και τρωω τις ακρες τους απο το δημοτικο, τωρα ειμαι 19 χρονων και η τριχα μου ειναι πολυ αδιναμη, επισης στην κοριφη εχω συμαντικη αρεωση σε συνδιασμο με οτι εχω τριγωνικο προσωπο "μεγαλο μετοπο μυτερο πιγουνι", αφτην την συνιθεια μου την κολισε ενας συμαθιτης μου που εχει φυγει τωρα και θελω να παιθανει, "δεν θα τον σκοτωσω αλλα θα ηθελα να τον πατισει αμαξι" επισις για να σταματισω να τραβαω τα μαλια μου επικεντρωθηκα σε αλλα μερη, τωρα δεν τραβαω συνεχει τα μαλια μου οπως παλια, αλλα τραβαγα τις τροιχες των χεριων μου μεχρι που αρχισαν να μην φενωνται ωραια, μετα τραβαγα τα γενια μου και μετα τα φρυδια και τις βλεφαριδες, τωρα εχω συμαντικη αρεωση στην κοριφη και οι φυτρες εχουν υποχωρισει προσ τα πισω κανωντας το μετοπο μου μεγαλητερο, Πριν αυτες τις κακες συνιθιες ειχα πολυ γερες τριχες και πυκνα μαλια τωρα το αντιθετο, προσπαθω να σωσω την κατασταση στα φρυδια μου και λογικα το καλοκαιρι θα ξυρισω τα μαλια μου,, ειδικα τα 2 τελευταια χρονια λογω ανχους των πανελλινιων τα μαλλια αρχιζουν να πευτουν απο μονα τους, ¨¨ασχετο αλλα τρωω και τα νυχια μου"" το ξεπερασα για ενα διαστιμα με ενα πυκρο ιατρικο μανο""
    Θα ηθελα να σας ρωτησω τι γιατρο να επισκευτω μιας και νιωθω κατι εντονους στομαχοπονους σε περιοδους που επανερχεται το προβλημα της τριχοφαγιας, και φοβαμαι μην εχουν γινει μπαλα απο τριχες στο στομαχι.
    επισις να αναφερω οτι λογο του προβληματος αλλα και μεγαλοδιχνω μιαζω 10+ χρονια μεγαλητερος

  15. #45
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Γεια σου νοσσ, διάβασα το θέμα σου, νομίζω θα ήταν καλό να επισκεφτείς έναν ψυχολόγο, χωρίς να είμαι ειδικός βλέπω ότι είναι μια αγχώδης διαταραχή αυτό που έχεις, μπορεί να αντιμετωπιστεί, μην το αφήνεις άλλο να διογκώνεται και να σε ταλαιπωρεί περισσότερο. Πιστεύω θα σε βοηθήσει πολύ εάν μιλήσεις για αυτό σε ψυχολόγο, θα σε κατευθύνει πως να αντιμετωπίζεις το άγχος και τον ψυχαναγκασμό αυτό που έχεις, το άγχος των πανελληνίων σίγουρα θα επιδείνωσε το πρόβλημα. Ο πόνος στο στομάχι ίσως είναι και ψυχολογικό, ίσως όχι, εάν επιμένει δες και έναν παθολόγο. Καλή δύναμη!

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •