Τριχοτιλλομανία; - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 46 to 51 of 51
  1. #46
    Junior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    1
    Καλησπέρα!!Είμαι ένα ακόμη καινούργιο μέλος που μόλις πριν ένα μήνα έκανε την έρευνά του στο Ίντερνετ και ανακάλυψε πως αυτή η αλλόκοτη και βασανιστική συνήθεια, έχει όνομα...τριχοτιλλομανία! Από 8 χρονών περίπου άρχισα να πειράζω τα φρύδια και τις βλεφαρίδες μου (δεν θυμάμαι με ποιο άρχισα πρώτο). Θυμάμαι όμως που μια μέρα είχα ξεριζώσει τελείως τα βλέφαρά μου και όταν με είδε η μητέρα μου απόρησε για τα τεράστια κενά. Τότε βέβαια δεν είχα το αίσθημα της ντροπής. Πήγα κοιτάχτηκα στον καθρέφτη και το μόνο που είδα ήταν πως τις είχα εξαφανίσει. Όση ώρα ήμουν στο κρεβάτι μου τις είχα βρεί σαν παιχνίδι. Συνέχισα να το βρίσκω σαν παιχνίδι και μάλιστα προσπάθησα να πείσω την δύο χρόνια μικρότερη αδερφή μου πως θα της αρέσει αν το κάνει.
    Οι γονείς μου επανειλημμένα ανα διαστήματα με ρωτούσαν αν τις τραβάω...έπειτα από τις παρατηρήσεις τους κατάλαβα πως είναι λάθος. Ο χειρότερος εφιάλτης μου όμως ήταν η θεία μου που ήταν η μόνη που με παρατηρούσε πιο έντονα (ευτυχώς έλεγε μόνο για τα φρύδια που έχει εμμονή με τον καλλωπισμό) και με εξεφτέλιζε μπροστά σε κόσμο. Γενικά, όλοι το ξέραν ότι μαδιέμαι αλλά μετά από λίγο αραιώσαν τελείως τα σχόλια. Ακόμα και η καλύτερη μου φίλη με είχε καταλάβει αλλά μόνο δύο φορές πέταξε υπονοούμενα.Τώρα είμαι 23 ετών και συνεχίζω το ίδιο βιολί. Εννοείται πως και εγώ έχω αποκτήσει ταλέντο στο βάψιμο φρυδιών. Τις βλεφαρίδες όμως πως κρύβεις το πρόβλημα; Ψεύτικες επιχείρησα να βάλω αλλά δεν με ικανοποίησαν. Γιατί πολύ απλά δεν νιώθω άνετα με όλη αυτή την ψευτιά στο πρόσωπό μου. Τους περισσότερους ανθρώπους αποφεύγω να τους κοιτάζω ή βάζω το μαλλί μπροστά ή φροντίζω να βγαίνω τη μέρα με γυαλιά ηλίου ή το βράδυ σε χαμηλό φωτισμό μαγαζιά με τους φίλους μου. Έτσι κανείς δεν με παίρνει χαμπάρι. Με δύο λόγια κρύβομαι.
    Για ψυχολόγο δεν έχω την οικονομική δυνατότητα όμως πήρα την απόφαση να δοκιμάσω για ακόμη μία φορά μόνη μου...αλλά πιο σοβαρά πλέον εφόσον ξέρω ότι δεν είμαι η μόνη και πως θεωρείται ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή. Είδα πως συνεχώς πρέπει να απασχολώ τα χέρια μου με πράγματα, να βγαίνω πιο συχνά (πράγμα λίγο δύσκολο ακόμα εφόσον περιμένω να θρέψουν καλά τα βλέφαρα κυρίως), να κρατάω ημερολόγιο και να αποφεύγω τον εκνευρισμό και το άγχος. Η βλακεία όμως είναι ότι στο κρεβάτι έχω περισσότερη τάση για να τις βγάλω και φυσικά όταν βρίσκομαι μόνη στο χώρο.
    Πιστεύω πως οκ είναι πολλά τα χρόνια που το κάνω αλλά θέλω να πιστεύω ότι είναι αντιμετωπίσιμο και να σταματήσω αυτή την ανόητη ιδέα στο κεφάλι μου ότι θα με ακολουθεί για πάντα. Αυτά είχα να πω...ελπίζω όποιο νέο παιδί το κάνει αυτό και ότι άλλο που το εμποδίζει να κοινωνικοποιηθεί και να αγαπήσει τον εαυτό του να το καταλάβει εγκαίρως και να το διαολοστείλει ώστε να ζεί φυσιολογικά όπως οι υπόλοιποι ''νορμάλ'' γύρω του. Συνεχίζω να το κρύβω ότι μαδιέμαι αλλά μόλις θρέψουν θα το πω πρώτα στην αδερφή μου και μετά σε όποιον άλλο θεωρώ ότι είναι άξιος να καταλάβει ότι προκειται για σοβαρό πρόβλημα και να μην αρχίσει τις αηδιαστικές γκριμάτσες!! :P

  2. #47
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    1
    Καλησπέρα! Μόλις ανακάλυψα τη συζήτηση αυτή. Εγώ είμαι γυναίκα, 30 χρονών. Έχω τριχοτιλλομανία από τα 11. Πειράζω μόνο τα μαλλιά μου, ποτέ δεν μου πέρασε από το μυαλό να πειράξω τα φρύδια μου ή τις βλεφαρίδες μου. Και όπως σε όλους όσους έχουν γράψει, υπάρχουν περίοδοι έξαρσης, που συνδέονται με κακή διάθεση ή άγχος. Οι τρίχες που τραβάω είναι από το πάνω μέρος του κεφαλιού μου, οπότε πρέπει καθημερινά να χτενίζω τα μαλλιά μου με ένα συγκεκριμένο τρόπο ώστε να το κρύβω. Στο κομμωτήριο δεν πάω γιατί δεν νιώθω άνετα να με ρωτήσει η κομμώτρια γιατί είναι έτσι τα μαλλιά μου (τα κόβω και τα βάφω μόνη μου, ευτυχώς πιάνει το χέρι μου). Τριχοφαγία δεν έχω, ενώ επιλέγω με την αφή ποια τρίχα θα τραβήξω. Τον τελευταίο καιρό έχω σταματήσει. Έχω αντικαταστήσει την κακή αυτή συνήθεια με μια άλλη (και αυτό είναι, τουλάχιστον από ό,τι έχω διαβάσει, και μέθοδος που ακολουθούν όσοι απευθύνονται σε ψυχολόγους). Πάλι έχει να κάνει με τα μαλλιά μου, αλλά τουλάχιστον δεν κάνει τόσο κακό. Τώρα "μαδάω" την ψαλίδα που μπορέι να βρω στο μαλλί μου. Δεν είπα κάτι καινούργιο, κάτι που δεν έχει ειπωθεί, ούτε πρόσφερα ουσιαστικά με το post αυτό, αλλά είναι καλό να βλέπουμε ότι το πρόβλημα δεν είναι τόσο σπάνιο και ότι και άλλοι το αντιμετωπίζουν. Καλή δύναμη σε όλους.

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    214
    Aυτό το πρόβλημα το έχω και εγώ, σε μικρότερο βαθμό, προσπαθώ να το ελέγχω, με τα μαλλιά μου. Όταν αισθάνομαι ανία και βλέπω τηλεόραση τραβάω τρίχες από τα μαλλιά μου. Συνήθως τις κόβω όταν κόβονται σε κάποιο σημείο ή αν είναι πολύ τραχιές τις ξεριζώνω και τις χωρίζω με τα νύχια. Δεν υπήρξε ποτέ σοβαρό πρόβλημα, πήγαινα πάντα στο κομμωτήριο, δεν είχε παρατηρήσει κανείς τίποτα. Παρόλα αυτά τα μαλλιά μου ήταν πάντα λεπτά και μη υγιή. Το σοβαρότερο, τα τελευταία χρόνια μου εμφανίσθηκε μη αλλεργική ρινίτιδα, πολύ ενοχλητική, τελευταία έπρεπε να κοιμηθώ για να περάσει με αντισταμινικό χάπι.
    Έκανα όλες τις υποθέσεις, οι γιατροί μου είπαν ότι πρόκειται για ρινίτιδα που προκαλείται από την σκόνη, τον καπνό του τσιγάρου, τα μικροσωματίδια. Έκοψα το κάπνισμα (μάλλον το αντικατέστησα με ηλεκτρονικό) αλλά εξακολουθούσε (σε μικρότερο βαθμό). Ώσπου προσπάθησα μερικές μέρες να μην πειράζω τα μαλλιά μου. Ξαφνικά σταμάτησε και πέρασα μερικά Σ/Κ χωρίς ρινίτιδα. Μετά το συνδύασα μ' αυτή την συνήθεια και πράγματι πριν την εμφάνιση κάθε επεισοδίου ρινίτιδας, είχα τραβήξει τα μαλλιά μου και ίσως είχα ξεριζώσει 4-5 τρίχες. Ελπίζω να προέρχεται από αυτό γιατί η ρινίτιδα είναι πολύ επίπονη.

  4. #49
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    2
    Γεια σας παιδια! Ξερω πως ειναι παλιο το φορουμ ομως θα ηθελα να μοιραστω και εγω τη δικη μου εμπειρια. Ειμαι γυναικα 23 ετων και πριν 2 χρονια ενω καθομουν στον καναπε και εβλεπα τηλεοραση επιασα μια τριχα απο τα μαλλια μου και οταν πηγα να την τραβηξω ειδα οτι με ποναγε. Τοτε ξεκινησα να ψαχνω για αλλες τριχες που πιθανον πονανε οταν τις αγγιζω και οποια εβρισκα την τραβουσα μεχρι να βγει τελειως. Χωρις να το καταλαβω μου εγινε συνηθεια. Οταν ειμαι σπιτι και κυριως τα βραδια που ξαπλωνω και ειμαι μονη βγαζω πολλες τριχες απο τα μαλλια μου και δεν αισθανομαι καθολου περηφανη για αυτο. Προσπαθω να το σταματησω αλλα δεν μπορω, δεν ξερω πως να το πολεμησω. Τα μαλλια μου πλεον δεν ειναι ολα στο ιδιο μηκος και τα εχω κοψει αρκετες φορες (μονη μου πλεον επειδη ντρεπομαι να παω κομμωτηριο) ωστε να φαινονται οσο πιο ομορφα γινεται. Τωρα τα εχω ενα καρε. Οποιαδηποτε συμβουλη σας θα μου ηταν χρησιμη. Εσεις πως το αντιμετωπιζετε; Πως γινεται να σταματησει αυτος ο εθισμος;

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Δεν το έχω, αλλά μήπως θα σε βοηθούσε να τα έχεις σε προστατευτικά χτενίσματα, πχ. πλεξούδες, γαλλικές ή ανάποδες, κοτσιδάκια κτλπ.

  6. #51
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    2
    Το εχω δοκιμασει καποιες φορες και μπορω να πω οτι βοηθαει αρκετα. Θα προσπαθησω να το κανω πιο συχνα. Σε ευχαριστω πολυ!

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •